Transport, Politechnika Gdańska - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Zdecydowanie więcej nauki niż w liceum, skok podobny jak przy przejściu z podstawówki do gimnazjum. Z drugiej strony jednak zdecydowanie mniej niż na pokrewnych kierunkach, np. budownictwie. Przy dobrej organizacji pozostaje dużo wolnego czasu. Największym problemem jest fizyka, około 50% osób nie zalicza fizyki w pierwszym roku.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Duży prestiż uczelni ułatwia wejście w rynek, podobnie wybór kierunku technicznego i możliwość uzyskania tytułu inżyniera pomaga w znalezieniu dobrze płatnej pracy, w miarę wysoki poziom zajęć. Dużą zaletą transportu jako kierunku studiów jest elastyczność. Można po nim pracować m.in w budownictwie, logistyce, spedycji, urzędach związanych z transportem, biurach projektowych, inżynierii drogowej. Minusem może być to, że po transporcie w budownictwie można robić uprawnienia kierownicze jedynie w specjalizacji kolejowej, natomiast po budownictwie w różnych specjalizacjach. Do spedycji i logistyki z kolej łatwo jest się również dostać po teoretycznie łatwiejszych kierunkach, jak np. filologia. Zakres nauki oraz dobór przedmiotów pozostawia moim zdaniem wiele do życzenia, ale nie odbiega od normy na innych uczelniach.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Myślę, że uczelnia nie wyróżnia w tym temacie na tle innych, o podobnym prestiżu.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny mieszkań drożeją z roku na rok. Na pierwszym roku nie było problemu, żeby znaleźć pokój za ok. 600 zł od osoby. Teraz zazwyczaj za podobny pokój trzeba zapłacić 900 - 1000 zł.

Życie w mieście

Miasto oferuje wiele atrakcji, do tego jest w dobrym połączeniu z Sopotem (kluby) i Gdynią (około 40 minut SKM). Sam kształt miasta i lokalizacja linii SKM sprawia, że układ komunikacyjny jest ogromną zaletą trójmiasta. Miasto jest naprawdę słabo zakorkowane np. w porównaniu do Warszawy, czy Krakowa. Dodatkowo łatwy dostęp do Helu i promu do Szwecji.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kierunek, jaki wybrałem pozwolił mi na solidne techniczne wykształcenie, dzięki czemu zdobyłem bardzo dobrze płatną pracę. Z drugiej strony był na tyle łatwy (w porównaniu np. do budownictwa, elektroenergetyki, czy architektury), że poza studiowaniem miałem mnóstwo czasu wolnego, na 5 roku mogłem pogodzić studiowanie z pełnoetatową pracą.