Biologia - Matura Maj 2011, Poziom rozszerzony (Formuła 2007) - Zadanie 28.

Kategoria: Układ immunologiczny Inżynieria i badania genetyczne Typ: Podaj i uzasadnij/wyjaśnij

Terapię genową można stosować jako metodę leczenia chorych na nowotwory. W zwalczaniu czerniaka próbuje się wykorzystać następującą metodę: przygotowuje się genetycznie zmienione komórki nowotworu pacjenta, a następnie wprowadza się je do jego organizmu.

a)Wyjaśnij, dlaczego opisaną metodę można nazwać „szczepionką przeciwnowotworową”.
b)Określ, czy taka „szczepionka przeciwnowotworowa” przygotowana dla konkretnego pacjenta będzie skuteczna w terapii innego pacjenta. Odpowiedź uzasadnij.

Rozwiązanie

a)
(0−1)

Przykłady poprawnej odpowiedzi:

  • Metoda ta powoduje stymulację lub uaktywnienie układu immunologicznego pacjenta.
  • Metoda ta prowokuje odpowiedź immunologiczną skierowaną przeciw komórkom nowotworowym pacjenta.

1 p. – za poprawne wyjaśnienie opisanej metody uwzględniające aktywację układu immunologicznego pacjenta
0 p. – za wyjaśnienie niepoprawne lub wyjaśnienie niepełne, które nie uwzględnia aktywacji układu immunologicznego pacjenta

b)
(0−1)

Przykłady poprawnej odpowiedzi:

  • Szczepionka ta nie będzie skuteczna, ponieważ zawiera komórki nowotworowe specyficzne dla danego pacjenta, czyli dawcy, a nie biorcy.
  • Nie będzie skuteczna, ponieważ takie komórki wprowadzone do organizmu innego człowieka zostaną zniszczone jako obce i nie zostaną wytworzone przeciwciała.
  • Nie będzie skuteczna, ponieważ wywoła odpowiedź immunologiczną przeciwko antygenom dawcy komórek, a nie antygenom nowotworu.

1 p. – za określenie, że taka szczepionka nie będzie skuteczna i poprawne uzasadnienie
0 p. – za określenie, że taka szczepionka nie będzie skuteczna i niewystarczające uzasadnienie, np. odwołujące się jedynie do informacji genetycznej lub za określenie, że taka szczepionka będzie skuteczna