Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 75

Farmacja, Uniwersytet Medyczny w Łodzi - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Bardzo dużo nauki.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Średnie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

...

Jak jest z mieszkaniem?

800-900 zł

Życie w mieście

Komunikacja często bardzo zatłoczona w godzinach przejazdu na uczelnie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie polecam. Studia po to, żeby po nich można się było leczyć 😂

Fizjoterapia, Uniwersytet Medyczny w Łodzi - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nie można porównywać nauki z LO do nauki na studiach. Nauki jest sporo, ale to wszystko jest wyważone. W 1 semestrze jest pełno tzw. zapachaj dziur. Bioetyka, filozofia, ekonomia, marketing i zarządzanie,socjologia oraz pedagogika, nie było problemu z zaliczeniem tych przedmiotów wystarczy dogadać się z prowadzącymi.
Są wejściówki z Anatomii przez cały 1 rok, jeśli zaliczysz 3/4 wejściówki z danego bloku możesz pisać kolokwium w 1 terminie i mieć 2 możliwości poprawy jeśli 2/4 i mniej kolokwium piszesz w 2 terminie i masz 1 możliwość poprawy. Z fizjologi człowieka czyli z 2 kosy,(zajęcia tylko 2 1 sem) nie było problemów. Prowadzące były przekochane i przemiłe. Zawsze pomagały, nawet na kolokwiach :P. Ćwiczenia prowadzone z części teoretycznej i praktycznej na której robiliśmy ciekawe doświadczenia. Świetnym przedmiotem w 1 sem jest Fizjoterapia ogólna, 3 pierwsze ćwiczenia to nauka rozczytywania zaleceń lekarzy i obycie się z pracą z człowiekiem. 3 kolejne co miło mnie zaskoczyło to zajęcia na oddziale, gdzie mogliśmy zobaczyć i wypróbować sprzęt do kinezy i fizyko terapii oraz przeprowadzać wywiad z pacjentami. Zaliczenie z tego przedmiotu było głównie z wykładów, ale przewijały się kwestie poruszone przez Panie Doktor podczas ćwiczeń.
Na 2 semestrze jest o wiele ciekawiej, odchodzą wszystkie zapchaj dziurę przedmioty. Zaczyna się kinezyterapia i skupia się głównie na badaniach pacjenta, poznajemy testy i metody badań danych pacjentów. Ćwiczymy na sobie nawzajem a zaliczenie nie jest trudne, prowadzący nie chcą dla nas źle, ale podstawowa wiedzę należy mieć. Medycyna fizykalna czyli wszelkie zabiegi z wykorzystaniem prądów, laserów, lamp, pól elektromagnetycznych itd. Ćwiczymy również na sobie pod nadzorem prowadzących, sprzęt jest jednym z nowszych.
W-F w formie basenu jest przez całe 2 semestry, można zmienić formę po dostarczeniu odpowiedniego zaświadczenia od lekarza. Oferta zajęć w-f jest ogromna, tak samo jak AZS, sekcji jest ponad 20.
Ja miałem czas i na naukę i na sporo imprez i integracji ze studentami z mojej grupy.
W wakacje warto zaopatrzyć się w atlas anatomiczny(Polecam atlas Nettera z polskimi napisami) i fartuch zapinany od przodu. Świetne do nauki anatomii są też fiszki Sobotty.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia prowadzone są dość solidnie, nie czuję że jesteśmy 5 kołem u wozu. Żaden prowadzący nigdy nie powiedział ,że będziemy tylko fizjoterapeutami a nie lekarzami, jak to zauważyłem na innych uczelniach. Centrum Biblioteczno Informacyjne jest świetnie zaopatrzone, można zamawiać książki do książkomatu. Jest dużo miejsc do nauki zaczynając od pokojów cichej nauki do strefy chillu i kanap. Łódzki UMED słynie z tego ze warsztaty i konferencje się nie kończą. Kończy się jeden event i zaczyna drugi, każdy znajdzie coś dla siebie. Prężnie działa Studenckie Biuro Karier organizując wiele praktyk, przydatnych warsztatów itd. Oferta kół naukowych jest przeogromna, zaczynając od psychologicznych do ściśle specjalistycznych. Jedynym minusem jest brak możliwości wyjazdu na ERAZMUS +, w Polsce fizjo stała się studiami jednolitymi ,a na świcie jest 2 stopniowa co koliduje. Możliwości pracy jest mega dużo ,aż sam się zdziwiłem. Po zakończeniu studiów możemy otworzyć swój gabinet, pracować w ambulatorium, szpitalu, można zostać nauczycielem W-F po zaliczeniu pedagogiki, zaopatrzeniowcem ortopedycznym, lub skończyć doktorat i wykładać na uczelni.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jeśli jesteś osobą pozytywną, dogadasz się z każdym. Nie trafiłem na niemiłych czy wrednych prowadzących. Każdy w miarę możliwości pomaga i udziela rad. Warto wybrać już przed rozpoczęciem roku akademickiego starostę roku i poszczególnych grup, bo wtedy łatwiej o sprawną komunikację. Do grup jesteśmy przydzielani na podstawie wyniku z testu z j. angielskiego. Wyścigu na razie nie odczułem, dzielimy się notatkami i jest super :D

Jak jest z mieszkaniem?

Akademiki są w cenach przystępnych, cennik jest na stronie umedu. Ja wynajmuje mieszkanie na pół w kolegą z dobrej lokacji i płace około 800-850 zł. Pokoje są tańsze od 600 zł, kawalerki od 1200 zł. Polecam szukać mieszkania w okolicy Starego Polesia, Polesia, Starych Bałt, Placu Halera i ulicy Więckowskiego, Żeligowskiego, Żeromskiego, 6 Sierpnia, Legionów itd.

Życie w mieście

Łódź albo się pokocha albo znienawidzi, jest dość specyficzna. Jest to 3 największe miasto w Polsce. Dojazd na uczelnie nie sprawia problemu, budynki położone są w różnych miejscach i dobrze skomunikowane. Ulica Piotrkowska, spędzamy tam dużo czasu i znajdzie się tam wszystko czego dusza zapragnie. Warto zajrzeć w w uliczki poprzeczne, skrywają fajne kluby, puby itd. Manufaktura to 2 główny punkt miasta, duża galeria na rynku przed masa ,pubów, parów rozrywki, klubów fitnes, pączkarni piwiarni. W centrum jest sporo muzeum, parków i zabytków, Jest co robić w wolnym czasie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam z serduszka cały Łódzki UMED. Fizjoterapia jest kierunkiem gdzie kontakt z pacjentem jest bardzo bliski. Na zajęciach jesteśmy do tego przyzwyczajani przez ćwiczenie na swoich kolegach z grupy. Jeśli się wstydzisz to z czasem to przejdzie, nie ma czym się zamartwiać. Nikt nie zwraca uwagi na to kto jak wygląda, bo każdy przy macaniu wygląda źle :P .

Psychologia, Uniwersytet Łódzki - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Uczęszczałem do wymagającego liceum i prawdę mówiąc w trakcie semestru nauki miałam więcej w LO niż na studiach. Nauka zaczynała się właściwie blisko sesji.
Podczas semestru trzeba było się uczyć na bieżąco tylko do jednego przedmiotu powiązanego z biologią, gdzie wiedzą zdobyta do rozszerzonej matury z tego przedmiotu była pomocna.
Literatury trochę było, natomiast nie była to zawrotna liczba stron i nie trzeba było kupować podręczników.
Z każdym kolejnym rokiem jest coraz łatwiej, ale myślę, że nie wynika to z ilości materiału, a z Poznania oczekiwań wykładowców i z posiadanej już wiedzy. Część materiału powtarza się na kolejnych semestrach.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Mając porównanie z inną uczelnia, gdzie również studiowałam psychologię przez pewien czas uważam, że poziom na UŁ nie jest wysoki. Studia te są bardzo proste do zrealizowania.
Biblioteki: Książka, której potrzebuję około 150 osób podczas semestru w bibliotece znajduje się 6 egzemplarzy. To raczej nie wymaga dodatkowego komentarza.
Konferencji psychologicznych praktycznie nie ma. Co roku odbywa się konferencja organizowana przez jedno z kół naukowych. To tyle.
Warsztaty psychologiczne jeśli są to organizowane przez organizacje studenckie, ale praktycznie ich nie ma.. Są jeszcze warsztaty od Biura Karier.
Przy Instytucie Psychologii działa kilka kół naukowych oraz PSSiAP będący polskim Stowarzyszeniem zrzeszającym nie tylko studentów, ale i absolwentów Psychologii. Prawdę mówiąc więcej wiedzy praktycznej dała mi działalność w tychże organizacjach niż same studia.
Warto zaznaczyć, że studia na tej uczelni są studiami teoretycznymi. To informacja, której mi zabrakło kiedy sama wybierałam uczelnię.
Sama uczelnia nie oferuje wielu możliwości rozwoju.
Natomiast sama wiem co chce robić w życiu zawodowym i nie martwię się o swoją przyszłość. To doświadczenie, które wykorzystuje w pracy zdobyłam dzięki organizacjom studenckim.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy są w większości prostudenccy.
Studenci psychologii na tej uczelni to z reguły indywidualności, nie liczyłabym na wysoką frekwencję podczas spotkań integracyjnych i inicjatorów domowej przez całe studia.
Myślę, że są momenty kiedy panuje wyścig szczurów, natomiast na każdym roku jest kilka osób, które chętniej dzieła się np. notatkami.

Życie w mieście

10 minut drogi od Instytutu znajduje się Manufaktura i ul. Piotrkowska. Tuz przy IP są 2 parki.
Dojazd jest dobry, choć o zmroku nie jest to najmilsza okolica do samotnych powrotów.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Osobiście drugi raz nie wybrałabym studiów psychologicznych na tej uczelni, mając porównanie z inną, z której jestem zadowolona zdecydowanie bardziej.

Kierunek lekarski, Uniwersytet Medyczny w Łodzi - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest dużo i więcej niż w liceum co niespecjalnie powinno dziwić, jednak jej ilość na spokojnie można ogarnąć przy dobrej organizacji. Jeśli chodzi o anatomię to książek do wyboru jest wiele z których można się uczyć, od Bochenka, przez Moora, Grey'a po ukochane przez wielu studentów Skawiny. Na histologii obowiązuje Zabel chociaż są osoby korzystające z Sawickiego co jest mile widziane u asystentów tego przedmiotu. Na naukę anatomii oczywiście spędza się najwięcej czasu w ciągu tygodnia, jednak satysfakcja z jej nauki jest zdecydowanie największa. Zajęcie z anatomii są prowadzone 2 razy w tygodniu po 2h i 15 minut, histologia raz w tygodniu po 2h 15 minut. Wykłady są nieobowiązkowe jednak na anatomię ze względu na świetnego profesora ludzi jest dużo. O innych przedmiotach rozpisywać się nie będę ale na 1. semestrze, o czym warto wspomnieć, strach budził moduł chemiczno-fizyczny, który został "oblany" przez dużą rzeszę studentów pierwszego roku. Jest to przedmiot do zdania ale trzeba być naprawdę solidnie przygotowany.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć uważam za wysoki. Asystenci z reguły są pomocni i mają bardzo dużą wiedzę (oczywiście znajdą się małomówni czy wredni ale nie jest to duża liczba). Biblioteka jest nowoczesna i dobrze wyposażona. Konferencji jest od groma tak samo jak kół naukowych (aktywnie działających jest około 80), każdy znajdzie coś dla siebie. Możliwości rozwoju po kierunku lekarskim zna każdy więc nie będę się nad tym rozpisywać.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wyścigu szczurów nie odczułem, większość roku sobie pomaga, mamy naprawdę świetną i zgraną społeczność oczywiście poza wyjątkami, które lubią uprzykrzać życie innym i donosić regularnie do dziekanatu ;). Co do podejścia asystentów i wykładowców uważam, że są pomocni. Zawsze zostają po wykładzie aby odpowiadać na pytania studentów.

Jak jest z mieszkaniem?

Łódź jest chyba najtańszym miastem wojewódzkim w Polsce a na pewno jednym z najtańszych. Ceny mieszkań w porównaniu do Gdańska, Poznania nie mówiąc o Warszawie są naprawdę niskie.

Życie w mieście

Łódź wśród ludzi ma nieprzychylną opinię. Sam składając "papiery" do Łodzi byłem pełen obaw co do miasta (nigdy w Łodzi wcześniej nie byłem, tylko o niej słyszałem). Miasto jednak uważam za bardzo ciekawe. Jest pełno miejsc gdzie można spędzić wolny czas, samo miasto jest duże, wręcz lepiej mi się tu spędza czas niż np w Poznaniu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Wyboru nie żałuje, poznałem naprawdę fajne osoby, w mieście jest co robić a kierunek mimo że wymagający to ciekawy.

Filologia włoska, Uniwersytet Łódzki - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo zajęć to wykłady poświęcone ogólnie językoznawstwu. Jeśli chodzi o przedmioty typowo ukierunkowane na włoski to duży nacisk kładziony jest na leksykę, są też zajęcia z pisania i mówienia. Jest to bardzo intensywny rok, ale dużo się wtedy można nauczyć. Plan przewidywał zajęcia codziennie mniej więcej do godziny 17, czasami dłużej. Później liczba przedmiotów minimalnie zmienia się, ale zajęcia wciąż są dosyć intensywne i niestety rozbite na cały dzień. Nawet na studiach magisterskich zajęcia są codziennie, mniej 2 wykłady lub ćwiczenia dziennie, ale rozlokowane w środku dnia lub z nieprzyjemnymi okienkami. Ogólnie zajęcia ciekawe i prowadzący są naprawdę wykwalifikowani, ale jest mnóstwo pracy i dużo czasu zostaje zmarnowane przez niekorzystny plan.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć naprawdę bardzo dobry (zdarzały się pojedyncze wyjątki, ale naprawdę bardzo mało). Biblioteka dobrze zaopatrzona, dużo możliwości uczestnictwa w kołach naukowych i przy tworzeniu włoskiej gazetki.
Możliwości pracy duże, już w toku studiów można było spotkać wiele ofert.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera przyjazna, zdecydowana większość wykładowców jest życzliwa i pozytywnie nastawiona do studentów.

Jak jest z mieszkaniem?

Sama nie mieszkam w akademiku, ale udało mi się znaleźć ofertę wynajmu pokoju w mieszkaniu w atrakcyjnej cenie (430 zł na miesiąc czyli właściwie podobnie jak w akademiku). Dojazd nie zajmuje dużo czasu.

Życie w mieście

Komunikacja miejska działa dość sprawnie, większym utrudnieniem są kolejne remonty dróg ciągnące się przez dłuższy czas.
Co do spędzania wolnego czasu Łódź oferuje dużo ciekawych wydarzeń - zainteresowani na pewno znajdą coś dla siebie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Mimo wszystko polecam swój kierunek, jednak osoby, które wybierają go myśląc, że filologia to tylko nauka słówek zdecydowanie nie powinny się tu wybierać. Ciężka praca, ale warto.

Automatyka i Robotyka, Politechnika Łódzka - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Poziom trudności na pierwszym roku jest bardzo względny, w zależności od poziomu nauczania matematyki lub w mniejszym stopniu fizyki. Absolwenci liceów po rozszerzonym zakresie przedmiotów ścisłych radzą sobie bardzo dobrze. Absolwenci techników zwykle mają trudności z analizą matematyczną, jednak lepiej radzą sobie na zajęciach laboratoryjnych, więc absolwenci dobrych liceów powinni we własnym zakresie rozwijać umiejętności techniczne i elektroniczne, a absolwenci techników rozwijać umiejętności matematyczne.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia sama z siebie nie skazuje studenta na sukces, gdyż nie prowadzi "za rączkę" i nie pokazuje jaką ścieżkę obrać, jednak zdecydowanie daje bardzo wszechstronne możliwości rozwijania wiedzy oraz umiejętności. Uczelnia dysponuje szerokim zapleczem sportowym, dydaktycznym i technicznym. Nowoczesne budynki, dobry sprzęt naukowy, ciekawe laboratoria, kadra służąca pomocą, dobrze wyposażona biblioteka, dzięki czemu w trakcie studiów można osiągać stypendia rektora bez zakupu ani jednej książki w trakcie 5 lat. Do dyspozycji studentów pozostaje wiele kół naukowych, w których można rozwijać wybrane umiejętności, samorząd często organizuje warsztaty we współpracy z różnymi firmami, które również bywają na uczelni w trakcie wydarzeń pozwalających na poznanie pracodawców i uzyskania praktyk.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie ma ogólnej tendencji. Generalnie stosunki prowadzących do studentów są poprawne, zwykle nie ma problemów, w indywidualnych sytuacjach można dojść do porozumienia z wykładowcą. Relacje pomiędzy studentami zależą od danego przypadku, wyścig szczurów nie zauważalny.

Jak jest z mieszkaniem?

Z otrzymaniem miejsca w akademiku nie ma raczej problemów. Dostępne pokoje 2/3 osobowa, 1-os. wyłącznie ze skierowaniem lekarza. Ceny 300/400 zł. Akademiki ciągle remontowane, więc standard zależy od danego miejsca. Ceny mieszkań nie są dużo droższe ok. 400 zł za miejsce w 2 osobowym pokoju lub 600-1000 za pokój pojedynczy.

Życie w mieście

Łódź to ciekawe, klimatyczne miasto z ogromnym potencjałem. Industrialna zabudowa, przytulne miejsca, ciągły rozwój. Komunikacja miejsca zapewnia swobodny transport w zakresie całego miasta ceny biletów przystępne, większy problem i koszty mogą wynikać z poruszania się własnym samochodem.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kierunek jak i uczelnia zdecydowanie z perspektywami, ale sukces na rynku pracy zależy wyłącznie od indywidualnych zdolności i starań. Studia dają szansę i otwierają wiele ścieżek, ale to i tak od nas zależy jak to się dalej potoczy. Osobiście, mam pracę już w trakcie studiów, płatną zdecydowanie powyżej średniej i dającą ogromną satysfakcję oraz perspektywę dalszego rozwoju.

Geografia, Uniwersytet Łódzki - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Większość przedmiotów nie wymagała dużego przygotowania, było jednak kilka do których trzeba było się przygotowywać po 5-6 godzin co tydzień. Ilość czasu jaki trzeba było poświęcić na naukę była porównywalna do czasów licealnych. W kolejnych latach ilość czasu na naukę zmalała, wzrosła jednak liczba godzin potrzebna na zrobienie projektów, co wraz z bieżącą nauką przekraczał zdecydowanie czas jaki poświęcałam na naukę w liceum.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Mało zajęć z programami komputerowymi. Widzę możliwość pracy i dalszego rozwoju po studiach. Już w trakcie studiów brałam udział w stażach. Cześć wykładowców wspiera rozwój naukowy poprzez popychanie do uczestnictwa w konferencjach naukowych.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie ma wyścigu szczurów. Studentów jest stosunkowo mało. Większość wykładowców ma szacunek do studentów i relacje są przyjemne.

Jak jest z mieszkaniem?

Niskie ceny akademików, zaczynające się od 300 zł. Pokój w wynajmowanym mieszkaniu można znaleźć już za 500/600 zł w dobrym stanie i niezłej lokalizacji.

Życie w mieście

Dobra sieć komunikacji miejskiej. Jedyny problem stanowi dla większości dojazd do placówki gdzie odbywają się zajęcia z wf. Rozrywka na miarę studenckiego portfela. Atrakcyjne wydarzenia.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Wydaje mi się że dokonałam dobrego wyboru. W przypadku wyboru kierunku, polecam przeczytać, albo chociaż zacząć czytać książki z zakresu jaki nas interesuje, aby sprawdzić, czy tak rozbudowana wiedza z tej dziedziny będzie zrozumiała i ciekawa, czy interesujące są tylko podstawy.

Kierunek lekarski, Uniwersytet Medyczny w Łodzi - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Opinia absolwenta, 1 rok w 2012r.
3 najważniejsze i najtrudniejsze przedmioty to Anatomia, Histologia i Biologia. Teraz z histologii i biologii są inni prowadzący, przez co sytuacja mogła się zmienić. Najważniejsza na 1 roku jest systematyczna nauka, zwłaszcza z biologii (za moich czasów na każdych zajęciach były kartkówki i trzeba było zebrać odpowiednią liczbę punktów żeby być dopuszczonym do egzaminu, więc jeden zawalony tydzień niwelował dobre wyniki z poprzednich kartkówek. Niektórym osobom biologia sprawiała duży problem, było dużo poprawek i niedopuszczeń do egzaminu - najważniejsza była regularność nauki) i histologii (zajęcia są skonstruowane w ten sposób, że co tydzień jest prelekcja+oglądanie preparatów, co ok 4 zajęcia 10 min kolokwium, którego nie można poprawić i które dolicza lub odejmuje punkty z końcowego egzaminu. Trudność przedmiotu polega na tym, że przez cały miesiąc się o nim nie myśli ucząc się na anatomię i nagle przychodzi wspomniane przed chwilą kolokwium. Egzamin za moich czasów był trudny, niska zdawalność w pierwszym terminie). Anatomia - zajęcia 2 razy w tygodniu, wydawałoby się że przedmiot jest najtrudniejszy, natomiast zajęcia były prowadzone odpowiednio dobrze, przez co problemy z zaliczeniem miało zdecydowanie mniej osób niż z biologii i histologii. Inne przedmioty to w mojej ocenie zapychacze, które nie powinny sprawiać problemów.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć- wszystko zależy od asystenta z którym miało się zajęcia, czasami podpierało się ściany, czasami nie trzeba było się uczyć wcale co później sprawiało problemy na egzaminie, czasami było ok, czasami wręcz wspaniale. Niestety trzeba się przygotować na to, że czasami uczymy się mniej ważnego przedmiotu z powodu zajęć z bardziej wymagającym asystentem przez co zaniedbujemy ważniejszy przedmiot.

zaopatrzenie biblioteki - liczba książek do wypożyczenia cały czas rośnie, oczywiście nie starczy dla wszystkich. Biblioteka to bardzo nowoczesny budynek, który ma spore zaplecze książek do korzystania na miejscu, pokoje cichej nauki z komputerami, szeroka baza książek online i dostęp do czasopism.

Konferencje - łódzki Umed organizuje bardzo dużo konferencji, zarówno specjalistycznych jak i studenckich - dla każdego coś się znajdzie

Koła naukowe - prawie z każdej dziedziny było przynajmniej jedno koło naukowe, jeśli ktoś chce to na pewno coś znajdzie, największym zainteresowaniem wśród młodszych studentów cieszyły się koła anatomiczne, chirurgiczne i kardiologiczne. Starsi studenci byli bardziej ukierunkowani na koła specjalistyczne. Na koła naukowe uczęszcza wg mojej obserwacji jakieś 30-40% studentów.

możliwości rozwoju i pracy - z mojej grupy 10/12 osób dostało się na specjalizacje w miejsce swojego pierwszego wyboru, 1 wyjechała za granicę, 1 z powodu małej ilości miejsc na wybraną specjalizację zdecydowała się poczekać do kolejnej rekrutacji.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Brak wyścigu szczurów. Większość studentów nastawiona jest do siebie bardzo pozytywnie. Większość dzieli się materiałami i sobie pomaga. Warto mieć znajomych w akademikach - oni zawsze mają najnowsze i pewne materiały. Oczywiście wszędzie znajdą się wyjątki.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkałem całe studia w Synapsie w pok 2-osobowym - 465 zł. W ciągu tygodnia cicho, w weekendy głośniej. Atmosfera do nauki jest bardzo dobra, może poza okresem juwenaliowo-grillowym - zdarzają się wtedy częstsze i głośniejsze imprezy na osiedlu, niedaleko jest jednak biblioteka z pokojami cichej nauki do której zawsze można się udać. Osoby które szukają mieszkania powinny szukać mieszkań w okolicy linii tramwajowych 12 i 15.

Życie w mieście

Łódź się rozwija, między rokiem 2012 kiedy zaczynałem studia, a dniem dzisiejszym zaszły duże zmiany. Nie jest to miasto turystyczne jak Wrocław czy Kraków, natomiast do zwykłego mieszkania, wyjścia na spacer, do kina, na siłownię czy imprezę jest odpowiednie. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Wyboru kierunku nie żałuję, trzeba jednak pamiętać że przez okres studiów jest dużo stresu, tygodni wyjętych z życia, zawalonych wakacji i problemów organizacyjnych. Pocieszające jest to, że z tymi wszystkimi problemami nie jesteśmy sami, tylko ze znajomymi z uczelni, którzy zawsze pomogą.

1 rok - trudny - anatomia, histologia, biologia
2 rok - łatwy, mało zajęć
3 rok - średni farmakologia zajmuje większość czasu :)
4 rok - łatwy + trudna derma
5 rok - łatwy, ale trudniejszy niż 4
6 rok - egzaminy z filarów medycyny, trudniejszy niż 1

Pielęgniarstwo, Uniwersytet Medyczny w Łodzi - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Moje liceum było bardzo wymagające dlatego w porównaniu z nim na pielęgniarstwie na I roku nie ma za dużo nauki. Wiadomo są przedmioty do których trzeba się przygotować solidnie i poświęcić czas na naukę np. anatomia. Jest też sporo przedmiotów, które spokojnie można zaliczyć bez uczenia się. Mamy dosyć dużo wolnego czasu, zdarzają się jednak dni w których mamy zajęcia od 8 do 20.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia daje duże możliwości rozwoju. Jest wiele kół zainteresowań, wyjazdów, spotkań, projektów. Trzeba po prostu się zainteresować. Biblioteka jest bardzo dobrze wyposażona, jest wiele materiałów ułatwiających naukę. Po ukończeniu studiów jest mnóstwo ofert pracy zarówno w kraju jak i za granicą.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Bardzo fajna, wykładowcy są mili i pozytywnie nastawieni do studentów. Ludzie na kierunku wiadomo na jakich się trafi ale moim zdaniem super.

Jak jest z mieszkaniem?

Z mieszkaniem nie ma problemu. Akademiki uczelni są w świetnym stanie za niewielkie pieniądze. Ja wynajmuję pokój w śródmieściu i pieniądze płace niewiele wyższe od ceny akademiku.

Życie w mieście

Do oddziałów uczelni można bezproblemowo dostać się o każdej porze dnia. Miasto daje wiele możliwości spędzania czasu wolnego.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Bardzo polecam ten kierunek, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy nabyć doświadczenia i szybko zdobyć interesujący zawód.

Kierunek lekarski, Uniwersytet Medyczny w Łodzi - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauka na pierwszym roku w głównej mierze zależy od asystentów na jakich się trafi. Nie jest źle. Jest czas na wyjście ze znajomymi czy rozwijanie sowich zainteresowań. Na anatomię polecam uczyć się ze Skawin - wszystko co jest potrzebne. Wielu osobom na pierwszym roku sprawia problem przedmiot jakim jest chemia. Dość wymagająca pani profesor. Polecam systematyczną naukę z zajęć na zajęcia a powinno być dobrze :) Histologia to bardzo przyjemny przedmiot na UMEDzie, nie ma większy problemów żeby to zdać. Oczywiście systematyczna nauka w tym pomaga. Biofizyka- przedmiot nie uciążliwy, łatwy do zdania. Biologia medyczna - polecam uczyć się na każde zajęcia lub przynajmniej coś przeczytać, dzięki temu są większe szanse na to że zdacie ten przedmiot w pierwszym terminie. Reasumując na pierwszym roku kluczem do sukcesu jest systematyczna nauka. Wszystko jest do opanowanie, także spokojnie dacie radę ;) Drugi rok jest duuuuużo przyjemniejszy, więcej czasu na relaks niż naukę xD jednak sesja letnia jest dość męcząca (według mnie bardziej niż ta na pierwszym roku), dlatego polecam zacząć się uczyć do niej wcześniej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

UMED daje duże możliwości rozwoju. Na uczelni działa mnóstwo kół naukowych, a także prężnie działa organizacja IFMAS (polecam się zapoznać, duże możliwości rozwoju). Organizowane jest mnóstwo konferencji naukowych, a także warsztatów. Generalnie każdy znajdzie coś dla siebie :)

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Uczelnia jest bardzo prostudencka. W większości, zarówno asystenci jaki i profesorowie są bardzo w porządku. Relacje między studentami są zdrowe, każdy sobie pomaga, można liczyć na wsparcie radą od starszych roczników. Jednak gdzieniegdzie da się zauważyć tzw. "Wyścig szczurów". Możliwe że na wyższych latach będzie gorzej z tym zjawiskiem :(

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny za pokój jednoosobowy to tak od ok. 750 zł w górę. Na pierwszym roku zajęcia są głównie w budynku przy Żeligowskiego oraz na placu Hallera, dlatego to idealna lokalizacja na pierwszy rok. Następne lata lepiej poszukać czegoś w okolicach CKD oraz z dobrym dojazdem do szpitali: Barlickiego i na Spornej. Ogólnie okolica Radiostacji, Narutowicza, Pomorskiej, rondo Solidarności, Lumbumby jest super dla studentów medycyny :)

Życie w mieście

Łódź jest specyficznym miastem. Na początku można się jej bać, ale idzie się przyzwyczaić. Jest gdzie wyjść - liczne bary, puby, restauracje czy kluby przy ulicy Piotrkowskiej, a także słynna Manufaktura. W Łodzi jest dużo parków, gdzie można wyjść na spacer czy na rower. Ogólnie każdy znajdzie coś dla siebie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Wyboru uczelni nie żałuję. Na prawdę dobry poziom, duże możliwości rozwoju oraz duża nowoczesność uczelni. Jednak co do samego miasta to już trochę gorzej. Dość przytłacza swoją szarością. Jeżeli miasto dla kogoś też jest ważnym aspektem proponuję wziąć to pod uwagę i najpierw odwiedzić to miasto zanim podejmie się decyzję.

Strony