Kierunek lekarski, Uniwersytet Medyczny w Lublinie - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W porównaniu do liceum nauki jest ogrom więcej. Prym wiedzie anatomia, w Lublinie jest model kształcenia modułowy, co mocno utrudnia naukę i rozplanowanie czasu na naukę (fizjologia, histologia na tym traci). Trudno się wyrobić ze wszystkim, ale jest to możliwe. My jako rocznik z nauczaniem zdalnym mieliśmy dużo łatwiej niż poprzednie lata, takiej wysokiej zdawalności jak u nas na I roku nie było od lat na tym kierunku.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Całkiem bogata oferta biblioteki, praktycznie wszystko miałam z biblioteki. Krążą bazy, materiały z poprzednich lat, to bardzo pomaga. Liczne koła naukowe, warsztaty, ale to raczej dla starszych roczników, z podstawami medycyny. No i epidemia, to wiadomo.
Budynki dydaktyczne w większości nowe i nowoczesne, świetnie wyposażone, wysoki poziom zajęć.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest w porządku, część studentów jest nie do życia, ale większość jest bardzo fajna, przyjazna, naprawdę przyjemnie się studiuje z takimi ludźmi. Wyścig szczurów niestety czasami występuje, ale raczej ze słyszenia od kolegów z roku znam, niż z własnych doświadczeń.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademiki są mało popularne, to dosyć tania opcja, ale najczęściej 2- i 3-osobowe, więc raczej mało popularne. Wynajęcie samodzielnego pokoju drogawe (tak średnio 600-1000 zł (i więcej) w zależności od dzielnicy), a mieszkań bardzo drogie. Podobnie jak prywatne akademiki na Chodźki - za drogie.

Życie w mieście

Kampus studencki głównie w okolicy Chodźki, większość budynków dydaktycznych i szpitali klinicznych tu jest, więc to duży komfort. Komunikacja miejska bardzo sprawna. Jest co robić po zajęciach, klubów, pływalni, siłowni, obiektów sportowych pod dostatkiem.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kierunek arcytrudny i ciekawy, drugi raz wybrałabym zarówno kierunek, jak i uczelnię. UM w Lublinie miał zawsze dobre opinie, część studentów nie podziela tego, ale podejrzewam że na innych uczelniach też byłoby podobnie z nimi. Uważam, że Lublin to dobry wybór.