Biologia - Arkusz pokazowy CKE Marzec 2022, Poziom rozszerzony (Formuła 2023) - Zadanie 19.

Kategoria: Wpływ człowieka na środowisko i jego ochrona Typ: Zamknięte (np. testowe, prawda/fałsz) Podaj i uzasadnij/wyjaśnij

Program Natura 2000 chroni cenne siedliska przyrodnicze oraz rzadkie lub zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Ważnym elementem programu Natura 2000 są korytarze ekologiczne, gdyż umożliwiają przemieszczanie się organizmów między zachowanymi jeszcze ekosystemami.

Na podstawie: www.gdos.gov.pl/natura-2000

19.1. (0–2)

Oceń, czy poniższe stwierdzenia dotyczące obszarów Natura 2000 są prawdziwe. Zaznacz P, jeśli stwierdzenie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.

1. Program Natura 2000 na terenie Polski jest ograniczony do parków narodowych i krajobrazowych. P F
2. Obszary objęte programem Natura 2000 są tworzone wyłącznie w krajach należących do Unii Europejskiej. P F
3. Obszary objęte programem Natura 2000 są obszarami ochrony wyłącznie określonych typów siedlisk przyrodniczych. P F

19.2. (0–2)

Wyjaśnij, w jaki sposób swobodne przemieszczanie się zwierząt przez korytarze ekologiczne łączące ekosystemy przyczynia się do zachowania różnorodności biologicznej. W odpowiedzi uwzględnij dwa różne mechanizmy.

Rozwiązanie

19.1. (0–2)

Zasady oceniania
2 pkt – za trzy poprawne odpowiedzi.
1 pkt – za dwie poprawne odpowiedzi.
0 pkt – za odpowiedź niespełniającą wymagań za 1 pkt albo za brak odpowiedzi.

Rozwiązanie
1. – F, 2. – P, 3. – F.

19.2. (0–2)

Zasady oceniania
2 pkt – za poprawne wyjaśnienie z uwzględnieniem dwóch różnych mechanizmów, w jaki swobodne przemieszczanie się zwierząt przez korytarze ekologiczne przyczyniają się do zachowania różnorodności biologicznej:

  • zwiększenie puli genowej populacji
  • zwiększenie zasięgu gatunku
  • migracje sezonowe lub stałe.

1 pkt – za poprawne wyjaśnienie z uwzględnieniem tylko jednego mechanizmu.
0 pkt – za odpowiedź niespełniającą wymagań za 1 pkt albo za brak odpowiedzi.

Przykładowe rozwiązania

  1. Ułatwia kontaktowanie się osobników z różnych populacji i wymianę materiału genetycznego, co przekłada się na zwiększone zróżnicowanie genetyczne potomstwa.
  2. Umożliwia migracje sezonowe organizmów następujące np. wraz ze zmianami pór roku, dzięki czemu niektóre gatunki mogą przetrwać w tych ekosystemach.

LUB

  1. Zapewnia rozpraszanie się (dyspersję) osobników młodych, które mogą zasiedlać nowe siedliska, a gatunki o szerokim zasięgu są mniej narażone na wyginięcie.
  2. Ułatwia to przemieszczanie się organizmów w odpowiedzi na niekorzystne zmiany środowiska np. susze, powodzie itp., dzięki czemu więcej osobników różnych gatunków przeżywa takie warunki.