Kierunek lekarski, Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

2 rok w porównaniu do pierwszego to masakra. Na pierwszym semestrze mało czasu na cokolwiek i niestety czasem zdrowie fizyczne lub psychiczne siada. Na biochemii zbiera się pkt z każdej wejściówki i jak ktoś słabo napiszę jedną to musi się bardzo starać aby zdać semestr bez biletu na semestralkę (którą zdało mniej niż 10% piszących za pierwszym razem). Z immunologią zależy jak się trafi może być okropnie lub nawet przyjemnie. Problem w tym, że nie do końca wiadomo z czego się uczyć, bo w Gołębiu (inaczej zwanym Jakóbisiaku) nie ma wszystkiego. Katedra sama często nie ogarnia co i jak. Fizjologia całkiem git ale suprise suprise trzeba się dużo uczyć ale przede wszystkim to zrozumieć (prowadzący uwielbiają Konturka i często pytają o pierdoły napisane drobnym druczkiem na marginesie). Higiena i epidemiologia nudna ale całkiem przyjemna. Angielski mega super (bardzo dużo się można nauczyć o medycynie i o różnych zabiegach/ chorobach etc.). Jeszcze są poboczne przedmioty takie jak socjologia, psychologia, prawo medyczne, medycyna rodzinna (która jest chaotyczna ale mi się bardzo podobała) i propedeutyka (taki wstęp do zajęć klinicznych ale bardzo krótki przedmiot). Jeśli chodzi o egzaminy sesji letniej te najważniejsze to biochemia: praktyczny, praktyczno-teoretyczny (tak zwane PT czyli teoria z części ćwiczeniowej) i teoretyczny (z części seminaryjnej czyli to co na kolosach); fizjologia praktyczny i teoretyczny; higiena i epidemiologia. Wkurzające jest to, że trzeba zdać na biochemii praktyczny aby być dopuszczonym do PT a potem zdać PT aby być dopuszczonym do teoretycznego co sprawia, że jak ktoś zawali którąś część to ma od razu 2 lub 3 terminy reszty. 2 rok to była jazda bez trzymanki aż sama się zdziwiłam, że jeszcze nie rzuciłam tych studiów (a często było blisko).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jeśli kogoś zainteresuje jakiś temat to prowadzący są zazwyczaj chętni do pomocy. Z biblioteką ogólnie jest spoko ale czasem długo się czeka na dany podręcznik jeśli wszyscy się rzucą w tym samym czasie. Koła naukowe są i są całkiem spoko ale mało jest na nie czasu. Dużo osób chwali koło anatomiczne.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Z tym bywa różnie wszystko zależy jaka katedra i jakiego się wybierze starostę. Katedry często między sobą mają inne informacje (np. normy lub definicje pojęć) i przez to są czasem problemy z zaliczeniem jakiegoś zadania na wejściówce. Na drugim roku katedra biochemii nie jest ,,ultraprzyjemna" tak jak to pisali tutaj studenci 1 roku. Jeśli chodzi o relacje między studenckie to jest mega spoko chociaż zdarzają się wyjątki.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny od ok 700 zł + media w mieszkaniu wieloosobowym w średnim standardzie.

Życie w mieście

Na ligocie mało się dzieje ale do centrum jest blisko (ok 20 min autobusem).

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jest wiele lepszych uczelni gdzie wasze zdrowie psychiczne nie będzie aż tak obciążone. Jest ciężko ale przynajmniej można poznać fajnych ludzi (wspólna katorga bardzo łączy ludzi).