Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 125

Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (CM UJ) - opinia studenta II roku studiów niestacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nie wiem czy moja opinia będzie składna, bo jest to zbiór luźnych przemyśleń, które chciałbym żeby Wam pomogły na 1szym roku.

1) Ilość nauki? Kompletnie subiektywna sprawa. Gdybyś chciał umieć wszystko, to naprawdę mógłbyś się uczyć bez końca. Ale żeby zdać na 3 wystarczy o wiele mniej. Ja jestem na studiach niestacjonarnych, a więc teoretycznie "tych gorszych", a już na pewno tych, gdzie ludzie gorzej zdali matury i powiem szczerze, że poza sesjami (zwłaszcza letnią, bo ta zimowa jest bardzo lajtowa - do zdania właściwie tylko histologia), to owszem uczyłem się regularnie, ale nie jakoś strasznie dużo (godzinka-dwie dziennie i to nie było zazwyczaj jakieś kucie na blachę tylko czytanie materiałów czy robienie notatek z nagranych na yt wykładów). Tym sposobem udało mi się zdać wszystko bez problemów.

2) Te studia (przynajmniej na 1szym roku) nie sprawdzają Twojego potencjału intelektualnego (lol) a przede wszystkim - mental. Mam wrażenie, że 80% "presji" na tych studiach jest nakręcana przez samych studentów. Gdybym miał dać tylko jedną radę każdemu, kto zaczyna te studia, to brzmiałaby: "nie słuchaj tego co inni ludzie wygadują, bo w większości są to rzeczy, które nie mają pokrycia w rzeczywistości". Najważniejsze to nie dać się zwariować. Ucz się tak jak radzą starsze roczniki - ZAWSZE zaczynaj od przerobienia tzw. "baz" czyli zbioru pytań egzaminacyjnych z poprzednich lat. Pamiętaj o wypoczynku i dobrym śnie (bardzo ważne). Nie dołuj się niezdanym kolokwium/egzaminem, bo tutaj często wyniki to sinusoida pomimo tego, że ktoś uczy się dużo. No i najważniejsze: nie porównuj się do innych! Pamiętaj, że to Ty jesteś kowalem swojego losu i Twoich ew. pacjentów będziesz leczyć Ty, a nie kolega/koleżanka. Ucz się dla siebie!

3) Główne przedmioty na 1szym roku to przede wszystkim anatomia i fizjologia. Co 1,5-2 m-ca są na nich robione kolokwia z poszczególnych części materiału. Np. pierwsze z anatomii jest z kości i czaszki, a z fizjologii - z fizjologii ogólnej. Dopiero w czerwcu przedmioty te kończą się dużymi egzaminami z całości. Trik polega na tym żeby w ciągu roku nazbierać stosowną ilość punktów, tak aby być dopuszczonym do egzaminów. Jak to zrobić? Patrz punkt 1) czyli systematyczność, ale bez szaleństw.

Biochemia - straszny pożeracz czasu (3-godzinne laboratoria...) - 2 większe kolokwia w ciągu roku. Nie jakieś super proste, ale jak przysiądziesz, to zdasz bez problemu (mnie się udało, a matura z chemii poszła mi średnio i daleko mi do orła z chemii).

Histologia - sporo materiału, ale Katedra jest mega prostudencka i naprawdę nie zrobi Ci krzywdy.

4) Ogólnie, to słysząc opowieści z innych uniwerków medycznych od kolegów czy koleżanek, to na CMUJ raczej na pewno nie spotkasz się z jakimś chamstwem czy chęcią uwalenia przez prowadzących. Jest tego troszkę do zdania na 1szym roku, ale nikt nie będzie Ci perfidnie robić pod górkę. Jeśli bardzo Ci zależy - to dasz radę prędzej czy później.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Mnie interesuje tylko zdobycie zawodu, a wiadomo, że lekarz ma bardzo dużo opcji na rozwój i zarobek. Nie mam pojęcia o kołach naukowych na uczelni. Wiem, że są ale na 1szym roku lepiej skoncentrować się po prostu na zdawaniu.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Tak jak pisałem powyżej - da się wyczuć spiralę stresu nakręcaną przez samych studentów. Najważniejsze to w niej nie utknąć - robić swoje, dobrze odpoczywać i przede wszystkim - integrować się na roku!

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkam we własnym mieszkaniu w Krk.

Życie w mieście

Bardzo dużo możliwości zarówno rozrywkowych jak i pracy dorywczej.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Zawarłem wyżej.

Neurobiologia, Uniwersytet Jagielloński (UJ) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Zajęcia na pierwszym roku nie są przesadnie skomplikowane, są to typowe przedmioty pojawiające się na każdych studiach przyrodniczych: chemia, matematyka, zoologia, itp. Na pewno nie trzeba się uczyć więcej niż w liceum.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Są to studia o bardzo wąskiej specjalizacji, przygotowujące wyłącznie do dalszej kariery naukowej (doktorat) (Nie ma np. możliwości zrobienia studium pedagogicznego i nauczania biologii). Tyle, że nawet to przygotowanie jest w zasadzie minimalne. Zajęcia praktyczne są bardzo ograniczone, nie ma czasu aby jakiekolwiek umiejętności wyćwiczyć, więc wychodzi się ze studiów bez żadnych umiejętności, z bardzo specjalistyczną wiedzą teoretyczną, która nie przyda się w żadnej ścieżce kariery poza akademicką. Jedyną okazją na zdobycie umiejętności są praktyki, a ilość instytucji naukowych zajmujących się neurobiologią jest niestety niewielka, co bardzo ogranicza wybór. (Jeśli chodzi o nabycie umiejętności laboratoryjnych, lepszym wyborem będzie, moim zdaniem, biotechnologia czy biologia molekularna.) (Jeśli chodzi o praktyki, najlepszą opcją jest chyba wyjazd za granicę [Erasmus+].)

Na etapie magisterki duża ilość studentów jest w laboratoriach, w których prowadzą badania do pracy magisterskiej, wykorzystywana jako darmowa siła robocza. Co byłoby zrozumiałe, gdyby wiązało się z tym przynajmniej nabycie nowych umiejętności i/lub wpisanie studenta do publikacji, co przydaje się na kolejnych etapach kariery. Niestety zdarza się to rzadko.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jeśli chodzi o innych studentów, to w moim doświadczeniu są to zazwyczaj ciekawi, mądrzy, otwarci ludzie. Atmosfera jest w porządku, wszyscy raczej dzielą się informacjami i materiałami. Wykładowcy trochę znudzeni życiem i zniechęceni, chociaż oczywiście zdarzają się tacy z pasją.

Jak jest z mieszkaniem?

Pokoje w mieszkaniach są drogie, jak teraz w każdym dużym mieście. Ciężko już teraz znaleźć pokój za mniej niż 1000 zł.

Życie w mieście

Kraków jest popularnym miastem dla studentów, dużo się dzieje, komunikacja miejska całkiem ok, da się znaleźć jakąś zieleń.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam jedynie w przypadku, gdy jest się zdecydowanym na karierę naukową lub chce się przekonać, czy coś takiego nas interesuje (wtedy polecam zaangażować się w jakimś laboratorium i pojechać na konferencję [z posterem czy bez] już na pierwszym roku). Albo ewentualnie jeśli potrzebuje się legitymacji i pretekstu do wyjścia z domu w trakcie poprawiania matury.

Położnictwo, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (CM UJ) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok był intensywny, ale do ogarnięcia. Nauki dość dużo, wiele ważnych przedmiotów. Zajęć sporo, czasem na 7:00, a czasem do 21:00. Da się studiować dziennie i mieć pracę jednocześnie. Co do książek - nie trzeba wszystkich wymienionych w sylabusie kupować na start - jest biblioteka, ibuk libra, ale warto zakupić najnowszego Bręborowicza i/lub Troszyńskiego, strzykawkę ;). Organizacja na uczelni jak najbardziej ok, wyrozumiali wykładowcy, w 99% przypadków dało się dogadać. Najbardziej lajtowy był trzeci rok, da się odetchnąć. Praktyki - super, chociaż to zależy na kogo się trafi i na jaki szpital (może być tak, że przez cały dyżur nie masz czasu na spokojne zjedzenie śniadania, a może być też tak, że przez większość czasu podpierasz ściany).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć - w zdecydowanej większości wysoki, liczebność grup w sam raz, organizacja na uczelni dobra. Dużym plusem jest przejrzysty, czytelny sylabus. Biblioteka świetnie zaopatrzona.
Co do możliwości rozwoju i pracy - jest ich naprawdę wiele, położna nie pracuje jedynie na porodówce. Możemy przecież pracować w POZ, w żłobku, zostać na uczelni, zostać CDL, przyjmować porody domowe, prowadzić fizjologiczną ciążę itd.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest w porządku, wykładowczynie są bardzo życzliwe. Między studentami również spoko, dziewczyny były bardzo pomocne. Wyścigu szczurów raczej nie ma.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajmowałam mieszkanie, cena się zmieniała ciągle, ale mimo to do przeżycia. Warto wziąć pod uwagę lokalizację - zajęcia najczęściej odbywają się na Kopernika i Zamoyskiego, często też trzeba się wybierać do Prokocimia.

Życie w mieście

Komunikacja w Krakowie jest ok, tramwajem dojedzie się praktycznie w każde miejsce. Z parkowaniem nie było większego problemu, trzeba tylko znać miejscówki ;)

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ogólnie polecam, czuję się dość dobrze przygotowana do pracy w zawodzie.

Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (CM UJ) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na początku jest najtrudniej, bo trzeba nauczyć się przyswajać dużo materiału, zupełnie inaczej niż w liceum - ale wszędzie jest taki przeskok.
Na 1szym roku jest dużo przedmiotów które mają dużą wagę ECTs - anatomia, fizjo, histologia plus zaczyna się biochemia. Czy taki układ przedmiotów to dobre rozwiązanie? Ja uważam, że nawet tak - potem na drugi rok zostaje patologia i mikrobiologia - czyli wszystko o chorobach (wiadomo na 2 jest jeszcze końcówka biochemii, angielski, biofizyka, w drugim semestrze początek farmakologii i inne takie…) A na 3 roku już człowiek ma wakacje - bo zaczynają się kliniki i można wykorzystywać zebraną wcześniej wiedzę :). Nagromadzenie przedmiotów w kupie na pierwszych dwóch latach powoduje, że nie trzeba aż tak skupiać się na szczegółach - dużo katedr udostępnia własne prezentacje, które są wystarczające do zaliczeń. Więc jest dużo do nauki, ale przynajmniej szybko ma się to z głowy i nie ma przymusu wkuwania całego podręcznika z przedmiotu, który nigdy się nie przyda. Do tego starsze roczniki gromadzą ogrom notatek, pytań, książek pdf i pomocy naukowych na ogólnodostępnych dyskach - są za darmo, na dobrą sprawę nie trzeba nic kupować. Wykłady są online, synchronicznie - dobrze się rocznikowo umówić, nagrywać i potem gdzieś uploadować, żeby dało się do nich wrócić w każdej chwili. No i jak każdy mówi warto być systematycznym :) Nie martwcie się, że nie będziecie mieć czasu na prywatne życie, bo znajdzie się czas zarówno na naukę jak i na piwo ze znajomymi.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Bardzo dużo opcji rozwoju, sporo kół naukowych, możliwości pisania prac, organizacji studenckich.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie doświadczyłam wyścigu szczurów, chociaż czasem zdarzy się że na 200+ osób jakaś jednostka odwali głupotę, co nie będzie dobre dla reszty roku (ściąganie na kolosie, egzaminie i takie tam). Ludzie generalnie są sympatyczni, wykładowcy kulturalni, w większości mili.

Jak jest z mieszkaniem?

Dużo ofert mieszkań, poza tym są fajne akademiki na Prokocimiu dla studentów cmuj (tylko na pierwszym roku Prokocim to daleka lokalizacja, bo zajęcia najczęściej są w centrum - Kopernika, Grzegórzecka), ceny w standardzie krakowskim, czyli wyższe niż w mniejszych okolicznych miejscowościach. Z akademików do centrum można dostać się tramwajem, generalnie każda lokalizacja z dobrym dojazdem do centrum powinna być ok - bardzo polecam tramwaje :)

Życie w mieście

Miasto pełne życia, dobrze skomunikowane, sporo turystów, dużo lokali, kawiarni, klubów i smog w zimie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli miałabym wybierać drugi raz to chyba znowu wybrałabym tą uczelnię. Nie zawsze jest kolorowo i pięknie, bo trzeba zakuwać, ale 3 rok i dalsze wszystko rekompensują. Poziom kształcenia jest wysoki, zwłaszcza umiejętności klinicznych :) Na praktykach wakacyjnych spotykam ludzi po tym samym roku, ale z innych uczelni i widać różnicę w tym jak obchodzimy się z pacjentami, w jakości badania i zbieranego wywiadu. Może to trochę nieskromne, ale nasi prowadzący odwalają kawał świetnej roboty w przygotowaniu nas pod tym względem.

Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (CM UJ) - opinia studenta I roku studiów niestacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki w porównaniu do liceum jest moim zdaniem więcej, ale jest też więcej czasu na naukę, nie ma tak jak w szkole, że siedzisz od 8-15 tylko zajęcia są trochę losowo porozrzucane, ale czas na naukę gwarantują (w miarę). Według mnie czasu wolnego trochę jest, ja się w piątki nigdy nie uczyłem za bardzo po anacie bo uważam, że nie ma co się nakręcać, psychika też tu jest ważna. Polecam się uczyć systematycznie, bardzo to odda no i nie ma za bardzo innej opcji. Co do przedmiotów jakie się spotka na 1 roku:

Anatomia z embrio - Katedra bardzo przyjazna, profesor super, zajęcia odbywają się w prosektorium poza wykładami i dwoma seminariami jakoś. Zajęcia fajne jeśli dostaniecie dobrego asystenta, a większość taka jest. Mówiąc dobrego mam na myśli, że nie pyta przez całe zajęcia :D. Kolokwia teoretyczne, których jest pięć, są ze skawin, a co do szpilek to polecam się nie stresować i chodzić do prosek poza godzinami zajęć, bo na zajęciach jest cała grupa i nie ma aż tyle czasu. Przychodzenie poza zajęciami oddaje bardzo. Na egzaminie jest z 20% embrio. Do napisania, zdania <3

Fizjologia - nauka tylko z wrotek czy tam innych notatek, na ćwiczeniach nic się nie dzieje, pamiętam chyba z 3 ćwiczenia gdzie coś się faktycznie robiło, tutaj polecam się uczyć cały czas na to, bo nauka do egzaminu to wkuwanie kartek na pamięć 24/7. Ale jak wkujecie to zdacie :D. Wszystko stacjo poza wykładami. Egzamin 3h 20 pytań jest w miarę okej

Biochemia z el. chemii - ćwiczenia w labsach trwają chyba 2,45h cały czas się robi sprawozdanie, na każdych ćwiczeniach wejściówka z materiału na dane ćwiczenia. Ćwiczenia na luzie do zdania to samo się tyczy seminarium - tam jest kartkówka na koniec zajęć z materiału, który był na danym seminarium. Są 2 kolosy, głównie warto się na nie uczyć z wykładów, które są zdalnie. Kolosy są do zdania trzeba z obydwu mieć średnią arytmetyczną = 60%. Do zrobienia.

Histologia z cytofizjo - na każdych zajęciach mikroskopy i patrzycie na preparaty, mogą pytać na początku, ale później już nie. Co do katedry to jest naprawdę super, ale polecam uczyć się na jedynego kolosa porządnie, a nie z baz xd Egzamin to co innego, fajny przedmiot dobrze wspominam. Egzamin praktyczny też spoko tylko trzeba wkuć preparaty. Najłatwiejszy przedmiot.

Etyka, bhk, wf, pp, historia medycyny - wystarczy chodzić i zdane tak naprawdę, chociaż z hismed jest egzamin, ale łatwy, mało nauki na niego. To samo z etyką.

Genetyka - jedne ćwiczenia, seminaria i wykłady, ogólnie egzamin będzie w momencie intensywnej nauki, że tak powiem ale jest spoko, baza i tyle.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć - moim zdaniem okej, jak was to interesuje to na pewno nie znienawidzicie tych studiów xd
Przejrzystość warunków zaliczeń - ok
Biblioteki są super, dużo moich znajomych się tam uczyło, ja osobiście nie, bo musze w mega ciszy i sam, ale jest to i tak dobra opcja.
Koła naukowe z tego co widzę są, osobiście nie uczęszczam.
Możliwości rozwoju i pracy po zakończeniu - mam nadzieję, że praca lekarza ale też uczelnia pomaga w zastaniu naukowcem i pisaniu prac
ujcm massive?

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście wykładowców do studentów jest mega miłe moim zdaniem, co do asystentów to to już zależy który, ale większość miła.
Ludzie na studiach to inna bajka, z jednej strony większość miła, ale wyścig szczurów panuje po całości niestety. Polecam wam nie być takim, tu chodzi tylko o Ciebie nie ma co się przejmować innymi i pluć za plecami :D, ale też serio niektórzy ludzie tu są naprawdę super, tak w życiu po prostu jest. Poznałem wiele super osób.

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest super, wszędzie dojedziecie serio.
Dużo barów i restauracji co też jest plusem, milion żabek do których będziecie chodzić między zajęciami. Miasto Kraków jest bdb co do komunikacji, minus to smog, ale co zrobisz.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję wyboru, trochę nauki jest, ale tak zawsze będzie. Kierunek fajny, mam nadzieję że na 2 roku też będzie okej. Także jeśli jesteście gotowi na dużo nauki, wrażeń i emocji to polecam, bo serio warto. No i jeśli jesteście gotowi na medycynę oczywiście :D

Farmacja, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (CM UJ) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki w porównaniu z liceum jest o wiele więcej, nic zaskakującego, jednak przy rozsądnym gospodarowaniu czasem da się przeżyć i nie zwariować. Przedmiotem, któremu warto poświęcić najwięcej uwagi jest chemia organiczna - dosyć trudna, ale prowadzący, na których trafiła moja grupa starali się nam ułatwić życie jak tylko mogli (dr T. będzie waszym najlepszym sojusznikiem, jeśli tylko będziecie się systematycznie uczyć!!); złotym Graalem każdego studenta I roku farmy jest Krótki kurs chemii organicznej Harta, ale katedra udostępnia też mnóstwo materiałów w formie pdf, bardzo przyjemnie napisanych, warto mieć je wydrukowane. Zajęcia były prowadzone w formie wykładów (semestr zimowy zdalnie, letni - większość stacjonarnie, jeden zdalnie), seminariów i ćwiczeń-laboratoriów, na dwa ostatnie polecam się sumiennie i systematycznie przygotowywać, bo mimo że nie było wejściówek to trzeba było rozumieć co się dzieje na zajęciach i takie przygotowanie ułatwia sprawę. Kolejny ważny przedmiot to w semestrze zimowym Chemia ogólna i nieorganiczna, tutaj już trzeba korzystać z książek podanych w sylabusie; nauki jest dużo, ale gdy przychodzi czas na zajęcia poświęcone wykrywaniu kationów i anionów to idzie polubić te ćwiczenia :) seminaria niestety prowadzone są na słabym poziomie, dziwne sposoby obliczeń to coś co trzeba przeżyć i zostawić za sobą. Materiał częściowo pokrywa się z licealnym i nieco rozszerza pewne zagadnienia. Ta sama katedra (jednak inni prowadzący) prowadzi Chemię analityczną, moim zdaniem najtrudniejszy przedmiot w semestrze letnim, materiał jest ciężki do zrozumienia, a zalecane książki mało ułatwiają przyswojenie tematów poruszanych na zajęciach; na szczęście udostępniano nam prezentacje, które co nieco pomagały. O tym przedmiocie chodzą różne legendy i ciekawe historie, polecam podpytać starsze roczniki, gdy już będziecie na studiach, bo szkoda się rozwodzić o tym w internecie ;) Ważny przedmiot w 1 semestrze to także Biologia z genetyką, materiał pokrywa się z licealnym, jednak informacji jest więcej i są o wiele bardziej szczegółowe, są dostępne skrypty wydane przez katedrę. Moja grupa trafiła na prowadzącą, która została chyba opisana w poprzedniej opinii, pani posiada ogromną wiedzę, ale przez długie rozwlekanie tematu było bardzo mało czasu na mikroskopowanie, będące dużym ułatwieniem jeśli chodzi o zrozumienie materiału i ćwiczenia były tak naprawdę wykładami. Najwięcej kłopotu w 1 semestrze sprawiała chyba biofizyka - przed każdymi ćwiczeniami była wejściówka, pierwszy tego typu sprawdzian na 1 roku, więc dla byłych licealistów stanowiły one najwieksze wyzwanie, ale potem już czuje się temat i nie panikuje się aż tak bardzo. Same ćwiczenia były dosyć ciekawe, szczególnie z rentgenografii, był udostępniony skrypt, z którego się przygotowywaliśmy na wejsciowki, ale jednak to wciąż była fizyka, z którą większość osob miala stycznosc ostatni raz w 1 klasie liceum, więc biofizyka była tym przedmiotem który trzeba przeżyć i zapomnieć. W zrozumieniu materiału na kolokwium zaliczeniowe pomoże wam matematyka; prowadził ją przemiły pan doktor, nie było chodzenia do tablicy, każdy rozwiązywał zadania we własnym tempie, zasada była taka że gdy nie umiesz przykładu to szukasz kolegi który rozumie i ci wytłumaczy, a jak nikt nie umiał to wtedy rozwiązywane był to zadanie na tablicy - bardzo ciekawy sposób nauczania, faktycznie lepiej przyswaja się wiedzę, gdy to ty musisz komuś wytłumaczyć zadanie i zostaje ono w pamięci, jeżeli ktoś ma złe wspomnienia z matematyki szkolnej to tutaj może odetchnąć z ulgą. Myślę, że sporą część osób może ciekawić anatomia, która odbywa się przez semestr letni - zajęcia są w prosektorium, uczymy się struktur i elementów fizjologii, przedmiot trudny, ale niesamowicie ciekawy, nasza prowadząca potrafiła przystępnie wytłumaczyć temat omawiany na zajęciach i jeżeli traficie na kogoś podobnego to polecam słuchać, bo książka która obowiązuje do kolokwiów jest napisana ciężkim językiem, a trzeba ją wykuć na blachę, słowo po słowie bo pytania są układane na podstawie pojedynczych zdań z działów :/ (no chyba, że uda wam się trafić na specjalny skrypt, z którego wejdą pytania na kolokwium - wtedy jest łatwiej :)). Ostatni spory przedmiot to botanika - obszerny materiał, czysta pamięciówka, dlatego uczcie się od początku semestru systematycznie, bo potem wkuć ponad 200 roślin i do każdej systematykę i działanie lecznicze, sposób uprawy, surowiec farmaceutyczny i substancje które zawiera dzień przed egzaminem graniczy z cudem, a wiedza ta przydatna jest później podobno na farmakognozji; informacje warto czerpać z wykładów i materiałów od katedry, ksiązki są mało przydatne. Semestr zimowy jest nieco łatwiejszy niż letni - maj i czerwiec były prawie całe wypchane zaliczeniami i kolokwiami, dlatego warto mieć to na uwadze, jeśli komuś wpadnie do głowy poprawiać maturę na farmacji. Ogólnie uważam to za bardzo głupi pomysł i mimo że sama w ostatniej chwili zdecydowałam się na ten krok to gdybym była od początku nastawiona na inny kierunek to nigdy nie wybrałabym farmacji. Nikt was tutaj chemii maturalnej nie nauczy, a wręcz przeciwnie, trzeba już ją umieć i to bardzo dobrze. Sporo osób nie podołało utrzymaniu tempa pracy i zrezygnowało przed sesją zimową, aby skupić się na maturze; poprawa wyniku nie jest niemożliwa, ale musicie być gotowi na ciężką pracę, bo nie jest to łatwy kierunek.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Najlepiej zorganizowaną katedrą była Katedra chemii organicznej, pozostałe muszę ocenić niestety trochę gorzej. Warunki zaliczeń były raczej jasne, udostępniane na sylabusie lub mailowo przez starościnę roku. Grupy około 15-20 osobowe. Uczelnia jest dobrze zaopatrzona, sale może nie są najpiękniejsze ale wszystko działa, więc nie trzeba się obawiać o swoje zdrowie :) Biblioteka także oferuje pokaźną ofertę pozycji do wypożyczenia, także sporą bazę danych, urządzona jest bardzo przyjemnie - strefa relaksu, gdzie można zrobić sobie herbatkę do nauki, czytelnię również z miejscami do nauki, sala komputerowa, a także pokój do wspólnej nauki jeśli lubicie przyswajać wiedzę w grupie. Na uczelni działa PTSF, do którego można dołączyć juz na 1 roku, organizują różne konferencje, warsztaty, akcje, fajna sprawa dla osób zainteresowanych stawianiem pierwszych kroków w stronę poznawania możliwości rozwoju swojej kariery. Koła naukowe także działają, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

W przypadku mojego roku nie dało się zauważyć wyścigu szczurów, wszyscy się wspierają w tym aby przetrwać i można liczyć na pomoc kolegów z roku jak i wyższych lat. Jeśli chodzi o podejście prowadzących do studentów to bywa różnie, jedni odbiorą twój spanikowany telefon z pytaniem o nurtujące kwestie o 22 wieczór przed egzaminem a inni wprost powiedzą, że nie są tu po to, aby ułatwić ci życie, jednak zdecydowana większość jest nastawiona pozytywnie do studenta i można liczyć na ich pomoc i wsparcie.

Jak jest z mieszkaniem?

W przypadku studiowania farmacji bardzo opłaca się akademik, znajduje się on tuż przy wydziale farmaceutycznym, piechotą około 4 minut. Cena za pokój dwuosobowy standard to 600 zł, dwuosobowy powiększony to około 700 zł, a jednoosobowy (jest ich 18 na cały akademik, więc dostanie go graniczy z cudem) to niecałe 1200 zł; ceny od października 2023 mają nieznacznie wzrosnąć. Dla każdego pokoju jest osobna prywatna łazienka, kuchnia z prywatną dla pokoju szafką i lodówką na kluczyk jest na całe piętro. Sama trafiłam na fajną współlokatorkę i przyjemne, czyste piętro, więc byłam zadowolona, choć wiem z relacji innych, że np. w budynku B (mieszkałam w A) różnie z tym bywa. Pokój a nawet budynek można zmienić w razie problemów, administracja jest zazwyczaj otwarta na potrzeby mieszkańców. Dookoła akademików jest dobrze zagospodarowany teren - korty tenisowe, boiska, altanki, ławeczki i dużo zieleni, wszystko zachęca do integracji i na brak studenckiego życia narzekać nie można. Mieszkania na Prokocimiu to cena od około 1200 zł za pokój, w kawalerce rzadko kto mieszkał, więc się nie wypowiem.

Życie w mieście

Wydział Farmaceutyczny znajduje się na Prokocimiu, więc dosyć daleko od centrum, tramwajem to około 25 minut, z dojściem z akademika/uczelni na przystanek to około 35-40 minut. Na plus jest to, że zajęcia odbywają się praktycznie tylko w jednym budynku, jedynie na pierwszą pomoc i anatomię na 1 roku dojeżdżało się do centrum, na kolejnych latach też są to tylko pojedyncze przedmioty. Dojazd na uczelnię dosyć prosty, kilka linii tramwajowych kursujących często i nieco rzadziej jeżdżące autobusy stanowią dogodny środek transportu. Sam Kraków oferuje wiele możliwości spędzania czasu wolnego, bary, kluby, kawiarnie, galerie sztuki, parki, mnóstwo tego i studenckie życie zdecydowanie w tym mieście kwitnie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Powtórzę się, ale nie wybierajcie farmacji na poprawę matury, gdy chcecie iść na lek/lek-dent, bo się zamęczycie, szkoda waszego czasu. Trzeba mieć świadomość, że nauki jest sporo i naprawdę to trudny kierunek.

Finanse i rachunkowość, Wyższa Szkoła Zarządzania I Bankowości w Krakowie - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Niewielka ilość zajęć, dobrze ułożony plan, bardzo mili i pomocni wykładowcy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zdecydowanie jest możliwość rozwoju poprzez zajęcia w mniejszych grupach.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Super podejście wykładowców.

Jak jest z mieszkaniem?

Brak

Życie w mieście

Miasto pełne studentów.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam uczelnię każdemu.

Kierunek lekarski, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

1 rok wymaga bardzo dużo zaangażowania ponieważ jest kilka przedmiotów w 1 semestrze, które wymagają nauki z zajęć na zajęcia aby dostać dopuszczenie do egzaminu i chyba na tym najwięcej ludzi pada bo nie potrafią się spiąć. Prowadzący są okej więc jak ktoś mówi, że tak nie jest to nie daje sobie zwyczajnie rady z tym wszystkim. Po pierwszej sesji ze 130 os zostało około 100 z czego połowa z warunkami :) Generalnie wszystko jest do zdania ale wymaga to dużo pracy i determinacji. Wydaje mi się, że bardzo dużo ludzi odpada i nie daje sobie rady bo nie do końca mieli wyobrażenie na co się piszą. Nie jest tak, że się tutaj zapłaci, pochodzi i zda. Bardzo dużo wymagają, nawet więcej niż na innych uczelniach. Dla przykładu, no nie jest tajemnicą, że na uczelniach czasem jakieś pytania się powtarzają na egzaminach i można je łatwiej zdać taka to tradycja profesorów, żeby gdzieś tam dać podobne pytania ale też nowe. No tutaj nie ma czegoś takiego, każdy egzamin to 100% oryginalnych pytań i albo umiesz i zdajesz albo nie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Lekarski jak lekarski to chyba można sobie zgooglować co po lekarskim się robi.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Między studentami jest różnie, grupki się robią. Nikt się niczym nie dzieli, każdy sobie rzepkę skrobie jak to się mówi. Może na wyższych latach się coś zmieni jak słabi odpadną i przestanie być taka atmosfera wyścigu szczurów. Nauczyciele są okej, nikt nie chce nikomu robić krzywdy. Czasem jest burdel odnośnie organizacji, chyba czymś co jest najbardziej denerwujące jest spóźnianie się wykładowców na zajęcia. 100 os przychodzi na 8 rano na wykład a prowadzący o 9 pisze, że sorry dziś miało nie być wykładu. Reszta aspektów raczej okej, nic takiego nadzwyczajnego się nie dzieje.

Jak jest z mieszkaniem?

Drogo.

Życie w mieście

Drogo, i nie ma go za dużo bo trzeba się uczyć.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Generalnie uczyć trzeba się w opór i na bieżąco inaczej to nic z tego nie będzie. Warto przemyśleć czy się tego chce bo nie da się tych studiów robić ,,przy okazji'' mając jakieś inne absorbujące zajęcie. Praca odpada raczej na 1 roku, może się uda popracować z 30-40 h w miesiącu. Polecam, i zachęcam do studiowania ale tak jak mówię, trzeba być świadomym, wysiłku jaki to kosztuje!

Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (CM UJ) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest sporo, trzeba być na bieżąco, bo bez tego się robi ciężko.

Fizjologia i anatomia nie mają obok siebie większego sensu, przynajmniej w takiej formie; nie zna się potem dobrze ani jednego ani drugiego, biochemia pierwszoroczna jest całkiem^2.

ANATOMIA: Kolokwia teoretyczne z anatomii są piekielnie trudne w porównaniu z innymi uczelniami, co całkiem łatwo wywnioskować ze względu na międzyuczelniany studencki przepływ informacji (na "b") :) "Szpilki" są dużo bardziej znośne, może przez w większości dobrych i bardzo dobrych asystentów. Wkuwanie na pamięć Skawin nie przyczynia się w żaden sposób do rozwoju intelektualnego, a ocena końcowa to najwyżej niestandaryzowany test psychologiczny zdolności pamięciowych.

FIZJOLOGIA: Doświadczenia i pokaźny zbiór dowodów anegdotycznych (to nie daleko do statystyki) pokazują, że nauka na własną rękę nie ma większego sensu. Łatwiej zdać wykorzystując powszechnie dostępne notatki niż siedząc uczciwie z podręcznikiem, bo forma pisemna kolokwiów/egzaminu się zdegenerowała (przez studentów i "oceniaczy").
Trzeba jednak przyznać, że połowa wykładów pozostaje wartościowa.

HISTOLOGIA: W porównaniu do powyższych- jak łaskotanie piórkiem a potrącenie przez czołg. Świetni prowadzący, wspaniałe wykłady i określone jasno wymagania.

BIOCHEMIA: Na pierwszym roku znośna.

INNE: izibizi

Jazda zaczyna się na drugim roku i wolałabym to zostawić bez komentarza. Nie ma porównania pierwszym rokiem, który jest jednym z trudniejszych w kraju, a ostatecznie niewiele dobrego z tego wynika.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć myślę że na ogół wysoki, ale obkładanie studenta szczegółami nie jest tym co go podnosi.
Możliwości pracy naukowej większe niż średnie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Są wspaniali asystenci z patofizjologii, jest i biofizyka. Są wartościowe ćwiczenia z anatomii i są inne mniej. Obiektywny borderline.

Jak jest z mieszkaniem?

Płynnie się to zmienia, dach nad głową od 700 w górę.

Życie w mieście

Kraków jaki jest każdy widzi. Bardziej na tak niż na nie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Cieszę się, że tu jestem ale cieszę się, że kiedyś to się skończy. Uczelnia wspaniała, tylko program...

Farmacja, Uniwersytet Jagielloński (UJ) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku nauki jest bardzo dużo. Różnicy względem liceum nie zauważyłem, ponieważ moje życie to głównie siedzenie w książkach (wychodzę ze znajomymi tylko w piątek i sobotę wieczorem, reszta to w 90% czasu nauka). Często zajęcia zaczynały się od 8 rano, a jako, że na wydział ma daleko każdy, kto nie mieszka w akademikach, to trzeba się zrywać bardzo wcześnie. Dodatkowo plany zajęć są absolutnie beznadziejne i często zdarza się, że po zajęciach 8-10 siedzi się półprzytomnym do 13 lub 14 czekając na inne zajęcia (nie opłaca się wracać na mieszkanie, bo daleko). Ogólnie trzeba uczyć się wszystkiego i cały czas. Kolokwia i odpytki są z każdej bzdury co tydzień, najczęściej trzy razy w tygodniu. Nie ma praktycznie w ogóle testów, tylko ciągle pytania otwarte, albo właśnie odpytki. Wracasz w poniedziałek o 13 do domu, uczysz się na odpytkę na wtorek. Naukę przerywa WF wpisany na godzinę 18stą xD i jak z niego wrócisz (21) to uczysz się dalej. Przedmioty poza takimi klasycznymi pod farmację jak różne chemie często są totalnie od czapy i zupełnie niepotrzebne.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Słabo. Można się zapisywać do różnych kół, ale co z tego, skoro nie ma czasu na nie chodzić? Jak zaryzykowałem i się zapisałem na jedno, to później żałowałem, bo nie dość, że każdy może się spotkać w innym terminie i był problem organizacyjny (dramatycznie rozpisane plany zajęć), to potem siedzisz na tym kole, a z tyłu głowy pulsuje informacja, że przecież jutro kolokwium z jakichś bzdur i trzeba się było tego uczyć zamiast marnować czas na kole. Ja się i tak bardzo dobrze uczyłem, miałem wysoką średnią, ale tu zawsze jest jakiś syf związany z kolokwiami. Ooo nie zdał pan? no to jeszcze jednego pan nie zda i powtarza pan rok, bo trzeba uzbierać pulę punktów żeby być dopuszczonym do egzaminu. Ciągle czuje się presje nauki, przygotowywania do czegoś. Po dwóch latach studiów miałem wyrzuty sumienia, że siedzę ze znajomymi w kinie, bo przecież w poniedziałek kolosik. I to nie jest tak, że mogłem zluzować i lecieć na trójkach i więcej czasu dla siebie - wciąż bym się stresował, że zaraz czegoś nie zdam i będzie nóż na gardle. Taka sama presja panuje jeżeli chodzi o obecność. Wiecie ile razy musiałem iść z gorączką na uczelnię? To znaczy, oczywiście nie musiałem, no ale nie idźcie i potem się bawcie w odrabianie, pisanie zaległej wejściówki. No a nie przyjdźcie dwa razy, to już nie musicie odrabiać, a wejściówką się będziecie martwić za rok, podczas powtarzania przedmiotu xD. Tutaj nie ma tak, że was zainteresuje jakiś przedmiot, chcecie go zgłębić i o, fajnie, akurat najbliższe kolokwium z czegokolwiek mam za dwa tygodnie, to sobie poczytam podręcznik z tego przedmiotu tak dla siebie, żeby się doedukować. Po prostu nie ma na to czasu. Masz kolokwium dopiero za tydzień? To dobrze, bo jest na nie akurat kilka prezentacji do przerobienia, 80 slajdów wall of text + schematy, które pojawiają się na zaliczeniach xD.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Dziekanat jest wspaniały. Ludzie tam są mega pomocni i sympatyczni. Jeżeli chodzi o prowadzących to mam głównie negatywne odczucia. Po prostu większość pracowników jest niesympatyczna. Masz wrażenie, że się męczą prowadząc zajęcia, Ty też się męczysz, wszyscy się męczą. W tylko kilku przypadkach dało się wyczuć, że dany temat wykładowca uznaje za fascynujący. Większość zajęć seminaryjnych i wykładów polega na odpaleniu prezentacji typu wall of text i czytaniu znudzonym, monotonnym głosem.

Jak jest z mieszkaniem?

Miałem własne mieszkanie, nie wiem jak wygląda kwestia wynajmu.

Życie w mieście

Na ten wydział jest wiecznie daleko, głównie dlatego, że od wysiadki trzeba jeszcze 15 minut drałować pod górę na wydział. Dojazd komunikacją jest beznadziejny, bo jedzie się głównymi ulicami, którymi wjeżdza/wyjeżdza się z miasta. Czyli rano wszystkie autobusy są pełne, czasem nie da się wsiąść, po zajęciach to samo tylko, że w drugą stronę. Wszystko oczywiście jest spóźnione. Poza uczelnią Kraków jest fajny, sporo kin, bibliotek, różne sporty można trenować, bardzo spoko miasto.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Te studia są absolutnym nieporozumieniem. Są nieciekawe i męczące. Na koniec przez pół roku pracujecie za darmo na stażu, by po 5.5 roku mordęgi dostać ofertę pracy za jakieś 4-4.5 k w aptece. Śmiech na sali. Nie dajcie się nabrać na okrzyki PTSFU, o możliwościach i perspektywach po farmacji. W perspektywie będziecie mieli branie antydepresantów. Z miejsca prostuje bzdury, które ta organizacja rozpowszechnia "na zachętę": praca w firmie farmaceutycznej (będziecie pracować jak w zwykłym korpo, praca excelowo-wordowa, ale może będzie dotyczyła leków xD, zarobki mniejsze niż w aptece, jak ktoś lubi klimat takiej pracy to niech idzie do korpo zwykłego pomijając te studia) oraz praca w badaniach klinicznych: faktyczne badania kliniczne przeprowadza BADACZ (czyli lekarz) wy będziecie jego sekretarką dowożącą druczki do wypełnienia xD groszowe wypłaty, konkurencja z mnóstwa innych kierunków (właściwie każdy po kierunku przyrodniczo-medycznym może zacząć pracę w badaniach). Według statystyk i tak 90% studentów ląduje w aptece. Te studia was przeorają, nie dowiecie się tak naprawdę niczego ciekawego. W aptece będziecie wykorzystywać 15% całości zgromadzonej wiedzy (i tak chyba za wysoki procent wpisałem) - tpl czyli robienie maści na zapleczu, farmakologii trochę, trochę leku naturalnego i tyle. Cała pozostała wiedza dla której będziecie zarywać nocki pójdzie do śmieci. Zajęcia na wydziale są nudne, powtarzalne - prezentacja + czytamy. Egzaminy są trudne, 95% ma formę pytań otwartych, banki z poprzednich lat nie siadają, pisze się je często po ponad 2 godziny, aż ręka boli. Tutaj nie ma że coś jest nieistotną bzdurą która nigdy się nie przyda. Jeżeli jest na prezentacji lub gdzieś w książce, to się spodziewaj na egzaminie. Kiedyś próbowałem się uczyć tylko rzeczy istotnych, to musiałem poprawiać kolokwium xD. Nikt się tu nie zastanawia nad tym co jest faktycznie potrzebne. Prezentacje są brzydkie, nieczytelne, kolory się gryzą, większość to po prostu przepisany podręcznik (+ błędy). Jeszcze jak prowadzący chce ją udostępnić, to pół biedy, ale niektórzy nie chcą, bo to ich praca intelektualna (XDDD), i wtedy trzeba kombinować, robić zdjęcia, przepisywać na szybko. A to dlatego, że nie ma czasu uczyć się danego zagadnienia z książki niestety. Użyteczność wiedzy jest bardzo niska. Szacunek dla czasu studenta zerowy. Podam przykład: ćwiczenia z mikrobiologii trwały 4 godziny zegarowe ciągiem. No tylko że praktycznie to mieliśmy co robić przez 30 minut. Dosłownie. Jakiś prosty posiew. Czy puszczano nas później do domu? Chyba śnisz wariacie xD 3.5 godziny przepisywaliśmy prezentację. Poważnie. 3.5 godziny siedzieliśmy na stołkach (takich laboratoryjnych, bez oparcia) i pisaliśmy wyświetlaną prezentację, bo Pani Profesor zabroniła wysyłać xD. No i tak wyglądają te studia właśnie. Ludzi z pasją i predyspozycjami do nauczania się praktycznie nie zdarzają, ale muszę tutaj wymienić kilka wyjątków. Na pierwszym miejscu jest katedra chemii organicznej. Absolutny profesjonalizm, doskonale prowadzone zajęcia. Mieliśmy normalnie przygotowane skrypty do teorii i chyba również zadania, więc wiedziałeś, że jak to przerobisz na następne zajęcia, to będzie wszystko okej. Ludzie z pasją, zainteresowani, świetnie tłumaczący zagadnienia. Uczenie się chemii organicznej to była czysta przyjemność, wszystko wyjaśnione od podstaw, omówione zadania, zagadnienia teoretyczne. Wszystko udostępniane (i to na stronie internetowej, nawet nie mailem), no poezja. Gdybym mógł tobym powtórzył ten kurs z czystej przyjemności. Pozdrawiam serdecznie wszystkich pracowników katedry Chemii Organicznej (celowo z dużych liter). Biologia też była elegancka, bardzo ciekawe wykłady, opłaca się chodzić. Poza tym to już ciężko żeby cała katedra była fajna, zdarzają się jednostki, ale tych nie będę wymieniał, bo rodo.

Podsumowując: unikajcie jak ognia. Jeżeli zastanawiasz się nad farmacją - zaufaj mi, nie rób sobie tego. Nie popełnij mojego błędu. Jeżeli studiujesz farmację - pamiętaj, że studia zawsze możesz zmienić. Lepiej zrobić to teraz, niż później żałować.

Strony