Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 27

Biologia, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W I semestrze są przede wszystkim ścisłe przedmioty takie jak chemia i biofizyka (moja grupa trafiła na przyjaznych prowadzących wiec nie było większych problemow ze zdaniem). Morfologia roślin i zoologia bezkręgowców bardzo ciężkie, profesorzy nie pozwalają robić zdjęć wykładów ani notatek też nie opłaca się pisać, bo i tak nie zdąży się nic zapisać. Dużo osób nie zdało z tych przedmiotów i dostało warunek. Nauki naprawdę jest bardzo dużo, a mam porównanie z innymi kierunkami na innych uczelniach. Jeden z prowadzących na wstępie powiedział nam, że jest tu po to aby nas wyeliminować co udało mu się z wieloma osobami. 2 wejściówki w tygodniu, 2 sprawozdania do oddania w tygodniu, ogólnie naprawdę jest ciężko - tym bardziej nie polecam osobom, które chciały poprawiać mature. W następnym semestrze pojawia się botanika systematyczna na której trzeba robić zielnik z wieloma roślinami, ale ostatecznie łatwo zdać ten przedmiot. Dużo mikroskopowania jest na zajęciach co jest plusem, bo łatwiej się czegoś nauczyć.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Wieczne problemy z zapisywaniem się do grup na języki obce i przedmioty humanistyczne - serwer pada. Biblioteka dobrze wyposażona. Możliwość rozwoju po skończeniu biologii - o ile nie planujesz mieć kariery naukowej to nie ma sensu studiować tego kierunku.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Studencki są w porządku, nie ma wyścigu szczurów, pomagają sobie.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkam z rodzicami więc nie jestem dobrą osobą do wypowiedzenia się na ten temat.

Życie w mieście

Oczywiście dużo imprez, wydziały uczelni są porozrzucane po mieście co jest niewygodne. Wydział biologii na zadupiu, z przystanku na uczelnie 10 min drogi spokojnym krokiem.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie polecam, żałuje zmarnowania roku życia na tym kierunku.

Biologia, Uniwersytet Warszawski - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jeśli jesteście świeżo po liceum to na pewno odczujecie różnice w ilości materiału do przyswojenia w stosunkowo krótkim czasie. Materiału jest dużo. Warto uczyć się na bieżąco na wejściówki i kolokwia częściowe żeby oszczędzić sobie pisania rozbójnika. Według starszych roczników najtrudniejsza jest zoologia i chemia organiczna, ale nie nastawiajcie się negatywnie. To że inni tak uważają nie oznacza że dla was też będzie to trudne. Nie słuchajcie tez opinii że inne przedmioty są proste, bo nie są. Jest oddzielny przedmiot chemia ogólna więc łatwiej jest zaliczyć z tego laby mając za sobą dobrze opanowany materiał z chemii rozszerzonej na poziomie licealnym (ale bez też też przeżyjecie). Dużo osób się poddaje, nie walczy i przez to odpada dlatego jeżeli interesuje was biologia to pamiętajcie żeby się nie poddawać!!

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Co chwila coś się dzieje. Pełno jest wydarzeń na których studenci mogą uczestniczyć. Jeśli ktoś chce dodatkowo poświęcać czas na tematy które go interesują to jest kilka kół naukowych, które zapewniają rozwój w wybranych zagadnieniach. Myślę że osoby które naprawdę chcą być aktywnymi badaczami to swoją karierę rozwiną ale trzeba mieć świadomość że konkurencja na rynku pracy jest wysoka więc trzeba się wyróżnić :)((

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jest naprawdę miło i bezpiecznie. Ludzie pomagają sobie w każdej sprawie i w każdej chwili. Ludzie po rozsz. chemii pomagają tym którzy rozsz. matmę i na odwrót dlatego każdy kto chciał ten przeżył na studiach. Jeszcze nie spotkałam się z osobą która by mnie obraziła i zraniła. Naprawdę po przeżyciach z liceum jestem w szoku jak tu jest przyjemnie!!!!

Jak jest z mieszkaniem?

Drogo..... akademik 550 pokój dwuosobowy. Mieszkania dwupokojowe minimum 2600. Kawalerki ok. 2k minimum. Żenada ale cóż jakoś trzeba przeboleć.
Taniej nie znajdziecie. Ja wynajmuje mieszkanie z koleżanką i płacimy 2600 za dwupokojowe na Pradze Północ. Za kazdym razem jak komuś o tym mówię to otrzymuje tekst zwrotny 'ale tanio gdzie takie mieszkanie znalazłaś?!!'. No dla mnie to nadal jest duża kwota...
Dojazd ok. 25min na uczelnie.

Życie w mieście

Komunikacja świetna. Miesięczny kosztuje 55zl. Autobusy nocne też często imo jeżdżą.
Wiadomo w stolicy jest wszystko i dzieje się wszystko więc nie ma co się nad tym rozwodzić.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Studiując ten kierunek da sie pracować. Mi to wychodzi. Potrafię zarobić na czynsz więc tyle mi starczy.
Tylko pamiętajcie że żeby to było realne to trzeba wszystko planować i szanować każdą minutę dnia.
Plan zajęć układacie sobie sami więc to też duży plus.

Polecam ten kierunek studiów osobom które chcą tam iść nie bez powodu.
Poprawa matury jest mało realna więc nie bierzcie tego kierunku jeśli chcecie poprawić maturę. Strata czasu.

Biologia, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Biologia na pierwszym roku równa się poziomie biologii w liceum rozszerzonej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Nie można wybierać dodatkowych zajęć, są narzucane, brak rozwoju i nie organizują koła naukowego.
Należałam do kółka naukowego i spotkanie raz na 3 lata, wykładowcy brak czasu.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy niektórzy obrażają studentów.
Atmosfera student-student super.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademiki dobrze wyposażone i tanie porównaniu Wrocławiem i Poznaniem

Życie w mieście

Oceniam na 5, autobusów dużo.
Knajpy studenckie też są, imprezy studenckie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Dużo przedmiotów z lic powtarza się na mgr, wykładowcy nie mają pomysłów na przedmioty.

Biologia, Uniwersytet Warszawski - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W trakcie semestru jest dosyć luźno, natomiast zaraz przed sesją i w trakcie sesji nauki jest dużo (6-7 kolokwiów w ostatnim tygodniu zajęć, a zaraz potem sesja z 5 egzaminami), ale nie zdają zazwyczaj te osoby które w trakcie semestru całkiem się nie przykładały i np. w ogóle nie chodziły na wykłady.
Najważniejszymi przedmiotami na pierwszym roku są zoologia i botanika.
Semestr letni jest trochę luźniejszy.
Najtrudniejszy jest semestr zimowy na 2 roku.
Na trzecim już większość przedmiotów wybieramy sami i można sobie tak ułożyć plan żeby mieć bardzo mało do nauki.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Możliwość rozwoju są takie sobie, wydział organizuje jakieś targi pracy ale większość ofert jest skierowana do biotechnologii i to raczej medycznej.
Sama biologia jest nastawiona bardziej na pracę naukową, jest kilka kół naukowych, w niektórych dzieje się sporo w innych jest gorzej, ogólnie jak ktoś chcę się zaangażować to zawsze coś jest organizowane i jak ktoś poważnie myśli o karierze biologa-naukowca to uważam że jest to dobre miejsce.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera na wydziale jest moim zdaniem bardzo dobra, prowadzący są zazwyczaj pozytywnie nastawieni do studentów nawet gdy ci przychodzą kompletnie nieprzygotowani na zajęcia, nie zauważyłam jakiegoś wyścigu szczurów.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny wynajmu w Warszawie są bardzo wysokie, akademik jest dużo tańszy ale sama nigdy w nim nie mieszkałam, większość studentów raczej wynajmuje pokoje.

Życie w mieście

Komunikacja miejska w Warszawie funkcjonuje bardzo dobrze. Za 140 zł można kupić kartę miejską na 90 dni i za to jeździć tramwajami, autobusami, metrem i koleją miejską.
Możliwości spędzania wolnego czasu jest sporo. W końcu to stolica. Jest stosunkowo drogo ale zawsze można też znaleźć coś na studencką kieszeń.
Ogólnie polecam Warszawę - jest to miasto w którym zawsze coś się dzieje, są w nim miejsca w których panuje stały zgiełk ale zawsze wystarczy przejść kilkaset metrów by znaleźć się w spokojniejszej okolicy, jest też sporo parków.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ogólnie kierunek jest ciekawy ale raczej dla prawdziwych wielbicieli biologii. Dużo osób które wybrały je z braku lepszego pomysłu potem bardzo narzeka. Sporo osób rezygnuje w trakcie pierwszego roku. W zależność od tego jak się do tych studiów podchodzi można nauczyć się sporo albo prawie nic.
Perspektywy pracy to głównie naukowiec lub nauczyciel, ewentualnie technik laboratoryjny, ale jeżeli nie wyobrażasz sobie życia bez biologii to możesz śmiało wybrać biologię na UW.

Biologia, Uniwersytet Łódzki - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Bardzo dużo przedmiotów, pamięciówki tyle samo co w szkole. Niektórzy prowadzący potrafią tak wyjaśnić zagadnienie, że nie trzeba się uczyć tylko zrozumieć. Bardzo dużo chemii (przez covid miałam w jednym semestrze 4 przedmioty chemiczne: chemie organiczną, chemie nie organiczną, chemie fizyczną i biochemie (normalnie są 3 chemiczne przedmioty), co dla mnie jako osoby, która nie lubi chemii, było wycieńczające. Dodatkowo zajęcia prowadzone są na wydziale chemii (albo osoby z tego wydziału). Od 1 roku bardzo dużo przedmiotów roślinnych.
Na specjalizacji biologia środowiskowa (od 3 roku i jako profil magisterski) - bardzo dużo roślin (i grzybów).
Co więcej, przedmioty notorycznie się powtarzają- zarówno na licencjacie jak i na magisterce. Wciągu 3 lat (2, 3, 4 rok) miałam 5 przedmiotów o tym samym często z tymi samymi ludźmi. Od 1 do 3 roku co drugi semestr zajęcia z grzybów (oczywiście w kółko te same).
Na wyżej wymienionej specjalizacji od 4 roku zaczynają się "luzy" jeśli chodzi o zajęcia. Najgorszy chyba był 2gi rok gdzie zajęcia miałam od 8:15 do 20:00 (pon-wt, czw-pt) albo od 8:30 do 18:00 (śrd).... 1 i 3ci rok podobnie "zawalony", lecz najczęściej to w godzinach 8-15.
Obecnie na 4tym roku mam zajęcia popołudniowe 10-20/12-16, ale oczywiście zależy to od planu zajęć. Jeśli o niego chodzi to plan dodawany jest 3 dni po rozpoczęciu roku akademickiego i zmieniany jest codziennie przez 2 miesiące, nigdy nie wiadomo kiedy się ma zajęcia i na którą.
Ogólnie plan studiów 2/10, ale w większości prowadzący bardzo mili (zdarzają się kwiatki, których lepiej unikać).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Średnio najeża.
Należałam do 2ch kół naukowych i w sumie oba tak sobie działają. Jedno z nich było tylko dla osób, które starają się o studia doktoranckie i potrzebują dodatkowych punktów, atmosfera bardzo niemiła i nowe osoby traktowane były jak "obcy". Drugie kółko, atmosfera mega miła, organizowane wypady, warsztaty, ect. Niestety większość osób chodziła jakby ktoś im kazał tam być, a przecież nikt ich nie zmusza...

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy w większości świetni. Traktują studenta jako człowieka i do tego równego im. Oczywiście jak wszędzie zdarzają się czarne owce... Jest też trzecia grupa wykładowców, których można skomentować jako "mam nadzieję, że nie spotkam cię ponownie w moim życiu", są oni "niegroźni" ale bardzo ciężko z nimi wytrzymać... i niestety to osoby, z którymi spotyka się co rok... Ale żeby zakończyć ten wywód o prowadzących miłym akcentem to naprawdę w większości są 10/10 :)
Jeśli chodzi o relacje między studentami to ich nie ma. Nie ma co się nastawiać, że spotka się super przyjaciół bo większość ludzi to jest nieporozumienie (kłótnie grosze niż w podstawówce). Zazwyczaj nikt nie dzieli się notatkami, każdy udaje, że nie ma testu od rocznika wyżej (byleby ktoś nie miał wyższej oceny ode mnie!). Lepiej się nastawić na to, że studiuje się dla siebie i wtedy nie ma rozczarowań.

Życie w mieście

Nienawidzę Łodzi. Dziękuje skończyłam.
Ogólnie to jest gdzie wyjść (np. najdłuższa ulica Piotrkowska, Manufaktura, ale też inne), chociaż lepiej nie wychodzić na miasto samemu i tym bardziej chodzić w nocy. Wielu ekshibicjonistów, w tym wokół wydziału i akademików, ale też dużo rabunków, można zaliczyć w "trąbę" za to, że po prostu się jest. Trzeba mieć oczy dookoła głowy.
Komunikacja miejska to kompletne dno. Najgorsza jaką musiałam się poruszać. OK zgadzam się, że było gorzej, ale nie jest wcale lepiej! Ceny biletów są abstrakcyjne, okropnie drogie! Codziennie biorę godzinne wcześniejszy tramwaj/autobus i zawsze jestem albo na styk albo spóźnioną - albo tramwaj się zepsuje, albo w ogóle nie przyjedzie, albo wypadek. Jeszcze jak ktoś dojeżdża spoza Łodzi to kaplica i krzyżyk, połączenia z miastami najbliżej położonych Łodzi, tak naprawdę nie istnieją.
Dojazdy autem są dramatyczne (ale lepsze niż komunikacja miejska), KORKI KORKI KOOOORKI oraz REMONTY REMONTY REMONTY i jeszcze raz REMONTY. Potrafią zamykać drogi z dnia na dzień bez ostrzeżenia. Ale, w końcu Łódź jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast na ŚWIECIE :)
Polecam chodzi na piechotę - bardzo dobre połączenie chodnikowe.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuje, że wybrałam ten kierunek studiów. ALE trzeba być zdecydowanym, że ten kierunek to jest tym co chce się robić.
Podsumowując:
plan studiów: 5/10 (głownie przez to, że ciągle przedmioty się powtarzają)
plan zajęć: 0/10 (po prostu dramat...)
prowadzący: 8/10
rozwój: 8/10 (jeśli tylko się chce to można dogadać się z każdym, ja od 2giego roku pracuję w laboratorium, z którym nawet nie jestem związana tematycznie, lecz... jeśli chce coś się robić poza uczelnią np. staż/konferencje/ect to często odpowiedź z dziekanatu to "nie ma pieniędzy", a potem organizują imprezy dla pracowników, ewentualnie kupują sobie serniczek)
dziekanat: -100/10 (dobrze, że rzadko tam trzeba chodzić)
uczelnia: 5/10 (nic szczególnie złego, ale dobrego też nie)
Jako ocena końcowa dałabym 2.5/5, tak nie-za dobrze i nie-za źle, ale już niech będzie zaokrąglone do 3/5. Ogólnie nikogo nie chcę wystraszyć i zniechęcić, ale myślę, że trzeba wiedzieć z czym to się je.

Biologia, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki na pierwszych latach jest dużo, z resztą, przez całe studia zajęć i nauki jest sporo, ale to w końcu biologia to obszerna dziedzina nauki. Jednak na pierwszym i drugim roku jest chyba najwięcej nauki, dużo kolokwiów, zaliczeń, zajęcia nieraz do późna, ale wszystko jest do przejścia, trzeba się uczyć, ale można wygospodarować trochę czasu na odpoczynek i inne przyjemności 🙂.
Zaskoczeniem dla mnie była spora ilość chemii, przez dwa lata w każdym semestrze był jakiś mocno chemiczny przedmiot, ale i to jest do zdania, nawet jeśli ktoś nie umie rozszerzonej chemii z liceum.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom studiów z biologii na uniwersytecie rzeszowskim jest naprawdę bardzo dobry, zajęcia są różnorodne, prowadzone w dobrze wyposażonych laboratoriach, ciekawe są również zajęcia terenowe. Istnieją koła naukowe, ich działalność nie jest co prawda zbyt prężna, ale mając chęć i zapał do nauki można znaleźć jakieś dodatkowe aktywności i projekty naukowe 🙂.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest bardzo w porządku, prowadzący zajęcia podchodzą z szacunkiem i poważnie traktują studentów, oczekując tego samego z zamian. Z racji tego, że biologia jest mało licznym kierunkiem, wszyscy na roku się znają, wykładowcy również znają studentów, dzięki czemu panuje taka bardziej domowa atmosfera. Wiadomo, jak to zwykle bywa, zdarzają się wyjątki, jest parę osób, na które trzeba uważać, ale generalnie z większością wykładowców spokojnie można się dogadać 😀.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkania w Rzeszowie są tańsze niż w innych wojewódzkich miastach, dodatkowo w pobliżu kampusu gdzie odbywają się zajęcia jest akademik, w którym też są całkiem dobre warunki. Dodatkowo warto wspomnieć, że można spokojnie szukać mieszkania poza centrum, gdzie ceny za pokój będą niższe niż w centrum, gdyż kampus, gdzie odbywają się zajęcia znajduje się bardziej na obrzeżach miasta, w otoczeniu domków jednorodzinnych i zieleni, dużo studentów wynajmuje właśnie pokoje w domkach w okolicy uczelni 🙂.

Życie w mieście

Bardzo dobry dojazd na uczelnię, pomimo tego, że kampus, gdzie odbywają się zajęcia leży na obrzeżach miasta, można bez problemu dojechać, autobusy jeżdżą tam nawet co 12 minut z różnych części miasta 🙂.
Ponadto, Rzeszów jest przyjemnym miastem, jest dużo zieleni w mieście, liczne parki, bulwary nad Wisłokiem, malowniczy rynek z wieloma fajnymi kawiarniami i knajpkami, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie 😀.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Aktualnie będąc na pierwszym roku drugiego stopnia, mogę polecić te studia, jest to bardzo fajny kierunek, dający szerokie, różnorodne możliwości przyszłej pracy z racji, że jest to szeroka dziedzina nauki. Polecam osobom lubiącym biologię, ciekawych eksperymentowania w laboratorium, pasjonującym się zwierzętami, zachowaniami zwierząt, roślinami czy środowiskiem. Każdy może znaleźć coś dla siebie, kogo interesują nauki biologiczne. Nie polecam tego kierunku osobom, które nie lubią biologii, gdyż nie jest kierunek studiów dla osób, które chcą po prostu mieć papier ukończenia uczelni wyższej, takie osoby zwykle rezygnowały i przenosiły się na inne kierunki. Oczywiście wątpliwości przy wyborze studiów są normalne, mało osób przyszły na studia z mocno sprecyzowanym swojej dalszej ścieżki, zwykle klaruje się to w trakcie studiów, co kogo bardziej interesuje, w czym chce się rozwijać. Nie polecam też tego kierunku osobom, które chcą poprawiać maturę, gdyż jest on mocno absorbujący i nie ma zbyt czasu na naukę do matury, chociaż zdarzają się osoby, którym się to udało 😉.

Biologia, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku większość pamięciówy. Ale to dobrze, bo potem jest z głowy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Bardzo dużo zajęć praktycznych. Możliwość udziału w kole naukowym (warto, punkty do stypendium 😉).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie spotkałam niezdrowej konkurencji. Podejście Wykładowców ok ( byłam starostą i nigdy nie spotkałam się z jakąś niefajna sytuacją).

Życie w mieście

Kraków dla studentów ma masę atrakcji. Z uwagi na dużą ilość zajęć praktycznych, będąc studentem dużo się najeździsz po całym mieście, tu zajęcia z końmi w Rządcę, tu owce na Bielanach, tu króliki w Przegorzałach czy ryby w Mydlnikach. Ale warto.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Wybrałabym ten kierunek jeszcze raz. W przeciwieństwie do wielu moich kolegów z roku, nie chciałam być lekarzem tylko biologiem i uczelnia super do tego przygotowuje. Mieliśmy kilka osób, które na II stopień przyszły z UJ i były w szoku ile praktyki mamy.

Biologia, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest zdecydowanie więcej niż w liceum, ale część rzeczy pokrywa się np. Chemia. Wykłady zazwyczaj prowadzone w sposób chaotyczny, nie było sensu słuchać. W domu z książkami można było przerobić materiał w sensownym czasie. Dużo przedmiotów o różnych nazwach gdzie realizowane są w kółko te same zagadnienia (sztuczne utrzymywanie etatów). W czasie pandemii łatwo o bardzo dobre oceny, testy w formie abcd i zero wymagań.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia prowadzone są na niskim poziomie, brak młodej i chętnej kadry do pracy. Utrzymywanie starszych profesorów ze względu na tytuły naukowe. Oficjalnie są koła naukowe, ale żadne z nich nie działa. Brak możliwości rozwoju, uczelnia nie zapewnia dostępu do warsztatów poszerzających wiedzę a wręcz utrudnia dostęp.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście wykładowców jest różne, ale często byliśmy porównywani do kierunku lekarskiego (według niektórych jesteśmy po prostu głupsi więc poszliśmy na biologię). Mało studentów na roku, panuje wyścig szczurów (udawanie koleżeństwa na porządku dziennym aby skorzystać na kimś).

Jak jest z mieszkaniem?

Pokoje w akademikach nowe, schludne ale małe. Mieszkania w przeróżnych cenach w zależności od standardu.

Życie w mieście

Wydział NSIP nie jest skomunikowany z miastem. Jedyny dojazd do prywatne auto (mały parking pod uczelnią) albo spacerek. Prócz tego miasto skomunikowane w porządku. Miasto nie jest prostudenckie. Kilka barów i tyle. Wieczorem nie ma co robić prócz picia alkoholu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Na pewno w porównaniu do innych uczelni nie jest ciężko, ale nie warto. 3 lata stracone aby przenieść się na inną uczelnię.

Biologia, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo więcej nauki niż w liceum, pierwszy rok jak zawsze jest zderzeniem z nową rzeczywistością na dodatek wielu prowadzących próbuje udowodnić studentom, że się na ten kierunek nie nadają, dlatego na pierwszym roku jest ciężko, drugi i kolejne są lżejsze. Dużo przedmiotów się powtarza ze względu na to, że uczelnia ma dość wąska kadrę i nie inwestuje w różnorodność wykładowców. Moim zdaniem więcej niż połowa przedmiotów jaka jest istnieje tylko po to żeby dać etat pracującym wykładowcom. Są oczywiście prowadzący, którym zależy i potrafią przekazać swoją wiedzę w przystępny sposób, jednak dużą część chce po prostu "odwalić robotę" i próbują udowodnić studentom, że im więcej wiedzy wykutej na blachę tym większa korzyść, co jak wiadomo zawsze obraca się przeciwko i zniechęca do nauki.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Słabe możliwości rozwoju, dużym plusem jest tylko mała ilość osób na roku, co pozwala na bardziej indywidualny kontakt z wykładowcami. Koła naukowe istnieją ale jest ich niewiele i nie działają zbyt prężnie lub tylko na papierze, biblioteka nowa dobrze zaopatrzona.
Drugi raz bym tego kierunku nie wybrała.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Mała grupa wywołuje wyścig szczurów, lecz po upływie kilku miesięcy, maksymalnie roku kiedy mamy już swoją grupę nie jest to tak widoczne.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny mieszkań to około 1200-1300 zł za mieszkanie dwupokojowe i 1100 za kawalerkę w średnim standardzie, cena około 1500 pozwala już na mieszkanie o lepszym standardzie w nowym budownictwie.

Życie w mieście

Komunikacja miejska ok, miasto dobrze skomunikowane, jeżeli komuś zależy na przeżywaniu w pełni studenckiego życia to raczej polecam inny kierunek, np. Lublin, Łódź czy Warszawa w najbliższej okolicy

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kierunek daje raczej małe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy w zawodzie .

Biologia, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwsze dwa lata są dość intensywne, aby móc rozeznać się z każdym blokiem tematycznym i móc w pełni świadomie wybrać tematykę pracy licencjackiej. Nauki jest dość dużo, ale nie oszukujmy się, to w końcu biologia któreś zakres tematyczny jest ogromny. Zawsze znajdzie się czas na spędzenie wieczoru ze znajomymi.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Wielkim atutem kierunku są zdjęcia praktyczne w pełni wyposażonych pracowniach, zarówno środowiskowych jak i eksperymentalnych. W przypadku zajęć "środowiskowych" bardzo ciekawą sprawą są zajęcia terenowe.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Większość wykładowców podchodzi do studenta w bardzo przyjazny sposób. Oczywiście, jak chyba na każdej uczelni, zawsze są wyjątki ale jest ich nie wiele. Wykładowców traktują studentów poważnie i tego też wymagają od studentów. Nie ma problemów z dogadaniem się.

Życie w mieście

Miasto jest przyjazne do studentów, jest dużo zieleni. Można rozerwać w wielu klubach. Dojazd do uczelni jest bardzo dobry.

Strony