Biologia - Matura Maj 2013, Poziom rozszerzony (Formuła 2007) - Zadanie 15.
Niektóre bakterie i grzyby uzyskują energię w procesie fermentacji mleczanowej (mlekowej). Pierwszym etapem fermentacji jest glikoliza, w czasie której glukoza jest przekształcana do pirogronianu i zostaje uwolniona energia. W następnym etapie pirogronian jest przekształcany w mleczan. Mleczan jest związkiem szkodliwym dla komórki, natomiast pirogronian to związek kluczowy w przemianach metabolicznych.
Na schemacie przedstawiono przebieg fermentacji mleczanowej.
Wyjaśnij, jakie znaczenie dla przebiegu fermentacji mleczanowej ma przekształcanie pirogronianu w mleczan podczas tego procesu.
Rozwiązanie
Poprawna odpowiedź:
Podczas przekształcania pirogronianu w mleczan NADH jest utleniany do NAD+ / zachodzi dehydrogenacja NADH i w ten sposób odzyskiwany jest NAD+, niezbędny do pierwszego etapu fermentacji mleczanowej / do glikolizy.
1 p. – za poprawne wyjaśnienie, uwzględniające regenerację NAD+ potrzebnego do pierwszego etapu fermentacji mleczanowej / procesu glikolizy
0 p. – za odpowiedź, która nie uwzględnia odzyskiwania NAD+ koniecznego do procesu glikolizy lub odpowiedź merytorycznie niepoprawną, np. NAD+ służy do syntezy ATP,
lub brak odpowiedzi