Kierunek lekarski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Wszyscy mówili, że będzie trudno, wiedzieliśmy, że będzie trudno, ale nikt nie myślał, że aż tak. Nie da się przygotować na to co przynosi pierwszy rok, szczególnie na początku, ale jeśli to faktycznie "twój kierunek", to mimo bardzo intensywnej nauki i czasem chwil zwątpienia jest satysfakcja, że uczę się tego, co lubię, podoba mi się to i to chyba najbardziej pomagało mi na I roku. W moim przypadku nie miałam zbyt dużo czasu na "życie prywatne" lub typowo studenckie, można powiedzieć, że to raczej nie istniało, aczkolwiek spontaniczne spotkania się zdarzały. Da się przeżyć nie zarywając nocek i polecam dbanie o sen na pierwszym roku. Książki, które moim zdaniem są niezbędne w wersji papierowej to: Sawicki do histologii, Bochenek (lub co najmniej repetytorium), bo to bazowa książka ZAPiKu, niektórzy korzystali też z Memorixa i oczywiście niezbędne są atlasy anatomiczne, ale to już wg własnego uznania, jakie wydawnictwo i w jakim języku. Histologia jest dość wymagającym przedmiotem i warto przykładać się do kolokwiów, aby zdawać w pierwszym terminie. Ogólnie prowadzący przedmiot, asystenci są w większości bardzo prostudentcy, co nie oznacza, że można ten przedmiot "olewać". Anatomia jest bardzo ciekawa i wg mnie przyjemniejsza do nauki, szczególnie, kiedy już złapie się, jak się uczyć i o co w niej chodzi, a to przychodzi z czasem:) Choć wiem, że na przyjemność chodzenia na anatomię ma wpływ asystent, a ten jest z góry przydzielany i niektórzy mają bardzo specyficzne podejście do studenta, ale na samym początku warto dać szansę i sobie, i asystentowi, a przede wszystkim uczyć się dla siebie i zdanego egzaminu. Na pierwszym roku jest też wiele innych zajęć np. bardzo praktyczne i życiowe, jak pierwsza pomoc czy podstawy technik pielęgniarskich; bardziej ścisłe i laboratoryjne, jak biofizyka i biologia molekularna, ale doceniam, że w naszym roczniku było dużo więcej praktyki, niż się spodziewałam i ostatecznie to były ciekawe przedmioty.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest moim zdaniem adekwatny do kierunku studiów, jest rzetelnie, ale też jest "ludzkie" traktowanie studenta, co wiele osób bardzo doceniło. Zorganizowanie bywa różne, choć ja nie miałam raczej szczególnie denerwujących sytuacji z tego powodu, zazwyczaj było ok. Biblioteka jest słabo zaopatrzona, jeśli chodzi o ten kierunek, ale ma to ulec poprawie. Uczelnia jest otwarta na powstawanie nowych kół naukowych i jeśli są chętni studenci, to wiem, że takie koła powstawały, ale na pierwszym roku nie ma zbyt wiele czasu na takie aktywności. Zajęcia mamy w topowych szpitalach w Warszawie, więc nie ma na co narzekać. Budynek naszego wydziału jest bardzo nowoczesny, sale są czyste, mamy bardzo dobry sprzęt i przede wszystkim nowy, co bardzo ułatwia pracę na zajęciach i pomaga w nauce empirycznej. Brakuje w tym budynku jeszcze typowej do nauki przestrzeni, bo poza dużym holem nie ma miejsc do przeczekania do kolejnych zajęć.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wielu Profesorów, prowadzących czy asystentów jest z innych warszawskich uczelni, ale jest to raczej "młody dynamiczny zespół". Prowadzący mają naprawdę dobre podejście i jeśli student jest zainteresowany jakimś tematem, to są otwarci na dyskusję, pogłębienie tematu. Nie spotkałam się z "pastwieniem się" na studentach. Co prawda inna sytuacja może być na anatomii, ale to już bardzo zależy od asystenta, na jakiego się trafi - mi udało się być w grupie rzetelnego człowieka. Trafiłam do super grupy dziekańskiej, na ludzi, którzy się szczerze wspierają i pomagają, i wiem, że na moim roku jest więcej takich osób. Ludzie pomagali sobie nawet w prywatnych sprawach, jeśli ktoś prosił o pomoc. Choć słyszałam też o mniej fajnych zrachowaniach, jak sprawdzanie ocen innych po numerach albumu czy niechęć do przesyłania notatek, jednak mi się takie coś nie zdarzyło i w tak dużej grupie ludzi niestety takie zachowania się pojawiają niezależnie od studiów, wieku i uczelni. Nie doświadczyłam tu wyścigu szczurów, wręcz przeciwnie. Ludzie są do siebie raczej pozytywnie nastawieni, również między rocznikami

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik jest bardzo słabo skomunikowany z uczelnią i jest mało miejsc. Ceny mieszkań czy jednego pokoju do wynajęcia są aktualnie bardzo wysokie (tak jak wszędzie), a na tym kierunku, na pierwszym roku raczej wyzwaniem jest pracować, tak aby się utrzymać.

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest bardzo dobra, choć dojazd do uczelni słaby, ale za to jaka radość, gdy się zdąży na 114. Niedaleko od uczelni jest duża galeria, więc tam można też spędzić czas między zajęciami, bo są przestrzenie do nauki. Miejsc do spędzania czasu wolnego w Warszawie jest mnóstwo, ale na pierwszym roku chyba lepiej zachować umiar, a jeśli ma się z tym kłopot, to ilość kolokwiów i nauki same to zrobią. Jest wiele pięknych miejsc i parków do spędzenia czasu ze znajomymi czy do nauki.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ogólnie polecam. Nauki na lekarskim będzie wszędzie dużo, na studiach najważniejsze jest to czy Ty się uczysz i to stanowi o jakości i perspektywie Twojej przyszłej pracy i zawsze będzie jakaś "królowa" przedmiotów, która będzie wyrzucać studentów z uczelni. W naszym przypadku jest to póki co anatomia, ale może się to zmieni, gdy ukończy się budowa prosektorium na campusie UKSW. Mimo to polecam wybrać uczelnię pod kątem podejścia do studenta, relacji między ludźmi, bo w tym zawodzie to bardzo istotne - dbanie o higienę umysłu i psychikę. Dlatego też wybrałam tę uczelnię i nie żałuję tej decyzji, odnoszę wrażenie, że jest tu znacznie mniejsza presja psychiczna "na wyniki" i komfort tylko prowadzących, niż gdy dowiadywałam się o sytuacji na innych uczelniach. Oczywiście nie jest to wydział idealny i "kompletny", ale ilość plusów przewyższa minusy i w ciągu roku widać było, że uczelni zależy na naszym komforcie uczenia się w niej i na praktyce naszego zawodu. Ludzie, których dotychczas poznałam byli serdeczni i otwarci (w większości) i myślę, że drugi raz podjęłabym taką samą decyzję:)