Biologia - Matura Czerwiec 2013, Poziom rozszerzony (Formuła 2007) - Zadanie 26.

Kategoria: Metabolizm - pozostałe Układ kostny i mięśniowy Typ: Podaj i uzasadnij/wyjaśnij

Na schemacie przedstawiono przemiany kwasu mlekowego, powstającego w mięśniach człowieka.

Przemiany kwasu mlekowego - schemat
a)Zaznacz odpowiedź, która prawidłowo określa proces oznaczony na schemacie symbolem X.
  1. glikoliza
  2. fosforylacja
  3. glikogenoliza
  4. glukoneogeneza
b)Wyjaśnij, dlaczego kwas mlekowy powstaje w mięśniach szkieletowych, a nie powstaje w mięśniach gładkich. Uwzględnij sposób pracy tych mięśni.

Rozwiązanie

a)
(0-1)

Poprawna odpowiedź:

D / glukoneogeneza

Za poprawny wybór procesu X – 1 pkt

b)
(0-1)

Przykład poprawnej odpowiedzi:

Kwas mlekowy jest produktem oddychania beztlenowego fermentacji, która zachodzi tylko podczas intensywnego wysiłku w mięśniach szkieletowych podczas niedoboru tlenu, natomiast mięśnie gładkie nie mają zdolności intensywnego kurczenia się w warunkach niedotlenienia.

Uwagi od BiologHelp:
Przykładowa odpowiedź w oryginalnym brzmieniu jest niezgodna z aktualnym nazewnictwem, dlatego wprowadzono stosowną poprawkę. Obecnie termin "oddychanie beztlenowe" odnosi się do procesu, w którym organizm prowadzi oddychanie analogicznie do oddychania tlenowego, z udziałem łańcucha oddechowego, lecz końcowym akceptorem elektronów jest związek nieorganiczny inny niż tlen, np. siarczan (SO2–4) lub azotan (NO3). Oddychanie beztlenowe występuje u niektórych bakterii i archeonów.

Z kolei obecność mleczanu lub alkoholu jako produktu ubocznego beztlenowych procesów pozyskiwania energii wskazuje, że mamy do czynienia z fermentacją. W przeciwieństwie do oddychania, w procesie fermentacji łańcuch transportu elektronów nie bierze udziału, a elektrony są przekazywane na związki organiczne w celu regeneracji NAD+ z NADH.

Za poprawne wyjaśnienie przyczyny powstawania kwasu mlekowego w mięśniach szkieletowych – 1 pkt