Biologia - Matura Czerwiec 2019, Poziom rozszerzony (Formuła 2007) - Zadanie 27.

Kategoria: Ekspresja informacji genetycznej Typ: Zamknięte (np. testowe, prawda/fałsz) Podaj i uzasadnij/wyjaśnij

Na schemacie przedstawiono proces replikacji DNA w obrębie pojedynczych widełek replikacyjnych.

a)Wyjaśnij, dlaczego synteza komplementarnych nici polinukleotydowych przebiega w inny sposób wzdłuż nici A niż wzdłuż nici B.
b)Wymienionym poniżej nazwom enzymów (1.–3.) przyporządkuj spośród A–D funkcję, jaką pełni każdy z nich podczas replikacji.
  1. Łączenie kolejnych nukleotydów w łańcuch polinukleotydowy komplementarny do matrycy pojedynczej nici DNA.
  2. Katalizowanie powstawania wiązań fosfodiestrowych łączących fragmenty Okazaki.
  3. Rozplatanie helisy i rozrywanie wiązań wodorowych między nićmi w cząsteczce DNA, co umożliwia rozpoczęcie procesu replikacji.
  4. Usuwanie starterów RNA z nici.
  1. ligaza DNA
  2. polimeraza DNA
  3. helikaza DNA

Rozwiązanie

a)
(0–1)

Schemat punktowania
1 p. – za poprawne wyjaśnienie uwzględniające różne kierunki komplementarnych nici w cząsteczce DNA i kierunek dobudowywania nukleotydów przez polimerazę oraz wynikającą z tego konieczność syntezy jednej nici w sposób ciągły a drugiej w sposób nieciągły.
0 p. – za odpowiedź niespełniającą powyższych wymagań lub za brak odpowiedzi.

Przykładowe odpowiedzi

  • Nukleotydy są dołączane przez polimerazę wyłącznie do końca 3’, dlatego nić komplementarna do nici A dobudowywana jest w kierunku zgodnym z przesuwaniem się widełek replikacyjnych,
    natomiast
    nić komplementarna do nici B rośnie w kierunku przeciwnym do ruchu widełek replikacyjnych w postaci krótkich, oddzielnych odcinków (tzw. fragmentów Okazaki), syntetyzowanych przez polimerazę DNA w kierunku od końca 5' do końca 3', które muszą zostać połączone.
  • Nowa nić komplementarna do nici B wydłuża się w kierunku przeciwnym do ruchu widełek replikacyjnych, w postaci krótkich, oddzielnych odcinków (tzw. fragmentów Okazaki), syntetyzowanych przez polimerazę DNA w kierunku od końca 5' do końca 3' które muszą zostać połączone.
    natomiast
    wzdłuż nici A polimeraza może przesuwać się w kierunku rozcinania widełek replikacyjnych.

b)
(0–1)

Schemat punktowania
1 p. – za prawidłowe przyporządkowanie funkcji do wszystkich trzech enzymów.
0 p. – za odpowiedź niespełniającą powyższych wymagań lub za brak odpowiedzi.

Poprawna odpowiedź
1 – B, 2 – A, 3– C

Uwagi od BiologHelp:
W związku ze zgłoszeniem do zadania jakie dostałem chciałem wyjaśnić, że faktycznie, niektóre polimerazy DNA mogą usuwać startery RNA podczas replikacji. Dzieje się tak w przypadku prokariontów i dotyczy polimerazy I, która mając aktywność egzonukleazy 5'→3' usuwa startery RNA i zastępuje je nicią DNA. Do właściwej syntezy nici DNA podczas replikacji u prokariontów służy polimeraza III. W przypadku eukariontów natomiast za usuwanie starterów odpowiada oddzielny enzym (rybonukleaza H), zaś luki po starterach wypełniane są przez polimerazę δ (delta), która bierze też udział we właściwej syntezie nici DNA podczas replikacji.
W świetle tych informacji podanie dla polimerazy DNA funkcji z podpunktu D (usuwanie starterów RNA z nici) nie będzie prawidłowe, ponieważ funkcja ta dotyczy tylko jednego typu polimerazy i to występującej tylko u części organizmów (u prokariontów), w zadaniu natomiast polimerazy zostały ujęte zbiorczo i chodziło o aktywność, którą posiadają w ogóle (jaką posiada typowa polimeraza DNA).
Inną podpowiedzią wskazującą, że autorowi chodziło o przypisanie jednej funkcji do jednego enzymu, bez wdawania się w przytoczone wyżej szczegółowe niuanse (nie wymagane z resztą w takim zakresie przez podstawę programową), jest użyte w poleceniu sformułowanie "przyporządkuj (...) funkcję" (kluczowe jest tu użycie liczby pojedynczej dotyczącej funkcji → przyporządkuj jedną funkcję, a nie wszystkie znane funkcje).