Biologia - Biomedica 2022, Poziom rozszerzony (Formuła 2015) - Zadanie 1.

Kategoria: Budowa i funkcje komórki Typ: Zamknięte (np. testowe, prawda/fałsz) Podaj i uzasadnij/wyjaśnij

Cykl komórkowy jest szeregiem kolejno zachodzących zmian chemicznych, fizycznych i strukturalnych komórek, który prowadzi do proliferacji komórek, czyli zdolności do rozmnażania się. Zachodzi wtedy podwojenie materiału genetycznego, a następnie precyzyjne rozdzielenie go między komórki potomne, które są identyczne z komórką macierzystą.

1.1. (0–1)

Wyjaśnij, dlaczego komórki potomne powstałe podczas mejozy nie są klonami komórek rodzicielskich, jak w przypadku mitozy. W odpowiedzi uwzględnij dwa argumenty.

1.2. (0–1)

Zaznacz znakiem X te procesy, które zachodzą podczas profazy w cyklu komórkowym.

1. Podwojenie ilości DNA w wyniku programowanej replikacji    
2. Kondensacja chromatyny
3. Zanik struktury jąderka i rozpad otoczki jądrowej
4. Ruch chromosomów ku centromerom
5. Odtworzenie otoczki jądrowej
6. Crossing-over
To zadanie pochodzi ze zbioru matura 2022 wydawnictwa Biomedica
Kup pełny zbiór zadań

Rozwiązanie

1.1. (0–1)

Komórki potomne powstałe w wyniku mejozy posiadają zredukowaną do połowy liczbę chromosomów, więc różnią się liczbą chromosomów od komórki macierzystej. Ponadto komórki potomne mają zrekombinowane geny na chromosomach co jest wynikiem crossing-over zachodzącego podczas mejozy. Komórki potomne powstałe w wyniku mitozy są klonami komórek macierzystych - posiadają tą samą liczbę identycznych chromosomów.

1.2. (0–1)

2, 3

Uwagi od BiologHelp:
Ze względu na znaczą liczbę zgłoszeń do tego podpunktu zadania podpowiadam, że należy szczególną uwagę zwrócić na sformułowanie "w cyklu komórkowym". Jeżeli mówimy o podziale, który zachodzi w cyklu komórkowym (a więc może zachodzić cyklicznie) to mamy na myśli MITOZĘ. Podział redukcyjny jakim jest mejoza nie może zachodzić cyklicznie i nie jest elementem cyklu komórkowego. Dlatego też w kluczu odpowiedzi do tego podpunktu zadania nie wymieniono crossing-over - zjawisko to nie zachodzi w przypadku mitozy, czy ogólnie rzecz biorąc, w ramach cyklu komórkowego. Warto zauważyć, że również w treści wprowadzającej do zadania podana została informacja, że w ramach podziału w cyklu komórkowym powstają komórki potomne identyczne z komórką macierzystą.