Kierunek lekarski, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość nauki w porównaniu z liceum jest raczej porównywalna, na naukę poświęcam ok. 3 godziny, więc czasu wolnego mam dosyć dużo, chociaż wiele rzeczy jestem w stanie wykonywać np. oglądając serial w czasie wolnym. Nauka wiąże się z mniejszym stresem, gdyż można skupić się na tematach powiązanych z zainteresowaniami.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia oceniam raczej przeciętnie, gdyż nie wnoszą zbyt wielu nowych rzeczy (ale czasami pomagają je zrozumieć). Biblioteka UMP jest dobrze wyposażona w książki i czasopisma, oferta warsztatów jest raczej bogata. Spośród wielu kół naukowych można wybrać takie, które pokrywa się z zainteresowaniami. Na zajęciach brakuje mi podkreślania możliwości samorozwoju i zachęcania do niego. Oczywiście osoby zdeterminowane mają szansę angażowania się w działalność naukową, ale bardzo często nie wiedzą jak się za to zabrać - brakuje im wsparcia wykładowców w tej kwestii.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście wykładowców do studentów jest raczej przyjazne, chociaż bywają różne skrajności. Da się odczuć, że sprzyjają studentom, chociaż wielu z nich nie ma chęci i siły aby dodatkowo się zaangażować. W większości przypadków studenci utrzymują dobre relacje, współpraca między nimi jest na wysokim poziomie.

Jak jest z mieszkaniem?

Za wynajem 1- osobowego pokoju w dwupokojowym (jeden 1-osobowy i jeden 2-osobowy) w pełni wyposażonym mieszkaniu płacę 550 zł miesięcznie za siebie przy kwartalnym rozliczaniu mediów (przy czym rachunki nie przewyższają wyznaczonego przez właścicieli średniego progu, który uwzględnili w czynszu, więc nie muszę nic dopłacać).

Życie w mieście

Mieszkam w pobliżu kampusu studenckiego, dojście na zajęcia zajmuje mi maksymalnie 15 minut (poza wybranymi zajęciami w drugiej części Poznania), komunikacja miejska umożliwia szybkie dotarcie do tych lokacji. Poznań oferuje wiele możliwości spędzania wolnego czasu, więc również to nie stanowi żadnego problemu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Atmosfera panująca na UMP jest przyjemna, chociaż w indywidualnych zakładach relacje bywają napięte a asystenci czasami pozbawieni są zapału. Mimo to nauka na tej uczelni osobom "ogarniętym życiowo" nie powinna sprawiać większych trudności.