Biotechnologia, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W pierwszym semestrze prawie wszystko bazowało na wiedzy z liceum, uczyliśmy się jednak tego wszystkiego od praktycznej strony. Czasami trzeba było coś doczytać, sięgnąć po bardziej fachową literaturę. Więcej nauki miały osoby, które z biologia czy chemią nie miały dużej styczności w liceum. Najwięcej czasu zabierały raporty. Był czas i na naukę i na zabawę. Ciężej zaczęło się robić gdy zaczęła się sesja, pełno materiału, zaczął wychodzić brak systematycznej nauki, szczególnie z wykładów. Nie było wiadomo, w co włożyć najpierw ręce. Kolejny semestr nie był już taki lekki, przedmioty stały się bardziej specjalistyczne i dogłębniej wnikały w dane tematy. Pojawiły się wejściówki z tematów, które należało opracować w domu przed ćwiczeniami, to nauczyło systematycznej nauki. Było coraz mniej wolnego czasu (ze względu na ilość nauki), a wiosna zza okna zachęcała do wyjścia na spacer. Trzeci semestr to poznanie coraz to nowszych zagadnień, większa ilość nauki oraz godzin spędzonych na uczelni. Wszystko wydaje się być interesujące ale cały czas myślisz o jakimś wolnym, żeby móc się rozluźnić, wyspać. Spędzić dzień nic nie robiąc... Podobnie w kolejnym semestrze, pierwsze rozpoczęcia prac nad licencjatem. Wystarczy jednak zorganizować sobie dobrze czas i trzymać się swoich postanowień.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Może nie wszystkie sale ćwiczeniowe są najnowszej generacji, jednak UMK jest w trakcie remontu i wszystko powoli się zmieni. Są jednak nowe urządzenia, pipety, wszystko to co jest potrzebne do pracy w labie. W bibliotece przeważnie są wszystkie pozycje, czasami w małych ilościach, ale wtedy z pomocą przychodzi Książnica Kopernikańska . Co do warsztatów, konferencji to wystarczy się dobrze zakręcić, wykazać wiedzą, podpytać wykładowców i wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Mimo że biotechnologia w naszym kraju nie jest jeszcze dość dobrze rozwinięta, jednak myślę ze to wartościowy kierunek i w najbliższych latach wszystko się zmieni. Z roku na rok jest coraz więcej firm.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy są otwarci, mili, niektórzy wręcz kochani. Są też tacy, którzy wzbudzają respekt i strach. Jednak jeśli ich się szanuje, wykazuje chęcią do nauki to nie ma problemów z zaliczeniem. Wyścig szczurów zaczął się dopiero od drugiego roku, każdy siebie poznał, pojawiły się pierwsze sprzeczki i podziały na grupy. Sporo osób też odpadło. Sporo ma szczęście i się ślizga. Wszystko zależy od towarzystwa jakie się dobierze.

Jak jest z mieszkaniem?

Pokój jednoosobowy to koszt średnio 400-550 zł ze wszystkim, czyli jest to cena w miarę optymalna w porównaniu z większymi miastami.

Życie w mieście

Toruń jest bardzo przyjemnym miastem, wszędzie jest blisko, panuje tu świetna atmosfera, ludzie też są mili, nikt się nigdzie nie śpieszy, wszędzie można dojść na pieszo. Jest tu urokliwa starówka, sporo miejsc gdzie można wyjść czy to na kręgle czy na koncert. Klubów tu od wyboru do koloru, każdy znajdzie coś dla siebie i w swoim stylu. Komunikacja miejsca jest także rozwinięta, są autobusy i tramwaje. Jeżdżą w miarę często. Gorzej z nocnymi, ale to chyba standard.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Serdecznie polecam miasto jak i UMK :)