Kierunek lekarski, UTH im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Zdecydowanie jest przeskok między nauką w liceum a nauką na studiach, a lekarskich to już w ogóle tego chyba tłumaczyć nie trzeba :P. Anatomia towarzyszy nam w Radomiu przez cały pierwszy rok, jednak to że jest jako jedyny cięższy przedmiot w I semestrze, znacznie umila tę aklimatyzację na uniwersytecie, ponieważ nie ma od razu zrzucenia na studenta ogromu wiedzy, tylko jest ten semestr na takie nauczenie się „jak się uczyć na studiach żeby wszystko zaliczyć”. II semestr niestety już daje w kość, anatomia ciąg dalszy + dochodzi histologia i cytofizjologia. Rozdzielenie histologii, cytofizjologii i embriologii na osobne przedmioty naprawdę zmusza do przyswojenia bardzo szczegółowej wiedzy z tych trzech dziedzin. Poza tymi trzema przedmiotami, reszta nie przysparzała większych kłopotów.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć uważam za wysoki, trochę obawiałam się tego poziomu przez opinie niektórych osób z lat wyżej, ale co się okazało - tak naprawdę mamy prawie zupełnie inną kadrę niż oni, więc myślę, że można uznać, że od roku 2021 jest nowa wersja lekarskiego w Radomiu (w 2021 roku też otworzyło się prosektorium). Z tego co orientowałam się kilka dni temu, jest już tam więcej ciał, także nie stoi nieużywane, jak to co niektórzy myślą. Liczebność grup jest w porządku, w grupach laboratoryjnych jest nas 10-11, a w dziekańskich koło 20. Biblioteka jest obok akademików i obok WZMiNoZ, także nawet jak ktoś nie mieszka w akademiku, to może przyjść tutaj jeśli ma okienko i pouczyć się w ciszy. Faktycznie biblioteka nie dysponuje 140 konturkami albo atlasami Sobotty, ale jak się postara to da się zdobyć to co się chce. W zeszłym roku bez problemu miałam graye, mianownictwo anatomiczne itp.
Jeśli chodzi o warsztaty to każdemu polecam warsztaty IFMSA z szycia chirurgicznego! Bardzo fajnie prowadzone i super, że już na 1 czy 2 roku można się nauczyć zszywać :)).
Tak jak na każdej uczelni koła naukowe tez działają i są do nich nabory, jeśli ktoś się chce ponadprogramowo zaangażować.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na 1 roku wykładowcy byli chyba bardziej „prostudenccy”, aczkolwiek na 2 też większość jest przychylna. Wyścigu szczurów nie zauważyłam, raczej każdy ma jakąś swoją grupę, w której się trzyma, ale całym rokiem tez sobie jak najbardziej pomagamy (no ale wiadomo ze są wyjątki)

Jak jest z mieszkaniem?

Akademiki są trzy wszystkie obok WNMiNoZ. Wcześniak, Walet i Bliźniak. Bliźniak jest o wysokim standardzie jak na akademik to jest normalnie luksus - tu mieszkamy w takich nowoczesnych kawalerkach. We wcześniaku i walecie jest trochę niższy standard proporcjonalnie do ceny za akademik. W tym roku w Bliźniaku 1 osobowy pokój 900 zł, a w 2 osoby 550 zł. We wcześniaku za to jedynka ze wspólnym aneksem i łazienką też ok. 500 zł.

Życie w mieście

Duże, fajne miasto. Mi się tu podoba, jest zielono, komunikacja miejska działa ekstra, galeria jest spacerkiem 20 min. Paczkomaty są wszędzie, do Biedronki od akademika 5 min, do Auchana 8 min. Wszędzie blisko, a dodatkowo no nie ma jakichś korków ogromnych, bo to nie Warszawa.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Generalnie nie radzę sugerować się opiniami. Ludzie potrafią być złośliwi, a tak jak tu na tym forum tez widać, dużo się zmieniło i to na lepsze w Radomiu, także czas chyba docenić ten nasz skromny (już od tego roku zamiast UTH Radom) Uniwersytet Radom.