Biologia, Uniwersytet Gdański - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na uczelni jestem 4 dni w tyg. (chociaż niektóre wykłady nie są obowiązkowe i można jakiś dzień dodatkowo sobie darować), najdłużej od 8:15 do 15:45. Pod koniec pierwszego semestru odpadły mi niektóre ćwiczenia i zostały mi tylko 3 dni nauki w tygodniu. Materiału jest dużo, jednak większość informacji prowadzący przekazują elektronicznie (np. prezentacje), a książki można znaleźć na chomiku i w bibliotece. Na ostatnich wykładach niektórzy wykładowcy pokazują prezentacje od początku i wskazują na co zwrócić szczególną uwagę. Mam na roku osoby, które pracują i bez problemu wszystko zaliczają. Jeśli nauczyciel w liceum nie olewał swojego przedmiotu, a uczeń przygotowywał się do sprawdzianów, to na UG może mieć nawet oceny bardzo dobre. Ja się zupełnie nie przemęczam na tym kierunku jest lepiej jak w liceum. Jeszcze na tym kierunku są zajęcia terenowe w lasach lub nad morzem - bardzo ciekawe doświadczenie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Przy uczelni jest biuro karier, można tam zawsze zajrzeć. W bibliotece można znaleźć sporo książek. Koła naukowe mają ciekawe zajęcia w terenie np. obrączkowanie mew lub nietoperzy. Na większości ćwiczeń, każdy pracuje przy mikroskopie samodzielnie, więc po liceum można się trochę usamodzielnić w tej sprawie :D

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Moi wykładowcy są bardzo sympatyczni, chcą pomóc zaliczyć egzaminy, a nie "uwalić" cały rok. Prowadzący ćwiczenia to zwykle młodzi doktoranci, także sympatyczni, ludzcy. Jedynie jak ktoś się nie stara, to ich nastawienie może się zmienić.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajmuję pokój dwuosobowy, cenowo wychodzi 490 zł x2 (internet i wszystko inne w cenie), a do uczelni mam 2 km. Mieszkania szukałam w lipcu. Polecam przed wynajmem sprawdzić, czy w pokoju nie występuję wilgoć jest wentylacja, bo można się nabawić grzyba na ścianach. Czy pokój jest zamykany na klucz, żeby nie było w nim nieproszonych gości podczas nieobecności.

Życie w mieście

W Gdańsku autobusy kursują bardzo często, na moją uczelnię trafiają się co 5-10 minut. Przy uczelni jest restauracja Manekin z najlepszymi naleśnikami na świecie! Przy akademikach są kluby, gdzie można wyskoczyć na karaoke, a jak nie tam, to bardzo blisko jest do Sopotu na "monciaka".

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli lubisz przyrodę, roślinki, robaczki, to kierunek jest dla ciebie. Jednak jeśli wybierasz go, żeby poprawić maturę, to po miesiącu zrezygnujesz, bo materiał nie pokrywa się z tym co jest wymagane na maturze.