Kierunek lekarski, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia absolwenta studiów niestacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest dużo na 1 roku, z tygodnia na tydzień ilość materiału do opanowania podwaja się. Za wiele nie wypowiem się na temat pierwszych lat, bo dużo się zmieniło. Jeśli chodzi o kolejne lata to bez szału. Nadal trzeba się uczyć, ale niestety o praktycznym nauczaniu można jedynie pomarzyć. Jeśli chodzi o kliniki, to najgorzej wspominam pediatrię, a szczególnie jej zaliczenie na 6 roku (bardzo trudny test i egzaminy ustne, pytania o specjalistyczne rzeczy z endokrynologii czy onkologii). Pozostałe przedmioty nie lepsze. Streszczając to tu trzeba się uczyć, aby skończyć te studia, bo nawet na ostatnich latach można powtarzać rok.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest przeciętny (bardzo często ćwiczenia polegały na odpytywaniu z różnych zagadnień), minusem jest też to, że nie ma zblokowanych zajęć (oprócz 6 roku), czyli w jednym tygodniu bywało tak, że trzeba było coś przeczytać z hematologii i gastrologii dzieci oraz z interny a następne ćwiczenia z pediatrii za 3-6 tygodni. Kolejny minus słaba jakość zajęć z farmakologii (może się poziom polepszył). Koła naukowe jakieś istnieją, ale większość to nie jest aktywna. Biblioteka jest dobrze wyposażona. Uczelnia daje możliwość rozwoju naukowego, ale raczej na zasadzie pisania artykułów przeglądowych.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Większość wykładowców była w porządku, ale jak wszędzie zdążały się wyjątki (szczególnie wśród prowadzących z pediatrii). Z roku na rok ludzie coraz mniej sobie pomagają, ale w końcu i tak każdy miał dostęp do różnych przydatnych rzeczy.

Jak jest z mieszkaniem?

Rzeszów to spokojne i ciche miasto. Wynajęcie pokoju oscyluje w cenie od 700-1500 zł i oczywiście zależy to od lokalizacji i warunków. Bardzo się przydaje bilet semestralny, bo zajęcia są w różnych miejscach Rzeszowa.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Tak na prawdę czytając opinie o innych uczelniach to chyba nie żałuję wyboru tej uczelni bo na to wygląda, że jakość kształcenia jest na podobnym poziomie. Jeśli ktoś lubi uczelnie z "klimatem" to nie polecam UR.