Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 26

Automatyka i Robotyka, Politechnika Śląska - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Przeskok dość spory jeśli chodzi o ilość nauki względem szkoły średniej, albo bardziej skalę trudności materiału do przyswojenia. Na pierwszym roku nie jest źle, powiedziałbym, że trzeba się po prostu przyzwyczaić do pewnych rzeczy. Analiza matematyczna, a teraz Matematyka to przedmiot, który robił największe przesiewy jeśli chodzi o studentów, jeśli z tym sobie poradzisz na pierwszym roku to zdasz. Drugi rok jest trochę cięższy, tzn. każdy semestr dzieli się na 2 bloki jeden ten pierwszy zazwyczaj jest łatwiejszy od tego drugiego. Czasu wolnego jest od groma, serio, to nie wygląda tak, że dzień w dzień siedzisz w książkach, ale też pograsz na kompie i pójdziesz w melo.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Ogólnie wiedza teoretyczna, która tutaj Ci zaserwują, poniekąd przyda się w zawodzie, głównie podstawy. Wykładowcy/profesorowie/doktorzy raczej wiedzy praktycznej w zakładach pracy czy firmach nie zaznali, poza paroma wyjątkami. Jeśli chodzi o przejrzystość warunków zaliczeń to wszystko zależy od prowadzącego xD, u jednego masz jak na tacy, u drugiego zaś zaliczenie zmienia się co kolokwium XD. Warto, polecam i zachęcam, wziąć udział w kursie certyfikowanym! organizowanym przez UE, na który może zapisać się każdy na 1 stopniu w biurze karier, kursy są różnorakie takie jak np. programowanie sterowników PLC, projektowanie CAD, uprawnienia spawalnicze itp. czy nawet kursy językowe. Jeśli chodzi o moje doświadczenie i to czego polecam się uczyć chociaż troszkę, byle by wiedzieć o co chodzi, to wszelkie przedmioty związane ze teorią sygnałów, sterowaniem, regulacjami automatycznymi, wiedzy związanej z automatyką jest więcej niż z robotyką.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest zróżnicowana, nie spotkałem się raczej z tym potocznie nazywanym "wyścigiem szczurów". Wiadomo, zależy z kim trzymasz, są ludzie i parapety. Ja raczej spotykałem spoko wariatów, sam staram się być pozytywny i życzliwy, ale no tak jak mówię trafiają się jednostki aroganckie, mało pomocne (z doświadczenia wiem, że jak ktoś na tych studiach nie chciał współpracować, a sam nie zakuwał 24/7 to więcej tracił niż zyskiwał). Prowadzący są zróżnicowani, jedni są do rany przyłóż, na prawdę z super podejściem, ale jest też paru takich, niewielu ale zawsze, na których cały rok składa skargę do prodziekan (polecam walczyć o swoje, ale grupowo, nie samemu, i też nie z każdym tzn. ze starymi profesorami czy kierownikami katedr nie wygracie, ale jak jakiś doktorek chciałby wam robić koło du*y to źle może skończyć).

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkałem i w akademiku i w mieszkaniu, szczerze, jeśli macie np. kogoś znajomego, z kim wiecie że będzie wam się mieszkać chociaż okej, to polecam akademik, tanio i wygodnie. Jeśli nie znacie nikogo, macie trochę więcej kasy, i np. wstydzicie się albo brzydzicie xd (chociaż wg mnie nie ma czego) to lepiej iść do mieszkania. Za akademik zapłacicie 400-700 zł (zależy który wybierzecie) za pokoje musicie liczyć 750-1000 zł.

Życie w mieście

Komunikacja miejska w mieście jak i na samym śląsku top. Dojedziecie wygodnie wszędzie. Jeśli chodzi o życie towarzyskie to już zależy od was co lubicie. Ja z imprezowaniem/balowaniem nie miałem problemu. Polecam bar Dom Alchemika na rynku, mega miejsce, fajna atmosfera i dupcie można wyrwać. Jeśli komuś będzie za nudno, wsiada w autobus np. na kujawskiej przy akademikach, 40 min i jest w Katowicach (kluby, knajpy, restauracje). Na zajęcia raczej śmigasz na nogach, mieszkań wokół kampusu jest od cholery.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie wstydzić się pytać, nie zamykać się na ludzi, nie gnić w akademiku tylko poszaleć ze znajomymi od czasu do czasu, i przede wszystkim się nie poddawać, ale zastanowić się 2 razy nad wybraniem kierunku, żeby się po prostu nie męczyć. Uczelnia jest naprawdę dobra, jedna z lepszych w PL dlatego warto korzystać.

Automatyka i Robotyka, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej (ATH) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok to tak naprawdę poznawanie specyfiki kierunku. Nienawidziłem technikum ze względu na niezapowiedziane kartkówki, odpytywanie i takie tam. Tu wszystko musi być zaplanowane. Nikt nie czai się jak w szkole średniej, żeby tylko znaleźć sposób jak wstawić złą ocenę jak ma się gorszy dzień. Nauki uważam, że nie jest więcej. Być może jest, ale jeśli się uczy tego, co mnie interesuje, to się tego nie czuje. W kolejnych latach jest coraz łatwiej, zna się już wykładowców, oczywiście przedmioty się zmieniają na bardziej praktyczne. Od siebie polecam systematyczność, ma się wtedy spokojniejszą głowę.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia współpracuje z bardzo dużą ilością firm. Organizowane jest mnóstwo darmowych szkoleń, które normalnie (kiedy nie jest się studentem ATH) kosztują po kilka tysięcy złoty. Średnio kilka razy w miesiącu otrzymuje się oferty pracy.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jak to wszędzie, jest różnie. Są przemili wykładowcy, z którymi by można było do nocy siedzieć na uczelni, ale są też przeciwieństwa. Jeśli chodzi o rywalizację między studentami, to zależy jaki rocznik i specjalizacja.

Jak jest z mieszkaniem?

Cena akademika to ok 430-480 zł miesięcznie.

Życie w mieście

Komunikacja miejska dość dobrze działa, jest łatwy dojazd do uczelni. Z tego miejsca praktycznie wszędzie się dojedzie.

Automatyka i Robotyka, Politechnika Wrocławska - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauka na pierwszym semestrze to głównie matematyka. Idzie ją ogarnąć poświęcając kilka godzin w tygodniu. Najwięcej czasu zabierają podstawy programowania. Na drugim i trzecim semestrze jest gorzej, na czwartym lepiej. Wszystko zależy od zaangażowania, prowadzących itd. Czas wolny raczej się znajdzie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Kierunek jest bardzo interdyscyplinarny. Perspektywy zatrudnienia sięgają od IT po automatykę przemysłową i systemy wbudowane.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Między studentami jest super atmosfera. Większość jest pomocna. Prowadzący trafiają się różni.

Jak jest z mieszkaniem?

Pokój jednoosobowy w akademiku to ok. 900 zł, dwuosobowy 600 zł. Mieszkania ostatnio podrożały, pokój jednoosobowy na mieście to powyżej 1000 zł, w okolocach 1300 zł.

Życie w mieście

Wrocław jest spoko.

Automatyka i Robotyka, Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo matematyki jednak prowadzący chętni do pomocy w nadrobieniu zaległości.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Silny nakład na zajęcia praktyczne

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Prowadzący bardzo chętni do pomocy, nie zauważyłem silnej rywalizacji między studentami.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkałem w akademiku, minusem jest to że nie jest bezpośrednio przy uczelni, jednak nadrabia to jakością. Pokoje dwu osobowe z własną łazienką, cena była 350 zł za miesiąc. Na najwyższym piętrze są również zakwaterowani studenci projektu Erasmus+ dzięki czemu na nudę nie można było narzekać w akademiku.

Życie w mieście

Komunikacja miejsca działa sprawnie, jednak moim zdaniem najlepiej przemieszczać się rowerem. Mało klubów, bardziej spotykane bary/pub-y.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Osobiście polecam, bo widzę że uczelnia bardzo szybko się rozwija i idzie w pozytywnym kierunku jakości nauczania.

Automatyka i Robotyka, Politechnika Śląska - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Cóż, jeśli chodzi o pierwszy semestr, to sam osobiście zdziwiłem się surowym ocenianiem podczas kolokwiów: patrząc na skalę błędów jakie się popełniało, to w liceum czasem dostałbyś pomimo tych błędów 4, na studiach nie zaliczą kolokwium. Jeśli ktoś będzie się uczył regularnie, w czym pomagają częste kolokwia z różnorakich przedmiotów, to taka sesja będzie bardzo prosta, chyba że trafi się na Profesora, któremu podpadnie cały rok, co się niestety zdarza.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jeśli chodzi o poziom zajęć, to zależy. Na pierwszym roku mogę pochwalić poziom nauczania z "analizy matematycznej" - po ogarnięciu tego przedmiotu, reszta przedmiotów np. fizyka, elektromechanika, pod kątem rachunku matematycznego wydaje się banalna. Skrytykować mogę naukę programowania na pierwszym roku - najśmieszniejszy był przedmiot "programowanie obiektowe", gdzie na wykładzie poznawaliśmy absolutne podstawy c++, natomiast równolegle na laboratoriach były tematy związane z obiektówką, gdzie sprawozdania polegały na edytowaniu linii kodu udostępnionych przez prowadzących, gdzie wielu z nas nie wiedziało o co w tym kodzie chodzi, a co dopiero o pomyśle jak ten kod uzupełnić. Jeśli chodzi o bibliotekę, to może się zbytnio czepiam i nigdzie tak nie ma, ale czemu biblioteka nie udostępni elektronicznych książek wymaganych do takich laboratoriów? Zamiast tego na jednym przedmiocie wymagają skryptu do laboratorium, gdzie nie ma nawet fizycznych książek. Słabe, zwłaszcza w dobie zdalnego nauczania. Kolejna anegdota co do poziomu zajęć - porównując poziom wykładów w 3 semestrze, najlepsze wykłady były od Profesora, który dosłownie przepisywał wszystko ze swojej książki, reszta wykładów z różnych powodów odstawała poziomem... Jeśli chodzi o możliwości pracy po zakończeniu studiów, to szczerze wątpię, że zdobędę wystarczający poziom do znalezienia pracy, nadzieja w dodatkowym kształceniu się.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Chciałbym tutaj tylko ponarzekać jeśli chodzi o wykładowców, wybaczcie. Na programowaniu obiektowym, sprawozdania zostały ocenione gdzieś we wrześniu, mimo że termin był do rozpoczęcia sesji. Na mechanice poznaliśmy zasady zaliczenia przedmiotu albo pod koniec maja, albo na początku czerwca, nie pamiętam. Na dynamice układów studenci tracili punkty, bo zamiast arctg, pisali arctan (jesteśmy w Polsce, to używajmy polskich słów). Laboratoria z dynamiki układów oraz z fizyki (obydwa przedmioty zdalnie), polegały na tym, że prowadzące prowadziły spotkanie na teamsie przez MAKSYMALNIE 5 minut, a potem zwłaszcza na dynamice układów, wielu miało problemy. Relacje między studentami są gitez majonez, nie odczułem żadnego "wyścigu szczurów".

Automatyka i Robotyka, Politechnika Łódzka - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo zajęć, często zdarzają się okienka więc czasami spędza się cały dzień na uczelni. Książek nie trzeba wcale, wszystko jest w internecie, często konieczne jest używanie internetu anglojęzycznego.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Biblioteka jest bardzo dobrze zaopatrzona, ale czasami brakuje najpopularniejszych książek. Do kół naukowych dość łatwo dołączyć, często prowadzone są rekrutacje i dodatkowe zajęcia w ramach kół. Możliwości pracy dość obszerne, ponieważ mój kierunek - automatyka i robotyka, jest dość ogólny, porusza zagadnienia z wielu branż, jednak przez to czasami konieczne jest douczenie się szczególniejszych informacji samemu.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera pozytywna, nigdy nie przydarzyły mi się przykre sytuacje. Prowadzący zazwyczaj wyluzowani.

Życie w mieście

Obok uczelni znajduje się centrum handlowe, stołówka i kilka pubów. Niedaleko w centrum jest ulica piotrkowska na której jest większość restauracji itp. Dojazd autem w godzinach szczytu bardzo uciążliwy, spore korki na głównych ulicach.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Konieczna umiejętność języka angielskiego, gdyż często materiałów po polsku nie ma (w internecie, kierunek po polsku).

Automatyka i Robotyka, Politechnika Warszawska (PW) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Sporo nauki i zadań do wykonania w domu, trzeba się przestawić na inny tryb niż liceum, zdecydowanie więcej pracy niż w szkole średniej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Co do dodatkowych zajęć (kół naukowych, warsztatów, organizacji studenckich) to jest z czego wybierać. Biblioteka PW posiada duże zbiory. Jeśli natomiast chodzi o zajęcia to właściwie wszystko zależy od prowadzącego, ale są one ukierunkowane na przyszłą pracę.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Między studentami atmosfera jest świetna. Jednak prowadzący zajęcia (odnoszę się tu tylko i wyłącznie do Wydziału Inżynierii Produkcji PW) to oddzielna historia. Na palcach jednej ręki można policzyć osoby przychylne studentom. A spora część wydaje się specjalnie robić na złość. Niektórzy mówią że to przygotowanie do dorosłego życia, bo nigdy nie wiadomo na jakiego szefa się trafi, jednak to chyba nie wyjaśnia kompletnego braku szacunku niektórych wykładowców.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik 400-500 PLN, nie jest to najwyższy standard ale w tej cenie niemożliwe jest znalezienie sensownego mieszkania.

Życie w mieście

Warszawa daje dużo możliwości, komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta. Jedynym minusem są godziny szczytu i warszawskie ceny.

Automatyka i Robotyka, Uniwersytet Zielonogórski (UZ) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo matematyki, która przydaje się na następnych semestrach. Występują również zajęcia z programowania i elektroniki, elektrotechniki. Po pierwszym roku warto znać jakieś podstawy programowania, matematyki i elektroniki, elektrotechniki, gdyż przydają się nawet w życiu codziennym. Jeśli ktoś jest systematyczny to spokojnie sobie poradzi. Wadą tego kierunku jest spora ilość sprawozdań do oddania i zostawienie tego na ostatnią chwilę może spowodować, że nie nauczymy się na egzamin, dlatego nie warto zostawiać sobie wszystkiego na ostatnią chwilę.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Wykładowcy są wyrozumiali. Meetingów nie występuje sporo tak jak w większy mieście jak np. Wrocław. Koła naukowe działają i często mają ciekawe projekty, które realizują. Rozwój pracy niestety muszę przyznać, że nie jest tak kolorowo. Jeśli ktoś studiuje na UZ musi rozważyć po studiowaniu relokację, ponieważ w okolicy Zielonej Góry nie występuje duża ilość firm związanych stricte z kierunkiem. Jeśli ktoś chce zostać musi rozważyć przebranżowienie na informatyka programistę lub elektryka. Ewentualnie można znaleźć pracę na utrzymaniu ruchu, ale oczywiście nie każdemu taka praca będzie się podobała.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy są wyrozumiali. Studenci chętnie sobie pomagają.

Jak jest z mieszkaniem?

Nie jest drogie w granicach 400-1200. Akademik 400-600. Za mieszkanie trzeba więcej zapłacić.

Życie w mieście

W mieście działa kilka klubów i jest gdzie pójść z koleżanka i kolegami. Komunikacja jest bardzo dobra. Jeśli ktoś dojeżdża z okolic to może mieć problem z transportem, gdyż niestety pociągi i autobusy nie jeżdżą często.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli jesteś zainteresowany tematyką robotyki i chcesz się rozwinąć w tej dziedzinie to na pewno coś tutaj znajdziesz dla siebie. Niestety pierwszy rok jest bardzo "teoretyczny" tzn. dużo matematyki i może Ciebie mocno zniechęcić. Na pierwszy roku zazwyczaj wystarczy znajomość podstaw, także warto chociaż trochę się przygotować. Niestety z powodu małej ilości zajęć nie nauczysz się tworzyć jakichś zaawansowanych programów na robotach chyba że wybierzesz sobie jako dyplom. Co do wyboru dyplomów nauczyciele akademiccy są otwarci na propozycje. Jeśli ktoś nie ma określonego tematu to na pewno znajdą coś ciekawego dla Ciebie.

Automatyka i Robotyka, Politechnika Gdańska - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

O wiele więcej nauki, w Liceum nie poświeciłem nawet 5 min na naukę, a skończyłem z średnią 4+, na studiach z takim podejściem bym nie zdał nawet 1 semestru. Sama teoria, fizyka matematyka i przedmioty potrzebne na dalszych semestrach. Czysta teoria :)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Bardzo dobrze.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Ja się bawiłem świetnie :)

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik tani ~400 zł za 1 os pokój.

Życie w mieście

W porównaniu do innych krajów to czysto przyjemnie i bezpiecznie polecam.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam kierunek, dużo możliwości wyboru pracy po nim od Automatyka po programistę :)

Automatyka i Robotyka, Politechnika Poznańska - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Przedmioty ogólne, nie specjalistyczne, ale prowadzone przez specjalistów.
Na naukę trzeba poświęcić dużo czasu, ale książki raczej nie są niezbędne. Głównie obliczanie zadań i treningi matematyczne

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Ogromne możliwości daje. Zwłaszcza że na PP jest prowadzone tzw. Profil praktyczny, studia dualne. Na 2. Roku jeden dzień w tygodniu poświęcany jest na praktyki, na 3. Są to 2 dni w tygodniu, a na 4. 3 dni. W wakacje zawsze są to 2 miesiące. Można wybrać sobie samemu firmę (wybór wśród 4/5 dużych firm jak VW, NIVEA, Phoenix Contact). Cześć przedmiotów jest realizowana właśnie w firmie jak np. programowanie robotów, czy sterowników zamiast na uczelni. Oczywiście za praktyki dostawało się wynagrodzenie. Jakie perspektywy? Po studiach dostałem 3 różne oferty pracy (studiach inżynierskich), z praktycznie zerowym doświadczeniem. Zarobki proponowane to w zależności od propozycji 6,5-7,2 tys zł brutto, więc jeśli chodzi o perspektywy pieniężne i pierwszą pracę po studiach, całkiem nieźle. Trafiłem też do firmy, która buduje maszyny od podstaw, co sprawia, że realizuje się zawodowo. Nie ma u nich innej możliwości dostania się, niż student po studiach Dualnych na PP, lub trzeba mieć sporo lat doświadczenia. taka polityka panuje w wielu wielkich firmach. Myślę, że ciężko znaleźć lepsze perspektywy niż studiując na tym kierunku na PP. Podobnie w przypadku kierunku "Mechanika i budowa maszyn".

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

To chyba jest dość subiektywne do oceniania. Myślę że panuje atmosfera taka, jak na każdej innej uczelni na tym kierunku. Nasz rocznik bardzo sobie pomagał wzajemnie udostępniając wiele materiałów. Jeśli ktoś miał coś ciekawego, to zawsze się tym dzielił, ale taka była specyfika naszego roku. Nie gwarantuje, że młodsi studenci tak samo się zachowują.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik, pokój 2-osobowy cena 380 zł, 3 osobowy to 350 zł/os. Pokoje jednoosobowe bardzo ciężko dostać. Standard zależny od akademika, na PP jest ich 6. Niektóre są praktycznie nowe.
Cena pokoju na własną rękę to 750-900 zł w pokoju jednoosobowym już z opłatami. Polecam uważnie obserwować, jaką umowę się podpisuje, nie raz opłaca się miesięcznie płacić więcej (nawet 100 zł), ale mieć umowę na czas nieokreślony, albo na 9 miesięcy, niż na cały rok, chyba że chce się mieszkać na stałe. Niektórzy proponują znalezienie kogoś na miejsce w wakacje, ale to graniczy, cudem.

Życie w mieście

Wolnego czasu na moim kierunku z racji studiów Dualnych nie było prawie. Grille w październiku, czy kwietniu były, ale jednak sporo wyrzeczeń było trzeba mieć. Albo życie studenckie i imprezy przez 3,5 roku, albo zasuwanie (ewentualne wyjścia ze znajomymi, ale raz na jakiś czas, nie co tydzień), ale druga opcja przekłada się na późniejsze możliwości. Za studia dualne dostawałem wynagrodzenie (np. na drugim roku 800 zł/ miesiąc pracując tylko dzień w tygodniu) plus stypendium naukowe (zmieniało się ono podczas studiów, na początku 500 zł/mięs, potem 800/1000)

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję wyborów, ale polecam nie opierdzielać się. Dodam tylko, że przy rekrutacji byłem 2. Od końca na liście rekrutacyjnej, a studia kończyłem z bardzo dobrym wynikiem. Osobiście praktycznie zrezygnowałem z życia towarzyskiego, ale spokojnie można studiować na luzie i np. nie dostawać stypendium kosztem życia towarzyskiego. Każdy ma swoje priorytety.

Strony