Kierunek lekarski, Uniwersytet Medyczny w Łodzi - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki samodzielnej jest dość dużo, ale zajęć na uczelni jest bardzo mało, więc spokojnie można znaleźć na wszystko czas jeśli ma się dobra organizację. Niektórzy zarywają noce a i tak nic nie zdają, a inni jak ja dodatkowo pracują i zdają w pierwszych terminach także trzeba umieć sobie zaplanować naukę i wybrać najważniejsze rzeczy, a na koniec zostawić mniej istotne zamiast zaczynać naukę od szczegółów. Książek nie trzeba kupować, wszystko jest dostępne na dyskach w wersji elektronicznej, przyda się jedynie atlas anatomii, koniecznie w języku polskim. Anatomia jest przyjemna i bezproblemowa do zdania, wystarczą polskie nazwy, obowiązuje nas angielski, ale szpilki i tak są po polsku a egzamin spokojnie da się zdać bez angielskich nazw. Można trafić na gorszego asystenta i wtedy trzeba się uczyć też teorii na każde zajęcia. Na ćwiczenia warto chociaż uczyć się nazw z atlasu żeby wiedzieć co widać na preparatach, bo potem są z tego zaliczenia. Z histologii co tydzień wejściówki ze szczegółowymi pytaniami wiec trzeba się przygotować. Koniecznie walczyć o pierwszy termin z biostruktury, bo potem będzie płacz!!! Chem-fiz - niby nie trzeba się uczyć na ćwiczenia z chemii, ale warto bo egzamin jest dość trudny. Ogólnie lepiej się uczyć cały rok systematycznie, a nie tylko do sesji. Ogólnie na pierwszym roku nie ma nic co by się przydało w pracy lekarza, same niepotrzebne rzeczy a na praktykach dziwią się, że umiemy mniej niż studentki pielęgniarstwa po pierwszym roku 😊 Bardzo dużo osób odpadło po pierwszym semestrze, głównie przez biostrukturę i naprawdę nie rozumiem czemu, bo to był najprostszy egzamin a terminy są 3.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Dużo kół naukowych, możliwość prowadzenia badań naukowych i pisania publikacji. Możliwość studiowania w trybie indywidualnej organizacji i indywidualnego toku studiów.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Większość asystentów jest w porządku, ale często wprowadzają studentów w błąd co wyłapują starsi studenci po innych kierunkach medycznych. Wyścigi szczurów panują w niektórych grupach, ogólnie panuje mania wyższości nad innymi kierunkami, dużo toksycznych ludzi, ale fajni też się zdarzają.

Jak jest z mieszkaniem?

Nie wiem bo nie wynajmuję.

Życie w mieście

Problemy z komunikacja miejska, Łódź jest zawsze rozkopana.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli studiowałeś inny kierunek to sobie bez problemu poradzisz, jeśli to Twój pierwszy to musisz nauczyć się uczyć a wtedy będzie łatwiej - o ile dotrwasz do tego momentu. Nie żałuję wyboru kierunku, bo wiem co chce robić w życiu i tylko w ten sposób mogę dostać wymarzone uprawnienia, niestety studia do tego nie przygotowują i trzeba się dokształcać samemu.