Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 62

Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Materiału jest sporo, ale chyba nikogo to nie dziwi - taka specyfika kierunku. Czasu jest niewiele, ale przy nauce na bieżąco (to naprawdę dużo zmienia!) dajemy radę. Na pierwszym roku jest sporo nieistotnych przedmiotów, które po prostu trzeba zaliczyć, z bardziej wymagających to przez pierwsze dwa semestry mamy największego mordercę, czyli biochemię. Dość niewdzięczny przedmiot, nie da się ukryć. Kolokwia są trudne, ale od czego mamy giełdy ;) Biologia molekularna też nie należy do najłatwiejszych, ale studenci ją lubią przez ciekawie prowadzone zajęcia i przemiłych prowadzących. O biofizykę, biologię komórki, embriologię czy histologię (ale tylko tę część z pierwszego semestru) praktycznie w ogóle nie trzeba się martwić - zdają się same. Anatomia jest najciekawszym przedmiotem z pierwszego roku, mamy świetne zaplecze i kadrę, nawet słynny dr. Wiśniewski po licznych kontrowersjach trochę się uspokoił, zajęcia z nim dalej nie należą do najprzyjemniejszych, ale to już zdecydowanie nie to samo co kiedyś. Pozostali asystenci to naprawdę ludzie do rany przyłóż. Jeśli chodzi o książki to osobiście posiadam tylko te do anatomii autorstwa naszego kochanego dr hab. Michała Szpindy, resztę trzymam w pdf albo w ogóle nie są potrzebne, więc zupełnie nie trzeba się martwić, podręczniki są tylko dla was. Kolejne lata są znacznie lżejsze szczególnie ze względu na biochemię, która po pierwszy roku odpada.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Nie mogę za dużo powiedzieć w kwestii kół naukowych, bo nie angażuję się w rozwój na uniwersytecie, ale z tego co wiem od osób wtajemniczonych w tę dziedzinę to każda z katedr prowadzi swoje badania, dając tym samym osobom studiującym możliwość realnego rozwoju w wybranej dziedzinie. Odnośnie ćwiczeń i zajęć obowiązkowych to czuć, że w CM zostało ostatnio wpompowane dużo pieniędzy. Mamy dofinansowane zaplecze, nowe prosektorium i niczego nie brakuje.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Udało mi się w tym roku trafić do najlepszej grupy do jakiej mogłam. W innych grupach zdarzają się wyścigi, jest sporo osób, z którymi nie za bardzo można porozmawiać o czymś więcej niż nauce, ale powiem to jeszcze raz - taka specyfika kierunku, chociaż z tego co wiem to Bydgoszcz jest jednym z uniwersytetów, na których najmniej się to odczuwa.
Studenci pomagają sobie jak mogą, przekazują pytania, prowadzą ogromne dyski z bazami, w razie problemów zawsze można liczyć na czyjąś pomoc.
Wykładowcy są po prostu ludzcy, naprawdę nie ma na co narzekać. Czuć, że uczelni zależy na zatrzymaniu nas tutaj i nauczeniu tego, czego nam brakuje, a nie wyrzuceniu przy pierwszej okazji. Warto tez dodać, że na kierunku lekarskim jest niecałe 200 osób, przez co prowadzący nas znają, są bardziej wyrozumiali i związani z nami. Nie ma tu tak dużego przemiału, przez co panuje bardziej rodzinna i przyjazna atmosfera.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik jest standardowo najtańszą opcją, ale tylko dla osób co wytrzymują towarzystwo drugiego człowieka właściwie cały czas. Ceny mieszkań na chwilę obecną są jedne z najniższych w całej Polsce, w budżecie około 1000zł/ mc na pewno znajdziesz stancje w dobrym standardzie.

Życie w mieście

Nie należę do najbardziej rozrywkowych osób, więc jedyne miejsca w jakich bywam to puby. Na rynku jest ich sporo, czasami spotykamy się tam na piwo. Z klubów dużą popularnością cieszy się Point, ale osobiście nie polecam tego miejsca. Należy pamiętać, że na pierwszym roku nie będzie tak dużo czasu na wyjścia, więc nie nastawiajcie się na cotygodniową imprezę.
Komunikacja miejska nie należy do najlepiej zorganizowanych, ale da się to przeżyć. Zajęcia odbywają się w 4 osobnych budynkach. Nie należy to do zalet tej uczelni, ale pamiętajmy, że Bydgoszcz nie jest dużym miastem i 10-20min dojazdu (przynajmniej dla mnie) nie jest czymś strasznym. Wykłady odbywają się w budynku biblioteki przy Juraszu, anatomia jest na ul. Łukasiewicza (to najdalej położony budynek od centrum), pozostałe przedmioty na ul. Karłowicza, a i wf na ul. Świętojańskiej, dlatego warto przemyśleć wybór lokalizacji na mieszkanie - osobiście polecam okolice Jurasza, szczególnie w kolejnych latach kiedy nie będzie już anatomii ani wf.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jestem z Gdańska i szłam tutaj z myślą, że to tylko na rok i na pewno będę się przenosiła na Gumed, ale po spędzeniu tutaj pierwszego roku jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona i zrezygnowałam z planu przenosin.
Najważniejsza dla mnie jest atmosfera jaka panuje na tej uczelni, czuję się po prostu komfortowo i wiem, że nie jestem tylko anonimowym numerem indeksu dla prowadzących, bardzo to doceniam.

Biotechnologia medyczna, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki nie jest bardzo dużo, ale jak to zwykle bywa, pierwszy rok bywa wymagający, choćby adaptacyjne. W obecnym toku nauczania, na pierwszym semestrze są cztery egzaminy, z czego trzy z przedmiotów ścisłych: chemia, matematyka, fizyka. Jeśli ktoś nie miał rozszerzeń, jest trochę do nadrobienia. Nie są to jednak rzeczy nie do przejścia. Wymagania nie są bardzo wygórowane. Zaopatrzenie biblioteki jest raczej przeciętne, nie dostaniecie wszystkiego co chcecie. Jednak na pierwszym semestrze da się od biedy obejść bez podręczników albo z wersjami elektronicznymi. Ja korzystałam niewiele. Plan zajęć jest dość luźny, da się w międzyczasie pracować przy odrobinie dyscypliny. Da się nawet wyłuskać dzień wolny. Jeśli ktoś nie pracuje, będzie miał dużo czasu na własne zainteresowania i wyjścia.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć, jak to zwykle, bywa różny. Moim zarzutem jest zbyt mały nacisk na praktykę. Na moje oko, na zajęciach praktycznych jest zdecydowanie zbyt mało bodźców zmuszających do myślenia samodzielnego i tym samym rozwoju. Na pierwszym roku najwięcej się dzieje na laboratoriach z chemii i troszkę laboratoriów można zaznać na ćwiczeniach z podstaw badawczych w biotechnologii, ale jest tego naprawdę bardzo mało. Na minus oceniam brak części ćwiczeniowej z chemii, bo na kolosach są jednak zadania obliczeniowe. Polecam zaliczyć jak najwięcej kolosów z chemii w pierwszym terminie (łatwo powiedzieć), pozwala to uniknąć egzaminu dopuszczającego do sesji. Część wykładowa na pierwszym semestrze straszliwie nudna i w większości nieprzydatna, poza matematyką. Wykłady z podstaw biotechnologii ciekawe, choć moim zdaniem bez regularnego połączenia ich z częścią praktyczną nie mają sensu, i tak wielu z tych rzeczy przed zobaczeniem w laboratorium nie da się zapamiętać i przyswoić. Na duży minus brak angielskiego na pierwszym semestrze, przydałby się bardziej niż nadmiar wykładów. Ciekawsze przedmioty zaczynają się według mnie na drugim roku. Z kołami naukowymi jeszcze nie miałam tutaj styczności. Co do możliwości pracy, też wiele nie opowiem. Na pewno trzeba być ambitnym i rozwijać się dodatkowo, bo studia nie nauczą was wielu elementów przyszłej pracy.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jeśli poszukujesz uczelni kameralnej, z indywidualnym podejściem do studenta, polecam UMK. Nie uświadczysz tutaj wyścigu szczurów, ani złośliwego uwalania studentów (co jest ogromną osobliwością), a przynajmniej na moim kierunku. Wszyscy prowadzący z którymi dotąd się spotkałam byli bardzo życzliwi i pomocni. Atmosfera na studiach to według mnie to największy atut UMK. Nie ma tak dużo stresu jak mogłyby być. Z moich obserwacji wynika, że ludzie na roku są raczej pomocni. Rocznik jest mało liczny. W porównaniu do większych uczelni, wieści częściej rozchodzą się tzw. „pocztą pantoflową”, zamiast oficjalnymi kanałami, co wprowadza trochę chaosu i trzeba się do tego przyzwyczaić.

Jak jest z mieszkaniem?

Za 2400 zł/msc, a może taniej, da się wynająć dwupokojowe, zadbane mieszkanie w dobrej lokalizacji, co jest dużym atutem. Pokoje i akademiki z tego co wiem mają rozbieżne ceny w zależności od lokalizacji i standardów, ok. 500-900 zł.

Życie w mieście

Komunikacja miejska działa dość dobrze, choć w godzinach szczytu bardzo ciężko o wolne miejsce. W Bydgoszczy jest generalnie gdzie wyjść - jest trochę pubów, klubów muzycznych, miejsca z grami i planszówkami, bilard, kręgle. Jest trochę ciekawych restauracji. W porównaniu do większych miast, w Bydgoszczy brakuję trochę kulturalnych inicjatyw na wysokim poziomie. Jednak nie jest tak, że nie ma ich w ogóle. Jest kilka pomniejszych galerii, filharmonia, opera, kluby artystyczne. Dużym atutem Bydgoszczy jest Myślęcinek, ogromny i bardzo zadbany park miejski, gdzie w razie pogody można wyskoczyć na rower czy piknik. Brakuje trochę terenów zielonych bliżej centrum.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Aktualnie na uczelni panuje remont, przez co jest problem z salami i zajęcia są dość rozsiane. Natomiast budynki są w miarę blisko siebie, więc nie jest trudno zdążyć na zajęcia. Katedra sportu bardzo przyjazna. Samorząd działa dość prężnie, organizuje wyjazdy i inne fajne inicjatywy.

Na razie nikt mi nie podpadł, więc oceniam 5/5, bilans zysków i strat pozostawiam kandydatom

Farmacja, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

I rok to tak naprawdę najłatwiejszy rok (najgorszy przedmiot biologia i genetyka oraz chemia ogólna).
W późniejszych latach jest coraz gorzej II rok (fizjologia, chemia fizyczna, chemia analityczna, biochemia). Na tym roku polecam się zaopatrzyć w leki na uspokojenie zwłaszcza na fizjologii, biochemi, chemi analitycznej, bo tam nawet jak umiesz to nie umiesz i jesteś śmieciem, powinno ciebie tu nie być, że twoje miejsce jest w aptece przy myciu kibli. Nic się z tym nie zrobi, bo jak lecą skargi to jest coraz gorzej i bardziej jeszcze cisną z przedmiotu.
III rok to najgorszy jest TPL, a to tylko dlatego bo z 2 roczników nikt nie został i kasa się nie zgadzała, to teraz jest koszenie studentów (30% studentów zdaje na kolejnych terminach, aby nie móc napisać skargi lub odwołania do dziekana, rektora. Jak pytanie jest z błędem jest skreślane tylko wtedy, gdy nie ma 30%, a tak to możesz przyjść z książką i się kłócić, a i tak nic nie osiągniesz).
IV rok (Farmakologia, TPL, Farmakoekonomika) z farmakologii jak nie zdasz w pierwszym terminie no to, na 2 terminie książka wkuta na blachę, bo inaczej zbój, którego forma będzie tobie znana 2 dni przed i zda ja 1 osoba. Farmakoekonomika egzamin wielokrotnego wyboru i to samo jak na TPL, opuszczają próg, aby 30% osób zdało.
TPL to samo co na III roku.
Na V roku to z tego co wiem to kosa to historia farmacji i prawo farmaceutyczne, które zdaje 30%.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Żadne. Chyba, że przez pierwsze 3 lata jesteś 4 lub 5 studentką, to masz dowolny wybór pracy magisterskiej oraz możesz jawnie ściągać i nie ponosić tego żadnych konsekwencji, gdzie inni 3, 4 studenci ponoszą dotkliwie. Jak brakuje tobie 0.5 pkt do zdania, a nie jesteś 4, 5 studentką to co nie dostaniesz, a taka studentka za nic dostanie 2 pkt, bo jej do stypendium brakuje.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Burdel na kółkach. Po III ROKU KAŻDY SOBIE JEST WROGIEM.

Jak jest z mieszkaniem?

OKEY.

Życie w mieście

RADZE ZWIEDZAĆ MIASTO NA I ROKU, BO DALEJ TO NIE MA CZASU NAWET NA SEN.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Drugi raz bym nie poszła na tą uczelnię.
Tu jedyne co możecie łatwo dostać to depresję, a nikt waszym stanem zdrowia się nie przejmuje, bo liczy się kasa i znajomości, jak je masz na tej uczelni w dziekanacie czy katedrach to wygrałaś życie. Bo tak nawet jak powinnaś pisać zbója lub termin powinien tobie przepaść, a masz te znajomości no to zbója bez pisania zdasz i termin tobie nie przepadnie.
Jak brak znajomości i masz inne obowiązki oprócz uczelni to no poszukaj dobrego psychiatry i psychologa, bo bez tego tych studiów nie przetrwasz. No i przygotuj się, że zamiast 5,5 roku studiów, będziesz studiować 6,5 albo nawet 7,5 lat, gdzie wypłatę potem będziesz mieć 4000 zł.

Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok jest dosyć intensywny. Moim zdaniem anatomia wcale nie jest najtrudniejszym przedmiotem a jest nim uwaga, uwaga: biologia molekularna. Jest to dość zabawne patrząc na to, że z tego przedmiotu jest jedynie 5 ćwiczeń. Nie zmienia to faktu, że anatomia też jest ciężka. Histologia jest przyjemna, nie ma się do czego przyczepić chociaż też wymaga uwagi. Powiedziałabym, że na 3 miejscu trudności znajdzie się biochemia, która nie jest tak uciążliwa ale wciąż jest to ciężki przedmiot.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Biblioteka jest dość mała, ale raczej niczego w niej nie brakuje. Na uczelni prężnie pracuje wiele kół więc jest co robić i jest wiele możliwości.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest naprawdę świetna i nie spodziewałam się tego zupełnie idąc tutaj. Ludzie z roku ale także pracownicy są zwykle naprawdę w porządku.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny są dużo tańsze w porównaniu do innych większych miast w Polsce. Są też 3 akademiki, ale dla osób które planują się w nich zatrzymywać: pamiętajcie, że fordon to drugi koniec miasta od wszystkich budynków w których będziecie mieć zajęcia:)

Życie w mieście

Z perspektywy osoby która pochodzi z miasta większego niż Bydgoszcz uważam, że wszystko jest bardzo blisko siebie i nie ma problemu z komunikacją miejską. Jeśli chodzi o bary, kluby czy restauracje to nie jest to Warszawa czy Gdańsk ale niczego nie brakuje.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Osobiście bardzo polecam i na pewno wybrałabym drugi raz

Pielęgniarstwo, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Bardzo dużo niepotrzebnych przedmiotów które wykładowcy traktują baaardzo poważnie. Książki można spokojnie wszystkie z biblioteki wypożyczyć. Duży problem stanowi tu organizacja, administracja i wykładowcy. Znajdzie się może z 5 wykładowców którzy faktycznie wiedzą czego uczą i robią to z pasją. Ogólnie student to brudna szmata do wycierania wszystkiego - szczególnie błędów prowadzacych.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Biblioteka git. Poziom zajęć nieprzemyślany i tylko byle odklepać. Są 4 koła naukowe na które albo nie masz czasu albo się nie łapiesz umysłowo. Pielegniarek jest mało więc pracę znajdę wszędzie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie ma wyścigu szczurów. Poziom wyjebania jest tak duży że tak jak mówiłam student to szmata do wszystkiego. Administracja, 98% wykładowców do wymiany. A relacje na roku to różnie raz lepiej raz gorzej ale na to się nie ma wpływu. Student lata wszędzie szuka, wykładowcy nie przychodzą lub nie odpisują na żadne wiadomości, a potem zdziwienie że już się nie chce na nich patrzeć.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajmuje mieszkanie sama płacąc za nie - nie jestem na utrzymaniu rodziców. Cena dość tania - 2000 za wszystko, mieszkanie 55 m2.

Życie w mieście

Komunikacja świetna - wszędzie dojedziesz ale korki bardzo duże. Miasto samo w sobie bardzo lubię ale jak się nie ma czasu na nic to trudno jest ten potencjał wykorzystać.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Żałuję z całego serca tej decyzji, myślałam że jesteśmy wszyscy dorośli a tymczasem CM UMK zachowuje się irracjonalnie. W żadnej najgorszej mojej pracy w życiu nie było takiej dezorganizacji jak tu. Strata czasu i nerwów, a co najgorsze nie można przepisać ocen na inne uczelnie o tym samym kierunku, bo między sobą uniwerki się nie lubią. Utknęłam tu na jeszcze 2 lata, ale magistra napewno będę robić gdzie indziej. To nie jest uniwersytet a przedszkole.

Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Obecnie jestem na II roku i patrząc z perspektywy czasu pierwszy rok był cięższy pod względem obciążenia nauką - ćwiczenia z anatomii dwa razy w tygodniu, poza tym biochemia, histologia i inne pomniejsze przedmioty. Nie było problemu z zaliczeniami, a że miałam przyjemność trafić na świetnych prowadzących, atmosfera na zajęciach była naprawdę miła i przyswajanie wiedzy nie było tak uciążliwe, jak mogłoby się wydawać. Osobiście korzystałam i nadal korzystam z tradycyjnych książek, jednak ich zakup nie jest konieczny - wiele studentów korzysta ze skryptów wyższych lat lub wypożycza książki z biblioteki. Czasu wolnego zdecydowanie więcej jest na drugim roku, ale podejrzewam że to kwestia nauki dobrej organizacji i indywidualnych możliwości przyswajania wiedzy:)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń - na uczelni działa wiele różnych kół naukowych, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie; poza tym mamy możliwość uczestniczenia w badaniach naukowych i pisaniu prac. Prężnie działa IFMSA i Erasmus, co tydzień organizowane są wykłady w ramach "medycznej środy". Również do zaopatrzenia biblioteki nie można się przyczepić, zwykle nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem i wypożyczeniem literatury, której się potrzebuje.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera była tutaj bardzo miłym zaskoczeniem - większość kadry ma do studentów pozytywne podejście i najczęściej nie ma problemów z uzgodnieniem terminu zaliczenia czy przedyskutowaniem jakiegoś problemu. Nie spotkałam się tutaj z "wyścigiem szczurów" - wszyscy wzajemnie sobie pomagamy i dzielimy się notatkami czy materiałami, nikt nie patrzy na innych z góry:)

Jak jest z mieszkaniem?

Bydgoszcz nie jest szczególnie dużym miastem, przez co ceny mieszkań nie są wygórowane. Funkcjonują 3 akademiki, gdzie cena za pokój jest rzecz jasna niższa, podobno standard też jest całkiem wysoki, ale ja sama od początku studiów wynajmuję mieszkanie w centrum.

Życie w mieście

Uczelnia ma kilka budynków rozrzuconych po mieście, jednak miasto jest bardzo dobrze skomunikowane, więc dojazd nie zajmuje dużo czasu. Przy większości budynków obecne są bezpłatne parkingi dla zmotoryzowanych:)
Możliwości spędzania wolnego czasu też jest sporo - w centrum miasta jest kilka klubów i barów, bardzo wiele restauracji z pysznym jedzeniem; jest tutaj bardzo dużo parków i lasek, do którego można się wybrać jeśli potrzebuje się chwili spokoju i (w miarę) świeżego powietrza. Znajdzie się coś dla każdego, wystarczy poszukać.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Mimo że podczas rekrutacji dostałam się też na inne uczelnie, po prawie 2 latach studiowania w Bydgoszczy nie mogę powiedzieć, że kiedykolwiek żałowałam swojego wyboru. Spotkałam tutaj wspaniałych ludzi i wiem, że mam duże możliwości rozwoju swoich zainteresowań.

Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jeśli jesteś po bio-chemie, nauki będzie porównywalnie lub nawet trochę mniej. Jednak jest to zupełnie inna nauka, trzeba zapamiętać bardzo dużo w krótkim okresie i nauczyć się dobrego zarządzania czasem. Kiedy opanuje się już te umiejętności, czasu wolnego zostaje zaskakująco sporo (jak na to, czym jesteśmy straszeni przed maturą). Najczęściej u mnie są to takie okresy: przed większymi zaliczeniami kiedy nauka jest na pierwszym planie i robi się trochę wyrzeczeń oraz pomiędzy zaliczeniami, gdy nauka jest tylko na wejściówki i wolnego czasu jest naprawdę sporo.
Na mojej uczelni nie korzysta się tak bardzo z książek papierowych, wystarczające są inne źródła lub podręczniki w formie elektronicznej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia są prowadzone na bardzo dobrym poziomie, prowadzącym naprawdę zależy, żebyśmy się danych umiejętności nauczyli.
Prężnie funkcjonuje kilkanaście kół naukowych, organizowane są konferencje oraz cotygodniowe spotkania naukowe Medyczna Środa, które poruszają niezwykle ciekawe tematy i są nawet udostępniane na YT!
Po ukończeniu studiów wiem, że znajdę miejsce pracy i będę mogła rozwijać się przez całe życie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest niezwykle przyjemna, zarówno między studentami, jak i ze strony wykładowców i pracowników uczelni. My jako studenci jesteśmy nastawieni na wzajemną pomoc, zależy nam, żeby każdy zdał i dzielimy się materiałami. Dla mnie jest to bardzo orzeźwiające podejście po wyścigu szczurów, którego doświadczyłam w liceum.
Z większością prowadzących zajęcia można „na luzie” wszystko załatwić, a nawet pogadać i się pośmiać.
Panuje szacunek wobec wszystkich i przyjazne nastawienie.

Jak jest z mieszkaniem?

Ofert mieszkań jest całkiem dużo, jednak im dłużej się zwleka z wynajmem, tym droższe oferty pozostają. Dobrze spróbować skontaktować się z kimś z roku i razem wynająć mieszkanie. Dużo studentów poszukuje współlokatorów (szukajcie na Fb) - wynajem pokoju.
Na pierwszym roku dobrze szukać ofert w okolicy Łukasiewicza (spędzicie tu dużo czasu), są też tutaj nieco tańsze, później najlepiej w pobliżu Szpitala Jurasza na Skłodowskiej.

Życie w mieście

Uczelnia nie ma swojego miasteczka w Bydgoszczy, budynki są rozrzucone po mieście, jednak jest bardzo dobra komunikacja miejska i wszędzie można swobodnie dojechać (zajmuje to ok 10-15 min w zależności od miejsca).
W centrum jest mnóstwo barów i restauracji otwartych do późnych godzin, będziecie mieli co robić. W okolicach są także dwie duże galerie handlowe, piękne ścieżki do spacerowania i ciągle rozwijająca się Wyspa Słodowa.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Bardzo polecam CM UMK, szczególnie za luźną atmosferę i pro-studenckie podejście. Sama Bydgoszcz z brzydkiego kaczątka stała się pięknym łabędziem.
Kierunek lekarski tylko dla osób, które lubią się uczyć i chcą to robić do końca życia. Nie idźcie tu dla pieniędzy, jest mnóstwo znacznie lepszych opcji, żeby więcej zarobić.
Co do samej rekrutacji, nie przejmujcie się, jeśli przez dwa miesiące nigdzie się nie dostaniecie - tak naprawdę dopiero we wrześniu spadają progi, czekajcie cierpliwie do końca rekrutacji (nawet do początku października).

Analityka medyczna, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku jest ciężko, trzeba się przestawić na trochę inny tryb życia i nauki. Nauki wydaje się być więcej, ale trzeba się nauczyć się ją organizować i będzie w porządku. Studia można przetrwać prawie bez książek tylko korzystać z notatek osób z roczników wyżej lub materiałów od prowadzących. W każdym semestrze jest zazwyczaj jeden trudniejszy przedmiot. Z roku na rok ma się coraz więcej doświadczenia jak sobie radzić z nauką, więc nie wydaje się to takie straszne, zajęć również jest mniej. Przedmioty są coraz przyjemniejsze, związane z zawodem, ale niestety są też tzw "zapychacze" które trzeba zaliczyć i do niczego w pracy się nie przydadzą.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Myślę ze jeśli komuś zależy to może bez problemu się w tym odnaleźć, można iść i na warsztaty i do koła naukowego ale raczej polecałabym się na to nastawić raczej w 2 lub 3 roku, żeby posiadać już bardziej specjalistyczna wiedzę.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Relacje z większością prowadzących są w porządku, udostępniają swoje materiały do nauki, szczególnie już na wyższych latach.

Jak jest z mieszkaniem?

To mnie nie dotyczy ponieważ Bydgoszcz jest moim rodzinnym miastem

Życie w mieście

Myślę że komunikacja miejska jest na dobrym poziomie, minusem są długie przerwy między zajęciami, które są upierdliwe, ponieważ ciężko sensownie zorganizować sobie czas na przykład na pracę.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam ten kierunek dla mnie był strzałem w 10.

Analityka medyczna, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Wiadomo, trzeba się uczyć systematycznie. Wejściówki, kolokwia czasami na każdych zajęciach, ale wszystko da się zaliczyć raczej bez problemu.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Bardzo dużo kół naukowych jednak na pierwszym roku ciężko się w coś zaangażować przez zmianę trybu nauki po szkole średniej.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy i asystenci są zazwyczaj wyrozumiali i „normalni” do pogadania (dość często są pytania jakie plany na weekend albo jak minął, jakie przedmioty najtrudniejsze, nad czyn najdłużej siedzimy), nie ma wyścigu szczurów w moim odczuciu, pomagamy sobie wzajemnie w grupie i z całym rokiem choć są tez grupy gdzie „powiem ci źle bo jesteś konkurencją” ale to jedna grupa z 6.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik do którego idzie się dostać jest dość daleko od uczelni i trzeba poświecić dużo czasu na dojazdy także zdecydowanie polecam wynająć pokój i naprawdę idzie znaleźć dobra lokalizacje nie za miliony

Życie w mieście

Dojazdy na zajęcia są bardzo dobre i tramwaje i autobusy także nikt nie ma problemu z dojechaniem na zajęcia czy z poruszaniem się po mieście.

Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Bardzo ciężki pierwszy rok. Nie miałam zbyt wiele czasu na odpoczynek (kilka godzin w weekend, ale to zależy od tego jaki okres roku akademickiego), zarywałam dużo nocy, nauki ogółem jest około 3 razy więcej niż w liceum o intensywnym profilu biologiczno-chemicznym. Na pierwszym roku roku najcięższa jest anatomia na której pojawiają się pytania z konkursu anatomicznego Scapula Aurea. Ogółem odsiew tu jest bardzo duży - na moim roczniku odpadło ze 100 osób po pierwszym roku. Drugi rok też bardzo ciężki a nawet cięższy, ale później powinno być z górki.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć nie powala, ale to zależy od przedmiotu. Plusy: dobrze zaopatrzona biblioteka, jest duży wybór kół naukowych. Minusy: uczelnia sprawia wiele problemów (kolokwia o wczesnych godzinach porannych), budynki nie leżą w jednym miejscu

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście asystentów różne, wyścig szczurów raczej nie występuje.

Jak jest z mieszkaniem?

Bydgoszcz jest na pewno tańsza od największych miast Polski nie licząc Łodzi, ale to też nie są jakieś ogromne różnice.

Życie w mieście

Komunikacja działa sprawnie, nie jest to miasto typowo studenckie, więc nie dzieje się wiele tutaj ciekawych rzeczy dla młodego żaka.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jest tu bardzo ciężko. Drugi raz też poszłabym na medycynę, ale do innego miasta.

Strony