Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 8

Kierunek lekarski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jeśli ktoś przykładał się do rozszerzeń na maturze ucząc się do nich systematycznie, to nie poczuje nagłego przyrostu wiedzy do przyswojenia na lekarskim na WM.CM UKSW. Owszem, anatomia prowadzona na CA WUM jest wymagająca (jest kładziony nacisk na znajomość trzech nomenklatur językowych i dobrego przygotowania na wejściówki). Same warunki na WUMie w prosektorium odbiegają od krajowych juz standardów. Mimo tego, że mamy ten sam program anatomii co ludzie na "sąsiedniej" uczelni, to miałem wrażenie że jest lżej. Zapewne przez to, że histologię mamy na drugim roku. Ułatwia to bardzo naukę do egzaminów końcowych, bo nie czuje się "umysłowego przeładowania".

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

WM.CM UKSW jest świeżym wydziałem. Działa dopiero dwa lata. Mimo tak krótkiego istnienia widać, że uniwersytet mocno się stara rozwijać w tym kierunku jakim są nauki bio-medyczne. Jesteśmy w systemie Erasmus-Sokrates, MOST, a od 2020 roku w IFMSA-Poland. Ponadto mamy umowy partnerskie z uniwersytetami w Szwajcarii, Włoszech i Niemczech.

Mają też miejsce duże inwestycje infrastrukturalne dla studentów naszego wydziału oraz tych przyrodniczych. W budowie jest Multidyscyplinarne Centrum Badawcze (w formie trzeciego kampusu) oraz Collegium Medicum, który ma być centrum dydaktycznym dla przedmiotów przedklinicznych. Obecnie korzystamy też z niedawno wybudowanego Centrum Laboratoryjnego Nauk Przyrodniczych. Ponadto w tym roku zostaną wreszcie oddane koła naukowe na Wojskowym Instytucie Medycznym i innych placówkach dydaktycznych z którymi uczelnia ma zawiązaną współpracę. Na razie wszystko zapowiada się bardzo dobrze.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Porównując się do WUMu mogę powiedzieć, że na UKSW jest po prostu spokojniej. Jako rocznik jesteśmy bardzo dobrze zintegrowani. Panuje duża współpraca i koleżeństwo. Nikt nie próbuje podjąć się konkurowania z kolegami na roku. Nie występuje też donosicielstwo do władz wydziału jak to się zdarza na sąsiedniej uczelni.
Wykładowcy w większości są z WWA. Pracują więc zarówno na Łazarskim, WUMie jak i na UKSW. Mała liczba osób na roku i grupach ćwiczeniowych sprawia jednak, że atmosfera jest kameralna, a to pozwala na lepsze konsultacje z prowadzącym w czasie zajęć.

Jak jest z mieszkaniem?

Warszawa jest generalnie droga jeśli chodzi o mieszkania. UKSW niestety nie dysponuje dobrą bazą noclegową w postaci akademików. Lepiej rozglądać się za pokojem lub mieszkaniem wynajmowanym wspólnie ze znajomymi. Dogodnymi dzielnicami/obszarami to Młociny, Stare Bielany.

Życie w mieście

WWA jest duża. Przez to też wiele w niej zalet i wiele możliwości. Cena samego życia poza mieszkaniem jest naprawdę znośna. Stolica daje też dużo możliwości do rozwoju. Czołowe kliniki, organizacje naukowe i uczelnie. Nawet jeśli na UKSW poczuje się jakieś ograniczenia, to nic nie przeszkadza temu aby "zakręcić się" gdzie indziej wczasie studiów.

Komunikacja na kampus jest dogodna. Z końcowej stacji metra odjeżdża dedykowany autobus, który jedzie na kampus. W okolicy jest duży mall z fajnym food court'em więc w czasie jakiś dużych okienek jest gdzie zjeść i spędzić czas.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Mimo wielu superlatyw UKSW przechodzi pewne choroby wieku dziecięcego: często jest bajzel organizacyjny i komunikacyjny z dziekanatem. Większość spraw kończy się jednak na korzyść społeczności studenckiej. Jest na to sposób: trzy głębokie wdechy i dystans ;)

Więcej opisuję na swoim studygramie: instagram.com/medicuspoloniae Zapraszam!

Kierunek lekarski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Najwięcej czasu pochłania anatomia - ok. 80% z czasu spędzonego na nauce przeznaczyłam na nią. Mamy ją na WUMie, na takich samych zasadach jak studenci WUMu. Generalnie I rok jest tak zorganizowany, że da się znaleźć trochę wolnego czasu :)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia są na wysokim poziomie. Jest kilku wykładowców z WUMu - poza anatomią są to prowadzący parazytologię, genetykę czy mikrobiologię. Prowadząca od cytofizjologii dojeżdżała do nas z UMLub. Zajęcia z immunologii są na mega wysokim poziomie, a Pani prowadzi zajęcia w taki sposób, że każdy był dobrze przygotowany do egzaminu - na praktycznie każdych zajęciach były pytania powtórkowe z poprzednich tematów. Generalnie myślałam, że będzie słabo, ale myliłam się - naprawdę jest w porządku.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jest bardzo miło. W porównaniu do tego jakie wrażenie odniosłam na WUMie, dojeżdżając tam na anatomię, że studentów się zbytnio nie szanuje - u nas jest inaczej. Myślę że uczelnia dba o nasz kierunek i nie chcą nas "uwalić". Trochę gorzej wyglądają sprawy organizacyjne - jesteśmy pierwszym rokiem i jest sporo zamieszania, ale myślę że później już będzie lepiej. :)

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkania w Warszawie ogólnie są drogie, ale da się znaleźć coś tańszego jeśli nie szuka się na ostatnią chwilę.

Życie w mieście

Warto kupić kartę miejską na 3 miesiące! :D

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Gdyby ktoś był zainteresowany jak wygląda życie na uczelni, to otwieram studygrama :)
www.instagram.com/lekarski_na_uksfordzie/?hl=pl

Historia Sztuki, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest koszmarnie dużo, szczególnie w porównaniu ze szkołą średnią i innymi studiami (studiowałam nawet na kierunku gdzie było mniej nauki niż w szkole średniej). Policzyłam że bez nauki (samo chodzenie na uniwersytet + przygotowanie referatów + czytanie zadanych tekstów) zajmowało mi w pierwszym semestrze 52,5 godziny tygodniowo. Nie wiem jak to się zmienia później. Zostaje bardzo mało czasu wolnego. Na innych studiach połowa tego czasu wystarczyła do osiągnięcia tych samych wyników, tak więc punkty ECTS, które w teorii mają oznaczać czas pracy włożony w studia, (na każdym kierunku mający być taki sam) nijak się mają do rzeczywistości (nie wiem czy te studia są za trudne czy inne były za łatwe). Zdecydowanie za często sprawdza się obecności (uważam to za niepotrzebne na wykładach gdzie ocena wynika tylko z oceny na egzaminie końcowym, zresztą regulamin uczelni nie wymaga obecności na wykładach z tego co mi wiadomo). Bardzo dużo osób odchodzi jeszcze przed końcem drugiego semestru, po sesji kolejne osoby (zostało nas mniej niż połowa a to nawet nie koniec roku). To nie jest kierunek dla osób które chciałyby po studiach robić coś innego, a nawet rezygnowały osoby których główny obszar zainteresowań pokrywał się z programem 1 roku.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Biblioteka jest dobrze zaopatrzona, o poziomie zajęć ciężko mi powiedzieć bo to 1 rok, a ja nie mam porównania do tego jakie są zajęcia na tym samym kierunku na innych uczelniach. Koła naukowe jakieś są, jednak nie znalazłam jakiegoś szczególnie odpowiadającego moim zainteresowaniom. Jeśli chodzi o warsztaty to są na uczelni, nawet chciałam się zapisać, a okazało się że są dla studentów dopiero od drugiego roku studiów (co mnie mega wkurzyło, ponieważ nie miały one związku z programem nauczania na poszczególnych latach). Z konferencjami jest słabo, nie byłam jeszcze na żadnej na swojej uczelni a na innych uczelniach byłam na wielu (tutaj mówię bardziej o konferencjach nie związanych z moim kierunkiem tylko innymi zainteresowaniami). Ciężko powiedzieć o możliwościach rozwoju i pracy na pierwszym roku, na pewno jakieś są, nie wiem czy dobrze płatne, chyba to zależy od wybranej specjalizacji badań itp. Na pewno możliwe są także Erasmusy i program MOST.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście wykładowców/asystentów do studentów były raczej dobre, nikt nie robił niepotrzebnych problemów, nie wiem jak w dalszych latach. Relacje studentów w mojej grupie są bardzo dobre, natomiast relacje z niepokrewnymi kierunkami są raczej sporadyczne (kilka budynków gdzie zazwyczaj dany kierunek ma w tym samym), w dodatku bardzo odległa od centrum lokalizacja uczelni sprawia, że to miejsce i okolice nie są raczej miejscem spotkań po wykładach. Nie zauważyłam aby panował wyścig szczurów.

Życie w mieście

Uczelnia znajduje się na obrzeżach miasta, przez co bywa problem z dojazdem. Jeśli chodzi o mój kampus nie jest źle, jednak dojazd do drugiego kampusu jeśli akurat dany kierunek ma tam zajęcia, to jest koszmar (10 min pieszo od przystanku przez las!!!!). Za to w samej Warszawie komunikacja jest najlepsza w całym kraju, uważam że to samo dotyczy życia nocnego oraz możliwości spędzania wolnego czasu (eventy, puby, restauracje, siłownie itp).

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Żeby studiować ten kierunek trzeba naprawdę chcieć w przyszłości być historykiem sztuki, inaczej nie ma to żadnego sensu. Jako kierunek zbliżony do tego co chcemy robić, ale nie stuprocentowo rzeczy typu bycie historykiem sztuki/praca w muzeum itp kompletnie odradzam - za dużo roboty jak na coś czego nie chcemy robić. A już szczególnie jeśli się studiuje tylko dla uzyskania licencjatu/magisterki z jakiegokolwiek kierunku - jest wiele innych łatwiejszych i bardziej elastycznych kierunków studiów. Co do samej uczelni to mimo, iż jest w teorii świecka, to mocno czuć katolicki klimat (jeśli chodzi o wyższe stanowiska, nie chodzi mi o uczniów ani nawet specjalnie samych wykładowców), dużo konferencji ściśle powiązanych z katolicyzmem. Największą wadą jest chyba lokalizacja - nawet jak się nie ma daleko to przebywanie ciągle na obrzeżach miasta dla niektórych osób nie sprzyja dobremu nastrojowi. Dużą zaletą, przynajmniej kampusu na Wóycickiego jest nowoczesność budynku - tu ta uczelnia wygrywa ze starszymi uczelniami.

Psychologia, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Mam wrażenie, że nauki jest nie więcej niż w liceum, ale trzeba też przystosować się do nowego jej trybu - nauka z własnych notatek (od większości przedmiotów nie istnieją dobre podręczniki), w większości przypadków wiedza nie jest egzekwowana na bieżąco. Na pewno dużym wyzwaniem jest statystyka i metodologia, ale oba przedmioty są naprawdę dobrze prowadzone i nie warto się zniechęcać.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Psychologia jest kierunkiem, który daje naprawdę mnóstwo możliwości, istnieje wiele miejsc, w których może pracować psycholog. Warto jednak brać pod uwagę, że wejście do wielu zawodów (np. psychoterapia) jest trudne i uzależnione od tego, co będziesz robić już na studiach. W znalezieniu stażów, praktyk itp. uczelnia za bardzo nie pomaga, trzeba szukać we własnym zakresie. Natomiast w przypadku kariery naukowej wielu pracowników uczelni jest bardzo otwartych i chętnie pomogą we wdrożeniu się w świat badań i konferencji ;)

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na uczelni panuje bardzo przyjazna atmosfera. Większość wykładowców jest bardzo zaangażowana i widać, że lubi swoją pracę i nie jest tutaj z przypadku. "Katolickość" uczelni jest widoczna na prawdę rzadko i osoby niewierzące nie są w żaden sposób dyskryminowane albo zmuszane do nauki czegoś związanego z religią.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkania w Warszawie są niestety drogie, ale na Bielanach, w pobliżu uczelni, można znaleźć pokój we w miarę akceptowalnej cenie.

Życie w mieście

W Warszawie jest wszystko, czego dusza zapragnie! Jest gdzie zjeść, gdzie poimprezować, spotkać się ze znajomymi lub się pouczyć. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w bezpośrednim otoczeniu kampusów nie ma zbyt wielu atrakcji, choć pojawienie się Galerii Młociny z pewnością znacznie poprawiło naszą sytuację :)

Prawo, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku jest dużo nauki, wiele przedmiotów nie jest związanych bezpośrednio z prawem, ale praca jaką wykona się podczas 1 roku, procentuje w przyszłości, gdyż z wiedzy wtedy zdobytej korzysta się w dalszym toku nauki. Należy głównie nastawić się na historię.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na uczelni działa wiele kół naukowych, które pozwalają się rozwijać, organizowane są konferencje.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na UKSW nie ma wyścigu szczurów, atmosfera jest przyjemna, studenci pomagają sobie w obrębie roku jak i między poszczególnymi kierunkami.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademiki są wynajmowane od innej uczelni, dojazd na uczelnie wraz z dojście na przystanek zajmuje niecałą godzinę, bardziej opłacalne jest wynajęcie mieszkania lub stancji na Młocinach.

Życie w mieście

Bardzo polecam zainstalować sobie aplikację mobilną "jakdojade", żeby bez problemu poruszać się po mieście. Możliwości spędzania wolnego czasu są w zasadzie nieograniczone. Polecam kupić bilet na 3 miesiące, jeden bilet kupuje się na wszystkie środki transportu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam uczelnię szczególnie jeśli ktoś interesuje się prawem karnym, postępowaniem karnym lub prawem administracyjnym i postępowaniem administracyjnym. Prawo cywilne jest bardzo łatwo zdać, przez co mało się umie z przedmiotów cywilistycznych.

Dziennikarstwo, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Sporo przedmiotów, ale tylko kilka do których trzeba bardziej się przyłożyć. Ogólnie ciężko nie zdać, jeżeli masz choć trochę mózgu i samozaparcia.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Wykładowcy - tak jak wszędzie, bywają lepsi i gorsi. W większości kompetentni, w mniejszości interesujący.
Ogólnie to pełno tu wszystkiego, wystarczy się zainteresować, bo jeżeli chodzi o informacje przekazywane przez uczelnię, to trochę słabo.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Z każdym da się dogadać, jeżeli chodzi o starszyznę. To jak ułożą się Wasze stosunki międzystudenckie, zależy od Waszego podejścia.

Życie w mieście

Przygotuj się na to, że będziesz zap***lać kilometr przez las. Tu nie dojeżdżają autobusy. Serio.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nazwa uczelni nie brzmi prestiżowo.
Czasami uczą nas księża.
Wisi tu całkiem sporo krzyży.
Można być tu sobie ateistą.
Jak zapomnisz papierosów, to kupisz dopiero za lasem, więc trochę smutek, żal i zwątpienie.
Dobre jedzenie w akceptowalnych cenach.

Psychologia, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Książek do przeczytania sporo, ale żeby całkiem dobrze pozaliczać egzaminy, można sobie większość odpuścić. Nauki znacznie mniej w porównaniu z liceum (LO im. Kochanowskiego w Warszawie). W I semestrze natomiast dużo zajęć na uczelni, mało czasu wolnego (głównie weekendy jak już).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć w większości bardzo wysoki, wykładowcy widać, że nie lecą z materiałem bo muszą, a raczej chcą nas czegoś sensownego nauczyć. Zaopatrzenie biblioteki średnie, mało egzemplarzy potrzebnych do nauki książek, niektórych w ogóle nie ma. Koła naukowe są i prężnie działają, konferencje, warsztaty - z tego co wiem odbywają się regularnie, koła też często organizują dodatkowe wykłady.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest cu-do-wna! Wykładowcy otwarci na pomoc studentom, czy to na zajęciach, czy na dyżurach, o wszystko można śmiało zapytać. Relacje między studentami też są wspaniałe, dla mnie to jest szok, bo w liceum było z tym średnio. A tutaj każdy rozmawia z każdym, chętnie dzielimy się notatkami, czy też po prostu pomagamy sobie nawzajem w nauce. Jest serio kozak.

Życie w mieście

Mieszkam w Warszawie od pokoleń, więc dość oczywiste, że jestem zakochana w tym mieście.
Jedynym problemem z UKSW są nieszczęsne dojazdy. Co prawda komunikacja działa i każdy znajduje sobie jakiś odpowiedni ‚szlak’ podróży, ale niestety trwa ona potwornie długo. Mi dojazd zajmuje około godzinę, wchodzą w to przesiadki autobusów i zmienianie linii metra. Położenie kampusów UKSW to jedno wielkie nieporozumienie, bo nikt nie ma tutaj łatwego, bliskiego dojazdu. Nie wiem kto wymyślił taką lokalizację.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam z całego serduszka! Wbrew powszechnej opinii osób z zewnątrz, nikt nas tutaj nie indoktrynuje poglądami kościelno-konserwatywnymi ? wręcz przeciwnie, większość wykładowców jest bardzo otwarta na drugiego człowieka, uczą nas szacunku, miłości i zrozumienia do innych ludzi, bez względu na ich poglądy lub orientację ? jest mega luz pod tym względem.
Niby są jakieś zajęcia z księżmi, ale mało i są oni kompletnie nieszkodliwi, w dodatku są bardzo kochani i mili.

Biologia, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Bardzo dużo wolnego czasu.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Bardzo przeciętne, a nawet kiepskie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy dość dobrze nastawieni, wyścigu szczurów nie zauważyłam, ale w porównaniu z poprzednimi studiami atmosfera miedzy studentami mało koleżeńska.

Życie w mieście

Dojazdy i możliwość spędzenia wolnego czasu świetna, miasto wspaniałe.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Na I roku głownie powtórka z liceum.