Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 37

Pedagogika, Uniwersytet Zielonogórski (UZ) - opinia studenta III roku studiów niestacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Bardzo dużo materiału, w krótkim czasie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Nasza grupa nie duża, wykładowcy zbyt wiekowi, stary program nauczania i metody.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Taka sobie.

Życie w mieście

Dojazd ok. Mieszkania drogie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Powinno być więcej praktyk, mniej teorii, bardziej zajęcia prowadzone na zasadzie ćwiczeń, a nie wykłady.

Kierunek lekarski, Uniwersytet Zielonogórski (UZ) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość nauki oczywiście większa w porównaniu z liceum ale na uz nie ma aż takiego przeskoku :)) Jedyne co było stresujące to histologia i fakt nauki na każdą wejściówke, ale dla pierwszaka to zawsze szok, że trzeba coś zrobić w przód ;D Na naukę poświęcałam 1/2h dziennie chyba, że był to jakiś większy kolos czy egzamin to oczywiście odpowiednio dłużej trzeba było przysiąść i się pouczyć, chociaż bez bicia przyznam, że potrafiłam się uczyć dzień przed ;)) Wolnego jest naprawdę sporo przez co sama byłam w szoku zwłaszcza w pierwszym semestrze. Biochemia która jest katorgą na wszystkich uczelniach tu jest istną przyjemnością, bardzo mocno kliniczne podejście :))

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Każdy może wybrać coś co go interesuje, bardzo dużo zajęć dodatkowych znajduje się w ifms'ie także jest tego sporo, bez obaw, że nie będzie nic co kogoś nie zainteresuje.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy i asystenci są dość "młodzi" i są baaaardzo przyjaźni, oczywiście jest kilka wyjątków ale można je policzyć na palcach jednej ręki. :))

Życie w mieście

Niestety nie zamieszkuje w ZG, ale mogę powiedzieć, ze może Warszawa to nie jest ale tak samo, jest w czym wybierać, wyjście do kina, restauracji czy klubu zawsze można sobie załatwić. Poza tym Zielona jest dość jak sama nazwa wskazuje zielonym miastem ;)) Sporo leśnych terenów wokoło, dla każdego coś dobrego.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Na razie, ani trochę nie żałuję, że zdecydowałam się studiować w Zielonej mimo, że miałam chyba 10 uczelni medycznych do wyboru w całej Polsce :))

Bezpieczeństwo i higiena pracy, Uniwersytet Zielonogórski (UZ) - opinia absolwenta studiów niestacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Porównywalna z liceum, z tym wyjątkiem iż musiałem również sobie odświeżyć wiedzę z szkoły średniej, gdyż naukę podjąłem 22 lata od ukończenia szkoły średniej

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Bardzo dobrze, zajęcia prowadzone ciekawie, z pełnym zabezpieczeniem dydaktycznym, odpowiednim przygotowaniem merytorycznym wykładów, ćwiczeń laboratorium. Biblioteka no cóż, tutaj nie zawsze można było liczyć na książki określone w sylabusie studiowanych przedmiotów, wielokrotnie o pomoc w znalezieniu określonych tytułów posiłkowałem się czterema bibliotekami będącymi w mojej miejscowości, zakupem książek w antykwariatach lub księgarniach. W kwestii konferencji, warsztatów wielokrotnie w nich uczestniczyłem, w czasie pandemii z wykorzystaniem elektronicznych środków komunikacji.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Przez cztery lata wykładowcy w moim odczuciu podchodzili i podchodzą do studentów w sposób bardzo życzliwy, przyjacielski, zawsze służąc pomocą, wiedzą wsparciem

Jak jest z mieszkaniem?

Nie wynajmowałem akademika lub mieszkania na zajęcia dojeżdżałem.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam tą uczelnię można się wiele nauczyć w miłej atmosferze

Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, Uniwersytet Zielonogórski (UZ) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W ciągu semestru głównie dostajemy takie zadania jak zrobienie prezentacji, w ciągu semestru nie ma ani jednego kolokwium. Pod koniec semestru robi się już ciężko bo jest wszystko na raz - kolokwia egzaminy, zaliczenia.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jest sporo zajęć które kompletnie nie przydadzą się do zawodu

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Przez to że na kierunku są same dziewczyny bywa dużo zazdrości i każda chce być lepsza

Życie w mieście

W pobliżu uczelni są 3 przystanki z których co chwile odjeżdżają autobusy

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam wybór tego kierunku osobom które faktycznie lubią zajmować się dziećmi i będą robiły to z pasją!

Kierunek lekarski, Uniwersytet Zielonogórski (UZ) - opinia studenta VI roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jak na każdym lekarskim przeskok z liceum tutaj będzie ciężkim szokiem, trzeba się nauczyć trybu uczenia od nowa. Książki tylko z największych przedmiotów, można z innych korzystać z prezentacji czy skryptów. Dokładna ilość godzin zależy od zdolności przyswajania wiedzy i celów, jeśli się dobrze zarządza czasem to trochę wolnego zostanie, ale głównie w weekendy, musicie się nastawić na zajęcia od 8-14 i potem wykłady do 20.Pierwsze trzy lata to niekończące się wejściówki i kolokwia więc nauka raczej regularnie. Lata 4-5 jest mniej nauki poza okresem sesji, z tym, że specyfika kierunku dalej wymaga obowiązkowych codziennych zajęć od rana w szpitalu, z których w żaden sposób się nie wymagacie dlatego ciężko np. o pracę na poważnie w czasie tych studiów. 6 rok na luzie już z zaliczeniami- tylko z kilku głównych przedmiotów na sam koniec studiów i nie ma wewnętrznego z całych studiów. Najgorsze przedmioty na danych latach to
1- histologia gdzie zbiera się punkty w każdym tygodniu wejściami przez rok, prowadzi zeszyty, co chwila kolokwium a egzamin jest z tzw. szkiełek i teorii. Anatomia jest bardzo pro-studencko prowadzona, ale wiadomo kolokwia są, przez nadgorliwą kadrę histologii traci trochę na jakości nasze anatomiczne wykształcenie bo nie ma na obie dziedziny czasu i lepiej przyłożyć większą uwagę do tej z którą jest problem zdać.
2rok- fizjo, patofizjologia, immunologia, mikrobiologia wszystkie pochłaniają bardzo dużo czasu, a na pierwszych latach dużo 'zapychaczy' zmniejsza nam dodatkowo czas który na naukę własną możemy poświęcać
3rok- farmakologia i patomorfologia- ogrom materiału i podział na 4 duże bloki do zaliczenia potem egzaminy praktyczne i teoretyczne. Jedno naraz nie byłoby takim problemem, ale zwykle terminy blisko siebie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zaopatrzenie Biblioteki- ok jak na mniejszą ilość mieszkańców, jest ksero, jest możliwość czytania w samej bibliotece. Irytuje tylko kwestia techniczna wypożyczania- nie da się wypożyczyć na ile potrzebujesz i musisz jeździć przedłużać a potem się okazuje, że i tak się nie da bo ktoś może zarezerwować. Absurd. Lepiej już się opłaca przetrzymywać i płacić symboliczne kary- nie tak to powinno wyglądać.
Poziom zajęć klinicznych wysoki ze względu na małe grupy 4-6 osób czasem jeszcze rozdzielano między lekarzami na mniej. Kilku wybitnych profesorów klinicystów. Teoretycznych różnie bywa. . . Generalnie na studiach teorii powinieneś nauczyć się sam/a i nie miej innych oczekiwań.
Konferencje -mało bo to takie miasto na uboczu. Ale robiliśmy wspólnie wyjazdy do tych odbywających się gdzie indziej
Warsztaty - często organizowane np. USG, chirurgiczne np. przez Koła (bardzo liczne i nie problem założyć nowe),izbę lekarską, IFMSA też jest.
Możliwości rozwoju: naukowego słabe. Uczelnia nie prowadzi badań i nie nastawia się na studia doktoranckie.
Zawodowego wzorowe- miejsca stażowe są, wyniki państwowego Lekarskiego egzaminu końcowego w czołówce w Polsce, sporo miejsc rezydenckich w województwie, acz niekoniecznie w samej ZG tylko.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście w większości dobre poza kilkoma osławionymi katedrami,(ale każda uczelnia ma takie) możliwe, że błędy już są poprawiane dla kolejnych roczników.
Między studentami bardzo fajne, każdy znajdzie grupkę ludzi podobnie myślących do spędzania czasu na co dzień, a na czas sesji czy innych wyzwań roczniki współpracują całościowo. Nie ma wyścigu szczurów i "konkurencji o rynek pracy" ;)

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik SBM w dobrym standardzie i cenie, na mieście ceny podobnie jak w innych miastach wojewódzkich,

Życie w mieście

Komunikacja dobra wewnątrz ZG, Problem z zajęciami w miastach ościennych jeśli nikt nie ma w grupie auta, UZ stara się wtedy załatwiać przewozy busem jeśli się to zgłosi. Życie nocne nieobecne, małe miasto. Ale jak ktoś chce imprezować to zawsze da radę wystarczy mieć paczkę przyjaciół i zrobić domówkę, też ze 3 kluby. Dobra baza gastro, zarówno pyszne restauracje, jak i fast food w galerii w centrum i bary mleczne na mieście na studencką pustą kieszeń.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję tych 6 lat chociaż nie dostałem się tu z 1 wyboru. Nie myślałem nawet o przenosinach. Polecam.

Pedagogika, Uniwersytet Zielonogórski (UZ) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Wolnego na studiach jest coraz mniej, zajęcia są do późna. Zbyt wiele projektów do wykonania, gdyż nie zostaje potem tez dużo czasu na naukę. Porównując z liceum nie widzę aż takiej dużej różnicy ponieważ zawsze dużo się uczyłam, starałam się o dobre wyniki.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Możliwości rozwoju myślę że jest całkiem sporo. Jednak nie ma czasu na korzystanie z ofert ponieważ projektów do zrobienia na każdy przedmiot jest zbyt wiele.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

W mojej opinii relacje wykładowcy-studenci są dobre. Między studentami ciężko określić patrząc na całokształt ponieważ studenci z różnych kierunków na tych samych wydziałach nawet nie potrafią się zapoznać ze sobą. Każdy przebywa w swojej grupie. Nie ma wyścigu szczurów moim zdaniem.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkań na początku października całkiem sporo, ale trzeba znaleźć dobra ofertę.

Życie w mieście

Dojazdy są super, łatwo się tu przemieszczać. Jest dużo możliwości spędzania wolnego czasu, dużo sklepów, ładne okolice. Polecam Zielona Strzale, Klub "u Ojca" oraz koncerty studentów z kierunku muzycznego.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ja bardzo polecam swój kierunek oraz cały UZ. Są pewne niedociągnięcia np. Jeden wykładowca mówi Ci jedno, inny całkiem inaczej na ten sam temat. Czasami rzucają Cię na głęboką wodę i każą np. napisać konspekt, a potem od jakiegoś innego wykładowcy dowiadujesz się że źle go piszesz i powinieneś się go uczyć pisać dopiero teraz.

Kierunek lekarski, Uniwersytet Zielonogórski (UZ) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jest bardzo przyjemnie. Mimo dziwnego sposobu rekrutacji studia mile zaskoczyły. Niby mówi się, że na kierunku lekarskim jest dużo nauki. Owszem, jest jej dużo, lecz nie powinno to mieć większego znaczenia dla osób które na bieżąco się uczą. Gorzej dla leniuchów :)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Chaos to chyba najtrafniejsze spostrzeżenie. Ustalanie terminów, miejsca zajęć itp jest okropnie chaotyczne. Na początku może to bardzo znokautować nowego studenta, lecz po jakimś czasie można się przyzwyczaić. Co do biblioteki - dużo osób mówi że ubogie zaopatrzenie, bo pochodzą z dużych miast; dla mnie jest w sam raz, znajduje się tam zazwyczaj wszystko czego potrzebuję do nauki. Jeśli mowa o studenckich kołach zainteresowań to kiedyś nie było praktycznie nic, teraz jest coraz więcej i coraz bardziej się "rozbudowują".

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nowa uczelnia, prowadzi ze sobą świeżość i innowacyjność. Z jednej strony to dobrze, bo umożliwia to szybszy rozwój studentom, lecz z drugiej strony pojawia się ten chaos. Brakuje tu wyścigu szczurów (co ma wady i zalety).

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkania/pokoje w przyjemnych cenach zazwyczaj w ładnych okolicach, lecz ich ilość jest niska. Akademiki natomiast są przepiękne i również tanie.

Życie w mieście

24(?) największe miasto Polski. Oznacza to brak jakichś większych imprez, ale w końcu będąc studentem medycyny nie potrzebuje się imprez. Logiczne. Nikt nie studiuje medycyny by imprezować i się obijać. Komunikacja miejska jest wspaniała, same miasto również (mam na myśli przepiękne miejsca porozrzucane po całej Zielonej Górze i okolicach, co umożliwia przyjemne spacery podczas powtarzania na pamięć kolejnych rzeczy na zajęcia.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kierunek lekarski to nauka, więc czego chcieć więcej od uczelni. Zapewnia dobry i wymagający poziom nauczania. Oczywiście zobaczymy to dopiero, gdy pierwszy rocznik ukończy egzamin. Największym minusem dla mnie jest ten wszechobecny chaos, ale jak już mówiłam da się przyzwyczaić. No i do tego ten okropny sposób rejestracji. UZ powinno się uczyć od innych szkół.

Kierunek lekarski, Uniwersytet Zielonogórski (UZ) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jest bardzo dużo nauki. Nie spodziewałam się, że będzie jej aż tyle. Jednak wszystko jest do zrobienia. Trzeba jednak się przygotować na to, że czasu dla siebie będzie się miało mało.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jak na tak młody kierunek to jest dobrze. Niektóre zajęcia robione całkowicie bez pomysłu, ale to głównie przez pandemię.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Zarówno prowadzący jak i inni studenci są świetni. Nie ma żadnego „wyścigu szczurów”, współpracujemy ze sobą. Prowadzący nie chcą na siłę nikogo uwalać i zawsze służą pomocą.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkań do wynajęcia jest dość mało, a co do cen to tak 700-1000 za pokój.

Życie w mieście

Niestety Zielona Góra nie oferuje zbyt dużo miejsc, w których można poimprezować.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ja zdecydowanie wybrałabym ten ten kierunek na tym uniwersytecie drugi raz. Jest naprawdę miła atmosfera.

Kierunek lekarski, Uniwersytet Zielonogórski (UZ) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest bardzo dużo. Problemem jest na uczelni to, ze każda katedra wymaga masę informacji, często szczegółowych, a w zamian nie są w stanie przekazać żadnej wiedzy i nie umieją prowadzić tych zajęć. Z histologii to jest prawdziwa rzeź - katedra celowo daje trudne, sprzeczne i na sile skomplikowane pytania na kolosach czy wejściówkach, widać ze bardzo im zależy aby jak najwiecej nie zdało z tego przedmiotu. Anatomia online polega na tym ze prowadzący pokazują nam prezentacje z tekstem bez obrazków lub pokazując tylko zdjęcia z atlasów który i tak już mamy. Nie umieją lub nie chce przekazać nam wiedzy. Rzuca się tez w oczy straszny brak organizacji - z anatomii prowadzący nie wiedza zbytnio z czego maja nas uczyć. Widać tez ze bardziej na nauce zależy im na zrobienie sztucznej presji.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jeśli sam się nie nauczysz i nie weźmiesz do roboty to nikt ci nie pomoże - oni niezbyt umieją uczyć albo nie chcą uczyć. Niektóre przedmioty są tak wypchane niepotrzebnym materiałem ze nie wiadomo jak się za to zabrać. Kolokwia da się zdać, nie są jakieś tragiczne ale chodzi o to, że tutaj nikt w żadne sposób nie ułatwić ci nauki ani ci nie pomoże, a myśle ze ważne jest to aby być dobrym lekarzem a nie byle jakim.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Akurat ja trafiłam na rocznik gdzie połowa osób to miłe dobre i pomocne osoby a druga połowa to fałszywe i plotkujące grupki szydzące ze wszystkiego co mogą. Asystenci nie są jacyś źli, są przeważnie mili i ugodowi (oprócz histologii).

Jak jest z mieszkaniem?

Nie ma aż tak wielkiego wybór jak w większych miastach. Za pokój idzie z 700-1000.

Życie w mieście

Nic się nie dzieje przez pandemie. Natomiast komunikacja jest dość sprawna.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Osobiście nie polecam wyboru tej uczelni. Tak jak mówię bardzo nas cisną ale przy tym nic nie umieją nauczyć czy nawet zachęcić. Ogólnie polecam jednak wybrać uniwersytet medyczny w innym mieście niż iść tu, widać ze jest to nowa uczelnia niezbyt umiejąca się zorganizować.

Żywienie człowieka, Uniwersytet Zielonogórski (UZ) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na UZ Żywienie Człowieka to kierunek inżynierski, w związku z tym na pierwszym roku jest matematyka, fizyka, chemia, informatyka, grafika inżynierska, łatwo się zniechęcić. Nauka zajmuje sporo czasu, zwłaszcza na pierwszym semestrze i jeśli komuś ciężko się przestawić z trybu szkoły średniej i chce mieć same dobre oceny. Z matematyką było bardzo ciężko, ale wszyscy dali radę. W kolejnych latach czasu jest więcej a nauki mniej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia nastawiona na technologię żywności, niestety nie na żywienie człowieka. Poziom zajęć z dietetyki jest według mnie bardzo niski, przedstawiane są informacje nieaktualne, wykładowcy nie poszerzają swojej wiedzy i bazują na starych danych.
Plusem jest blisko położony LOIiWA, rzadko są tam zajęcia, ale można zobaczyć jak wygląda praca w laboratorium lub technologa żywności na dobrym sprzęcie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest przyjemna, wyścigu szczurów na moim roku nie ma. Na roku 16 osób, więc mało, tak naprawdę spotyka się tylko z tymi osobami, bo ten kierunek jest w filii UZ w Sulechowie, a tak właściwie to w Kalsku.

Jak jest z mieszkaniem?

W Kalsku dostępny akademik, ale z tego co wiem to ciężko o pokój, bo wynajmują je wykładowcy przyjeżdżający do studentów zaocznych. W Zielonej Górze dużo mieszkań, ceny różne, ale wtedy trzeba doliczyć dojazd do Kalska

Życie w mieście

Dojazd autobusem do Kalska jest możliwy, ale trudny, autobusy kursują rzadko, w Zielonej Górze dużo możliwości spędzania czasu wolnego

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie polecam tych studiów jeśli ktoś chce zostać dietetykiem i się czegoś z tej dziedziny nauczyć.

Strony