Automatyka i Robotyka, Uniwersytet Zielonogórski (UZ) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo matematyki, która przydaje się na następnych semestrach. Występują również zajęcia z programowania i elektroniki, elektrotechniki. Po pierwszym roku warto znać jakieś podstawy programowania, matematyki i elektroniki, elektrotechniki, gdyż przydają się nawet w życiu codziennym. Jeśli ktoś jest systematyczny to spokojnie sobie poradzi. Wadą tego kierunku jest spora ilość sprawozdań do oddania i zostawienie tego na ostatnią chwilę może spowodować, że nie nauczymy się na egzamin, dlatego nie warto zostawiać sobie wszystkiego na ostatnią chwilę.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Wykładowcy są wyrozumiali. Meetingów nie występuje sporo tak jak w większy mieście jak np. Wrocław. Koła naukowe działają i często mają ciekawe projekty, które realizują. Rozwój pracy niestety muszę przyznać, że nie jest tak kolorowo. Jeśli ktoś studiuje na UZ musi rozważyć po studiowaniu relokację, ponieważ w okolicy Zielonej Góry nie występuje duża ilość firm związanych stricte z kierunkiem. Jeśli ktoś chce zostać musi rozważyć przebranżowienie na informatyka programistę lub elektryka. Ewentualnie można znaleźć pracę na utrzymaniu ruchu, ale oczywiście nie każdemu taka praca będzie się podobała.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy są wyrozumiali. Studenci chętnie sobie pomagają.

Jak jest z mieszkaniem?

Nie jest drogie w granicach 400-1200. Akademik 400-600. Za mieszkanie trzeba więcej zapłacić.

Życie w mieście

W mieście działa kilka klubów i jest gdzie pójść z koleżanka i kolegami. Komunikacja jest bardzo dobra. Jeśli ktoś dojeżdża z okolic to może mieć problem z transportem, gdyż niestety pociągi i autobusy nie jeżdżą często.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli jesteś zainteresowany tematyką robotyki i chcesz się rozwinąć w tej dziedzinie to na pewno coś tutaj znajdziesz dla siebie. Niestety pierwszy rok jest bardzo "teoretyczny" tzn. dużo matematyki i może Ciebie mocno zniechęcić. Na pierwszy roku zazwyczaj wystarczy znajomość podstaw, także warto chociaż trochę się przygotować. Niestety z powodu małej ilości zajęć nie nauczysz się tworzyć jakichś zaawansowanych programów na robotach chyba że wybierzesz sobie jako dyplom. Co do wyboru dyplomów nauczyciele akademiccy są otwarci na propozycje. Jeśli ktoś nie ma określonego tematu to na pewno znajdą coś ciekawego dla Ciebie.