Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 74

Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Wybrałam się na lekarski po gap yearze więc z taką przerwa w ogóle nauka na 1 roku wydawała mi się czarną magią. Ale fakt jest taki że nauki dużo, czasami ciężko, ale myślę że ostatecznie da się zdać. Na CM UMK są generalnie na 1 roku 3 przedmioty, które sieją postrach podczas sesji: anatomia, biochemia, biologia molekularna. Jeśli chodzi o anatomię to mimo wszystko uważam że katedra jest bardzo prostudencka (poza jednym takim asystentem, ale ostatecznie też daje się radę wytrzymać z nim zajęcia), mamy kolokwia cząstkowe z każdej partii, które trzeba zaliczyć (szpilki i teoria), jeśli ktoś nie zda -> kierownik katedry to bardzo kochany człowiek i pozwala na więcej popraw niż w regulaminie, egzamin (który już on układał osobiście) uważam za naprawdę trudny -> dużo materiału, plus oparty na książkach do anatomii profesora, a mi szczerze średnio się z nich uczyło. Biologia molekularna - ciężka, 5 ćwiczeń, na każdych wejściówka, bez uzbierania 60% całościowo brak dopuszczenia do egzaminu, który sam w sobie też do najłatwiejszych nie należał i mam wrażenie że często na tym przedmiocie zdanie wynika z wystrzelania dobrych odpowiedzi, niektóre pytania wręcz złośliwe typu zamiana w locus genu p na q co powoduje że dana odpowiedź ma już inny sens. Biochemia -> mi się jej uczyło bardzo dobrze, ale czasem niektórych też ponosiła fantazja przy układaniu pytań, generalnie trudny przedmiot do zaliczenia wraz z anatomią w sesji letniej. Poza tymi przedmiotami była jeszcze histologia, embriologia, biologia komórki z cytofizjologia prowadzone przez przekochaną katedrę i naprawdę te przedmioty przy minimalnym wysiłku można zdać. Biofizyka - dla mnie czarna magia, ale ostatecznie profesor na poprawce prawie wszystkich przepuścił. Do tego fakultety, angielski medyczny od 2 sem, chemia -> na zaliczenie kilka zadanek obliczeniowych na kolokwium. Podsumowując, momentami jest ciężko, ale naprawdę da się zdać.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć, szczególnie anatomii uważam za bardzo wysoki, zajęcia mamy w grupach 12 - osobowych w większości, jeśli chodzi o bibliotekę to powiedziałabym że szału nie ma, ale zawsze coś. Co do konferencji, warsztatów i kol naukowych to myślę, że na 1 roku mało kto zwraca na to uwagę, jednak skupienie na zdaniu roku jest ważniejsze. Można dołączyć do organizacji IFMSA i brać udział w organizowanych przez nich wydarzeniach. Jeśli chodzi o organizacje na uczelni, to różnie to bywa, nie powiedziałabym że jest tragedia i nigdy nic nie wiadomo, ale czasem przy ustalaniu terminów jakichś zaliczeń jest delikatnie mówiąc chaos i nie wiadomo co jak będzie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wszyscy jesteśmy tutaj ludźmi, więc jak to z nimi bywa na roku może zdarzyć się parę odklejonych osób, ale generalnie nie poczułam jakiegoś wyścigu szczurów, czasem może można mieć wrażenie jakby niektóre osoby były mało pomocne i liczyły tylko na swój sukces i "pozbycie" się konkurencji na rynku pracy, ale to raczej śmieszny margines.

Jak jest z mieszkaniem?

Mam wrażenie że Bydgoszcz należy do tych tańszych miast, pokoje można zwykle wynająć od 700 w górę, generalnie inflacja jest wszędzie i oczywiście że może znaleźć się paru Januszy biznesu, co chcą za małą klitkę nie wiadomo jakie pieniądze. Co do akademików to mamy 3 i każdy tak naprawdę ma swoje wady i zalety. DS1 -> na Fordonie, najdalej od centrum, najtańszy, podzielony na segmenty mieszkalne. DS2 -> w centrum przy rondzie Jagiellonów, ale ma kuchnię i łazienkę z prysznicami na piętro. DS3 -> najlepszy standard i najdroższy, ale w większości dla english division, dostanie tam miejsca to prawie jak cud.

Życie w mieście

Komunikacja miejska -> to zależy, generalnie w porządku, ale czasem są opóźnienia, jakiś autobus nie przyjedzie, generalnie da się wszędzie dojechać i bilet miesięczny też nie jest jakoś zawrotnie drogi. Co do samego miasta, wielu uważa że Bydgoszcz jest brzydka i nic tu nie ma, cóż nie jest to Warszawa, ale normalnie są kluby, restauracje, siłownie, inne dodatkowe obiekty gdzie można wyjść ze znajomymi, też nie uważam że to paskudne miasto, ma ono swój klimat.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli komuś zależy na dużym mieście, to może Bydgoszcz nie jest dla niego. Generalnie polecam uczelnię, wiadomo momentami jest ciężko, ale da się przeżyć naprawdę ten 1 rok. Z opowieści znajomych to jeszcze te kilka lat temu było zdecydowanie gorzej, ale jak widać od czasu tych nieprzyjemnych opinii sporo zmienia się na lepsze i naprawdę da się na spokojnie tutaj studiować.

Fizjoterapia, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Duża ilość przedmiotów tzw. zapychaczy i marnujących czas. Anatomia trudna, ale ciekawa. Ilość nauki ...więcej niż w liceum, ale do przeżycia.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Organizacja uczelni nie istnieje, nawet na papierze. Jeśli sam o coś nie zadbasz, nie licz na informacje z dziekanatu, oni się tym nie zajmują i nie wiedzą o co chodzi. Zawsze, nawet jeśli to ich ogłoszenie. Dużo ciekawych kół naukowych, wyposażona biblioteka z miejscem do nauki.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na pierwszym roku rocznik wyżej przesyła dysk z materiałami, później to zanika. Wykładowcy.... Są różni. Dla jednych nauczanie to powołanie, ale inni są tam za karę za zbrodnie wojenne. Przynajmniej tak wyglądają.

Jak jest z mieszkaniem?

Duży wybór wolnych pokoi studenckich. Jeśli chodzi i akademiki, naprawdę ciężko się dostać. Nie polecam wynajmować na Fordonie, bardzo daleko na wszystkie zajęcia.

Życie w mieście

Miasto dobrze skomunikowane, dużo miejsc do odpoczynku, pełno zadbanych parków.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Najlepiej znaleźć kogoś z roku wyżej, jeśli nie podzieli się swoimi notatkami to chociaż podpowie który wykładowca jest spoko, a przy których stawać na baczność. A informacja na jakich przedmiotach jest pogrom na zaliczeniach jest bardzo przydatna.

Fizjoterapia, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jeśli chodzi o ilość nauki to w moim odczuciu jest dużo łatwiej niż w liceum. Najwięcej czasu poświęcałam na anatomię, ale po znalezieniu swojego sposobu nauki można naprawdę szybko nauczyć się na to minimum żeby zdać.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Sama uczelnia nie zapewni 100% rozwoju jeśli samemu nie będzie się uczyć.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Większość prowadzących jest naprawdę w porządku. Mój rok, a w szczególności grupa super ze sobą współpracowała. Praktycznie każdy jest otwarty na rozmowę. Całe szczęście nie ma wyścigu szczurów, o ile nie nałoży się na siebie takiej presji.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajmuję mieszkanie i jeśli chodzi o ich dostępność to jest sporo ofert w różnych przedziałach cenowych.

Życie w mieście

Na rynku jest mnóstwo barów, klubów, restauracji a dużym atutem jest wyspa młyńska, na której super spędza się czas latem.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Na początku żałowałam, że nie dostałam się do Gdańska, ale po roku mogę stwierdzić że bardzo dobrze, że wylądowałam w Bydgoszczy :)

Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki sporo, ale z dobrą organizacją i co najważniejsze podejściem (bez spiny są drugie i trzecie terminy :) ) będzie czas na wyjście na miasto i imprezy :)

Anatomia na podstawie nowo wydanej książki Profesora Szpindy, od dwóch lat katedra zrobiła się naprawdę mniej problemowa i na luzie jest to przedmiot do przejścia :)
Bardzo dużym atutem są zajęcia 2x w tygodniu w nowym prosektorium, pracujemy na bardzo dobrych i świeżych preparatach, w obecnych czasach gdy otwiera się tak dużo lekarskich nieliczne uczelnie mają taki luksus.

Biochemia - uczymy się z prezek Pani Profesor, to zdecydowanie wystarczy.
Zajęcia raz w tygodniu w laboratorium

Histologia, biologia komórki, embriologia - prowadzona przez najprzyjemniejszą katedrę, do zdania wystarczy uważać na zajęciach ;) serio nie ma co się tym spinać, bo potem będziecie żałować straconego czasu na naukę tego 😂

Biofizyka - katedra nieco mniej przyjemna, ale przedmiot jak najbardziej do zdania

Biologia molekularna- postrach 1 semestru, ewenement na skale kraju xD, przedmiot trwający 5 zajęć, na początku semestru, a egzamin w sesji zimowej zmiata z planszy w 1 terminie (nie zdaje go 50 procent roku), aczkolwiek drugi termin już większość zdaje. Więc nie ma co się bać, jak najbardziej przedmiot do przejścia.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia bardzo dobrze wyposażona, zajęcia prowadzone na wysokim poziomie - czego potwierdzeniem jest coroczna wysoka zdawalność LEKu (w 2023 Bydgoszcz miała najlepszą zdawalność w PL)
- mamy 2 terminy egzaminów plus 2 dodatkowe warunkowe terminy poprawkowe
- współpraca międzynarodowa - wysoki poziom
- wiele kół naukowych, aczkolwiek na 1 roku nie ma na to czasu
- uczelnia zapewnia duże możliwości i pracy - absolwenci z Bydgoszczy mają dobrą renomę na rynku pracy

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest Ok, nikt nie robi sobie problemów wzajemnie, prowadzącym zależy by nas czegoś nauczyć, często idą na rękę. A atmosfera w grupie zależy od osób na jakie trafisz.

Życie w mieście

Jest gdzie się napić i potańczyć - to najważniejsze :)

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Naprawdę jest git

Dietetyka, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Sporo przedmiotów nie łatwych, ale osoby po bio-chem dają radę na luziku. Trzeba chodzić na wykłady i ćwiczenia, jest czas na naukę i czas wolny, można gdzieś dorobić, ja dorabiałam sobie w galerii, idą na rękę.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia na niezłym poziomie, wiadomo, jak ktoś chce się uczyć i nauczyć to skorzysta. Atmosfera na zajęciach przyjazna, zaangażowanie i wiedza nauczycieli zwłaszcza z kierunku. Ja lubiłam zajęcia z wykładowcami z dietetyki, profesjonalizm, wiedza i rzetelność panów wykładowców. Możliwość uczestniczenia w pracach badawczych do prac dyplomowych, a nie tylko teoria.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Dla zorganizowanych jest czas na naukę, pracę i trochę czasu wolnego.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny średnie, jak w innych tej wielkości miastach.

Życie w mieście

Miejsca zajęć trochę porozrzucane, brakuje typowego miasteczka akademickiego.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Warto tutaj studiować, więcej jak dla mnie powinny być przyjemne panie w dziekanacie

Pielęgniarstwo, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest masa, uczelnia pochłania mnóstwo czasu, są bardziej i mniej wymagające przedmioty. Często z tych mniej ważnych przedmiotów prowadzący wymagają cudów - przykładowo, na higienie i epidemiologii musieliśmy napisać (na 5 terminów ćwiczeń w 1 semestrze) 4 streszczenia artykułów naukowych np. O higienie rąk, dodatkowo na ostatnich mieć przygotowana prezentacje, prowadząca wymagała umiejętności prowadzenia tej prezentacji, opowiadania jakiś dodatkowych materiałów niewidocznych na slajdach, ćwiczenia były w intensywnym czasie - przed sama sesja, ale egzamin zaliczeniowy z tego przedmiotu był łatwy.
Podobnie było z przedmiotem - pedagogika. Są prowadzący, którzy będą wam szli na rękę, ale też tacy którzy są wypaleni i nie wiedzą co robią w roli nauczyciela. Anatomia i fizjologia jest prowadzona super, przez świetnych asystentów, na zajęciach w pracowni z podstaw pielęgniarstwa trzeba mieć trochę szczęścia i dobrze trafić. Książki, które zakupiłam to atlas anatomii Nettera i fizjologię konturka, ale tylko z atlasu korzystam.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć - zależy od przedmiotu i prowadzącego.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wszystko zależy od człowieka, żadnego wyścigu szczurów nie ma, raczej jest luźna atmosfera z małymi wyjątkami.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajmuję mieszkanie z partnerem 50m, za wszystko wspólnie płacimy 2000 zł.

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest na prawdę w porządku, łatwo się dostać do prawie każdego budynku uczelni, prócz budynku na Sandomierskiej i Łukasiewicza.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ciężko mi stwierdzić, czy polecam studiowanie na tej uczelni. Zależy jakie ma się mocne samozaparcie do nauki, bo tutaj raczej nikt cię prosił nie będzie żebyś się czegoś nauczył..
Dodatkowo ogromnym minusem tej uczelni jest podejście do wf - zajęcia odbywają się raz w tygodniu po 1,5h, trzeba mieć 100% obecności, jeżeli jest się nieobecnym trzeba tą nieobecność odrobić.

Audiofonologia, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok był najtrudniejszy. Diametralnie różnił się od liceum. Zajęcia bardzo często zaczynały się o 8 a kończyły o 20, dopiero kolejne lata były lżejsze i nie aż tak nadźgane.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Kierunek bardzo fajny, ale w moim województwie kompletnie nie ma w nim pracy, a w mieście studenckim nie chciałam zostawać.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

W większości przypadków jest ok, jednak bywają pojedyncze osoby, które lubią się trochę poznęcać nad biednym studentem.

Jak jest z mieszkaniem?

W moich latach za pokój jednoosobowy płaciłam 500-600zł miesięcznie.

Życie w mieście

Komunikacja bez zarzutów, ale miasto brzydkie i brudne, nie ma fajnych miejsc na wyjścia.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jak najbardziej polecam. Uważam że moje pierwsze studia były super i wiele mnie nauczyły, zarówno w życiu uczelnianym, zawodowym jak i prywatnym.

Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest sporo ale jak się nie stresujesz wynikami to wszystko idzie zdać bardzo łatwo. Wiodąca anatomia i biochemia a reszta to kmioty do szybkiego zdania.
Jeśli chodzi o anatomię to polecam wybierać grupę, która będzie pod prof. Wisniewskim, najlepsze preparaty i wiedza też najwyższa od reszty asystentów.

Biochemia - chillowe ćwiczenia, wykłady nudne, kolokwia z wykładów wiec trzeba wywrzeć nacisk na 4-liter i leci z górki. Odważniejsi poradzą sobie posiłkując się wiedzą koleżanek i kolegów ;)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Ilość dróg rozwoju nieograniczona tylko trzeba potrafić otwierać odpowiednie drzwi. Duża ilość SKN i organizacji/wolontariatów itp.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy i asystenci wszyscy bez wyjątku chcą Wam pomóc, tylko nie bądźcie głąbami i nie piszcie donosów, bo potem sytuacja potrafi się drastycznie zmienić.

Na anatomii dużo terminów poprawkowych.

Jak jest z mieszkaniem?

3 akademiki, pokoje i mieszkania bez porównania tańsze niż w innych miastach Polski.

Życie w mieście

Dla każdego coś dobrego, zakres przez każda aktywność sportowa, wystarczająca ilość klubów na pierwszy roku. Jest co robić !

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję wyboru i zachęcam każdego do wybrania!

TYLKO PAMIĘTAJCIE - nie spinajcie się to tylko studia, większość tej wiedzy z pierwszych lat i tak się wam nie przyda!

Farmacja, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia absolwenta studiów niestacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Czułam się jakbym nie była na farmacji, mało osób praktykujących farmację pracuje na tej uczelni.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Nie uczy prawie nikt z farmaceutów! Biolodzy... miałam wrażenie że trochę zakompleksieni... Uczelnia powinna coś z tym zrobić...

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Po 3 roku już nie jest tak źle. Zaczynają się przedmioty zawodowe i stajemy się takimi kolegami po fachu. Natomiast do 3 roku wiadomo kto czego uczy to i robi problemy

Jak jest z mieszkaniem?

Jest bardzo dobrze - to duży plus studiowania w Bydgoszczy. Korzystne ceny i standardy.

Życie w mieście

Także nie było źle choć lepiej mieszkać koło uczelni

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Zawsze jest praca na pewno jak ktoś się interesuje chemią bądź biologią to dobry wybór. Nie wyobrażam sobie być nauczycielką chemii czy biologii. Daję 2 gwiazdki za tanie miasto i wygodę bo wszystko w jednym budynku.

Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Trzeba się nauczyć uczyć trochę w innym trybie, bo przyswajamy dużo w krótkim czasie i wbrew pozorom kiedy się wyrobi dobry system zostaje sporo wolnego czasu z wyjątkiem sesji. Jak tylko się da uczyć z prezentacji albo skryptów to warto, bo jednak wiedza jest bardziej skondensowana niż w książkach. Najcięższe przedmioty to anatomia, biochemia też uchodzi za dość ciężką ale to zależy co kto lubi.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest naprawdę wysoki, ale to też zależy na jakich się trafi prowadzących. Biblioteka jest dość dobrze zaopatrzona jeszcze nigdy nie miałem problemu z wypożyczeniem jakiejś pozycji. Kół naukowych jest sporo więc możliwości rozwoju są. Działa również IFMSA która organizuje różne spotkania i warsztaty.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy i asystenci są w większości prostudenccy ale też dużo zależy od naszego podejścia do nich, natomiast nie było jakiś większych problemów. Panie w dziekanacie są też bardzo pomocne i miłe. Wyższe roczniki wspierają pierwszaków jak mogą. Co do wyścigu szczurów to raczej zależy od grupy i ludzi którzy się tam znajdą.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkania są trochę tańsze niż w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie ale przy obecnej inflacji wszędzie jest drogo. Mamy 3 akademiki z czego dwa są dość blisko mojego wydziału i miejsc gdzie mamy zajęcia.

Życie w mieście

Komunikacja miejska działa różnie. Tramwaje raczej na czas. Autobusy to już zależy jakie linie. Zajęcia są raczej w centrum z małym wyjątkiem. Jest co robić w wolnym czasie, galerie, kina, muzea, puby tego nie brakuje.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ja uważam, że wybrałbym Bydgoszcz po raz kolejny, ale wiadomo że wszędzie fajnie tam gdzie nas nie ma i dopóki sami nie sprawdzimy nie będziemy wiedzieli. Natomiast patrząc na opinie moich znajomych z innych miast jest tu całkiem całkiem.

Strony