Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (CM UJ) - opinia studenta VI roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok jest to szok dla licealisty, na zajęcia trzeba być przygotowanym z tematu, który trzeba przerobić we własnym zakresie w domu ( z anatomii bywało to nawet do 50 stron nauki na pamięć). Na ćwiczeniach asystent odpytuje lub przeprowadza kartkówkę, często na zajęciach zbierane są punkty, których odpowiednia ilość jest konieczna do przystąpienia do egzaminu. Jeśli ktoś ich nie zdobędzie istnieje jeszcze "zaliczeniówka" przed egzaminem. Nauki jest sporo, raczej nikt za bardzo nie tłumaczy, bo przecież to są studia, więc wiedzę zdobywa się samemu. Tematy wykładów rzadko korelują z tematami ćwiczeń więc to dodatkowe utrudnienie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Biblioteka jest bardzo dobrze zaopatrzona, ale trzeba śpieszyć się z rezerwacją książek, bo wiadomo, że dla wszystkich nie wystarczy. Często może trafić nam się nowa książka. Biblioteka daje również dostęp do książek online na ibuk.pl

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Myślę, że jak na każdej uczelni są wykładowcy/asystenci, którzy chcą czegoś nauczyć i starannie wytłumaczyć wszystko studentom, a są i tacy, których student mało interesuje. Wśród studentów panuje "wyścig szczurów", mało kto dzieli się materiałami, raczej trzeba liczyć na siebie.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny pokojów wahają się od 500 (pokój 2-os) - 1000 zł (jednosobowy). Większość mieszkań w centrum to stare kamienice, w których często szczególnie w zimie bywa zimno, więc nie polecam dla zmarzluchów ;) Warto zamieszkać z osobami, które zapewnią ciszę i odpowiednie warunki do nauki co jest na kierunku lekarskim potrzebne.

Życie w mieście

Z komunikacją miejską nie ma większego problemu, studencki bilet semestralny kosztuje 184 zł. Warto szukać mieszkania w okolicy ulicy Kopernika, Łazarza, bo tam odbywa się większość zajęć. Trochę dłużej zajmuje dojazd na zajęcia z pediatrii, które odbywają się na Prokocimiu. Kraków daję wiele możliwości spędzania wolnego czasu, myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

http://www.wl.uj.edu.pl/dydaktyka/kierunek-lekarski Na tej stronie można zapoznać się z programem studiów i przejrzeć harmonogramy zajęć na poszczególne lata.