Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość czasu poświęcanego na naukę w nowej podstawie, w której wprowadzono bloki woła o pomstę do nieba. Na pierwszym roku jest: fizjologia, biochemia, anatomia, histologia parazytologia + biologia molekularna( Które słyną uwalania studentów). To "tyle" jeżeli chodzi o trudniejsze przedmioty, do tego dochodzą zapychacze na które i tak trzeba poświęcać dużo czasu na przygotowywanie raportów, wejściówki czy koła typu: cytofizjologia, biofizyka, pierwsza pomoc medyczna, angielski, chpż, medycyna wobec końca życia fakultety( po 1 na każdy semestr) i wiele zajęć do obowiązkowego wyboru. W zamyślę autorów pomysł bloków miał za zadanie przerabianie na każdym z przedmiotów konkretnego układu np. nerwowego. Niestety w praktyce wygląda to tak, że na fizjologii przerabiana jest neurofizjologia (gdzie student nie ma podstawowej wiedzy z anatomii o strukturach w mózgu i OUN), na anatomii osteologia, na histologii skóra, zaś na biochemii metabolizm wątroby. Wprowadzona zmiana spowodowała zmianę programu na przedmiotach i w konsekwencji brak słynnych giełd/baz/pytań z poprzednich lat, ponieważ nowy program = nowe pytania. Duża ilość studentów zrezygnowała/nie zdała na kolejny rok, najczęściej zmieniając uczelnie na Białystok, Poznań lub Gdańsk.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć nie odstaje pod względem prowadzących, czy budynków (prosektorium) od reszty Polski, lecz nie ma nic wyróżniającego tę uczelnię. Biblioteka i czytelnia niestety wielkości sali dydaktycznej w liceum. Do tej pory przez brak czasu spowodowanego nauką nie brałam udziału w kołach, warsztatach więc ciężko mi powiedzieć więcej na ten temat.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście do grup/studentów zależy od prowadzącego na którego się trafi. Z anatomii "wymagających" czyli u tych u których się nie zdaje jest 2. Większość raczej ok, lecz nie przypominam sobie żadnego którego zapamiętam na duży +. Co do wyścigu szczurów nie zwróciłam na to uwagi.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny pokoi niedaleko szpitala Jurasza gdzie odbywają się wszystkie zajęcia waha się od 600-800 zł, co uważam za dobrą cenę. Akademiki są 3, w tym tylko DS3 zlokalizowany blisko szpitala, niestety pierwszeństwo do niego mają studenci ED i Erasmus'a (XD). Dla Polaków zostają DS1 znajdujący się na Fordonie (ok. 1 h drogi do szpitala) oraz DS2 przy dziekanacie (ok. 20 min do szpitala).

Życie w mieście

Jeżeli uda Ci się znaleźć pokój w okolicy szpitala nie powinieneś/aś narzekać. Dobry dojazd do prosektorium, rynek, blisko bar mleczny, sklepy. Na wolny czas mimo bycia na 2 roku niestety nie miałam czasu, mało osób chętnych do wyjść, skupianie się na nauce aby nie powtarzać roku.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Będąc na 2 roku i myśląc, że jak się przejdzie 1 to już będzie z górki głęboko się myliłam. Jeżeli starczy Ci punktów to zdecydowanie polecam inną uczelnię. Żałuję swojego wyboru. Przez zmianę podstawy programowej, na którym jesteśmy pierwszym rocznikiem panuje chaos, brak informowania studentów o terminach kół, czy o wymaganiach. Liczę, że po 3 roku uda mi się zmienić uczelnie, ale przez bloki wiele uczelnie nie chce się zgodzić na takie przenosiny....