Kierunek lekarski, Uniwersytet Opolski - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ogólnie, żeby zdać i na bieżąco zaliczać możesz na naukę poświęcić bardzo dużo, a możesz prawie wcale. W większości przypadków jest to loteria. Niestety, niezbyt często solidnie nabyta wiedza przydaje się przy zaliczeniu. 1 semestr (2 jeszcze się nie zaczął, więc wybaczcie, ale się nie wypowiem) jest taki trochę zapoznawczy i na początku większość osób gubi się jeszcze, czego dokładnie się uczyć i czego spodziewać. Zaczynając od pozytywów:

Histologia - wszystkie zaliczenia dość przyjemne, prowadzący nie sprawiają problemów, przedmiot prowadzony na UO zdecydowanie na plus.

Biochemia (zaznaczam, że mam na myśli 1 semestr, potem ponoć jest jazda bez trzymanki) - co ćwiczenia wejściówki, raczej nie sprawiają one problemów, większość osób je zdaje, seminaria również bez większych niespodzianek.

Biofizyka - chyba najprzyjemniejszy przedmiot 1 semestru. Ćwiczenia ciekawe, nie ma żadnych problemów z zaliczeniem czegokolwiek. Prowadzący bardzo przychylni.

Biologia z parazytologią - tutaj niestety już tak kolorowo nie jest, przedmiot obfituje w wiele skomplikowanych treści, raczej nieprzydatnych z perspektywy zawodu lekarza. Seminaria polegają na „odgadywaniu” pasożyta pokazanego na obrazie z rzutnika. Panuje na nich niepotrzebna atmosfera strachu, pewnie ze względu na to, że nieszczęśliwiec wychodzi na środek i zostawiony sam ze swoimi myślami typuje robaka. Przedmiot, który można określić jako przerost formy nad treścią. Zaliczenia odbywają się w dziwnym systemie testów blokowych, obwarowanych różnymi utrudnieniami. Trzeba się trochę namęczyć, ale przedmiot trwa tylko semestr.

Anatomia - tutaj wiele osób sypie negatywnymi opiniami, dużo jest przesadzonych. Ćwiczenia w większości grup są w porządku, na seminariach głównie przedstawia się prezentacje. Kolokwia testowe sprawdzane przez maszynę, ot, taka technologia (czyli tegoroczna nowość) są na wysokim poziomie, zwłaszcza terminy poprawkowe. Ucząc się Bochenka (obszerny podręcznik do anatomii, polecany przez Profesora, który przeprowadza kolokwia), nie są one niemożliwe do zdania, aczkolwiek w większości przypadków nawet i tam nie znajdzie się odpowiedzi na 100% pytań (ale wszystkiego wiedzieć nie trzeba). Niemniej, są one trudne i nauka do nich pochłania dużo czasu. Największym minusem jest DUŻE NIEDOGADANIE W ZAKŁADZIE ANATOMII, co znacząco uprzykrza życie studentom. Źródłem problemu są dwie osoby zarządzające przedmiotem. Chociaż jest jeden kierownik przedmiotu, niestety nie potrafi się on dogadać z drugim Profesorem, który „zarządza prosektorium”. No i z racji, że obydwu panom nie za dobrze wychodzi komunikacja, są zgrzyty dotyczące chociażby godziny kolokwium, która jest zazwyczaj podawana dzień przed, na ostatnią chwilę. Nie są jasno stawiane wymagania z anatomii, panuje duża sprzeczność informacji co do zaliczeń, szpilek i innych form sprawdzania wiedzy. Dodatkowo, Profesor, który jest kierownikiem anatomii niestety czasem sprawia wrażenie, jakby ta funkcja była jedynie na papierze, a on nie jest jakoś szczególnie skory do angażowania się w perypetie i problemy studentów. Gdyby nie ten brak dogadania, przedmiot stałby się o wiele bardziej przejrzysty i przyjemny. A, no i mamy jeszcze zajęcia w prosektorium, niestety w 1 semestrze tylko 2 razy (ciekawe, jak zdamy szpilki z tak ubogą wiedzą, he he). Same zajęcia bardzo ciekawe, zdecydowanie na plus.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć w większości przypadków jest w porządku, koła naukowe jakieś są, raczej zaangażowane w nie osoby są z wyższych lat, działa IFMSA, biblioteka raczej jest średnio zaopatrzona, osobiście nie korzystałam.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście wykładowców i asystentów w większości przypadków bez zarzutów, na teksty niektórych osób trzeba przymknąć oko (takie realia, gdy ktoś ma przed nazwiskiem dr/prof, a ty jesteś „tylko” studentem, przykre). Relacje pomiędzy studentami raczej dobre, chociaż zdarzają się nieporozumienia, co czasem skutkuje błędnymi decyzjami rzutującymi na cały rok.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik jest, pokój na mieście można wynająć, ceny raczej normalne/wysokie (jak wszystko teraz, inflacja, wiadomo)

Życie w mieście

Komunikacja miejska w miarę działa, autobusy oczywiście się spóźniają, zazwyczaj jednak przyjadą. Zajęcia wszystkie praktycznie w jednym miejscu, przynajmniej na 1 roku. W weekendy można sobie wyjść na barów, klubów. Na jedno wyjście w tygodniu/co dwa tygodnie, spokojnie znajdziecie czas.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Wybrałam uczelnie ze względu na dobre opinie z poprzednich lat i odległość od domu. Nie wiem, jak jest na innych uczelniach, nie byłam. Czy polecam? Ciężko ocenić. Z jednej strony czas szybko leci i prawdopodobnie wszystko zaliczę, co trzeba, ale kosztuje mnie to wiele nerwów i stresu. Czy warto? Tu już niech każdy zastanowi się indywidualnie, ile jest w stanie poświęcić i przemilczeć, żeby zyskać to, co sobie założył. Jeśli macie lepszą opcję uczelni z lepszymi opiniami, to idźcie tam :)