Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 54

Kierunek lekarski, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na 1 roku najważniejsze przedmioty to anatomia, histologia, fizjologia ( tak w Poznaniu jest na 1 roku) oraz biofizyka. Nauka jak nauka, trochę więcej niż w liceum, ale nie ma tragedii. Wszystko jest do nauczenia :) Najgorszy przedmiot o biofizyka (połowa prowadzących jest do bani), ale jest to do przebrnięcia. Ogólnie na UMP bardzo łatwo jest zdać, więc polecam.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jest dużo kół naukowych. Prowadzący bardzo chętnie odpowiadają na pytania i zagłębiają temat. Nigdy się nie spotkałem, żeby prowadzący wyśmiał kogoś za pytanie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest super. Studenci ( prawie wszyscy) sobie pomagamy. Mamy bardzo duża baze pytań, które wchodzą na zaliczenia i egzaminy. Dlatego zawsze trzeba je przerobić. W mojej grupie nie panuje wyścig szczurów. Uważam, że nie mogłem trafić lepiej <3

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkania w okolicy uczelni ok. 800 zł za pokój w dobrym stanie. Akademik tańsze i może ciekawsze życie ( nie wiem nie mieszkam)

Życie w mieście

Życie w mieście tętni życiem od czwartku do niedzieli. Każdy znajdzie dla siebie klub i towarzystwo. Prawie wszędzie da się dojechać tramwajem. PEKA jest dużym plusem

Finanse i rachunkowość, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nie trzeba czytać książek. Wszystko jest na moodle. Poziom niższy, niż w dobrym LO. Czasu wolnego mnóstwo.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Porażka, znikoma ilość wiedzy praktycznej i informacji nt. ciekawych warsztatów, konferencji itp.
Trzeba mnóstwo w swoim zakresie robić, aby czegoś się nauczyć.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Studenci - to zależy. Na starym wydziale ekonomii wyścig szczurów, mało kto sobie pomagał, dzielił się czymkolwiek. Na wydziale zarządzania dużo lepiej pod tym względem.
Prowadzący - ok, brak uwag.

Jak jest z mieszkaniem?

Pokój - ok 900 zł/msc
Pełno ofert. Z każdego prawie miejsca w Poznaniu jest dobry dojazd.

Życie w mieście

Duże miasto = dużo możliwości.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

FiR jest dobrym kierunkiem jako uzupełnienie innych studiów np. Techniczne lub prawnicze. Nie warto studiować 5 lat. Najlepiej zrobić licencjat i się pożegnać.

Biotechnologia, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok jest zdecydowanie najtrudniejszy. Następuje największy odsiew studentów. Najgorszym przedmiotem przez wszystkie 3,5 roku studiów jest statystyka matematyczna. Najbardziej niepotrzebna, prowadzona w sposób staroświecki, zamiast uczyć prowadzenia analizy statystycznej z użyciem programów typu Excel. Zakres materiału przekracza nawet kierunek matematyczny. Pozostałe lata są coraz łatwiejsze, przedmioty przyjemne z dużą ilością ćwiczeń laboratoryjnych. Każdy znajdzie dziedzinę dla siebie. Większość studentów pierwszego stopnia zdecydowało się kontynuować biotechnologię na drugim stopniu.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Koła naukowe działają aktywnie, organizowane są szkolenia i konferencje, istnieje możliwość udziału w badaniach naukowych przy boku profesorów. Uczelnia bierze udział w programie stażowym - studenci sami wybierają sobie pracodawcę na czas wakacji, odbywają płatny staż i zyskują możliwość dalszej współpracy z danym pracodawcą.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Większość wykładowców jest przychylna studentom, aczkolwiek są wyjątki. Wśród studentów, jak w każdej społeczności, tworzą się grupki. Rywalizacja jest bardzo widoczna. Trzeba mieć odpowiednie kontakty, żeby zdobyć materiały do nauki lub informacje.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik wyglądał na czysty, od mieszkańców słyszałam dobre opinie. Wynajmowałam zarówno kilka pokoi, jak i mieszkań. Ceny najmu w Poznaniu są horrendalnie wysokie, a właściciele mają nieraz wymagania z kosmosu. Żeby znaleźć coś normalnego, trzeba się dużo naszukać. Aczkolwiek jest to możliwe.

Życie w mieście

Komunikacja miejska działa dobrze, praktycznie cały Poznań jest skomunikowany. Uczelnia ma kilka kampusów w różnych miejscach, przy każdym jest przystanek i parking. Każdy, kto chce, znajdzie pracę, którą pogodzi z nauką. W mieście jest dużo studenckich klubów, barów i imprez. Ponadto wiele miejsc oferuje zniżki studenckie. Miasto spodobało mi się na tyle, że przeprowadziłam się tu na stałe.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję wyboru kierunku, ale drugi raz bym na niego nie poszła. Sama uczelnia na plus, ma bardzo nowoczesne laboratoria i oferuje wiele dróg rozwoju studentom.

Automatyka i Robotyka, Politechnika Poznańska - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Przedmioty ogólne, nie specjalistyczne, ale prowadzone przez specjalistów.
Na naukę trzeba poświęcić dużo czasu, ale książki raczej nie są niezbędne. Głównie obliczanie zadań i treningi matematyczne

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Ogromne możliwości daje. Zwłaszcza że na PP jest prowadzone tzw. Profil praktyczny, studia dualne. Na 2. Roku jeden dzień w tygodniu poświęcany jest na praktyki, na 3. Są to 2 dni w tygodniu, a na 4. 3 dni. W wakacje zawsze są to 2 miesiące. Można wybrać sobie samemu firmę (wybór wśród 4/5 dużych firm jak VW, NIVEA, Phoenix Contact). Cześć przedmiotów jest realizowana właśnie w firmie jak np. programowanie robotów, czy sterowników zamiast na uczelni. Oczywiście za praktyki dostawało się wynagrodzenie. Jakie perspektywy? Po studiach dostałem 3 różne oferty pracy (studiach inżynierskich), z praktycznie zerowym doświadczeniem. Zarobki proponowane to w zależności od propozycji 6,5-7,2 tys zł brutto, więc jeśli chodzi o perspektywy pieniężne i pierwszą pracę po studiach, całkiem nieźle. Trafiłem też do firmy, która buduje maszyny od podstaw, co sprawia, że realizuje się zawodowo. Nie ma u nich innej możliwości dostania się, niż student po studiach Dualnych na PP, lub trzeba mieć sporo lat doświadczenia. taka polityka panuje w wielu wielkich firmach. Myślę, że ciężko znaleźć lepsze perspektywy niż studiując na tym kierunku na PP. Podobnie w przypadku kierunku "Mechanika i budowa maszyn".

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

To chyba jest dość subiektywne do oceniania. Myślę że panuje atmosfera taka, jak na każdej innej uczelni na tym kierunku. Nasz rocznik bardzo sobie pomagał wzajemnie udostępniając wiele materiałów. Jeśli ktoś miał coś ciekawego, to zawsze się tym dzielił, ale taka była specyfika naszego roku. Nie gwarantuje, że młodsi studenci tak samo się zachowują.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik, pokój 2-osobowy cena 380 zł, 3 osobowy to 350 zł/os. Pokoje jednoosobowe bardzo ciężko dostać. Standard zależny od akademika, na PP jest ich 6. Niektóre są praktycznie nowe.
Cena pokoju na własną rękę to 750-900 zł w pokoju jednoosobowym już z opłatami. Polecam uważnie obserwować, jaką umowę się podpisuje, nie raz opłaca się miesięcznie płacić więcej (nawet 100 zł), ale mieć umowę na czas nieokreślony, albo na 9 miesięcy, niż na cały rok, chyba że chce się mieszkać na stałe. Niektórzy proponują znalezienie kogoś na miejsce w wakacje, ale to graniczy, cudem.

Życie w mieście

Wolnego czasu na moim kierunku z racji studiów Dualnych nie było prawie. Grille w październiku, czy kwietniu były, ale jednak sporo wyrzeczeń było trzeba mieć. Albo życie studenckie i imprezy przez 3,5 roku, albo zasuwanie (ewentualne wyjścia ze znajomymi, ale raz na jakiś czas, nie co tydzień), ale druga opcja przekłada się na późniejsze możliwości. Za studia dualne dostawałem wynagrodzenie (np. na drugim roku 800 zł/ miesiąc pracując tylko dzień w tygodniu) plus stypendium naukowe (zmieniało się ono podczas studiów, na początku 500 zł/mięs, potem 800/1000)

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję wyborów, ale polecam nie opierdzielać się. Dodam tylko, że przy rekrutacji byłem 2. Od końca na liście rekrutacyjnej, a studia kończyłem z bardzo dobrym wynikiem. Osobiście praktycznie zrezygnowałem z życia towarzyskiego, ale spokojnie można studiować na luzie i np. nie dostawać stypendium kosztem życia towarzyskiego. Każdy ma swoje priorytety.

Farmacja, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jestem dopiero po pierwszym semestrze, jednak myślę, że ilość nauki porównywalna z liceum. Pierwszy semestr to m.in wejściówki z botaniki, chemii nieorganicznej, biofizyki. Jednak wszystko do ogarnięcia- kwestia dokładnego rozplanowania czasu. Zdarzają się większe kolokwia - chemia nieorganiczna, organiczna, botanika i wymagają one sporej ilości nauki, jednak jeśli ktoś chce i potrafi się zmotywować to ze zdaniem nie ma problemu:) Nie będę kłamać, w pierwszym semestrze miałam dość dużo czasu wolnego, mogłam obejrzeć serial, wyjść do galerii itd. Zdarzały się tygodnie "zawalone" pełne nauki, ale też tygodnie bardzo luźne, kiedy mogłam leżeć do góry brzuchem. Ogólnie nie ma tragedii z ilością nauki:)
Jeśli chodzi o książki to tak naprawdę nie uczymy się z podręczników, prawie każda katedra przygotowuje nam specjalne skrypty, w których zawarte są wszystkie informacje niezbędne do kolokwiów.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia prowadzone są na wysokim poziomie. Są dość przyjemne, niektóre bardziej stresujące, niektóre mniej ;)
UMP szczyci się wielką, nowoczesną i bogatą w zasoby biblioteką. Otwarta jest codziennie do północy, co gwarantuje dogodne warunki nauki dzień przed egzaminem :P
Nie angażuje się w kola naukowe, a także nie biorę udziału w konferencjach i warsztatach, gdyż jakoś tak jeszcze nie jestem na tyle odważna i nie wgryzlam się wystarczająco mocno w 1 rok, jednak wiem, że na uczelni jest ich sporo ;)

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera na uczelni sprzyja nauce. Nie spotkałam się z profesorami wrednymi, rzucającymi kłody pod nogi studentów. Wiadomo, są wykładowcy z lepszym i gorszym podejściem, ale osobiście nie narzekam na tych, z którymi miałam przyjemność:)
Mam też wielkie szczęście co do grupy- zero wyścigu szczurów, są to ludzie bardzo sympatyczni, skłonni do pomocy. Mam nadzieję, że każdy z Was trafi lub trafił na tak zgraną i miłą grupkę, wspierającą się codziennie w trudach studenckiego życia :P

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajmuje mieszkanie dwupokojowe razem z moją przyjaciółką z liceum. Za miesiąc płacę 1050 zł, ceny pojedynczych pokoi są mniejsze, wynoszą około 600-800 zł.
UMP posiada kilka akademików, są pokoje jedno i dwuosobowe. Nie pamiętam dokładnie cen, ale prawdopodobnie zamykają się w kwocie rzędu 500-600 zł/miesiąc

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest hmm... Dobra. Dużo linii tramwajowych, wiele przystanków, są dość punktualne, jednak minusem jest wielki ścisk, a także drogie bilety..

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Myślę, że za wcześnie na własne uwagi, jednak nie żałuję wyboru uczelni, polecam :)

Kierunek lekarski, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość czasu jaki trzeba poświęcić na naukę w domu jest równoważony przez niewielką liczbę godzin spędzonych na zajęciach. Dobra organizacja i systematyczność pozwoli wygospodarować sobie czas na pasje, odpoczynek i czas z rodziną. Z uwagi na sesję ciągłą jest mało okazji do dłuższych wyjazdów - wycieczek. Wszystkie potrzebne książki można wypożyczyć w bibliotece, wydrukować w drukarni za niewielkie pieniądze lub uczyć się korzystając z wersji elektronicznej. Na 1. roku nie jest potrzebnych wiele książek

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Wiele organizacji studenckich
Dobrze wyposażona biblioteka
Zajęcia prowadzone na uczelni są na dobrym poziomie, zajęcia prowadzone w formie e-learningu powinny być lepiej przeprowadzone
Wiele kół naukowych

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Większość wykładowców i asystentów ma bardzo dobre podejście do uczniów. Czy panuje wyścig szczurów? Na pewno nie jest tak, jak w wielu opowieściach. Jest to jednak kierunek, w przypadku którego porównywanie się nawzajem jest nieuniknione, ponieważ wszyscy studenci są bardzo ambitni. Jednak mimo małej rywalizacji wśród niektórych (która jest raczej przez wielu traktowana jako motywacja) wszyscy sobie pomagają, dzielą się materiałami i spędzają razem czas po zajęciach, odrywając się od nauki.

Życie w mieście

Mieszkam w Poznaniu od urodzenia i lubię to miasto
ze względu na to, że bardzo dużo się tutaj dzieje: koncerty, wystawy, imprezy. Możliwość rozwoju w zakresie sportu: pływalnie, stadiony do biegania, orliki, siłownie na każdym kroku (nawet obok uczelni). Wiele miejsc spotkań: kawiarnie, restauracje, galerie handlowe, puby, escape roomy, jump areny itp. Jednak osoby z małego miasta mogą na początku czuć się trochę przytłoczone i zawiedzione komunikacją (korki, brak punktualności autobusów miejskich, remonty dróg)

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję wyboru tej uczelni. Z kierunku jestem również bardzo zadowolona.

Biotechnologia medyczna, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok może być szokiem dla większości licealistów. Trzeba się przestawić na totalnie inny tryb nauki. Na pierwszym roku zajęć jest sporo, nie są jakoś mocno związane z biotechnologią, bardziej takie ogólnokształcące, typu chemia, biofizyka itd. Sporo jeździ się też po mieście, bo akurat Katedry prowadzące te przedmioty porozrzucane są praktycznie po całym Poznaniu, ale to się też powoli zmienia, otwierają nowe budynki w obrębie kampusu przy Bukowskiej.
Jednak z każdym kolejnym rokiem jest łatwiej, później człowiek uczy się jak powinien się uczyć i zajmuje to zdecydowanie mniej czasu :) ale przygotujcie się, że pierwszy rok będzie najgorszy, a potem to już z górki!

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom niektórych zajęć pozostawia dużo do życzenia, wiele układa się w głowie dopiero po 3 roku studiów. Od dwóch lat wprowadzony jest nowy program nauczania i moim zdaniem zajęcia są teraz poukładane bardziej logicznie i studentom jest teraz łatwiej. Ale pomimo wszystko prawda jest taka, że jak chce się być dobrym w tym zawodzie to sama nauka nie wystarczy, potrzebna jest praktyka, więc w trakcie studiów nie siedź wieczorami w domu tylko szukaj pracy/wolontariatu/stażu w laboratorium :P

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest rewelacyjna, uwielbiam wykładowców z naszej uczelni, przede wszystkim z katedry Biotechnologii Medycznej :) u nas na roku akurat dużo jest ambitnych osób, niektórzy są trochę zarozumiali i niestety wprowadzają delikatny "wyścig szczurów". No niestety czuć konkurencje, ale przy tym wszyscy się przyjaźnimy i dogadujemy bardzo dobrze, więc myślę że w naszym przypadku ta konkurencja jest motywująca.

Jak jest z mieszkaniem?

W akademiku nie mieszkam, myślę że ceny za pokój to takie 300/500 zł. Za pokój w mieszkaniu od 600-1000 zł trzeba liczyć.

Życie w mieście

Komunikacja miejsca jest dobra, jednak w niektórych miejscach z przystanku na uczelnie jest kawałek, max do 10 min pieszo.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli interesuje Cię genetyka, biologia molekularna, inżynieria genetyczna i praca naukowa to to jest kierunek dla Ciebie! na pewno nie będzie łatwo, tematy jest trudne, jest dużo nauki a praca w labie to w 90% same rozczarowania :P ale moim zdaniem i tak warto.

Farmacja, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jako, że od roku 2019 zmienił się plan I roku na farmacji i już na starcie mamy całą chemię organiczną oraz takie przedmioty jak np higiena i farmakoepidemiologia uważam, że nauki jest więcej niż w latach ubiegłych. Jednakże da się to wszystko ogarnąć i nie ma tragedii. Największy problem może sprawić botanika, z której nic nie zostało nam wyjaśnione jak co wygląda i kolokwia wyglądały bardzo nieciekawie. Biofizyka której wszyscy się tak boja jest o dziwo przyjemna i do przejścia, wystarczy się tylko uczyć co tydzień na wejściówki. Ogólnie nauki mniej niż w liceum, ale trzeba opracowywać inny tryb nauki i więcej uwagi zwracać na szczegóły.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Nauka to typowo zakuć zapomnieć. Na I roku nie ma żadnego przedmiotu, który w jakikolwiek sposób wiązałby się z przyszłą pracą. Znajda się oczywiście ciekawe przedmioty, ale nie poszerzające naszych horyzontów na przyszłość. Farmacja jest kierunkiem bardzo zaniedbanym, brak książek w bibliotece, zajęcia rozwalone po całym Poznaniu, śmiesznie mała liczba fakultetów do wyboru (musimy wybrać 6,a do wyboru ok 15 z czego 2 nieaktywne) i słabe warunki do nauki np w katedrze na Mazowieckiej.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Zdarza się, ze prowadzący są bardzo mili, ale tez mimo tego nie przykładają jakiejś większej uwagi do studentów. Na pewno nie można liczyć na to, ze się zostanie zapamiętanym czy lubianym, bo każdy z nich ma na ciebie wylane. Jeśli chodzi o atmosferę to na początku grupy trzymały się, natomiast później wszystko się podzieliło. Panuje nienormalny wyścig szczurów, ludzie myślą, ze są od innych lepsi, bo mało im zabrakło do pójścia na lekarski (skoro są tacy mądrzy to czemu tam nie są). Ogólnie ludzie to dramat i małe szanse żeby spotkać kogoś niedwulicowego.

Jak jest z mieszkaniem?

Pokoje w akademikach bardzo tanie, sama mieszkam w jednym i jestem bardzo zadowolona. Cena za 2-osobowy pokój to 500 zł, nie wiem jak z 1-osobowymi. Polecam akademiki Medyk i Aspirynka, bo w Medyku odbywa się cześć fakultetów a Aspirynka jest obok. Mieszkania to już droższa inwestycja i według mnie nieopłacalna bo po co mieszkać z kimś za większa kasę w gorszej lokalizacji jak można bliziutko w akademiku. Natomiast kawalerki dla samego siebie to już inwestycja rzędu ok 1500 zł.

Życie w mieście

Komunikacja miejska funkcjonuje bardzo dobrze, nie zdarzyło mi się spóźnić na zajęcia. Wolny czas można fajnie spędzić głównie na Wrocławskiej lub Starym Rynku, poza tym w wielu miejscach są inne fajne knajpy. Jeśli chodzi o Poznań jako miasto studenckie to nie ma się do czego przyczepić.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie patrzcie na ludzi studiujących z wami, bo najecie się tylko stresu gdyż większość to siedzący 24h ludzie nad książkami. Nie przejmujcie się wynikami i ilością poprawek, tu chodzi tylko żeby zaliczyć nic więcej. Podchodzicie na spokojnie do zajęć i kolosów, jeśli da się zdać biofize i botanike to wszystko się da!

Finanse i rachunkowość, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - opinia studenta II roku studiów niestacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Więcej nauki niż w liceum to akurat prawda. Pierwszy semestr ciężki, żeby nadać jakiś poziom. Wiadome jest, że trzeba się uczyć i starać, bo to nie szkoła średnia.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia daje duże możliwości. Koła naukowe, warsztaty jest ich bardzo dużo, bardzo fajnie prowadzone zajęcia ;)

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Ludzie przyjaźni, każdy każdemu pomaga i nie traktuje jak konkurencję. Problem z kontaktem z wykładowcami - brak odpowiedzi mimo wielu prób kontaktu.

Jak jest z mieszkaniem?

Za akademik z tego co wiem płaci się bardzo mało to jakieś 350 zł za miesiąc, ludzie bardzo otwarci. Wystarczy wyjść na korytarz a już kogoś poznasz :)

Życie w mieście

Dojazd bardzo dobry. Z dworca PKP to jakieś 20 minut jazdy tramwajem, z samego akademika idzie się pieszo max 10 minut.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Uczelnia bardzo fajna, wspaniali ludzie. Dużo nas uczy, ale.... Jedyny minus to kontakt z wykładowcami. Można pisać milion razy do nich maile, wiadomości na facebooku, dzwonić - i tak się nie odezwą. Trzeba prosić się o oceny lub informacje dotyczące zaliczenia. Najbardziej utrudnione mają w tym momencie studenci niestacjonarni, bo nie mają nawet jak chwycić wykładowcy w inny dzień na korytarzu. Niestety tylko z tego powodu przenoszę się z tej uczelni, tak to jak najbardziej bym została.

Kierunek lekarski, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest dużo. Ilość materiału nieraz powodowała totalną niechęć do robienia notatek i uczenia się ale po kilku miesiącach wiedzieliśmy co jest ważniejsze a co nie. Na uczelni wiele pytań się powtarza z poprzednich terminów, po poprzednich rocznikach. Warto przejrzeć pytania z lat poprzednich i dopiero wtedy zabrać się za naukę szczegółów.
Anatomia stosunkowo łatwo wypada na tej uczelni. Materiał bardzo szybko jest przerabiany, ale zaliczenie odbywa się poprzez zdanie dwóch kolokwiów, które raczej bazują na pytaniach z poprzednich lat.
Histologia - gorzej niż anatomia. Atmosfera na tych zajęciach potrafi być napięta, prowadzące układają perfidne pytania na testy, a studenci nie wiedzą skąd brać odpowiedzi.
Niczego się nie bójcie. Jest fajnie ale trzeba się zaaklimatyzować do takiej ilości materiału.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć zależy od katedry. Z anatomii, biochemii, histologii - poziom wysoki, prowadzący mają wiedzę. Z kolei inne (biofizyka, fizjologia szczególnie) - poziom nieraz poniżej oczekiwań od uczelni wyższej. Na uczelni jest z pewnością wielu zapaleńców, którzy lubią swoją pracę. Lekarze prowadzący w większości przykładają się do seminariów i mają odpowiedni bagaż doświadczeń.
Uczelnia jest w stanie zapewnić studentom zainteresowanym nauką dodatkowe zajęcia w postaci udziału w konferencjach, badaniach naukowych etc. Tylko trzeba chcieć. Nikt nikogo za rękę nie prowadzi. Uczelnia ma bogaty wachlarz kół naukowych - to szczególna gratka dla studentów po 3 roku. Wtedy można się już zabrać za koła kliniczne - a to z kolei pierwszy krok do ogarniania badań naukowych i medycyny w praktyce.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera zazwyczaj dobra. Niektóre katedry są staroświeckie i gorzej traktują studenta. Konkurencji między studentami nie widać - każdy może pracować w swoim tempie i zbytnio się nie przejmować, że innym idzie szybciej/lepiej.

Jak jest z mieszkaniem?

Kawalerka to koszt całkowity ok 1800 zł. Pokoje jednoosobowe to wydatek 600-900 zł. Warto przemyśleć akademik UMP - ceny atrakcyjne i dobre warunki, wspaniała lokalizacja. Szukajcie mieszkań na Grunwaldzie i Jeżycach.

Życie w mieście

Miasto tętni życiem. Jest masa studentów. Puby, kawiarnie, kluby - wszystkiego jest bardzo dużo. Modne zrobiły się Jeżyce - a to dobrze dla studentów UMP - kampus uczelniany znajduje się 10 min od tej dzielnicy i z wielką przyjemnością można udać się na obiad czy kawę w okienku miedzy zajęciami.
Komunikacja działa sprawnie. Polecam kartę PEKA - z ofertą semestralną nie trzeba pamiętać o doładowywaniu a koszt poruszania się komunikacją wynosi naprawdę mało - coś ok 35 zł za miesiąc. Autobusy - trudno na nie liczyć w godzinach szczytu, ale tramwaje jeżdżą całkiem sprawnie. Można monitorować rzeczywisty czas odjazdu dzięki aplikacji Monitor.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam UMP - to przyjazna uczelnia w porównaniu z innymi. Jest też wysoki poziom. Zdawalność egzaminu zawodowego LEK jest na wysokim poziomie, a studenci w miarę mają czas na rozrywkę - jest więc coś na tej uczelni co daje idealny balans między nieróbstwem a kuciem :) Poznań to dobre miasto - miasta zachodniej Polski mają fajny wolnościowy klimat. Wciąż jeszcze nie jest super, ale idzie wszystko w dobrym kierunku. Miasto modne i rozwijające się.

Strony