Biologia - Zbiór zadań CKE, Poziom rozszerzony (Formuła 2015) - Zadanie 16.

Kategoria: Skład organizmów Budowa i funkcje komórki Typ: Uzupełnij/narysuj wykres, schemat lub tabelę Zamknięte (np. testowe, prawda/fałsz) Podaj i uzasadnij/wyjaśnij

Kolagen jest zbudowany z trzech łańcuchów polipeptydowych. Każdy łańcuch składa się z powtarzającego się tripeptydu, mającego sekwencję Gly-X-Y, w którym Gly to glicyna, a X i Y mogą być jakimikolwiek aminokwasami, ale najczęściej: X – jest proliną, a Y – hydroksyproliną. Każdy łańcuch, zbudowany z ok. tysiąca aminokwasów, ma strukturę α-helisy. Trzy łańcuchy polipeptydowe (α-helisy), owijając się wokół siebie, tworzą trójniciową helisę wyższego rzędu, która jest utrzymywana głównie dzięki wiązaniom wodorowym powstającym między grupami aminowymi glicyn jednej helisy i grupami hydroksylowymi jednej z pozostałych helis. W stabilizowaniu struktury trójniciowej helisy biorą również udział grupy –OH hydroksyproliny. Na rysunku schematycznie przedstawiono biosyntezę kolagenu.

Na podstawie: Pod redakcją T. Le, K. Krause, First Aid for the Basic Sciences General Principles, New York 2009, s. 127;
B.D. Hames, N.M. Hooper, Biochemia. Krótkie wykłady, Warszawa 2002, s. 55–56.
a)Korzystając z rysunku i swojej wiedzy, przedstaw etapy biosyntezy kolagenu. W tym celu uzupełnij tabelę, wpisując w odpowiednich rubrykach nazwę organellum, cyfrę oznaczającą proces (1–5) oraz rodzaj procesu, jaki w nim zachodzi.
Nazwa organellum Cyfra oznaczająca proces Rodzaj procesu
 
 
 
 
 
b)Na podstawie informacji zawartych w tekście przedstaw strukturę pierwszorzędową kolagenu, zapisując fragment łańcucha złożonego z dziewięciu aminokwasów.

 

 

c)Zaznacz prawidłowe dokończenie zdania.

Przedstawiony na rysunku proces biosyntezy kolagenu zachodzi w komórkach

  1. tkanki łącznej płynnej – limfocytach.
  2. tkanki łącznej stałej – fibroblastach.
  3. tkanki mięśniowej – miocytach.
  4. wątroby – hepatocytach.
d)Wiedząc, że podczas biosyntezy kolagenu (w procesie przyłączania grup –OH do proliny) jest niezbędny kwas askorbinowy, wyjaśnij, dlaczego niedobór witaminy C (kwasu askorbinowego) może powodować zmniejszenie szczelności naczyń krwionośnych.

Rozwiązanie

Przykłady poprawnych odpowiedzi

a)
(0-2)
Nazwa organellum Cyfra oznaczająca proces Rodzaj procesu
jądro komórkowe 1 transkrypcja
jądro komórkowe 2 splicing (wycinanie intronów / składanie RNA)
siateczka śródplazmatyczna szorstka (rybosomy) 3 translacja
siateczka śródplazmatyczna szorstka (wnętrze / światło) 4 modyfikacja potranslacyjna białek (glikozylacja)
aparat Golgiego 5 modyfikacja potranslacyjna białek (glikozylacja)

b)
(0-1)

-Gly-X-Y-Gly-X-Y-Gly-X-Y-, gdzie X i Y są dowolnymi aminokwasami spośród 20, np.: -Glicyna-Prolina–Hydroksyprolina-Glicyna-Prolina-Hydroksyprolina-Glicyna-Prolina- -Hydroksyprolina-

c)
(0-1)

B

d)
(0-1)
  • Niedobór witaminy C może zahamować proces hydroksylacji aminokwasów oraz spowodować, że 3 łańcuchy polipeptydowe nie będą ze sobą mocno związane i włókna kolagenowe będą osłabione. Kolagen jest istotnym składnikiem ścian naczyń krwionośnych, więc jeśli jego włókna będą osłabione, to ściany naczyń będą również mniej mocne i mniej szczelne.
  • Kolagen jest składnikiem ścian naczyń krwionośnych, więc jeśli jego synteza z powodu braku witaminy C jest nieprawidłowa, to może powstawać mniej włókien kolagenowych lub mogą być one osłabione, a to może zmniejszać szczelność naczyń krwionośnych.

Wskazówki

a)
Uważnie, stopniowo odczytuj rysunek, pamiętaj, że DNA występuje w jądrze komórkowym, którego na rysunku nie podpisano, a jedynie oddzielono od reszty komórki cienką przerywaną linią Przypomnij sobie także, jakie 2 procesy prowadzące do powstania mRNA zachodzą w jądrze komórkowym. Następnie zauważ, że po procesie przebiegającym na błonie retikulum szorstkiego (a więc w jego rybosomach) łańcuch polipetydowy dostaje się do wnętrza siateczki i zostaje tam zmieniony – w świetle siateczki powstaje prokolagen, a zatem łańcuch ulega modyfikacji. Dalej z retikulum szorstkiego prokolagen dociera do aparatu Golgiego, gdzie (jak wiadomo z przebiegu biosyntezy białka) ulega dalszym modyfikacjom, np. glikozylacji, sortowaniu i upakowaniu do pęcherzyków wydzielniczych. Przenoszą one prokolagen do błony komórkowej i po połączeniu pęcherzyka z błoną komórkową prokolagen zostaje wydzielony poza komórkę. Na rysunku podpisano niektóre organelle, a cyframi zaznaczono procesy, które w nich przebiegają, i które masz rozpoznać (nazwać). Dla zmniejszenia trudności, jaką mógłby stanowić samodzielny opis biosyntezy kolagenu, zaproponowano wypełnienie tabeli, co spowoduje, że Twoja odpowiedź może być krótka i jednocześnie wyczerpująca.

b)
Skorzystaj z informacji na temat budowy jednego łańcucha polipeptydowego kolagenu, która znajduje się w tekście. Zauważ, że podstawą tego łańcucha jest powtarzający się tripeptyd, a zatem możesz napisać fragment łańcucha składającego się z 9 aminokwasów (3 tripeptydów), wykorzystując oznaczenia zastosowane w tekście lub nazwy przykładowych (również podanych) aminokwasów, czy też nazwy znanych sobie aminokwasów.

c)
Uważnie przeczytaj w tekście, czym jest kolagen (jakie to białko ma właściwości – jest mocne, złożone z 3 helis). Przypomnij sobie, w jakich narządach lub tkankach odgrywa ważną rolę, a więc przez jakie komórki może być wytwarzany. Pewną trudność może stwarzać tkanka mięśniowa, ale wiedza, że w miocytach są włókna białkowe – inne niż kolagen – (miozyna i aktyna), pozwoli Ci taką wątpliwość wyeliminować. Zauważ, że w przypadku tej tkanki musisz odróżnić samą tkankę od narządów, jakimi są mięśnie (w których można znaleźć powięzi i ścięgna zbudowane z tkanki łącznej, zawierające kolagen).

d)
Skorzystaj z informacji zawartej w tekście o roli hydroksyproliny (stabilizującej strukturę trójniciowej helisy) oraz przypomnij sobie, że w ścianach naczyń krwionośnych kolagen występuje w dużych ilościach (zwłaszcza w warstwie zewnętrznej i nieco mniej w warstwie środkowej). Możesz zatem wywnioskować, że słabszy kolagen lub mniejsza jego ilość może być przyczyną krwotoków z nosa lub dziąseł.