Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 11

Kierunek lekarski, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Żyć się odechciewa, popadłem przez te studia w nałogi. Krzysiu (wykładowca z anatomii) mówi jedno, a robi zupełnie coś innego (ale i tak jest spoko). Preparaty na ćwiczeniach z anatomii są w tragicznym stanie (świeży mózg przetrwał tylko tydzień). Nawet kawy się nie mogę napić, bo automat się zepsuł. Histologia nie jest taka zła jak wszyscy mówią, jeżeli się uczysz z matki, to zdasz. Wejściówki z histologii już są trudniejsze od kolokwiów. Podobno jest możliwość zaliczenia wfu przez pojechanie na wycieczkę do zakopanego, ale to tylko szczęśliwcy których lubi pan od wfu. Ogólnie to polecam serdecznie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Są możliwości, ale trzeba zapierd*lać i spać po 6h.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest bardzo przyjemna, nie ma dużej rywalizacji wśród studentów, każdy dla każdego chce dobrze (większość)

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik jest daleko od uniwersytetu i trzeba dojeżdżać autem/autobusem/rowerem. Nadrabia za to cenami (460 za miejsce w dwuosobowym). Cena biletu semestralnego na autobus kosztuje 300zł, ale zawsze jest motywacja żeby zacząć jeździć rowerem.

Życie w mieście

Nie wiem, bo nie wychodzę z pokoju. Pod akademikiem jest klub, więc zawsze można pójść.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Najlepiej zacząć się uczyć anatomii na serio od początku, bo później będzie kaplica. Do histologii polecam książkę Agaty Wawrzyniak (królowa matka) bo na jej podstawie układane są kolokwia. Idźcie na chór, bo nie trzeba nic robić. Pozdro

Kierunek lekarski, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest tak 3-4 razy więcej i trzeba sobie wszytko samemu ogarniać bo na tej uczelni nikt nic nie wytłumaczy, nikt nie pomoże ani nie wskaże. Jedynie co dostaniesz to opiernicz za to że czegoś nie wiesz. Sesja, szczególnie zimowa to po prostu masakra. W ciągu dwóch tygodni miałam 15 zaliczeń/kolokwiów/egzaminów i to bez poprawek, bo jak ktoś wcześniej czegoś nie zaliczył to pewnie dobił do 20. Ferie zimowe nie za bardzo obowiązują, bo mimo, że oficjalnie mamy tydzień wolnego to w praktyce robili nam zaliczenia na feriach.
Drugi rok nie jest lepszy. Trochę mniej kolokwiów w trakcie roku, ale sesja chyba jeszcze gorsza.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Sporo kółek, super biblioteka. Poziom zajęć i zachowanie prowadzących - porażka.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na pierwszym roku prowadzący to jakaś maskara. Tak jak napisałam wyżej - nic nie wytłumaczą a wymagają. Na drugim roku jest kilku bardzo pomocnych i kochanych asystentów, ale niestety jest ich bardzo niewielu. Jeśli chodzi o relacje między studentami, no to wiadomo, że zależy od tego na kogo się trafi.

Jak jest z mieszkaniem?

Rzeszów raczej nie jest drogim miastem, a jak uda się znaleźć mieszkanie gdzieś w centrum to wszędzie można na piechotę chodzić.

Życie w mieście

Problemu z dojazdami raczej nie ma. Komunikacja miejską jest punktualna i sprawna. Na rynku zawsze się znajdzie coś do roboty po zajęciach.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

ODRADZAM KIERUNEK LEKARSKI W RZESZOWIE. Jak już chcecie iść na lekarski to do jakiejkolwiek innego miasta. Uczelnia to żart, a student dla nich to nie człowiek. Traktują nas jak gumę na podeszwie. Przenoszę się jak tylko będzie okazja.

Kierunek lekarski, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Powiem szczerze, że bardzo pozytywnie się zaskoczyłem. Od zawsze byłem straszony jak to na lekarskim nosa z książki nie wyciągnę. UR ma duży plus nad chociażby UMLUB, że na pierwszym roku mamy tak naprawdę 2 przedmioty wymagające nauki: anatke i histologię. Przedmioty zapychacze idzie bez problemu zdać czytając skrypt dzień przed+ prowadzący wiedzą, że ich przedmiot nie jest dla nas priorytetem i nie robią problemów.

Teraz trochę o anatomii:
W tym roku zmienił się szef katedry (wcześniejszy miał niezbyt dobre opinie). Aktualny zaś, jest super. Prowadzi bardzo ciekawe wykłady, gdzie wrzuca informacje kliniczne i zwraca uwagę na ważne rzeczy. Ćwiczenia, no cóż - zależy na kogo się trafi. Cześć asystentów jest już lekko wypalona (ale zajęcia są ciągle prowadzone na takie 3+), ale młodzi maja pełen entuzjazm do pracy. Trochę mało preparatów (w porównaniu do większych uczelni), ale nie ma tragedii.
Co na pewno na plus, szef katedry sam stwierdził, ze bochenek jest przestarzały i wymaga od nas informacji ze Skawin (inf dla maturzystów - skawina to mega mega skrót bochenka). Baza z anatomii nie siada + testy pisane w auli na testportalu (tu opinie różne, ale mnie się podoba bo znam od razu wynik)

Jeśli chodzi o histologie:
Nauki dużo, pani profesor nie umie wskazać pozycji do nauki i trzeba balansować miedzy trzema książkami i skryptami, ale ostatecznie idzie zdać mając elementarną wiedzę i więcej niż 10 iq. Na pewno na plus jest to, że na ćwiczeniach nie rysujemy szkiełek, tylko mamy gotowe zeszyty ćwiczeń i jedynie podpisujemy.

Jeśli chodzi o język, to zarówno histo jak i anatka wymaga od nas angielskiego (na kolosach zdarzają się odpowiedzi z literówkami w słówkach). Bez umiejętności uczenia się go, będzie na początku ciężko.

Generalnie UR traci na malej ilości preparatów i czasu w prosektorium (około 2h tygodniowo), ale za to nadrabia super kadrą (powiedzmy ze 85% jest super), nie naciskaniem na zapychacze (np. historia)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Czytelnia jest super, bogata w książki, konferencje są, koła naukowe są. Ciężko mi powiedzieć o nich coś więcej, bo na I roku mało kto bierze w nich udział.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera super. Asystenci i wykładowcy widzą w nas ludzi i naprawdę idzie się dogadać (wiadomo, są wyjątki od reguły). Jeśli chodzi o studentów, generalnie mega sobie pomagamy - bo bez tego ciężko. Jedyne zastrzeżenie, to na lekarski przyszło sporo osób które myślą, że będą imprezować i się lenić, a z drugiej strony są osoby co by chciały pisać wszystko jednego dnia. I tu często tworzą się nieprzyjemne spory, ale to zależy już od ludzi z roku, a nie uczelni.

Jak jest z mieszkaniem?

Nie ocenie, bo Rzeszów jest moim rodzinnym miastem.

Życie w mieście

Zasadniczo na I roku zajęcia odbywają się w dwóch miejscach - na kampusie i w instytucie anat i hist obok szpitala. Komunikacja fajnie działa, częste polaczenia (oba miejsca oddalone od siebie ok 10 min jazdy autem). Przy uczelni kiepsko z miejscami parkingowymi, ale za to przy instytucie obok szpitala, jest parking dla studentów odgrodzony szlabanem.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Generalnie czasem troszkę mnie boli, że wybrałem UR (ze względu na te małą ilość preparatów, a sam uwielbiam anatke), ale potem jak poczytam plącz kolegów z innych uczelni, to cieszę się, że wybrałem UR xD. U mnie dodatkowo plusem jest mieszkanie u siebie na miejscu.

Generalnie mogę śmiało polecić uczelnię, bo jest naprawdę super, a szefowie katedry są bardzo chętni na nasze uwagi i spostrzeżenia.

Nawet mieszkając gdzieś indziej i tak wybrałbym drugi raz UR.

Kierunek lekarski, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku nie ma się co oszukiwać nauki jest bardzo dużo. Nie trzeba się tym jednak zniechęcać, ponieważ każdy przez to przechodzi, czuje się przytłoczony ilością materiału jaką musimy opanować w krótkim czasie. Z upływem czasu jest coraz lepiej, uczymy się uczyć i oswajamy się z samą uczelnią, prowadzącymi i przedmiotami. Dwa najważniejsze przedmioty na pierwszym roku to jak na innych uczelniach anatomia i histologia. Obydwa są prowadzone na dobrym poziomie (chociaż pewnie zależy to od prowadzących). Pomimo obostrzeń i trwającej pandemii ćwiczenia na Urz odbywały się stacjonarnie, co uważam jest wielkim plusem, z zajęć w kontakcie więcej wynosiliśmy i były ciekawsze. W trakcie roku szkolnego jeśli dobrze rozplanuje się czas, wystarcza go na spotkania ze znajomymi.Jeśli chodzi o książki warto wypożyczyć niektóre z biblioteki np. Anatomię Bochenka, z niektórym pozycjami może być problem.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jeśli chodzi o zajęcia dodatkowe na pierwszym roku nie było ich zbyt dużo. Próby działania naukowo były poczynane na biochemii, jednak były to raczej drobnostki, np. postery. Dla chętnych CSM również zapraszało na dodatkowe zajęcia.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na uczelni panuje przyjazna atmosfera, studenci na roku jak i z wyższych lat pomagają sobie. Wymieniamy się materiałami. Niestety zdarzają się osoby którym to nie pasuje i próbują utrudnić tę współpracę.
Bardzo podobało mi się podejście asystentów z anatomii (również zdarzają się wyjątki) , którzy swoją postawą zachęcali do tego przedmiotu i nauki, nie straszyli nas, często rzucali miłym słowem. Z histologii już różnie bywało, raczej nie zdarzały się niemiłe sytuacje jednak zajęcia mogły być stresujące gdyż wejściówki były ustne, a pytania często bardzo szczegółowe (1 semestr) w 2 semestrze wejściówki bardzo łatwe, raczej formalność.

Jak jest z mieszkaniem?

Pokój w mieszkaniu można wynająć za ok. 500-700 zł, kawalerka jest to kwota ok. 1100-1200 zł. Na pierwszym roku gdzie większość zajęć jest w budynku A5 lepsza opcją według mnie jest wynajęcie pokoju blisko uczelni niż mieszkanie w akademiku, gdyż nie są one blisko uczelni.

Życie w mieście

W trakcie pandemii życie trochę zamarło. Na pewno mogę powiedzieć że Rzeszów jest rozwijającym się miastem, gdzie jest dużo zieleni. Wieczorami rynek tętni życiem. Można spędzić też czas nad Wisłokiem, czy jeziorem.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję wyboru uczelni. Zdarzają się tu oczywiście problemy organizacyjne czy też problemy z komunikacją np. z szefami danej katedry. Jest to momentami uciążliwe ale do ogarnięcia i zniesienia.

Kierunek lekarski, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Myślę, że wato rozwiać mit wydziału lekarskiego w Rzeszowie jako bardzo przyjaznego, nowego uniwersytetu, gdzie wszyscy są mili, przyjaźni i sprawiedliwi, a kadra młoda, życzliwa i kompetentna. Wyjątkowo leciwy profesor z anatomii nie oferuje nic wartościowego na wykładach, nie mówiąc już nawet o braku jakiejkolwiek praktycznej wiedzy czy materiałach lub wskazówkach co jest najważniejsze. Ma on również mnóstwo przywar wynikających z wieku i paru powiedzmy zaszłości z poprzednich stanowisk, od których z jakiegoś powodu został odsunięty. Ogólnie nie obchodzą go studenci jako ludzie czy przyszli lekarze tylko jako materiał do prowadzenia zajęć i egzaminów, pokazania wyższości. Na teście wymaga niesamowitych szczegółów, na szpilkach ocenia niesprawiedliwie, zawsze na niekorzyść studenta nawet jeśli wina stoi po ich stronie, bo struktura była zaznaczona dwuznacznie. Histologia to w dużej mierze wymagania wiedzy z kombinacji książek Zabel, Cichocki i na pewno coś jeszcze, bo wszystkiego w tamtych nie ma, na wykładach często padają informacje sprzeczne z treścią tych podręczników, pytania nierzadko dotyczą wyjątkowo szczegółowych zagadnień. Warto podkreślić, że w czasie pandemii profesorowie robili co mogli aby wszelkie zaliczenia przeprowadzać stacjonarnie, gdy na innych uczelniach nikt nie myślał, żeby tak niesamowicie kombinować i naciągać wszelkie regulacje jak się tylko da, aby tylko zdawalność nie była zbyt duża, co w znacznej mierze podsumowuje ich ciągoty do oblewania jakiejś części studentów, bez czego raczej nie mogą żyć. Testy są pisane na komputerach, ale na miejscu nie z domów, co jest bardzo nieprzyjemne, znacznie trudniej się zastanowić, nie można nic napisać na boku, ani wracać pomiędzy pytaniami, dlatego też bazy raczej nie wchodzą, bo testy są pisane na nowo pod komputer. Trafiłam na ten uniwersytet po przeczytaniu wielu pozytywnych opinii pierwszych roczników na temat młodej i miłej kadry, bo kierunek został założony bardzo niedawno. Niestety wyjątkowo szybko po zbudowaniu takiej renomy wykładowcy, wcale nie młodzi!, wrócili do swoich starych nawyków i przestali dbać o opinię, co skłoniło mnie do napisania o tym. Organizacyjnie naprawdę nie jest dobrze i często nie wiadomo co, jak i kiedy ma się odbywać.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Zależy od grupy, są ludzie, którzy są super, są też tacy, z którymi bym się nie zadawała.

Kierunek lekarski, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia studenta I roku studiów niestacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo dużo więcej nauki niż w liceum, oczywiście anatomia to przedmiot na który najwiecej się trzeba uczyć. Podstawą jest Bochenek który zawiera najwiecej informacji i aby mieć dobrą ocenę czy pojechać na konkurs to musi być wykuty. Drugi przedmiot wymagający to histologia (Cichocki, Zabel obowiązkowe a Sawicki nieobowiązkowy). Oba przedmioty prowadzone na wysokim poziomie i studenci są zadowolenia. W roku 2020 uczelnia pokazała ze z obu przedmiotów pytania na egzaminie końcowym były trudniejsze od czołowych uczelni w Polsce co świadczy o wymaganiami stawianych przed studentami.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na pierwszym roku trudno ubiegać się o miejsce w jakimś kole naukowym ze względu na małą wiedzę medyczną np koło anatomiczne w prosektorium najlepiej zacząć po 1 roku ze względu na ukończenie przedmiotu. Pozwala to na rozwinięcie się poza program.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest miła, nie miało się ani razu wątpliwości co do studiowania i wybranego kierunku.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademiki w cenie 400 zł ok

Życie w mieście

Uczelnia na dobry dojazd. Kampus w centrum a prosektorium przy szpitalu wojewódzkim

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Bardzo polecam wybranie tej uczelni, super ludzie, super prowadzone przedmioty, wspaniała atmosfera. Można przyczepiać się do organizacji planu zajęć ale koniec końców nikomu to nie przeszkadzało.

Kierunek lekarski, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku jest bardzo dużo nauki, na pewno więcej niż sobie to wyobrażaliśmy i wiążę się tym taka zależność że po pierwszej zimowej sesji kilka osób po prostu odeszło, chociaż ta sesja nie była jeszcze taka najgorsza przy letniej. Zdecydowanie najcięższe histologia i anatomia, biochemia trochę mniej ale też się trzeba dużo przygotowywać do wejściówek i kolokwiów. Oprócz wykładów i ćwiczeń mamy jeszcze tzw seminaria z tych trzech najważniejszych przedmiotów które są bardziej do tego żeby pomóc sobie utrwalać to nasze uczenie niż żeby było na czym jeszcze uwalać ale je też trzeba pozaliczać a są one prowadzone w różny sposób w zależności od przedmiotu i prowadzącego. Pozostałe przedmioty mniej lub bardziej ciekawe. Bardzo fajny wuef z możliwością wyboru pływania, wspinaczki, siatki, paru innych dyscyplin i wyjazdu na weekend do Iwonicza ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na drugim semestrze wybieramy dwa fakultety (w tym roku były do wyboru: podstawy chemii leków, zarządzanie systemami ochrony zdrowia, humanizm w medycynie i polityka zdrowotna). Bardzo ciekawie były prowadzone wykłady z pierwszej pomocy i pielęgniarstwa ale kolokwia i egzamin były trudne.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera bardzo fajna i dużo współpracy. Z niektórymi prowadzącymi był bardzo dobry kontakt z niektórymi mniej dobry ale ogółem było dobrze. Chwilami było gorzej jak uczelnia nie radziła sobie organizacyjnie ze zdalnym nauczaniem bo odechciewało się studiowania ale to wynikało z nowej pandemicznej rzeczywistości i trzeba było zacisnąć anal sphincter m. i to przetrzymać.

Jak jest z mieszkaniem?

Duży wybór i ceny niskie. Rzeszów się mocno rozwija i rynek mieszkaniowy jest obszerny. Zajęcia się odbywają na kampusie Rejtana i na Lwowskiej które dzieli spora odległość więc nie ma dużego znaczenia gdzie się mieszka byle na wschodnim brzegu Wisłoka.

Życie w mieście

Jest gdzie wyjść, gorzej z czasem na wychodzenie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Czyste i zadbane miasto a rynek przepiękny. Dobrze skomunikowane z innymi miastami, dużo zieleni, za miastem wysokie wzgórza. W centrum wyremontowany dworzec kolejowy i nowy dworzec podmiejski, pod miastem lotnisko tylko komunikacja miejska się zacina. Kilka rzeczy bym poprawił ale zdecydowanie wybrałbym uczelnię drugi raz.

Kierunek lekarski, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Chciałem powiedzieć ze wszystkie uwagi na temat histologii na naszym uniwersytecie są wyssane z palca, jest to świetnie prowadzony przedmiot, przez pełnych pasji prowadzących. z przyjemnością słuchało mi się wykładów Pani Profesor. światło było zgaszone, żeby było lepiej widać slajdy i żeby można było się bardziej skupić!

Kierunek lekarski, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest sporo, z anatomii obowiązuje nas Bochenek jednak większość i tak uczy się tylko ze Skawin. Większość asystentów jest bardzo pomocnych, chętnie dzielą się z nami wiedzą. Pan Profesor też jest bardzo miły i generalnie nie chce nam zrobić krzywdy. Jednak wiadomo uczyć się trzeba. Szczególnie egzamin praktyczny bywa trudny.
HISTOLOGIA to kosmos. Prowadząca jest hmm delikatnie mówiąc dziwna. Tworzy własną histologię. Możesz się uczyć z kombinacji Zabla, Cichockiego i Sawickiego a kolokwium i tak nie zdasz. Egzamin teoretyczny to komedia. 45 sek na pytania destruktory, niektóre rzeczy zobaczyliśmy na egzaminie po raz pierwszy. Kontakt z panią profesor zerowy, nie odpisuje na maile. Nawet nie dowiedzieliśmy się o liczbie punktów uzyskanych na egzaminie nie mówiąc już o możliwości wglądu do pracy. Podczas wykładów gasi światło w sali tak że notowanie staje się niemożliwe ale musisz to robić, bo inaczej nie masz z czego się uczyć. Oczywiście żadnych swoich materiałów nie udostępnia studentom.
Pozostałe przedmioty prowadzone są całkiem okej. Wiadomo, że zapychacze bywają nudne ale przynajmniej nie wymagają od nas na tych zajęciach szczególnego zaangażowania.
Historia medycyny jest z świetnym Panem, który potrafi tak ją przedstawić, że staje się ciekawa.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia jest nowa ale z tego co mi się udało zaobserwować podczas pół roku studiów, studenci organizują wiele warsztatów, powstają koła naukowe.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wśród studentów atmosfera jest świetna, ludzie sobie pomagają, jak nie całym rokiem to w mniejszych grupkach. Komunikacja na linii wykładowca-student też działa bez zarzutu, poza wspomnianą wcześniej profesor od histologii.

Jak jest z mieszkaniem?

Cena za pokój 2-osobowy w akademiku to koszt około 400 zł. Za taką cenę można wybrać akademik z łazienką i kuchnia w pokoju.
Ceny pokoju jednoosobowego wynoszą około 500-600 zł plus opłaty.

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest specyficzna. Miasto bardzo zakorkowane. Czasem szybciej można się przedostać z punktu A do B pieszo lub rowerem niż autobusem miejskim, szczególnie w godzinach szczytu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Mimo wszystko wybrałabym tę uczelnię jeszcze raz.

Kierunek lekarski, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest zdecydowanie więcej niż w LO. Momentami myślałem, że zejdę z tego świata.. Najwięcej czasu poświęca się na 1 roku oczywiście na Anatomię, a podstawowym podręcznikiem jest Bochenek.. Wiadomo każdy posiłkuje się Skawiną, jednak asystenci są przebiegli i układają kolokwia na podstawie Bochenka, więc aby zdać ten przedmiot nie uciekniesz od niego. Głównie wymagany jest tom I, III, IV i połowa V. OUN ze Skawiny wgl nie wystarczał.. Profesor jest wymagający i doświadczony w nauczaniu tego przedmiotu, więc nie popuści nikomu. Niestety pierwszy termin z anaty zdało 30 osób. Histologia jest drugim przedmiotem, który daje w kość. Na każde kolokwium trzeba się nauczyć na pamięć daną część Cichockiego, pytania często były o wymiary ultrastruktur lub czysto postawione logikę, aby ztrollować biednego studenta, który uczy się jak małpka na pamięć bez zrozumienia. Jest to przedmiot bardzo dobrze prowadzony dlatego zdawalność jest umiarkowana. Biochemia zaczyna się od 2 semestru. Obowiązują nas dwie książki na kolosy tj. Harper i Bańkowski + wzory, więc opanowanie danej partii materiału jest czasochłonne i męczące. Niestety prowadzący niechętnie mówią co konkretnie mamy wykuć na pamięć, twierdząc że wszystko jest meeega ważne.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom jest dobry. Oceniam go na 4, ale nie czarujmy się - medycyna w Rzeszowie jest dopiero od 3 lat, więc asystenci uczą się razem z nami, a katedry dopiero wyrastają. Anatomia jest prowadzona na wysokim poziomie pomimo małej ilości (jak na razie) preparatów i zwłok. Trzeba być zawsze solidnie przygotowany na ćwiczenia, bo bez tego będzie to zmarnowany czas. Co do kół nie wypowiem się zbytnio, jest ich już trochę, głównie kliniczne. Ubolewam jednak nad brakiem koła z histologii lub patomorfologii..
Możliwości są duże i myślę, że jak ktoś wykazuje się dużą inicjatywą i zaangażowaniem w czasie trwania kursu to zawsze będzie mógł spróbować zakręcić się wokół jakieś katedry. Konkurencji nie ma.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Asystenci i wykładowcy są mili dla osób, które uczą się. Panuje też atmosfera mistrz-uczeń, więc jakoś się to wyrównuje. Wyścigu szczurów jakiegoś wielkiego nie ma, czasem się zdarzą osoby które idą poskarżyć się prowadzącym o jakąś pierdołę, ale myślę że takie jednostki są wszędzie.

Jak jest z mieszkaniem?

Cena za dwuosobowy pokój akademiku wynosi około 400 zł.

Życie w mieście

Miasto jest nudne, ale ładne i zadbane. Komunikacja jest w porządku a cena semstralki jest zdecydowanie udogodnieniem dla kieszeni biednego studenta.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Wiele osób boi się, że na nowych uczelniach niczego się nie nauczysz, a prowadzący nie wymagają za dużo. Wręcz przeciwnie, nie mamy praktycznie giełd, wałkujemy podręczniki wymagane na wszystkich uczelniach, a prowadzący są kompetentni - to nie są ludzie z przypadku. Myślę, że system LEK pokazuje też ogólna wiedzę studenta, a nie tylko poziom uczelni.

Strony