Kierunek lekarski, Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Od tego roku (2017/2018) zaszły ogromne zmiany na wydziale, ponieważ pod 1 semestru mamy histologię, a razem z nią chemię. Pierwszy semestr, na początku, był ciężki z powodu zupełnie innego sposobu nauki niż dotychczas. Jestem osobą, która raczej stara się wszystko zrozumieć, i wbrew różnym opiniom, da się. Histologia to nauka nie tylko na pamięć :) Chemia - z początku baaardzo niepozorna, pod koniec sprawia najwięcej problemów na 1 semestrze. Anatomia, zależy od prowadzącego, stosunkowo łatwa, przede wszystkim bardzo ciekawa. 2 semestr w porównaniu do lat poprzednich sprawia wrażenie nieco łatwiejszego, z powodu kontynuacji histologii (której już potrafimy się uczyć) i zmiany kierownika katedry biofizyki, przez co możemy w znacznym stopniu skupić się na anatomii - o to chodzi!

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Już od 1 roku, 2 semestru, przytrafiają się okazje do poszerzenia swoich zainteresowań (koła i warsztaty - niestety często w Katowicach). Chyba za wyjątkiem katedry histologii, gdzie przez 1 rok ma się wrażenie, że wszystko jest przyporządkowane temu (choć i w tym roku to się zmienia), na każdej innej katedrze można wszystko załatwić bez problemu. W bibliotece spędzam dość dużo czasu - jest tam wszystko co potrzeba: cisza, spokój i zasoby. Uogólniając poziom zajęć w Zabrzu motywuje (zajęcia z praktykującymi lekarzami) i wydaje się być na wysokim poziomie - w stosunku do opinii z innych uczelni. Zobaczymy jak będzie później :)

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie spotkałem się jeszcze z prowadzącym, który nie udzielił by odpowiedzi na jakieś pytania lub jakiejkolwiek pomocy. Jeżeli chodzi o relacje między studentami... Jesteśmy umieszczani w grupach po 20-25 osób i to głównie od tego zależy jak jest. Pomoc udzielana jest przede wszystkim w obrębie grupy i nie panuje typowy "wyścig szczurów", raczej atmosfera, która motywuje do pracy.

Jak jest z mieszkaniem?

Stancja: pokój 1 osobowy 450-900 zł (kawalerka) na osiedlu 5 min od uczelni. Akademik: 350-600 zł.

Życie w mieście

Bywa różnie, Ci co chcą imprezują, a Ci co wolą się uczyć, uczą się. Weekendy z powodu ilości nauki bywają nieznośne, gorsze od tygodnia na uczelni, ale wszystko jest do przeżycia. W obrębie Helenki/Rokietnicy nie ma za bardzo miejsca do spotkania, przez co pozostaje wyjazd do centrum (gdzie też mało jest), do innego miasta (Katowice, Gliwice, Bytom) lub domówki u znajomych. O ile zajęcia odbywają się poza Rokietnicą (w pierwszym semestrze Sztuczne Narządy, w drugim Pierwsza Pomoc - świetne zajęcia), dojeżdża się na nie ze znajomymi, którzy mają samochód, rzadziej komunikacją miejską - do centrum 20-30 min. drogi autobusem.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam, jednak miejsce i same studia bywają przytłaczające dlatego dużym atutem jest stosunkowo mały dystans do domu aby zjechać na weekendy. Jak wszystko, uczelnia ma swoje plusy i minusy. Idąc tutaj, musisz zdać sobie sprawę, że uczysz się dla siebie, a uczelnia daje Ci ku temu możliwości!