International Medical Congress of Silesia 2023 - konferencja medyczna z sesją również dla uczniów

Chcesz wziąć udział w międzynarodowej konferencji medycznej? Organizatorzy International Medical Congress of Silesia 2023 w tym roku zapraszają także uczniów szkół średnich! Jest to kolejna konferencja, którą zdecydowałem się objąć patronatem medialnym. Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdziesz w dalszej części artykułu.

O konferencji

To już 69 edycja międzynarodowej konferencji organizowanej przez Studenckie Towarzystwo Naukowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wydarzenie skupia studentów i doktorantów zarówno z Polski jak i zza granicy, stanowiąc jedno z największych wydarzeń tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Obejmuje tematycznie szeroko pojętą medycynę, nauki biomedyczne, w tym farmację, zdrowie publiczne, fizjoterapię, dietetykę i żywienie, inżynierię biomedyczną, biologię oraz chemię. Konferencja prowadzona jest w języku polskim i angielskim, jednak część sesji jest wyłącznie anglojęzyczna.

W ramach konferencji oprócz wykładów i prezentacji uczestników przewidziane są również różnorodne warsztaty. Udział w konferencji, zarówno czynny jak i bierny jest bezpłatny.

Dla kogo?

Konferencja skierowana jest głównie do studentów i doktorantów, jednak w tym roku organizatorzy przewidzieli również specjalne sesje dla uczniów szkół średnich - na tych sesjach swoje prace mogą zaprezentować uczniowie szkół średnich. Uczniowie mogą wziąć udział bierny (jako słuchacze) również w pozostałych sesjach.

Kiedy i gdzie?

Termin konferencji: 17-19.05.2023r.

Gdzie: konferencja ma charakter hybrydowy, odbywa się w formie stacjonarnej w Katowicach oraz online przez platformę Zoom - linki będą zamieszczone na stronie internetowej konferencji

Sesje dla uczniów szkół średnich są planowane w godzinach popołudniowych w środę i czwartek 17.05 i 18.05.2023 (od 14.00 w środę, od 13.30 w czwartek) w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej ŚUM w Katowicach. Sesje te są oznaczone jako Session of original works oraz Session of review works. Jednak w zależności od ilości zgłoszonych prac, możliwe jest połączenie tych dwóch sesji.

Jak wziąć udział?

Jak wspomniałem konferencja jest w całości bezpłatna.

Jeżeli chcesz zaprezentować swoją pracę doświadczalną (np. przygotowaną pod kątem Olimpiady Biologicznej) bądź napisaną przez siebie pracę przeglądową (napisaną na podstawie literatury, a nie eksperymentów własnych) na wybrany temat mieszczący się w zakresie tematycznym konferencji należy przygotować abstrakt (streszczenie) prezentowanej przez siebie pracy. Abstrakt należy wysłać przez stronę konferencji do dnia 16.04.2023.

A oto przydatne informacje dla osób pragnących zebrać pierwsze doświadczenie w prezentacji własnej pracy:

  • abstrakt powinien zawierać maksymalnie 2000 znaków wraz ze spacjami i nie może zawierać tabel i ilustracji
  • abstrakt powinien być napisany w języku angielskim
  • abstrakt powinien być podzielony na 5 części: tło, cel, materiały i metody, wyniki, wnioski
  • podczas wysyłania abstraktu można wybrać formę jego prezentacji: stacjonarnie lub online przez Zoom, choć organizatorzy zachęcają do prezentacji stacjonarnej
  • po akceptacji abstraktu należy przesłać przygotowaną w języku angielskim (niezależnie od planowanego języka prezentacji ustnej) prezentację multimedialną (plik .pptx programu PowerPoint lub pdf) do dnia 15.05.2023
  • prezentować można w języku polskim lub angielskim - przy prezentacji w języku angielskim doliczane są dodatkowe punkty (patrz sekcja "Dlaczego warto?")
  • nieprzekraczalny czas na prezentację to 7 minut, a na dyskusję (pytania od publiczności do prezentującego) 3 minuty

Jeżeli chcesz wysłuchać prezentacji / wykładów wystarczy, że przyjdziesz na konferencję osobiście lub wejdziesz na link udostępniony na stronie konferencji aby wziąć udział online. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Program konferencji dostępny jest pod adresem: https://simc.sum.edu.pl/programme.

Jeżeli chcesz wziąć udział w warsztatach należy śledzić stronę https://simc.sum.edu.pl/workshops. Na część warsztatów będzie trzeba się wcześniej zarejestrować. Pewnie nie wszystkie z nich będą odpowiednie dla uczniów liceów, aby z nich w rzeczywistości skorzystać, ale niektóre mogą pomóc w zdobyciu przydatnych umiejętności na przyszłość, jak np. zajęcia na temat pisania wartościowych artykułów naukowych.

Dlaczego warto?

  • prezentując zdobędziesz doświadczenie w przedstawianiu swojej pracy, uzyskasz certyfikat uczestnictwa do portfolio
  • prezentując masz możliwość zdobycia nagrody rzeczowej i certyfikatu wyróżnienia swojej prezentacji - każda prezentacja jest oceniana i bierze udział w konkursie prac prowadzonym osobno dla każdej sesji (pamiętaj o dodatkowych 20% punktów za prezentację i dyskusję w języku angielskim ;)
  • biorąc czynny lub bierny udział w konferencji masz możliwość wysłuchania ciekawych wykładów, zapoznania się ze światem nauki, poznania z jakimi problemami mierzą się poszczególne specjalności zarówno w wymiarze teoretycznym jak i praktycznym - może coś Cię zainteresuje?
  • konferencja to też miejsce na zawarcie nowych znajomości, spotkanie interesujących ludzi zarówno z kraju jak i zza granicy, podjęcie ciekawych dyskusji

Dodatkowe informacje

Tu znajdziesz wszystkie informacje na temat wydarzenia: