Biologia - Matura Maj 2012, Poziom rozszerzony (Formuła 2007) - Zadanie 38.

Kategoria: Ewolucjonizm i historia życia na ziemi Typ: Podaj i uzasadnij/wyjaśnij

W styczniu 2010 roku opublikowano wyniki badań polskich paleontologów, którzy odkryli skamieniałości i odciski stóp tetrapodów (uznawanych za przodków kręgowców lądowych), starszych o około 18 milionów lat od najstarszych tego typu skamieniałości, znanych w nauce. Powszechnie uważa się, że tetrapody wyewoluowały z ryb poprzez stadium przejściowe w postaci elpistostegidów (grupa kopalnych ryb trzonopłetwych). Przedstawiciel tych zwierząt posiadał płetwy piersiowe, które zginały się w połowie, umożliwiając mu czołganie się na lądzie. Polskie znalezisko jest starsze od skamieniałości elpistostegidów o około 10 milionów lat.

Na podstawie: http://fakty.interia.pl/nauka/news/, http://www.radio.kielce.pl

Czy w świetle przedstawionych informacji można uznać elpistostegidy za przodków tetrapodów? Swoją opinię uzasadnij jednym argumentem.

Rozwiązanie

Przykład poprawnej odpowiedzi:

Elpistostegidy nie mogły być przodkami tetrapodów, gdyż pojawiły się na Ziemi później niż tetrapody, a więc w czasie, kiedy na Ziemi żyły już tetrapody.

1 p. – za sformułowanie na podstawie przedstawionych informacji trafnej opinii, że elpistostegidy nie mogły być przodkami tetrapodów wraz z poprawnym uzasadnieniem
0 p. – za samo stwierdzenie, że elpistostegidy nie mogły być przodkami tetrapodów bez uzasadnienia lub odpowiedź nielogiczną, np. odnoszącą się do wieku polskiego znaleziska, a nie do wieku porównywanych organizmów, lub odpowiedź całkowicie niepoprawną