Kierunek lekarski, Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest znacznie więcej niż w liceum, ale tematy bardziej interesujące. W kontekście wolnego czasu, pierwszy rok był przyjemny ( maksymalnie 5 zarwanych nocy- nic w porównaniu z drugim rokiem), jednak wszystko zależy od konkretnego uniwersytetu.
Książkami nie należy się martwić i panikować, a już na pewno nie poddawać się kuszącym ogłoszeniom miesiąc przed podjęciem studiów ( znam ludzi, którzy wydali 300 zł na książki i opracowania przed pierwszym semestrem, a okazało się, że przydała się tylko z zakupionych pozycji). Wszystkiego dowiedziałem się w trakcie pierwszego tygodnia studiów.
Mam wrażenie, że pierwszy rok to okres buntu przeciwko systemowi, nauce, wykładowcom, ale na drugim powoli przechodzi się do akceptacji swojej sytuacji.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia do tej pory ( poza anatomią) dały mi prawie nic. Na biochemii mieszam jakiś szajs, o którym nie mam zielonego pojęcia, na immunologii słucham 2,5 godzinnych prezentacji, na fizjologii mierze ciśnienie, na biofizyce ( pierwszy rok) liczyłem spadające krople.
Uczelnia nie gwarantuje wysokich standardów.
Asystenci mówią, że prawdziwa nauka zaczyna się po studiach (pewnie mają racje)

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Rewelacyjna. Nie wiem czy to wyjątek, ale cały rok jest doskonale zorganizowany i pomocny. Od dzielenia się notatkami do odpowiedzi na egzaminach. Zdarzają się 'czarne owce', których po prostu się unika i z nimi nie rozmawia.

Jak jest z mieszkaniem?

Nie polecam akademika dla introwertyka w Zabrzu. Poza tym jest za drogi jak na dzisiejsze warunki. Wynajmuję mieszkanie- 550 zł za miesiąc + opłaty za media (można znacznie taniej, ale są też i droższe mieszkania).

Życie w mieście

Osiedle, na którym mieszkam jest 4 minuty od kampusu.
Praktycznie brak możliwości integracji ze światem. Zabrze jest jak brudny górnik wycierający nos w rękaw i spluwający jednocześnie na chodnik.
Flaszka w akademiku to najlepsza z opcji.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Tego chciałem, nie żałuję.
Gorący apel - niezależnie od tego jakie studia podejmiesz - nie bądź cynicznym kutasem. Studia nie robią Cię lepszym i mądrzejszym od innych. Jeśli jeszcze raz usłyszę "studiuje lekarski, dlaczego ja w ogóle stoję w kolejkach???"- osobiście odstrzelę Ci kolano.
many say they know much some think they know few few know they know nothing