Kierunek lekarski, Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMED) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok pamiętam jak przez mgłę, nauki jest mnóstwo, czasu mało, ale ze względu na to, że byłem w fajnej grupie, miałem spoko asystentów i życie w akademiku tętniło (przed covidem), to pierwsze lata oceniam na plus. Na pierwszych latach teraz jest bardziej prostudencko, z wiadomych wszystkim powodów, więc nie będę tutaj pisać o tym "co było". Warto tylko powiedzieć, że mimo aktualnego postrzegania dawnego profesora przedmiotu anatomia, co by nie mówić, na tym przedmiocie do momentu słynnej afery, wszyscy byli równi i mieli równe szanse. Z biegiem lat, na latach klinicznych widoczny jest nepotyzm, co mi się bardzo nie podobało. Mimo, że szedłem trybem przed zmianami, to najgorszy był rok szósty, milion egzaminów, zajęcia, które polegają na czekaniu aż wybije godzina pójścia do domu i będzie można uczyć się do egzaminów, a nie podpierać ściany, żeby szpital się nie zawalił, dodatkowo słynne OSCE. Jeszcze może dodam, że jesteśmy jedną z nielicznych uczelni, której studenci nie otrzymali żadnego dofinansowania na kursy przygotowujące do LEKu.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Są możliwości rozwoju, ale pamiętajcie, że warto wykorzystać czas studiów na porządną naukę zawodu, a nie zabawę w prace naukowe, które i tak najpewniej będzie robić "na kogoś". Biblioteka dobrze zaopatrzona, świetna czytelnia i mili bibliotekarze, chyba jedyne miejsce na tej uczelni, gdzie krzywda wam się na 100% nie stanie (no może jeszcze klinika psychiatrii, która dba o zdrowie psychiczne studentów).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Studenci sobie pomagają, przynajmniej tak było na moim roku. Studenci z wyższych lat też chętnie zawsze coś podpowiedzą. Wykładowcy różnie, raczej większość na plus, wyrozumiała, ale są też tacy, którzy robią pod górę albo uważają, że ich przedmiot jest najważniejszy i jedyny godny nauki.

Jak jest z mieszkaniem?

Przy obecnej ekonomii wszędzie jest drogo, nikogo nie zdziwię jak napiszę, że Trójmiasto jest drogie, akademiki już nie tak drogie jak kiedyś (cena adekwatna do sytuacji ekonomicznej w kraju, wcześniej ceny z kosmosu), ale jest coraz więcej chętnych i podobno ciężej dostać miejsce niż kiedyś.

Życie w mieście

Gdańsk jest dosyć dobrze skomunikowany, dużo możliwości spędzania wolnego czasu, ale na pierwszych latach jest go niewiele. Warto jednak choć trochę znaleźć czas na przyjemności albo spotkania ze znajomymi/poznawanie ludzi.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Mam mieszane uczucia co do tej uczelni, widzę dużo pozytywnych opinii osób z obecnego I i II roku, ale sądzę, że jest to tymczasowa próba "zaleczenia" efektów nadszarpniętej opinii uczelni słynnym skandalem. Polecałbym raczej patrzeć na opinie absolwentów, które obrazują całokształt studiowania. Wszyscy cieszą się, że dostali się na lek, ale potem ten entuzjazm minie, a lata kliniczne, cóż, wszyscy myślą, że przeniosą się ze słynnego collegium biomedicum do innego, lepszego świata, a tak nie jest, nie znają realiów dostawania się na staż/rezydenturę.