Kierunek lekarski, Uniwersytet Medyczny w Łodzi - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok był ciężki. Dużo nauki, trzeba było przestawić się na zupełnie inny tryb nauki i wypracować w sobie dyscyplinę jeżeli chodzi o regularne siadanie do książek. Ale to nie oznacza, że nie było czasu na imprezy, wspólne wyjścia, hobby, poznawanie ludzi, randkowanie. Bardzo dobrze wspominam pierwszy rok. W późniejszych latach jest już luźniej (zwłaszcza na drugim roku!), a z czasem jak zaczynają się przedmioty kliniczne studiowanie zaczyna przynosić jeszcze więcej satysfakcji.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na naszej uczelni działa ogromna ilość Studenckich Kół Naukowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Są możliwości chodzenia na dyżury już od drugiego roku. Lekarze i asystenci są bardzo przyjaźnie nastawieni i chcą wiele nauczyć studentów. Oprócz tego na naszej Uczelni prężnie działa IFMSA - Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny.Organizuje wiele konferencji naukowych, warsztatów i akcji profilaktycznych, na których można się wiele nauczyć. Zajęcia są prowadzone na wysokim poziomie. Jedyny minus wynika z tego, że mamy coraz mniej ćwiczeń, a więcej wykładów, ale o tym decyduje już ministerstwo... i pieniądze.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jest to być może fenomen, ale według mnie na naszym kierunku nie ma czegoś takiego jak "wyścig szczurów". Wszyscy sobie pomagają, dzielą się notatkami. Rocznik wyżej podpowiadają nam, na co zwrócić uwagę podczas nauki, dają pytania z poprzednich lat. Wykładowcy i asystenci są zazwyczaj bardzo pozytywnie nastawieni do studentów. Nasza uczelnie jest bardzo prostudencka, a studenci zżyci. Nie spotykają się tylko na zajęciach, ale również w czasie wolnym :)

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkanie są stosunkowo tanie w porównaniu z innymi dużymi miastami Polski (sam pochodzę z Wrocławia, więc mam pewne porównanie). Jeżeli chodzi o akademik, to nasza Uczelnia posiada cztery akademiki - dwa po gruntownym remoncie, dwa czekają na swoją kolej. Standard jest bardzo wysoki, ceny za pokój dwuosobowy wahają się od 300 do 465 zł. W trzech akademikach każdy pokój ma swoją łazienkę i lodówkę. Atmosfera - boska!

Życie w mieście

Pochodzę z Wrocławia, więc napiszę szczerze - Łódź najpiękniejszym miastem nie jest. ALE zmienia się i to bardzo szybko. I ma swoje uroki, tylko trzeba ich dobrze poszukać. Najbardziej znane miejsca to ul. Piotrkowska i Manufaktura, ale jest też wiele parków, ZOO, palmiarnia, aqua park, wspaniałe teatry, do których chodzi wiele studentów naszej uczelni (mamy zniżki na bilety) oraz wiele, wiele innych atrakcji. Komunikacja jest bardzo sprawna, wszędzie dojedzie się tramwajami abo autobusami (ale te stoją często w korkach). Bilet trzymiesięczny na wszystkie linie kosztuje 96 zł i taki się najbardziej opłaca. Miastu bardzo zależy, żeby przyciągnąć wielu studentów, dlatego w Łodzi organizowanych jest wiele imprez i wydarzeń kulturalnych np. Light Move Festival, noc muzeów, juwenalia itp.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Poszedłem na studia do Łodzi, bo nie starczyło mi punktów do Wrocławia. Plan zakładał, że po pierwszym roku przenoszę się z powrotem do rodzinnego miasta. Po kilku miesiącach nie było już o tym mowy... :)