Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 27

Biotechnologia, Uniwersytet Warszawski - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

1. Więcej nauki niż w liceum (ale gdzie jest inaczej?).
2. Na naukę trzeba poświęcać dużo czasu, siedzenie w czytelni to "must have". Niektórzy prowadzący to istne anioły i spędzą z Tobą czas, żeby pomóc coś zrozumieć, gorzej z tymi, którzy tak nie robią.
3. Po pierwszym roku ledwo żyłam, ale warto przetrwać ten okres. Na drugim roku było mi lepiej, bo było więcej rzeczy biologicznych, chociaż z zaliczeniami przedmiotów nadal nie było lekko. A każdy kolejny rok był już bardziej z górki. Polecam uważać na przedmiot obowiązkowy: Biologia molekularna (bardzo ciężko było go zdać, poniżej 50% osób z roku zaliczyło).
4. Jeżeli nie zaliczysz wykładu w obu terminach to luzik, bo warunki za wykład są darmowe. Za niezaliczenie ćwiczeń w obu terminach płaci się do 800 zł. Nigdy to drugie mi się nie przydarzyło, bo o to raczej ciężko, więc nie podam szczegółów. Jeżeli na 3 roku nie zdasz egzaminu to możesz wziąć powtarzanie roku, które też jest darmowe, jeżeli zawaliłeś wykład. W między czasie można prosić Dziekana o łaskę uczęszczania na zajęcia dla studentów II stopnia, a następnie po dostaniu się na mgr o przepisanie ocen, żeby nie mieć nadprogramowych lat edukacji ;). Mówię o tym, bo mi nikt takich użytecznych info nie dał i mi się żołądek z poziomu stresu na tych studiach zacisnął. Ale i tak wciąż ogólnie lepiej niż na WUM, więc nie najgorzej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Praca jest, jeżeli jej szukasz umiejętnie. Z reguły serwisy praca.pl i pracuj.pl są słabe, jeżeli chodzi o proporcję pomiędzy wysłanymi CV a odpowiedziami pracodawców. Lepiej interesować się stronami konkretnych firm, szukać na ich stronach zakładek: oferty pracy. Ogólnie, jeżeli nie masz doświadczenia to masz problem, zwykłe praktyki w ramach studiów to za mało. Najlepiej już na 3 roku studiów wybadać rynek pracy, zacząć angażować się w jakieś drobne prace np. na umowę zlecenie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Dużo nauki, dużo stresu, wyścig szczurów jest, chociaż nie tak łatwo dostrzegalny. Na moim roku ktoś usuwał specjalnie materiały do nauki, które były ogólnodostępne dla nas, studentów w ramach walki ze zbyt dobrymi ocenami innych, a co za tym idzie konkurencją na rynku pracy.

Życie w mieście

Warszawa to miasto pełne możliwości, z dojazdami nie ma problemu, biotechnologiczny rynek pracy jest na dobrym poziomie, chociaż regiony podwarszawskie (Legionowo, Otwock, Nowy Dwór Maz., sporadycznie Pruszków i Piaseczno) bardziej obfitują w firmach bio.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję tylko dlatego, że mam dyplom UW, a to wiele znaczy w oczach pracodawcy, bo wie, że nie każdego stać na przeżycie tych studiów. Jeżeli cenisz sobie coś więcej niż ten druczek to nie polecam. Nie polecam załatwiania spraw w dziekanacie, jego kierowniczka to kawał .... drania.

Biotechnologia, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku jest trochę więcej nauki niż w liceum. Niezbyt dużo trzeba poświęcać czasu na naukę - aczkolwiek warto regularnie się uczyć na przedmioty, z których się zdaje egzaminy. Ale da się to też ogarnąć krótko przed sesją. Jest dużo czasu wolnego, jako że nie ma dużo nauki, ale za to cały tydzień jest zapakowany mnóstwo zajęciami. Dużo jest przedmiotów. Na pierwszym roku nie potrzeba mieć żadnych książek - wystarczą prezentacje, albo pdfy z internetu na ćwiczenia. Na drugim roku jest zdecydowanie więcej nauki - biochemia, genetyka i mikrobiologia to obszerne przedmioty do których już trzeba się porządnie przyłożyć i zakupić książki. Najwięcej osób odpadła właśnie w trakcie 2giego roku.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Słabe. Niestety pracy dla biotechnologów jest dość mało...

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Prowadzący są w większości bardzo w porządku i prostudenccy, aczkolwiek znajdzie się paru takich, którzy potrafią uwalić całą grupę studentów już na wejściu i nie dopuścić ich do odbycia ćwiczeń - nie polecam serio. NIektórzy prowadzący mówią od razu że nie u nich przelewki i tak naprawde jest. Dużo osób oblewa egzaminy u pewnego Pana, nawet jak napisze się dobrze ale niestety nie wystarczająco dobrze. Na szczęście mało takich jest.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny mieszkań i akademia są niskie.

Życie w mieście

Rzeszów to super miasto. Dobra komunikacja miejska, tani biilet semestralny dla studentów. Dużo organizowanych imprez. Na rynku w Rzeszowie zawsze się coś dzieje.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Warto mieć świadomość, że na pierwszym roku jest matematyka i fizyka. I to na naprawde wysokim poziomie. Na ćwiczeniach z matematyki rozwiązuje się dużo zadań i są one trudno do ogarnięcia dla kogoś po biol-chemie, są całki, pochodne i mnóstwo innych.... dlatego lepiej będą radziły sobie osoby, które miały matematykę rozszerzoną w liceum.

Biotechnologia, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki nie jest mało, ale kwestią jest też dobre zarządzanie czasem. Jeśli ktoś potrafi się zorganizować to jest czas na wszystko. Na pewno więcej do przyswojenia mają osoby,które nie był y w liceum na biol-chemie/mat-fizie, ale wszystko da się bez większych problemów nadrobić. Na pewno na pierwszym semestrze najwięcej strachu budzi biologia komórki(wejściówki co tydzień, kolokwia, odpytywanie co tydzień), ale z perspektywy czasu stwierdzam, że nie było tak źle.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest różny, zależy też kto prowadzi przedmiot. Są lepsze i gorsze zajęcia, ale z każdego można wiele wyciągnąć. Wykładowcy są raczej otwarci na sugestie i tematy jakie chcieliby poruszyć studenci. Koła naukowe są i działają, warto dołączyć nawet na 1 roku.
Biblioteka zarówno główna i wydziałowa w porządku. Choć czasem jest niedosyt 'ruchliwych' pozycji, np. do wcześniej wspomnianej biologi komórki.
Możliwości rozwoju są, większe na pewno za granicą. W Polsce biotechnologia dopiero raczkuje.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera bardzo fajna.
Wykładowcy w porządku, z każdym można się porozumieć. Ogólnie wydział jest mały, co jest na korzyść dla studenta.
Wyścigu szczurów nie ma,wszyscy sobie pomagają. Prężnie działa Parlament Studentów.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik to w większości pokoje 2 osobowe z łazienką i lodówką,znajomi nie narzekali, cena nie duża.
Pokoje na stancji w przedziale 600-1000.
Kawalerki,mieszkania 1400+.

Życie w mieście

Komunikacja miejska ok, nie ma problemów z dojazdem.
Miasto specyficzne, ale w moim odczuciu bardzo fajne. Jest gdzie spędzać czas.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ogólnie polecam i nie żałuję.

Biotechnologia, Uniwersytet Warszawski - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest sporo, zwłaszcza na początku semestru można się troszkę przestraszyć, jednak wszystko jest do ogarnięcia :) Już od pierwszego roku znaczna przewaga zajęć praktycznych co jest wielkim plusem. Myślę, że nauki jest więcej niż w LO, jednak na pewno jest to nauka inna, bardziej samodzielna. Dużo zależy od ciebie i twojego podejścia do przedmiotu -część z nich da się zaliczyć metodą "zakuj zapomnij" jednak przy odrobinie własnego samozaparcia można nauczyć się a przede wszystkim ZROZUMIEĆ o wiele więcej. Uważam, że nie jest to kierunek dla ludzi po biol-chemie, którzy nie mają na siebie pomysłu więc "celują w coś biologicznego" . Jest to kierunek dla ludzi głęboko zainteresowanych szeroko pojętym "science", dla ludzi po prostu ciekawych, czerpiących radość z odkrywania jak działa przyroda. Jeśli nie jesteś pasjonatem, zajęcia będą cię męczyć, a sam kierunek nie da ci satysfakcji.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest bardzo dobry. Uważam, że nie ma możliwości zdania sesji bez nauki, ale z drugiej strony ciężko jest oblać jeśli uczysz się "na poważnie" i systematycznie (uważałabym tylko na chemię organiczną - wydaje się niewinna ale w sesji potrafi dopalić). Istnieje kilka bardzo fajnie działających kół naukowych, które chętnie przyjmują nowych członków. Bardzo podoba mi się ogólny program studiów na pierwszym roku - daje bardzo dobre podstawy do późniejszej nauki. Pozwala świeżakom "liznąć" wielu dziedzin, co uświadamia jak wiele ścieżek można obrać.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na Wydziale Biologii atmosfera jest bardzo dobra. Oczywiście wzystko znależy od ludzi, jednak z reguły są oni otwarci na wzajemną pomoc. Wykładowcy jak wszędzie zdarzają się lepsi i gorsi jednak ja osobiście uważam, że równowaga jest przesunięta w stronę tych "lepszych" którzy uczą z pasją.

Życie w mieście

Jestem z Warszawy dlatego na studia nie musiałam się przeprowadzać. Uważam, że Warszawa jest śwoetnym wyborem ze względu na komunikację miejską czy chociażby wiele miejsc spotkań czy pracy dla studentów

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Osobiście nie byłam przekonana czy biotechnologia jest dobrym wyborem, ponieważ jestem osobą o wielu bardzo różnych zainteresowaniach. Bałam się, że ten kierunek mnie ograniczy. Nic bardziej mylnego, kierunek bardzo "otwiera głowę". W liceum nie byłam wielką fanką biologii, naukę na studiach uwielbiam, bo wreszcie uczę się ze zrozumieniem a nie na pamięć

Biotechnologia, Uniwersytet Wrocławski - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy semestr to głównie powtórka z liceum. Jest kilka przedmiotów (np. metody fizyczne) które są pierwszym porządnym zderzeniem z pędzącą lokomotywą prawdziwej uczelnianej edukacji i traumatyzują cały rok. Tak naprawdę jeżeli dużo się wyniosło z liceum to pierwszy semestr jest łatwiejszy, bo służy wyrównaniu poziomów między różnymi studentami. Drugi semestr to bajka, mało przedmiotów i są przyjemne. Trzeci to ponownie katorga. Czwarty - bardzo ciekawy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uważam że kierunek jest perspektywiczny i studia są dobre na start. Należy jednak postarać się o coś poza niezbędnym minimum, np. wolontariat w jakimś zakładzie, bo uczy się wtedy dużo więcej tego co nas naprawdę ciekawi.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy są w porządku, jedynie pojedyncze przypadki psują krew studentów. W większości są uprzejmi i prostudenccy. Nie widać na kierunku wyścigu szczurów - wszyscy sobie pomagają w razie potrzeby.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkam w akademiku - płace ok. 500 zł, mieszkam 15 minut od uczelni piechotą. Jestem zadowolona, mimo że akademik często pozostawia wiele do życzenia jeżeli chodzi o spokój lub czystość.

Życie w mieście

Wrocław jest cudowny. Przepiękne, kulturalne miasto w którym każdy znajdzie coś dla siebie - czy to nocne kluby czy antykwariaty. Dojazdy są świetne, często jednak zdarzają się wypadki komunikacyjne i wówczas tramwaje i autobusy mają problem z punktualnością. Jednakże to trzeba przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję wyboru. Mimo że pierwszy semestr był dla mnie potwornie trudny również z powodu oddalenia od domu i problemów psychicznych, i chciałam rzucać studia, cieszę się że tego nie zrobiłam. To była dobra decyzja.

Biotechnologia, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Poziom znacznie wyższy niż na studiach, dużo zajęć i przedmiotów podstawowych, ciężkie dla studentów mających zaległości w przedmiotach takich jak matematyka i chemia, wszystkie potrzebne materiały są dostępne w bibliotece uczelni, myślę że trudności wynikają nie tylko z dużej ilości nowego materiału ale z samego przedstawienia się na tryb nauki 'dla siebie', sesji na którą składa się wiele materiału w krótkim czasie i faktem przedstawiania się na samodzielne życie w dużym mieście

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć wysoki i dużo praktyki, możliwość rozwoju w kołach naukowych, uczestnictwa w konferencjach, udziału w badaniach, szkolenia refundowane przez uczelnie, przedmioty podnoszące znajomość rynku oraz postępowania podczas szukania pracy, stypendia

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Relacje między studentami bardzo dobre, wykładowcy różnie jak wszędzie, niektórzy niezwykle pomocni i ciekawi natomiast inni potrafią na prawdę uprzykrzyć życie i są nie do ruszenia..

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny mieszkań wysokie ale akademiki wcale nie takie tanie jak na standardy jakie w nim pasują.

Życie w mieście

Niestety uniwersytet ma placówki w wielu oddalonych od siebie miejscach, znajdujących się na dalekich obrzeżach Krakowa, komunikacja w miarę sprawna ale dojazd do niektórych placówek wymaga przesiadek i czasu, po.za uczelnia bardzo dużo możliwości rozrywki i aktywności

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

W przypadku kierunku jakim jest biotechnologia uważam ze UR jest najlepszą uczelnią w Krakowie. Ma na prawdę dużo praktyki co prawda z naciskiem na rośliny ale umożliwia również rozwój w kierunku żywności i zwierząt. Nie żałuję wyboru. Absolwenci tego uniwersytetu są postrzegani bardzo dobrze e oczach pracodawców.

Biotechnologia, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok jest zdecydowanie najtrudniejszy. Następuje największy odsiew studentów. Najgorszym przedmiotem przez wszystkie 3,5 roku studiów jest statystyka matematyczna. Najbardziej niepotrzebna, prowadzona w sposób staroświecki, zamiast uczyć prowadzenia analizy statystycznej z użyciem programów typu Excel. Zakres materiału przekracza nawet kierunek matematyczny. Pozostałe lata są coraz łatwiejsze, przedmioty przyjemne z dużą ilością ćwiczeń laboratoryjnych. Każdy znajdzie dziedzinę dla siebie. Większość studentów pierwszego stopnia zdecydowało się kontynuować biotechnologię na drugim stopniu.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Koła naukowe działają aktywnie, organizowane są szkolenia i konferencje, istnieje możliwość udziału w badaniach naukowych przy boku profesorów. Uczelnia bierze udział w programie stażowym - studenci sami wybierają sobie pracodawcę na czas wakacji, odbywają płatny staż i zyskują możliwość dalszej współpracy z danym pracodawcą.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Większość wykładowców jest przychylna studentom, aczkolwiek są wyjątki. Wśród studentów, jak w każdej społeczności, tworzą się grupki. Rywalizacja jest bardzo widoczna. Trzeba mieć odpowiednie kontakty, żeby zdobyć materiały do nauki lub informacje.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik wyglądał na czysty, od mieszkańców słyszałam dobre opinie. Wynajmowałam zarówno kilka pokoi, jak i mieszkań. Ceny najmu w Poznaniu są horrendalnie wysokie, a właściciele mają nieraz wymagania z kosmosu. Żeby znaleźć coś normalnego, trzeba się dużo naszukać. Aczkolwiek jest to możliwe.

Życie w mieście

Komunikacja miejska działa dobrze, praktycznie cały Poznań jest skomunikowany. Uczelnia ma kilka kampusów w różnych miejscach, przy każdym jest przystanek i parking. Każdy, kto chce, znajdzie pracę, którą pogodzi z nauką. W mieście jest dużo studenckich klubów, barów i imprez. Ponadto wiele miejsc oferuje zniżki studenckie. Miasto spodobało mi się na tyle, że przeprowadziłam się tu na stałe.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję wyboru kierunku, ale drugi raz bym na niego nie poszła. Sama uczelnia na plus, ma bardzo nowoczesne laboratoria i oferuje wiele dróg rozwoju studentom.

Biotechnologia, Uniwersytet Warszawski - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku nauki jest sporo, ale obejmuje ona podstawy, bez których potem ani rusz: zoologia, botanika, genetyka, biochemia. Można wybrać ścieżkę bardziej "zwierzęcą" lub "roślinną" (wybór botaniki, zoologii lub obu tych przedmiotów). To na pierwszym roku korzysta się najwięcej z konkretnych podręczników akademickich jako niezbędnego i zalecanego źródła wiedzy. Nie trzeba od razu decydować, w jakiej dziedzinie chcesz się specjalizować. W porównaniu z liceum - zwłaszcza, jeśli miało się szczęście zapamiętywać dużo z lekcji - nauki jest więcej i przede wszystkim to nauka samodzielna (od notowania na zajęciach do wyszukiwania źródeł).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia są prowadzone w większości na wysokim, ale nie męczącym poziomie. Biblioteka jest zaopatrzona dobrze nie tylko w książki przydatne na co dzień, ale i przystępniejsze, "ciekawostkowe" pozycje popularnonaukowe. Koła działają nieźle, organizują konferencje studenckie (i nie tylko), część z nich ma własne projekty i regularne seminaria. Przede wszystkim biotechnologia daje możliwość wyboru bardzo wielu ścieżek, a po studiach można pracować w instytucjach badawczo-naukowych, firmach biotechnologicznych lub farmaceutycznych, ochronie zdrowia, sektorze badań klinicznych czy, dzięki zrealizowaniu bloku pedagogicznego, nauczać przyrody lub biologii.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest niezwykle przyjazna - wykładowcy i pracownicy, także administracyjni, chcą pomagać studentom. Nie odczuwam presji, porównywania wyników czy niechęci prowadzących. Dużo zajęć daje możliwość poznania praktycznie większości ludzi na wydziale - plan (poza przedmiotami obowiązkowymi, ew. możliwymi ich grupami do wyboru) układamy sami, więc niemal każde zajęcia spędzamy w innym gronie osób (oczywiście można się umówić ze znajomymi na wspólną grupę danego przedmiotu i liczyć na usosowy rejestracyjny cud ;) ).

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkałam przez 3 lata w akademiku nr 6 UW i bardzo polecam, teraz w akademiku "Arka" Duszpasterstwa Młodzieży i chwalę sobie jeszcze bardziej. W obu tych miejscach cena za pokój dwuosobowy to ok. 500 zł. W moim akademiku UW było cichutko i kulturalnie, niemal jak w bloku. Trochę męczyć może ciągła rotacja osób współdzielących segment (Erasmus, koniec studiów, wyprowadzki). Nieprawdą jest, że w akademikach nie można się uczyć - są pokoje cichej nauki. Stan sanitarny zadowalający lub do przeżycia. Nie polecam mieszkania w akademiku osobom, które nie mają doświadczenia współdzielenia pokoju lub wiedzą, że byłoby to dla nich uciążliwe. Akademik uczy natomiast dbałości o swoje rzeczy i granice, pozwala się spotkać z osobami różnych kultur i zasad. Na pewno akademik jest tańszą, dużo, dużo tańszą opcją. Warto podjąć decyzję o próbie dostania się do akademika na tyle wcześnie, aby

Życie w mieście

Cóż mówić - Warszawa! Życie 25 godzin na dobę. Mnóstwo okazji, aby się nie tylko pobawić, ale zaangażować społecznie, intelektualnie czy duchowo. Komunikacja miejska jak dla mnie - osoby ze średniego miasta - zwykle naprawdę dobra, punktualna i oferująca połączenia "w punkt".

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Biotechnologia daje bardzo dużo możliwości rozwoju - trzeba je tylko odkryć, bo wiele z nich jest nieoczywistych :) zarówno jeśli chodzi o dziedzinę, którą można się zajmować, jak i o potencjalne miejsca pracy.

Biotechnologia, Politechnika Częstochowska - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Mniej nauki niż w liceum, generalnie poziom bardzo niski, wykładowcom nie chce się prowadzić zajęć, a jeśli już prowadzą to traktują je jako zło konieczne. Jest tylko kilku wykładowców z powołania, którym naprawdę zależy. Reszta jest po prostu "po znajomości".

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Są koła naukowe, ale działają raczej opornie. Jeśli coś chcesz osiągnąć i faktycznie jako absolwent mieć co wpisać do CV musisz się ostro przebić. a jak już się wyróżnisz, to będą Cię cisnąć dalej.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście wykładowców słabe. Fajne są natomiast zajęcia z doktorantami - widać, że im się jeszcze chce. Są co prawda niektórzy wykładowcy do których trzeba się ostroo wykuć żeby zdać, ale wszystko jest do przejścia.

Jak jest z mieszkaniem?

Nie mam pojęcia.

Życie w mieście

Częstochowa małe miasto, nie jest prostudenckie, ale w większości klubów i barów znajdzie się zniżka dla studentów. Generalnie szału nie ma.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Raczej już bym drugi raz nie wybrał.

Biotechnologia, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku studiów są przedmioty z zakresu nauk ścisłych (matematyka, podstawy fizyki, dużo chemii). W kolejnych latach jest więcej przedmiotów związanych z biologią (w tym więcej zajęć laboratoryjnych). Jeżeli ktoś jest dobrze zorganizowany, jest w stanie pogodzić studia z pracą, lub studiowanie na dwóch kierunkach (zwłaszcza w późniejszych latach studiów).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Pod tym względem uczelnia wypada słabo. Koła naukowe często istnieją tylko na papierze, uczelnia nie organizuje żadnych spotkań z firmami, brak jakichkolwiek warsztatów. Poziom zajęć zależy od prowadzącego (niektóre zajęcia są prowadzone na wysokim poziomie, reszta niekoniecznie). Według mnie w toku studiów, brakuje pewnych podstawowych przedmiotów jak anatomia, histologia, statystyka. Praca po studiach jest bardzo ciężka do znalezienia, wymagania pracodawców często nie pokrywają się z tym co oferuje uczelnia.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy (szczególnie młodzi doktoranci) podchodzą do studenta w sposób karygodny. Relacje między studentami na moim roku, również nie były najlepsze. Nie panowała wielka rywalizacja pomiędzy studentami, natomiast, problematyczne było przekazywanie wszelkich informacji na roku, dzielenie się wiedzą, czy notatkami

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny pokoju mieszczą się w granicach 500-700 zł w centrum miasta.

Życie w mieście

Miasto jest całkiem przyjemne. Nie jest to wielka aglomeracja, ale każdy może znaleźć coś dla siebie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Gdybym mogła jeszcze raz wybrać kierunek studiów i uczelnie na której studiowałam, to ponownie zdecydowałabym się na studiowanie biotechnologii, natomiast nie wybrałabym CMUMK.

Strony