Biologia - Zbiór zadań CKE, Poziom rozszerzony (Formuła 2015) - Zadanie 33.
Na rysunkach przedstawiono dwie próby doświadczenia, w którym do dwóch probówek wlano taką samą objętość wodnego roztworu ludzkiej pepsyny o takim samym stężeniu oraz taką samą ilość ściętego (ugotowanego) białka jaja kurzego. W próbie 1. do probówki dodano kwasu solnego. Po 20 min porównano zawartość obu probówek. Początek doświadczenia i jego wynik w każdej z prób (próba 1. i próba 2.) pokazano na rysunkach.
a) | Sformułuj problem badawczy przedstawionego doświadczenia. |
b) | Określ warunek zewnętrzny, który powinien zostać spełniony dla uzyskania optymalnego przebiegu reakcji, a którego nie podano w opisie doświadczenia, i zaproponuj sposób jego spełnienia. |
c) | Podaj, jaki będzie wynik próby 1. w sytuacji, gdy zamiast pepsyny wprowadzi się ludzką trypsynę. Odpowiedź uzasadnij. |
Rozwiązanie
Przykłady poprawnych odpowiedzi
- Wpływ (obecności) HCl (kwasu solnego / kwasu chlorowodorowego) na aktywność pepsyny.
- Czy aktywność pepsyny zależy od obecności HCl (kwasu solnego)?
- Czy HCl (kwas solny) jest niezbędny w procesie trawienia (rozkładu) białka przez pepsynę?
- Czy HCl (kwas solny) warunkuje trawienie (rozkład) białka przez pepsynę?
Powinna być zapewniona temperatura środowiska reakcji zbliżona do temperatury wewnętrznej ciała człowieka (taka sama, jak temperatura ciała człowieka), czyli ok. 37°C (ludzka pepsyna jest aktywna / działa najlepiej w temperaturze ciała ludzkiego). Sposób spełnienia warunku: umieszczenie probówek w łaźni wodnej w temperaturze 37°C.
Wynik próby: białko nie zostało rozłożone (brak rozkładu białka).
Uzasadnienie:
- W środowisku reakcji panuje kwasowy odczyn spowodowany obecnością HCl. Niskie pH powoduje dezaktywację trypsyny.
- Trypsyna jest enzymem aktywnym w środowisku lekko zasadowym, a w roztworze wodnym znajdującym się w probówce znajduje się kwas solny – roztwór ten ma odczyn kwasowy.