O pracy badawczej jeszcze dwa słowa...
Co prawda napisałem już spory artykuł na temat przygotowania pracy badawczej na Olimpiadę Biologiczną (patrz artykuł "Jak napisać pracę badawczą na Olimpiadę Biologiczną?"), aczkolwiek znalazłem jeszcze dwa linki, które mogą okazać się przydatne. Oczywiście dodałem je do poprzedniego tekstu, ale piszę tego posta również dla osób, które już wcześniej się z nim zapoznały.
Otóż pierwsza rzecz to strona Komitetu Okręgowego Olimpiady Biologicznej w Gdańsku. Jest to chyba najlepiej zrobiona i niosąca najwięcej przydatnych treści strona wśród stron KOOB. Znajdują się tam zarówno porady nt. pisania prac badawczych, jak również wiele opublikowanych, wyróżnionych prac badawczych uczestników poprzednich edycji Olimpiady Biologicznej (można je znaleźć pod linkiem "Laureaci" na stronie głównej). Polecam zajrzeć tam i zapoznać się z przykładowymi pracami badawczymi. Jest to najlepszy sposób żeby przekonać się jak praca badawcza na OB powinna wyglądać, a stare prace mogą stanowić nieraz inspirację do zajęcia się jakimś ciekawym zagadnieniem (oczywiście nie mówię tu o kopiowaniu tematów). - wpis zdezaktualizował się.
Druga kwestia dotyczy wyszukiwania literatury pomocnej w opracowaniu i opisaniu doświadczenia. Otóż bardzo dobrym pomysłem jest szukanie oryginalnych (nie olimpijskich) prac naukowych na dany temat. Nieraz ciężko znaleźć coś konkretnego w książkach, nawet w literaturze fachowej. Zapoznanie się z pracami badawczymi natomiast nie tylko wzbogaca wiedzę na dany temat, ale również poszerza nasze wyobrażenie na temat możliwych sposobów zbadania danego zjawiska. Co prawda może nie wszystkie z nich są możliwe do wykonania przez licealistę, aczkolwiek można znaleźć również wiele prostszych metod, a co więcej dowiedzieć się na co należy zwracać uwagę podczas badań. Ostatnio natknąłem się na bardzo przydatne narzędzie w wyszukiwaniu takowych prac. Jest nim wyszukiwarka Google Scholar. W przeciwieństwie do zwykłej wyszukiwarki Google, w wynikach pojawiają się tylko prace naukowe i ewentualnie cytowania (tzn. informacje, że w danym miejscu dana praca została zacytowana). Można dzięki niej znaleźć prace w różnych językach, również po polsku. Niestety polskojęzycznych prac jest zwykle mniej w danym temacie, dlatego polecam też spróbować poszukać prac anglojęzycznych, szczególnie osobom, które radzą sobie z tym językiem (chociaż prawdę mówiąc angielski naukowy jest dosyć specyficzny). Znalezionymi pracami można posłużyć się przy pisaniu własnej pracy co oczywiście równoznaczne jest z możliwością umieszczenia ich w literaturze. Jest to pewnym atutem ponieważ świadczy o dobrym i wnikliwym opracowaniu tematu również ze strony merytorycznej.
To wszystko o czym chciałem jeszcze wspomnieć. Pozostaje mi tylko życzyć wytrwałości i powodzenia w pisaniu własnych prac;)
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz