Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 22

Biologia, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki na pierwszych latach jest dużo, z resztą, przez całe studia zajęć i nauki jest sporo, ale to w końcu biologia to obszerna dziedzina nauki. Jednak na pierwszym i drugim roku jest chyba najwięcej nauki, dużo kolokwiów, zaliczeń, zajęcia nieraz do późna, ale wszystko jest do przejścia, trzeba się uczyć, ale można wygospodarować trochę czasu na odpoczynek i inne przyjemności 🙂.
Zaskoczeniem dla mnie była spora ilość chemii, przez dwa lata w każdym semestrze był jakiś mocno chemiczny przedmiot, ale i to jest do zdania, nawet jeśli ktoś nie umie rozszerzonej chemii z liceum.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom studiów z biologii na uniwersytecie rzeszowskim jest naprawdę bardzo dobry, zajęcia są różnorodne, prowadzone w dobrze wyposażonych laboratoriach, ciekawe są również zajęcia terenowe. Istnieją koła naukowe, ich działalność nie jest co prawda zbyt prężna, ale mając chęć i zapał do nauki można znaleźć jakieś dodatkowe aktywności i projekty naukowe 🙂.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest bardzo w porządku, prowadzący zajęcia podchodzą z szacunkiem i poważnie traktują studentów, oczekując tego samego z zamian. Z racji tego, że biologia jest mało licznym kierunkiem, wszyscy na roku się znają, wykładowcy również znają studentów, dzięki czemu panuje taka bardziej domowa atmosfera. Wiadomo, jak to zwykle bywa, zdarzają się wyjątki, jest parę osób, na które trzeba uważać, ale generalnie z większością wykładowców spokojnie można się dogadać 😀.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkania w Rzeszowie są tańsze niż w innych wojewódzkich miastach, dodatkowo w pobliżu kampusu gdzie odbywają się zajęcia jest akademik, w którym też są całkiem dobre warunki. Dodatkowo warto wspomnieć, że można spokojnie szukać mieszkania poza centrum, gdzie ceny za pokój będą niższe niż w centrum, gdyż kampus, gdzie odbywają się zajęcia znajduje się bardziej na obrzeżach miasta, w otoczeniu domków jednorodzinnych i zieleni, dużo studentów wynajmuje właśnie pokoje w domkach w okolicy uczelni 🙂.

Życie w mieście

Bardzo dobry dojazd na uczelnię, pomimo tego, że kampus, gdzie odbywają się zajęcia leży na obrzeżach miasta, można bez problemu dojechać, autobusy jeżdżą tam nawet co 12 minut z różnych części miasta 🙂.
Ponadto, Rzeszów jest przyjemnym miastem, jest dużo zieleni w mieście, liczne parki, bulwary nad Wisłokiem, malowniczy rynek z wieloma fajnymi kawiarniami i knajpkami, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie 😀.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Aktualnie będąc na pierwszym roku drugiego stopnia, mogę polecić te studia, jest to bardzo fajny kierunek, dający szerokie, różnorodne możliwości przyszłej pracy z racji, że jest to szeroka dziedzina nauki. Polecam osobom lubiącym biologię, ciekawych eksperymentowania w laboratorium, pasjonującym się zwierzętami, zachowaniami zwierząt, roślinami czy środowiskiem. Każdy może znaleźć coś dla siebie, kogo interesują nauki biologiczne. Nie polecam tego kierunku osobom, które nie lubią biologii, gdyż nie jest kierunek studiów dla osób, które chcą po prostu mieć papier ukończenia uczelni wyższej, takie osoby zwykle rezygnowały i przenosiły się na inne kierunki. Oczywiście wątpliwości przy wyborze studiów są normalne, mało osób przyszły na studia z mocno sprecyzowanym swojej dalszej ścieżki, zwykle klaruje się to w trakcie studiów, co kogo bardziej interesuje, w czym chce się rozwijać. Nie polecam też tego kierunku osobom, które chcą poprawiać maturę, gdyż jest on mocno absorbujący i nie ma zbyt czasu na naukę do matury, chociaż zdarzają się osoby, którym się to udało 😉.

Biologia, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku większość pamięciówy. Ale to dobrze, bo potem jest z głowy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Bardzo dużo zajęć praktycznych. Możliwość udziału w kole naukowym (warto, punkty do stypendium 😉).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie spotkałam niezdrowej konkurencji. Podejście Wykładowców ok ( byłam starostą i nigdy nie spotkałam się z jakąś niefajna sytuacją).

Życie w mieście

Kraków dla studentów ma masę atrakcji. Z uwagi na dużą ilość zajęć praktycznych, będąc studentem dużo się najeździsz po całym mieście, tu zajęcia z końmi w Rządcę, tu owce na Bielanach, tu króliki w Przegorzałach czy ryby w Mydlnikach. Ale warto.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Wybrałabym ten kierunek jeszcze raz. W przeciwieństwie do wielu moich kolegów z roku, nie chciałam być lekarzem tylko biologiem i uczelnia super do tego przygotowuje. Mieliśmy kilka osób, które na II stopień przyszły z UJ i były w szoku ile praktyki mamy.

Biologia, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest zdecydowanie więcej niż w liceum, ale część rzeczy pokrywa się np. Chemia. Wykłady zazwyczaj prowadzone w sposób chaotyczny, nie było sensu słuchać. W domu z książkami można było przerobić materiał w sensownym czasie. Dużo przedmiotów o różnych nazwach gdzie realizowane są w kółko te same zagadnienia (sztuczne utrzymywanie etatów). W czasie pandemii łatwo o bardzo dobre oceny, testy w formie abcd i zero wymagań.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia prowadzone są na niskim poziomie, brak młodej i chętnej kadry do pracy. Utrzymywanie starszych profesorów ze względu na tytuły naukowe. Oficjalnie są koła naukowe, ale żadne z nich nie działa. Brak możliwości rozwoju, uczelnia nie zapewnia dostępu do warsztatów poszerzających wiedzę a wręcz utrudnia dostęp.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście wykładowców jest różne, ale często byliśmy porównywani do kierunku lekarskiego (według niektórych jesteśmy po prostu głupsi więc poszliśmy na biologię). Mało studentów na roku, panuje wyścig szczurów (udawanie koleżeństwa na porządku dziennym aby skorzystać na kimś).

Jak jest z mieszkaniem?

Pokoje w akademikach nowe, schludne ale małe. Mieszkania w przeróżnych cenach w zależności od standardu.

Życie w mieście

Wydział NSIP nie jest skomunikowany z miastem. Jedyny dojazd do prywatne auto (mały parking pod uczelnią) albo spacerek. Prócz tego miasto skomunikowane w porządku. Miasto nie jest prostudenckie. Kilka barów i tyle. Wieczorem nie ma co robić prócz picia alkoholu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Na pewno w porównaniu do innych uczelni nie jest ciężko, ale nie warto. 3 lata stracone aby przenieść się na inną uczelnię.

Biologia, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo więcej nauki niż w liceum, pierwszy rok jak zawsze jest zderzeniem z nową rzeczywistością na dodatek wielu prowadzących próbuje udowodnić studentom, że się na ten kierunek nie nadają, dlatego na pierwszym roku jest ciężko, drugi i kolejne są lżejsze. Dużo przedmiotów się powtarza ze względu na to, że uczelnia ma dość wąska kadrę i nie inwestuje w różnorodność wykładowców. Moim zdaniem więcej niż połowa przedmiotów jaka jest istnieje tylko po to żeby dać etat pracującym wykładowcom. Są oczywiście prowadzący, którym zależy i potrafią przekazać swoją wiedzę w przystępny sposób, jednak dużą część chce po prostu "odwalić robotę" i próbują udowodnić studentom, że im więcej wiedzy wykutej na blachę tym większa korzyść, co jak wiadomo zawsze obraca się przeciwko i zniechęca do nauki.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Słabe możliwości rozwoju, dużym plusem jest tylko mała ilość osób na roku, co pozwala na bardziej indywidualny kontakt z wykładowcami. Koła naukowe istnieją ale jest ich niewiele i nie działają zbyt prężnie lub tylko na papierze, biblioteka nowa dobrze zaopatrzona.
Drugi raz bym tego kierunku nie wybrała.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Mała grupa wywołuje wyścig szczurów, lecz po upływie kilku miesięcy, maksymalnie roku kiedy mamy już swoją grupę nie jest to tak widoczne.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny mieszkań to około 1200-1300 zł za mieszkanie dwupokojowe i 1100 za kawalerkę w średnim standardzie, cena około 1500 pozwala już na mieszkanie o lepszym standardzie w nowym budownictwie.

Życie w mieście

Komunikacja miejska ok, miasto dobrze skomunikowane, jeżeli komuś zależy na przeżywaniu w pełni studenckiego życia to raczej polecam inny kierunek, np. Lublin, Łódź czy Warszawa w najbliższej okolicy

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kierunek daje raczej małe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy w zawodzie .

Biologia, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwsze dwa lata są dość intensywne, aby móc rozeznać się z każdym blokiem tematycznym i móc w pełni świadomie wybrać tematykę pracy licencjackiej. Nauki jest dość dużo, ale nie oszukujmy się, to w końcu biologia któreś zakres tematyczny jest ogromny. Zawsze znajdzie się czas na spędzenie wieczoru ze znajomymi.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Wielkim atutem kierunku są zdjęcia praktyczne w pełni wyposażonych pracowniach, zarówno środowiskowych jak i eksperymentalnych. W przypadku zajęć "środowiskowych" bardzo ciekawą sprawą są zajęcia terenowe.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Większość wykładowców podchodzi do studenta w bardzo przyjazny sposób. Oczywiście, jak chyba na każdej uczelni, zawsze są wyjątki ale jest ich nie wiele. Wykładowców traktują studentów poważnie i tego też wymagają od studentów. Nie ma problemów z dogadaniem się.

Życie w mieście

Miasto jest przyjazne do studentów, jest dużo zieleni. Można rozerwać w wielu klubach. Dojazd do uczelni jest bardzo dobry.

Biologia, Instytut Studiów Podyplomowych - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku ilość materiału była dostosowana do ilości zajęć. Plan zajęć bardzo elastyczny i dostosowany do potrzeb studenta. Zakres tematyczny zajęć dotyczył wyłącznie specjalności co pozwoliło na szczegółowe przepracowanie ważnych dziedzin biologii. Prowadzący bardzo pomagali w nauce wszelkimi dodatkowymi materiałami naukowymi oraz zasobami swojej wiedzy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Wybrana specjalność umożliwiła podniesienie swoich kwalifikacji oraz poszerzenie wiedzy z zakresu biologi. Oprócz tego istnieje możliwość wzięcia udziału w wielu szkoleniach - a jest ich tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest fantastyczna. Prowadzący zawsze taktowni i sympatyczni, na zajęciach wiele zadań praktycznych, które lepiej pozwalają przyswajać wiedzę.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Bardzo polecam Instytut Studiów Podyplomowych każdemu, kto chciałby rozwijać swoje umiejętności oraz uzupełnić luki w swojej dotychczasowej wiedzy. Aktualnie pracuję w jednej ze szkół i spełniam się w swoim zawodzie jako nauczyciel. To była jedna z lepszych decyzji jaką podjęłam.

Biologia, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Większość prowadzących nie wymaga dodatkowych książek, oprócz materiału omawianego na wykładach. Jest kilka przedmiotów na które należy uważać, bo są "przesiewowe" i dużo osób nie zdaje. Jest wystarczająco czasu wolnego w tygodniu aby iść do pracy jak ktoś chce.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Według zainteresowań można sobie wybierać kursy i przedmioty do wyboru. Na wydziale jest kilka kół naukowych, do których można dołączyć.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście wykładowców oceniam pozytywnie, zazwyczaj nie robią problemów, chociaż wiadomo, na każdej uczelni jest parę osób na które trzeba uważać. Wyścigu szczurów raczej nie ma, ale na zajęciach laboratoryjnych polecam pracować samodzielnie albo w 2 osoby i nie tworzyć większych grupek, żeby później nie walczyć o dostęp do sprzętu laboratoryjnego, tak aby nauczyć się jak najwięcej.

Jak jest z mieszkaniem?

W akademikach raczej nie jest źle, ale wiadomo zależy na kogo się trafi. Jeżeli chodzi o pokoje do wynajęcia to jest dużo ofert.

Życie w mieście

Toruń jest miastem przyjaznym studentom, komunikacja miejska raczej nie jest tragiczna, ale polecam wybrać mieszkanie po tej stronie Wisły, na której znajduje się kampus, bo przejazd przez mosty w godzinach szczytu to tragedia.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Generalnie polecam biologię na UMK, jest bardzo dużo zajęć laboratoryjnych. Wydział jest świeżo po remoncie, laboratoria są dobrze wyposażone. Na wydziale funkcjonuje stołówka, a jak komuś się przeje, to zawsze można podejść na sąsiednie wydziały coś zjeść.

Biologia, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki tyle, ile można by się się spodziewać po studiowaniu przedmiotu ścisłego. Ale wykładowcy bardzo mili, aby zdać na dobrą ocenę wystarczy nauczyć się z wykładów. Poziom nauki przez wszystkie lata podobny. Według mnie nie zostaje wystarczająco czasu na pracę dorywczą poza studiami, ale na hobby czy odpoczynek - tak.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Niestety, mimo mojej sympatii do UMCS, poziom rozwoju po biologii jest zerowy. Byłam bardzo aktywnym i dobrym studentem, członkiem praktycznie wszystkich kół naukowych, ale i tak nie było miejsca do rozwoju. Brak projektów, warsztatów, czegokolwiek co da praktyczne umiejętności. Na 5tym roku miałam możliwość pracy w zawodzie, ale było to niemożliwe przez grafik zajęć.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera bardzo dobra, wykładowcy oraz panie w dziekanacie mili i pomocni. Relacje między studentami również dobre, raczej brak wyścigu szczurów.

Życie w mieście

Wydaje mi się, że jest w porządku, uczelnia jest w centrum, więc komunikacja jest dobra. Wiele wydarzeń się odbywa, jest wiele miejsc, w których można spędzić czas (kawiarnie, kina, baseny, lodowiska, etc).

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kierunek "Biologia" jest dobra dla osób, które chcą iść w tradycyjną biologię, czyli botanikę, zoologię, ekologię. Jeśli chcą pracować w laboratorium absolutnie odradzam i polecam wówczas kierunek "Biotechnologia" lub UP. UMCS nie ma pieniędzy i niestety widać to na zajęciach, a licencjat napiszesz najprawdopodobniej teoretyczny. Za to na UP od mojej koleżanki wiem, że licencjat to praca praktyczna. Na rynku pracy lubelskim też nie zauważyłam faworyzowania UMCS nad UP, ogólnie po Biologii na UMCS nie będziesz miał(a) praktycznych umiejętności pracy w laboratorium. Jeśli jesteś dobry z chemii zastanów się czy nie lepiej iść w tym kierunku, jeżeli zależy ci na studiowaniu na UMCS, Wydział Chemii jest lepiej zorganizowany, mają np płatne (ty dostajesz wynagrodzenie) praktyki w różnych firmach w Lublinie, dzięki czemu podczas studiów możesz sprawdzić, które miejsce najbardziej ci odpowiada do późniejszej pracy. Szkoda, że czegoś takiego nie ma na Wydziale Biologii i Biotechnologii

Biologia, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki znaczenie więcej niż w liceum. Na pierwszym semestrze co tygodniowe wejściówki z 2 przedmiotów. Przedmioty takie jak chemia, fizyka i matematyka(głównie w zakresie licealnym rozszerzonym) kończą się wraz z 1 semestrem. Na zoologi i morfologii głownie patrzenie w mikroskop i rysowanie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zarówno pracownie jak i biblioteka bardzo dobrze wyposażone. Dużo kół naukowych.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Relacja między studentami dobra. Większość chętna do pomocy. Z wykładowcami różnie - niektórzy bardziej skory do pomocy i wyrozumiali, inni straszą ilością oblanych studentów z poprzednich lat i nie dają możliwości nieobecności na ćwiczeniach.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny mieszkań we Wrocławiu są jednymi z najwyższych(jak nie najwyższe) w Polsce. Wprawdzie ofert pokoi/mieszkań jest dużo, jednak ceny mieszkań wahają się od 1700 zł dla 2 osób (bez opłat) do nawet 2200 zł. Ceny pokoi jednoosobowych z średnim standardem i w przystępnej lokalizacji to koszt minimum 800 zł. Akademiki położone w bardzo dogodnej lokalizacji.

Życie w mieście

Wrocław to miasto studentów. Mnóstwo klubów, pubów, kawiarni. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dużo parków i zieleni.
Komunikacja miejska bardzo często nawala, jednak szybko można liczyć na zastępczą.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Warto przemyśleć swoje zainteresowania i co się chce w życiu robić. Osobiście żałowałam wyboru kierunku i zrezygnowałam ze studiów. Jednak wyboru miasta nie żałuję, ponieważ Wrocław daje mnóstwo możliwości.

Biologia, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo nauki, pierwszy rok najgorszy, zero wolnego czasu. Na trzecim roku ostatni egzamin odbył się tydzień przed obroną, co nie powinno mieć miejsca. Co więcej wiele przedmiotów na trzecim roku zaczęło się w połowie semestru przez co na koniec było dużo trudnych zaliczeń. Naszą specjalnością była biologia medyczna, jednak bardzo mało było zagadnień ukierunkowanych na biologie medyczną, bardziej na biologię ogólną.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Małe możliwości rozwoju po zakończeniu. Ciężko o pracę po biologii i w sumie nawet nie wiadomo co można robić. Jeśli ktoś myśli o zostaniu diagnostą laboratoryjnym to ten kierunek tego nie umożliwia. Lepiej wybrać analitykę.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Panuje nieprzyjemna atmosfera, najgorzej jest w dziekanacie gdzie bardzo ciężko się dogadać w jakiejś sprawie. Jednakże są wśród wykładowców osoby, które potrafią przywrócić chęć do nauki gdy już się nie ma na nic siły, a na zajęcia z nimi chodzi się z chęcią, jednak jest to mniejszość.

Jak jest z mieszkaniem?

Raczej nie ma problemów z wynajęciem jakiejś stancji. Dobra organizacja transportu publicznego. Karty miejskie 40 zł na miesiąc

Życie w mieście

Dobra organizacja transportu publicznego. Karty miejskie za 40 zł na miesiąc. Piękne miasto, dużo jezior, przytulnie, zielono. Kortowo ma swój urok, szczególnie wiosną gdy można nad plażą grilla rozpalić. Ogólnie jeśli chodzi o imprezy to mało się dzieje. Na kortowie kluby otwarte w tygodniu tam można się pobawić. Ale stare miasto to słabo żyje.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Żałuję wyboru tego wydziału/kierunku, jednak sama uczelnia jest położona w malowniczej okolicy. Radzę przemyśleć swój wybór, jest bardzo mało osób na kierunku, co dla mnie było wadą.

Strony