Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 14

Biologia, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki znaczenie więcej niż w liceum. Na pierwszym semestrze co tygodniowe wejściówki z 2 przedmiotów. Przedmioty takie jak chemia, fizyka i matematyka(głównie w zakresie licealnym rozszerzonym) kończą się wraz z 1 semestrem. Na zoologi i morfologii głownie patrzenie w mikroskop i rysowanie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zarówno pracownie jak i biblioteka bardzo dobrze wyposażone. Dużo kół naukowych.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Relacja między studentami dobra. Większość chętna do pomocy. Z wykładowcami różnie - niektórzy bardziej skory do pomocy i wyrozumiali, inni straszą ilością oblanych studentów z poprzednich lat i nie dają możliwości nieobecności na ćwiczeniach.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny mieszkań we Wrocławiu są jednymi z najwyższych(jak nie najwyższe) w Polsce. Wprawdzie ofert pokoi/mieszkań jest dużo, jednak ceny mieszkań wahają się od 1700 zł dla 2 osób (bez opłat) do nawet 2200 zł. Ceny pokoi jednoosobowych z średnim standardem i w przystępnej lokalizacji to koszt minimum 800 zł. Akademiki położone w bardzo dogodnej lokalizacji.

Życie w mieście

Wrocław to miasto studentów. Mnóstwo klubów, pubów, kawiarni. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dużo parków i zieleni.
Komunikacja miejska bardzo często nawala, jednak szybko można liczyć na zastępczą.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Warto przemyśleć swoje zainteresowania i co się chce w życiu robić. Osobiście żałowałam wyboru kierunku i zrezygnowałam ze studiów. Jednak wyboru miasta nie żałuję, ponieważ Wrocław daje mnóstwo możliwości.

Biologia, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo nauki, pierwszy rok najgorszy, zero wolnego czasu. Na trzecim roku ostatni egzamin odbył się tydzień przed obroną, co nie powinno mieć miejsca. Co więcej wiele przedmiotów na trzecim roku zaczęło się w połowie semestru przez co na koniec było dużo trudnych zaliczeń. Naszą specjalnością była biologia medyczna, jednak bardzo mało było zagadnień ukierunkowanych na biologie medyczną, bardziej na biologię ogólną.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Małe możliwości rozwoju po zakończeniu. Ciężko o pracę po biologii i w sumie nawet nie wiadomo co można robić. Jeśli ktoś myśli o zostaniu diagnostą laboratoryjnym to ten kierunek tego nie umożliwia. Lepiej wybrać analitykę.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Panuje nieprzyjemna atmosfera, najgorzej jest w dziekanacie gdzie bardzo ciężko się dogadać w jakiejś sprawie. Jednakże są wśród wykładowców osoby, które potrafią przywrócić chęć do nauki gdy już się nie ma na nic siły, a na zajęcia z nimi chodzi się z chęcią, jednak jest to mniejszość.

Jak jest z mieszkaniem?

Raczej nie ma problemów z wynajęciem jakiejś stancji. Dobra organizacja transportu publicznego. Karty miejskie 40 zł na miesiąc

Życie w mieście

Dobra organizacja transportu publicznego. Karty miejskie za 40 zł na miesiąc. Piękne miasto, dużo jezior, przytulnie, zielono. Kortowo ma swój urok, szczególnie wiosną gdy można nad plażą grilla rozpalić. Ogólnie jeśli chodzi o imprezy to mało się dzieje. Na kortowie kluby otwarte w tygodniu tam można się pobawić. Ale stare miasto to słabo żyje.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Żałuję wyboru tego wydziału/kierunku, jednak sama uczelnia jest położona w malowniczej okolicy. Radzę przemyśleć swój wybór, jest bardzo mało osób na kierunku, co dla mnie było wadą.

Biologia, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dla mnie ilość nauki była optymalna, bardzo odpowiadał mi od początku system nauki na studiach (w czasie semestru 2-3 kolokwia z ćwiczeń i sporo nauki do sesji). Ale nie każdemu to pasuje i pojawiają się problemy z zaliczeniem. Ja mogłam przez cały semestr poświęcać znacznie mniej czasu na naukę niż w liceum. Zajęcia są 5 dni w tygodniu, ale nie każdego dnia są ćwiczenia. W kolejnych latach zdarza się, że zajęcia są tylko 4 dni w tygodniu (na mgr 3 dni).
Przez pierwsze trzy lata studiów uczyłam się wyłącznie z książek (polecanych przez prowadzących ćwiczenia lub wykładowców) dopiero od 4 roku chodziłam na wykłady. jeśli chodzi o liczbę książek - co najmniej jedna na przedmiot; większości nie warto kupować, tym bardziej, że jest dobrze zaopatrzona biblioteka.
Ostatnie semestry (6 licencjatu oraz 3 i 4 mgr) są znacznie luźniejsze, ale i tak odbywają się wykłady i ćwiczenia. W ramach studiów odbywa się praktyki (160 h) oraz uczestniczy w wyjazdach terenowych (również z noclegami) - osobiście bardzo sobie to cenię.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom jest dobry ze wskazaniem na bardzo dobry. Minusem jest spora liczba zajęć w formie seminaryjnej - mało różnią się od siebie. Oczywiście zdarzają się zajęcia słabe, ale ogólnie jest nieźle. Dużo zależy od tego jaki styl zajęć lubisz.
Biblioteki są dobrze zaopatrzone, mają dostęp do większości baz czasopism naukowych, bez problemu realizują wypożyczenia międzybiblioteczne i zagraniczne.
Po kierunku biologia można pracować np. we wszelkich organach okołoweterynaryjnych i ekologiczno-środowiskowych (sanepid, inspekcja weterynaryjna, powiatowy lekarz weterynarii, laboratoria weterynaryjne, toksykologiczne i epidemiologiczne ; w szkołach, instytutach żywienia itp).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera dobra, wyścigu szczurów nie zauważyłam, dużo zależy od rocznika studentów i prowadzących :-) najgorzej dziekanat i kontakt z władzami uczelni wypada :-) ale da się żyć.

Jak jest z mieszkaniem?

Nie korzystałam z akademika.

Życie w mieście

Akademiki są w kompleksie uczelni (max 10 min pieszo na zajęcia - nawet na drugi koniec kampusu), poza tym pub, bufety, sklep, ksero. Dojazd do centrum dobry - 5 min do metra i 15 metrem. studentów obowiązują bilety ulgowe. Liczne muzea (warto sprawdzać kiedy obowiązują darmowe wejścia), galerie sztuki, centra handlowe, kluby. Zimą liczne lodowiska miejskie, w podmiejskich lasach (dojazd komunikacją miejską) możliwość pożyczenia nart, rowerów. Dobrze zorganizowana sieć ścieżek rowerowych i rowerów miejskich veturillo. W sezonie organizowane są imprezy rolkarskie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję co nie znaczy, że nie mam na co narzekać.

Biologia, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Specjalność bioanalityka.
Nauki troszkę więcej niż w liceum czasu wolnego jest sporo, z książek rzadko korzystam.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Daje duże możliwości rozwoju. Jest parę kół naukowych.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy w większości są przyjaźni.

Jak jest z mieszkaniem?

Dużo ofert z mieszkaniami.

Życie w mieście

Duże możliwości spędzenia wolnego czasu. Dobre połączenia komunikacji miejskiej. Dużo zieleni w mieście.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam wydział Biologi i Biotechnologi UMCS.

Biologia, Uniwersytet Gdański - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku byłam w 2009, więc mogło się zmienić, ale: Można powiedzieć że 1. rok to trochę ASP - patrz w mikroskop i narysuj co widzisz, 2. rok to chemia, a nawet kilka jej rodzajów, 3. rok to już taki misz-masz wszystkiego co zostało z filozofią roślin włącznie :P Na pierwszym roku jest dużo nauki, co tydzień sprawozdanie lub dwa do oddania i kilka przedmiotów gdzie na każdych zajęciach jest wejściówka lub wyjściówka, więc trzeba się na prawdę bardzo przykładać. Biochemia i Bezkręgowce bardzo dają się we znaki, później Chemia nieorganiczna i Mikrobiologia - to były chyba największe kosy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Biblioteka płacze, bo większość książek jest w zawrotnej ilości sztuk 3-10 na cały rok (>100 studentów). Konferencji ani warsztatów żadnych nie ma, chyba że samemu się coś znajdzie, ale i tak o tematyce biologicznej nie ma za wiele, lub są zagraniczne. Na szczęście dofinansowania nie są takie trudne do dostania :) Kół naukowych jest dosyć sporo i robią ciekawe doświadczenia, jak się człowiek porządnie zakręci to jeszcze przed licencjatem jego nazwisko może się pojawić w jakiejś publikacji.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Relacje były na prawdę świetne. Między studentami to wiadomo, jest różnie, ale łatwo znaleźć swoją grupę znajomych :) Jeśli chodzi o prowadzących to raczej nigdy nie było problemu, żeby się z nimi dogadać, np. co do nieobecności (wystarczy wcześniej zgłosić, że na jakiś zajęciach Cię nie będzie i podać racjonalny powód) czy jakiś innych nagłych zdarzeń.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademiki oferują różne stopnie atrakcyjności pokoi, większość znajduje się na kampusie co jest niebywałym plusem. Ceny od ~340 w górę. W akademikach potrafią dziać się cuda (u mnie było np. ognisko w starej lodówce, wprowadzenie do akademika konia, stworzenie w łazience plaży z leżaczkiem i kijankami w umywalkach), ale są też takie, które są wyjątkowo spokojne. Najczęściej zależy to od piętra. W każdym akademiku jest sala cichej nauki.

Życie w mieście

Miasto jest bardzo przyjazne studentom, można powiedzieć, że nigdy nie śpi. Na starówce i we Wrzeszczu znajdzie się dużo imprezowni a Monciak w Sopocie wręcz z nich słynie. Często są organizowane duże imprezy studenckie, np. HOT, Juwenalia (każdej trójmiejskiej uczelni po kolei), Połowinki trójmiasta i wiele, wiele innych. Kafejki, kina i inne tego typu miejsca też się znajdą, choć królują domówki. Komunikacja jest bardzo dobra, rzadkie korki i inne problemy. Parków czy innych tego typu spacerniaków raczej nie ma za dużo - szczególnie w centrum, ale jest blisko na plaże lub do parku krajobrazowego. Dużym plusem jest łatwy i szybki dojazd do wszystkich 3 miast trójmiasta. Jest bardzo dużo ścieżek rowerowych.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Choć czasem było ciężko, a czasem nie było co robić, to nie żałuję, że zaczęłam studia właśnie tutaj. Miałam to szczęście poznać wspaniałych ludzi z różnych stron Polski - bo UG to jednak marka, która przyciąga studentów nawet spod Warszawy i Białegostoku :) Nowy budynek wydziału Biologii też robi wrażenie. Minusem może być to, że UG jest rozciągnięty na całe trójmiasto i często będzie trzeba się przemieszczać między zajęciami na drugi koniec miasta czy do innego miasta, ale takie podróże łączą ludzi i nadają studiowaniu na UG ten niesamowity klimat. Fajne tez są zajęcia terenowe, których jest sporo przez pierwsze dwa lata studiów - można w przyjemny sposób poznać okolice trójmiasta (Zawsze trzeba wziąć prowiant, krem do opalania, coś na komary i kalosze! - Serio!). Prócz kół naukowych na UG są też organizacje studenckie, np. AEGEE-Gdańsk - osobiście polecam, zwiedziłam z nimi pół Europy, mega projekty i ciekawy dopisek do CV :)

Biologia, Uniwersytet Jagielloński (UJ) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jeżeli ktoś posiada wiedzę z liceum na wysokim poziomie, to nie musi się uczyć wcale. Pierwszy semestr to niemal sama powtórka z liceum, co mi jest bardzo na rękę, bo chcę poprawić maturę. Prowadzący ćwiczenia różni, np. mój prowadzący od bezkręgowców był wybitny, opowiadał o swoich wyprawach naukowych, prawił ciekawe anegdotki i umiał tłumaczyć, z kolei panie od roślin popełniały notorycznie błędy i bały się prowadzić zajęcia. Większość prowadzących idzie studentom na rękę. Jednak jest pewna ogromna wada. To UJ, chwalą się tym na lewo i prawo, łamią regulamin tłumacząc, ze "to jest najstarsza uczelnia w kraju i to ona dyktuje standardy"...

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Bardzo dobre. Biblioteka świetnie wyposażona, świetne pracownie, preparaty. Organizacja niemal bez zarzutów. USOS działa bezbłędnie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nad wyraz przyjacielska i prostudencka.

Jak jest z mieszkaniem?

Drogo. To w końcu Kraków. Mieszkanie dla 2 osób z jako takim standardem to minimum 1600 zł.

Życie w mieście

Raz jeszcze zaznaczę, ze to Kraków :-) Prawdopodobnie najbardziej studenckie miasto. Ilość klubów, lokali, akademików gdzie można iść na imprezy jest niezliczona. Jest tu wszystko: kino, teatr, park wodny, looked roomy, wszystko. Fantastyczne MPK, świetne połączenia, kilkanaście kursów na godzinę każde.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Mam nadzieję, że uda mi się przepisać na stomatologię po ponownej maturze. Jeżeli ktoś lubi biologię, to polecam bardzo. Można się tu spełnić. Ilość fakultetów i ich różnorodność przyprawiają o zawrót głowy.

Biologia, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Bardzo dużo wolnego czasu.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Bardzo przeciętne, a nawet kiepskie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy dość dobrze nastawieni, wyścigu szczurów nie zauważyłam, ale w porównaniu z poprzednimi studiami atmosfera miedzy studentami mało koleżeńska.

Życie w mieście

Dojazdy i możliwość spędzenia wolnego czasu świetna, miasto wspaniałe.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Na I roku głownie powtórka z liceum.

Biologia, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Wbrew pozorom pierwsze 2 miesiące są do przejścia po solidnej nauce w liceum trzeba tylko troszkę się dokształcić, potem jest masakra, a perspektywy marne.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Rezygnuję z kierunku, zbyt mało realnych perspektyw na dobrze płatną pracę, UAM to jeden wielki chaos.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jest w miarę ok, ale obowiązkowe wykłady to nieporozumienie. Wszystko jest czytane słowo w słowo z prezentacji przez wypalonych wykładowców.

Życie w mieście

Dojazdy są ok mimo, że drogie ale jedne z lepszych w kraju.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Raczej żałuję, ale w przyszłym roku zmieniam uczelnie na UMP w Poznaniu i UEP również w tym samym mieście.

Biologia, Uniwersytet Gdański - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na uczelni jestem 4 dni w tyg. (chociaż niektóre wykłady nie są obowiązkowe i można jakiś dzień dodatkowo sobie darować), najdłużej od 8:15 do 15:45. Pod koniec pierwszego semestru odpadły mi niektóre ćwiczenia i zostały mi tylko 3 dni nauki w tygodniu. Materiału jest dużo, jednak większość informacji prowadzący przekazują elektronicznie (np. prezentacje), a książki można znaleźć na chomiku i w bibliotece. Na ostatnich wykładach niektórzy wykładowcy pokazują prezentacje od początku i wskazują na co zwrócić szczególną uwagę. Mam na roku osoby, które pracują i bez problemu wszystko zaliczają. Jeśli nauczyciel w liceum nie olewał swojego przedmiotu, a uczeń przygotowywał się do sprawdzianów, to na UG może mieć nawet oceny bardzo dobre. Ja się zupełnie nie przemęczam na tym kierunku jest lepiej jak w liceum. Jeszcze na tym kierunku są zajęcia terenowe w lasach lub nad morzem - bardzo ciekawe doświadczenie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Przy uczelni jest biuro karier, można tam zawsze zajrzeć. W bibliotece można znaleźć sporo książek. Koła naukowe mają ciekawe zajęcia w terenie np. obrączkowanie mew lub nietoperzy. Na większości ćwiczeń, każdy pracuje przy mikroskopie samodzielnie, więc po liceum można się trochę usamodzielnić w tej sprawie :D

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Moi wykładowcy są bardzo sympatyczni, chcą pomóc zaliczyć egzaminy, a nie "uwalić" cały rok. Prowadzący ćwiczenia to zwykle młodzi doktoranci, także sympatyczni, ludzcy. Jedynie jak ktoś się nie stara, to ich nastawienie może się zmienić.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajmuję pokój dwuosobowy, cenowo wychodzi 490 zł x2 (internet i wszystko inne w cenie), a do uczelni mam 2 km. Mieszkania szukałam w lipcu. Polecam przed wynajmem sprawdzić, czy w pokoju nie występuję wilgoć jest wentylacja, bo można się nabawić grzyba na ścianach. Czy pokój jest zamykany na klucz, żeby nie było w nim nieproszonych gości podczas nieobecności.

Życie w mieście

W Gdańsku autobusy kursują bardzo często, na moją uczelnię trafiają się co 5-10 minut. Przy uczelni jest restauracja Manekin z najlepszymi naleśnikami na świecie! Przy akademikach są kluby, gdzie można wyskoczyć na karaoke, a jak nie tam, to bardzo blisko jest do Sopotu na "monciaka".

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli lubisz przyrodę, roślinki, robaczki, to kierunek jest dla ciebie. Jednak jeśli wybierasz go, żeby poprawić maturę, to po miesiącu zrezygnujesz, bo materiał nie pokrywa się z tym co jest wymagane na maturze.

Biologia, Uniwersytet Jagielloński (UJ) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W porównaniu do liceum ilość nauki jest wręcz zatrważająco duża, mimo wszystko jeśli chodzi o same zajęcia to przy dobrym rozplanowaniu zajęć jeden dzień może być wolny.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Według mnie dla chcącego nic trudnego, uczelnia daje duże możliwości jeśli się tyko chce i ma konkretny plan na działanie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera zupełnie odbiega od wszelkich stereotypów, wszyscy są mili, z każdym można porozmawiać na każdy temat, uzyskać wszystkie informacje jeśli ktokolwiek takowe ma (np. o pytaniach na egzaminach, skrypty, itd.)

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkanie jest takie jakie uda się znaleźć i jakich warunków się oczekuje, z reguły z jednego ze swoich wymagań trzeba zrezygnować, no cóż o ideały jest ciężko.

Strony