Fizjoterapia, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (CM UJ) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość nauki na fizjoterapii, szczególnie jeśli chodzi o anatomię praktycznie taka sama jak na medycynie, działy które są odpuszczane jak np szyja i głowa, są nadrabiane na kończynach które są równie trudne. Niezbędna i wymagana jest znajomość wszystkich przyczepów końcowych i początkowych mięśni, co nieraz doprowadza do płaczu. Fizjologia prowadzona przez tę samą wykładowczynię co kierunek lekarski, dlatego nauki jest tyle samo. Na pierwszym roku mało jest przedmiotów zawodowych jak kinezyterapia. Dominują przedmioty typowo medyczne anatomia fizjologia biochemia biofizyka anatomia RTG biomechanika.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Kierunek fizjoterapii obecnie jest najbardziej rozwijającym się spośród kierunków medycznych dzięki ustawie o zawodzie fizjoterapeuty. Możliwości rozwoju jest naprawdę wiele, trzeba jednak włożyć mnóstwo pracy na studiach.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest, wbrew temu co uważa się o CMUJ, bardzo dobra. Wyścig szczurów oczywiście jest ale to jak na praktycznie każdym kierunku. Wykładowcy i asystenci są różni ale jednak najczęściej nastawieni do współpracy a nie gnębienia studentów. Wielu studentów rezygnuje zaraz po pierwszym semestrze ze względu na ilość nauki, jednak jeżeli ktoś naprawdę chce i przykłada się, to zdaje.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny w Krakowie są wysokie, akademiki medyczne jak na akademiki również.

Życie w mieście

Jeśli chodzi o komunikację miejską najlepiej poruszać się tramwajami, autobusy prawie zawsze stoją w korkach. Na pierwszym roku jest to szczególnie istotne bo zajęcia są porozrzucane po całym mieście i jeździ się praktycznie cały czas. Czasu na życie towarzyskie jest niewiele, jednak jak na każdym kierunku zależy to głównie od organizacji studenta.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Uczelnia jest jak najbardziej godna polecenia, ponieważ poziom jest naprawdę wysoki, gwarantujący dobre wykształcenie. Nie jest to jednak zbyt dobry kierunek na poprawę matury, gdyż ciężko znaleźć czas na naukę do matury, ale osoba po fizjoterapii nie powinna mieć problemów na medycynie.