Kierunek lekarski, Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMED) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest dużo. Jestem osobą raczej słabo zorganizowaną, więc ciężko mi jest dobrze rozplanować opanowywanie materiału, ale jakoś daję radę :) najważniejsze jest systematyczne uczenie się, ponieważ każde zaległości się za nami ciągną i ciężko jest to nadrobić. Jeśli chodzi o ilość książek to niezbędnych jest naprawdę niewiele, w domu polecam mieć: atlas anatomiczny, podręczniki do anatomii (ja mam i te od prof. Narkiewicza i prof. Morysia, i dwa tomy Moore'a), podręcznik od histologii (Sawicki). Całą resztę albo wypożyczać w bibliotece, albo szukać pdf po internetach :)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zdecydowanie wysoko. Jeśli chodzi o sam kierunek - wiadomo, nikogo do możliwości rozwoju po lekarskim nie trzeba przekonywać ;). Na uczelni natomiast funkcjonują koła zainteresowań, odbywają się konferencje.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Czasem będąc u różnych lekarzy zastanawiałam się, czy oni byli tacy od zawsze (niezbyt przyjemni w obyciu, mało pomocni), czy stali się tacy podczas studiów. I wiecie co? Ludzie już tacy przychodzą na uczelnię :) Czuć, że wiele osób ma Cię w głębokim poważaniu. Najbardziej drażni mnie, gdy po słabych wynikach kolokwium chodzą tacy studenci i do osób z niskimi wynikami rzucają tekstami w stylu: "Jak Ci poszło? Aha.. bo ja strasznie zj*bałam, napisałam na 70%". Ale kochani, wszystko da się przeżyć :) nie zwracajmy uwagi na zarozumialców i będzie dobrze!

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajmuję mieszkanie na Szadółkach (ta bardziej "pachnąca" część Gdańska..), które jest niezwykle tanie jak na gdańskie standardy. Jeśli nie dysponujemy samochodem, warto przed wynajęciem mieszkania sprawdzić jak wygląda dojazd komunikacją miejską. Gdańsk na tle innych miast wypada stosunkowo drogo - za kawalerkę w wyższym standardzie w centrum zapłacimy ok. 1500 zł + opłaty.

Życie w mieście

Możliwości spędzania wolnego czasu jest całe mnóstwo! Od kina, przez kluby i bary, po centra sportowe i rekreacyjne.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Idąc na GUMed trzeba być przygotowanym na ostrą jazdę. Ale muszę przyznać, że studia tutaj i zadowalające wyniki w nauce dają wiele satysfakcji. Dostałam się na lekarski za drugim razem i mam radę zarówno dla poprawiaczy, jak i pierwszorazowców - jeśli czujecie w kościach, że lekarski to coś dla Was, za nic w świecie się nie poddawajcie! Wasz wysiłek w końcu się opłaci, a dumy jaką poczujecie gdy się uda, nie da się opisać. Powodzenia!