Kierunek lekarski, UTH im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy semestr dosyć łatwy, drugi nieporównywalnie dużo cięższy, ponieważ dochodzi trudne HCE (kolejny rok miał już rozdzielone histo, cytofizjo i embriologię), dosyć trudna sesja letnia, aczkolwiek nie ma tutaj "odsiewu", co jest dużą zaletą- trzeba się uczyć, ale te starania zostają adekwatnie wynagrodzone, nie ma celowego uwalania i innych negatywnych zjawisk. Zalecanym podręcznikiem do anatomii jest Gray, poziom anaty jest dosyć wysoki, co potwierdzają wyniki w konkursie "scapula aurea". Zatem w pierwszym semestrze nauki jest jak w liceum, natomiast drugi semestr to już inna bajka. Kolejnym plusem jest to, że ucząc się regularnie zostaje czas na odpoczynek i normalną ilość snu. Drugi rok ciężki, ale nie tak, jak drugi semestr, a trzeci rok wydaje mi się najcięższy. Wykładowcy często z WUM-u i Łodzi. Mimo wszystko, ilość informacji jest do ogarnięcia i ze względu na normalny tok nauczania (przedmioty nie są upychane na siłę) nabyte informacje są dobrze utrwalone. Dużym minusem był brak prosektorium i w związku z tym konieczny wyjazd podczas wakacji do prosektorium w Olsztynie w celu odrobienia godzin zajęć prosektoryjnych. Na szczęście budowa "Collegium Anatomicum" dobiega końca i będzie oddane już do końca tego roku akademickiego, podobno ma to być najnowocześniejsze Anatomicum w Polsce.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Okres pandemii był momentem zwrotnym na uczelni. Po najgorszym czasie, kiedy z powodu braku prosekto PKA wystawiła negatywną ocenę kierunkowi i lokalne gazety nakręcały spiralę strachu co będzie dalej z kierunkiem bardzo wiele rzeczy się diametralnie zmieniło. Przede wszystkim wybudowano wyjątkowe, unikatowe w skali kraju centrum naukowo-badawcze z najlepszymi TK i rezonansem, powołano kilkanaście nowych klinik, zatrudniono wielu nowych pracowników, kończy się budowa anatomicum, które ma być najnowocześniejsze. Posiadamy także salę w nowoczesnymi mikroskopami. Wiele się mówi o budowie kolejnego szpitala w Radomiu, który miałby być także kolejnym szpitalem klinicznym dla studentów. Posiadamy dobrze zaopatrzoną bibliotekę, w której można wypożyczyć wszystkie potrzebne do studiowania książki. Uczelnia rozpoczęła liczne konferencje, powstały także liczne koła naukowe. Uczelnia ponadto planuje kolejną inwestycję- centrum symulacji medycznej. Warto zwrócić uwagę, że nasza uczelnia nie jest jednym z molochów, przez co jest większa szansa na skorzystanie ze sprzętu, niż na innych większych uczelniach. W przeciągu ostatniego roku uczelnia przeszła metamorfozę, co czuć w wielu aspektach.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wszyscy sobie pomagamy, nie ma wyścigu szczurów.

Jak jest z mieszkaniem?

najlepszym akademikiem jest "bliźniak", ponadto istnieją kolejne dwa. Jest cicho, da się uczyć. UTH posiada bardzo dobrą bazę akademików. Co najważniejsze, są one 150 metrów od uczelni, dzięki czemu nie trzeba jeździć. Szpital kliniczny także jest dosyć blisko osiedla akademickiego. W akademiku restauracja, wiele sklepów blisko, co jest także niedocenionym plusem.

Życie w mieście

W Radomiu są ładne galerie, aquapark, liczne siłownie. W mieście w którym żyje ponad 210 tyś mieszkańców każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście Radom to nie Warszawa, ani Gdańsk, ale student medycyny większość czasu i tak spędza w książkach.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Przez najbliższy czas sytuacja kierunku zmieniła się diametralnie. Od nagłówków podważających przyszłość kierunku kiedyś do chwalenia się wyjątkowym w skali kraju wyposażeniem, organizowaniem konferencji oraz kolejnych planowanych inwestycji teraz. Tę pozytywną zmianę czuć w wielu mniej widocznych aspektach życia studenta. Cała ta zorganizowana już w ostatnim czasie baza sprawia, że UTH jest wg mnie atrakcyjną opcją dla przyszłych kandydatów, może najatrakcyjniejszą wśród mniejszych uniwersytetów i nie tylko.