Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 2

Pedagogika, Uniwersytet Opolski - opinia studenta V roku studiów niestacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Zaczęłam od IV, ilość nauki adekwatna do roku studiów.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Dla osoby pracującej i dojeżdżającej na uczelnię tylko na zajęcia dostęp do biblioteki właściwie niemożliwy.
Lekceważące podejście uczelni do studentów niestacjonarnych, polegające na braku lub opóźnionym podawaniu planu zajęć i częstym braku informacji o odwołanych zajęciach. Terminarz bywa podawany z wyprzedzeniem, ale plan na sobotę pojawiał się np. dopiero w piątek...

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy w zdecydowanej większości z dobrym podejściem.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Trzeba dobrze się zastanowić nad wyborem tej uczelni. Krąży powiedzenie: kto studiuje na UO, ten się w cyrku nie śmieje.... I warto dokładnie czytać umowy.

Pedagogika, Uniwersytet Opolski - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na I roku Pedagogiki nie miałam dużo nauki, większość zaliczeń opierała się na zrobieniu prezentacji czy napisaniu pracy zaliczeniowej (przedstawienie tematu na kilka stron). Na II i III roku było już więcej nauki, bo oprócz ogólnej wiedzy doszły jeszcze metodyki nauczania z j. polskiego, matematyki itp., czyli bardzo ważne w przyszłej pracy i nad nimi właśnie trzeba było poświęcić sporo czasu. W semestrze letnim na II rok doszło jeszcze wybranie tematu do pracy licencjackiej i rozpoczęcie pisania rozdziału teoretycznego, które było utrudnione, ponieważ biblioteki były zamknięte przez pandemię i trzeba było szukać pdfów w internecie, bo nie wszystkie potrzebne książki były dostępne na ibuk libra.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na zajęciach poznałam zarówno teorię z zakresu pedagogiki, jak i konkretne wskazówki/zalecenia jakim być nauczycielem, jak pracować z dziećmi, jak im przekazywać wiedzę na każdym przedmiocie (j. polskim, matematyce itp.). Na metodykach poznałam ponadto w jakiej kolejności wprowadzać uczniom treści z danego przedmiotu i jakie mogłyby być przykładowe zabawy z dziećmi czy jak mogłyby wyglądać przykładowe zajęcia z danego tematu. Krótko mówiąc, poznałam zarówno tą teoretyczną, jak i praktyczną stronę mojego zawodu i na pewno będę z niej korzystała i sięgała do wiedzy, w którą zostałam wyposażona.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy są bardzo mili, pomocni, z szacunkiem podchodzą do studentów i z nimi rozmawiają. Chętnie także odpowiadają na nurtujące studentów pytania i lubią rozmawiać/dyskutować ze studentami na omawiany na wykładzie temat. Wśród studentów "wyścig szczurów" jest tylko wtedy, gdy starają się o stypendium naukowe :)

Życie w mieście

Autobusy miejskie jeżdżą co kilkanaście minut i zatrzymują się blisko uczelni. W mieście jest dużo knajpek do spędzenia czasu ze znajomymi, szczególnie polecam te na rynku. Są zarówno budki z kebabem, pizzerie, Manekin czy Grabówka (królestwa naleśników), kuchnia azjatycką, kuchnia amerykańska (burgery itp.) i na pewno wiele innych.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Zdecydowanie nie żałuję ani wyboru tej uczelni ani kierunku, na którym studiuję. Jeśli myślisz czy pójść na pedagogikę, to poważnie zastanów się czy uczenie dzieci, przekazywanie im wiedzy jest Twoim powołaniem, bo jeśli nie, to lepiej pomysł o czymś innym. Zawód nauczyciela trzeba wykonywać z pasją, mieć empatię, cierpliwość do dzieci, bo jeśli tego nie ma, to można im szybko zaszkodzić (np. zniechęcić do nauki, chodzenia do szkoły), a to już wtedy trudno odwrócić/zmienić ich podejście.