Kierunek lekarski, Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Wiem, że już było trochę wypowiedzi na ten temat. Warto podkreślić, że przedmioty się zmieniły, więc stare wypowiedzi są już nieaktualne. Dotychczas histologia była na drugim i trzecim semestrze studiów, więc pierwszy semestr był optymalny jeżeli chodzi o ilość nauki. Teraz przerzucili ją na pierwszy i drugi semestr, a dodatkowo dorzucili chemię na pierwszy semestr, więc jest ciężko. Ale moim zdaniem to i tak jest dobre rozwiązanie, gdyż na drugim roku było prawdziwe piekło z fizjologią, biochemią, histologią i immunologią razem. No i od tego roku Karlos M. odszedł na emeryturę i biofizyka jest dużo luźniejsza (bardzo wysokie wymagania, liczne sprawozdania robione całkowicie odręcznie no i egzamin ustny).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jest bardzo dużo kół naukowych. Studenci od trzeciego roku licznie na nie uczęszczają. Biblioteka jest OK, bez szału.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jeżeli chodzi o relacje między studentami, to są one super. Niemal wszyscy sobie pomagają. Jeżeli chodzi o prowadzących z tym bywa różnie. Wielu z nich jest antystudenckich i robią liczne problemy. Ilość uwalanych osób na pierwszych terminach powala, ale za to starają się przepuszczać na późniejszych (chyba, że student naprawdę niewiele wie i sobie olewa przedmiot).

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkanie jest tutaj stosunkowo tanie, jak na miasto z uczelnią medyczną. Najtańsze oferty można znaleźć już od ok. 375zł + media. Większość ofert z dobrą lokalizacją i dobrym standardem to ok. 500 - 650 zł + media.

Życie w mieście

W mieście jest mało atrakcji. Pojedyncze osoby twierdzą, że to plus, bo przynajmniej nie kusi jakieś chodzenie po mieście zamiast nauki. Komunikacja miejska jest OK, jeżeli chodzi o zajęcia przez pierwsze dwa/trzy lata. Potem pojawi się wiele zajęć w Katowicach i innych oddalonych miejscach. Bez samochodu ani rusz. Raczej nigdy z tym nie było problemów i się zabieramy po kilka osób, tak, że zawsze pozostają wolne miejsca w aucie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

ŚUM nie jest złą uczelnią. Bardziej określiłbym ją jako specyficzna. Jeżeli chodzi o rankingi np. perspektyw, to kierunek lekarski jest stosunkowo wysoko, zaraz za tymi uczelniami, które są uważane za topowe. Bardzo dużo ŚUM traci za bycie antystudenckie, bardzo oddalone zajęcia na wyższych latach i przestarzały sprzęt używany w wielu katedrach.