Kierunek lekarski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nie ma co owijać w bawełnę - nauki jest ogrom. Najwięcej czasu poświęca się na anatomię, a w drugiej kolejności idzie histologia. Warto się przyłożyć do tych przedmiotów, ponieważ są bazą na przyszłe lata (np. na fizjologie, patomorfologię i inne). Ilość czasu, jaki powinno się przeznaczyć na naukę jest bardzo indywidualny - niektórzy się uczą dniami i nocami, a niektórym wystarczy po 5h dziennie. Ale jedna zasada jest wspólna dla każdego - musi być czas na odpoczynek. Chodźcie na imprezy czy inne spotkania towarzyskie, jakieś aktywności poza zajęciami, działają drużyny sportowe i inne koła o przeróżnej tematyce, a ma prawdę trzeba trochę oczyścić głowę po zajęciach! Wiadomo, czasu wolnego nie będzie tyle co w szkole, ale na pewno chociaż trochę uda się znaleźć.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na uczelni działa wiele kół naukowych, IFMSA organizuje różne zajęcia dodatkowe (np. kurs szycia chirurgicznego czy laparoskopii), więc możliwości rozwoju i nauczenia się nowych rzeczy jest bardzo dużo.
Jeśli chodzi stricte o zajęcia, to grupy liczą ok. 10 osób, jednak zajęcia mogą się odbywać np. w dwie grupy naraz (w zależności od przedmiotu). Sale ćwiczeniowe są bardzo dobrze wyposażone i już na pierwszym roku uczymy się pobierania krwi, opatrywania złamań, RKO i innych ciekawych rzeczy.
Trzeba jednak zaznaczyć, ze poziom na tych „najważniejszych” przedmiotach jest bardzo wysoki i w porównaniu do niektórych innych uczelni z kierunkiem lekarskim niestety musimy przyswoić o wiele wiele więcej materiału (przynajmniej na dwóch pierwszych latach).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jak na każdej uczelni, można tutaj spotkać wykładowców bardzo pro-studenckich, jak i takich nie do końca miłych. W większości jednak prowadzący są bardzo mili i potrafią przekazać studentom wiedzę.
Jeśli chodzi o samych studentów to również zależy - na moim roku wszyscy sobie pomagają i na prawdę jesteśmy dosyć dobrze zintegrowani. Jednak tak jak w przypadku wykładowców, można trafić na osoby mniej pomocne.

Jak jest z mieszkaniem?

W Olsztynie znajduje się 10 akademików z wieloma pokojami - 1, 2 i 3-osobowe. Cena za pokój (według strony uczelni) w roku 2023 waha się od 450 do ok. 1000 zł, w zależności od pokoju.
Na mieście można znaleźć wiele ofert pokoi, kawalerek i mieszkań do wynajęcia. Ceny mogą się wahać od ok. 500 zł za pokój (jeśli ktoś ma szczęście wyhaczyć) do ok. 2/3k za mieszkanie 2/3 pokojowe.
Jeśli chodzi o wynajem pokoju/mieszkania to dla studentów kierunku lekarskiego polecam okolice osiedla Podgrodzie lub Centrum - wtedy będzie blisko do każdego szpitala czy innych miejsc, w których odbywają się zajęcia.

Życie w mieście

Komunikacja miejska w Olsztynie jest dosyć dobra. Aktualnie (stan na 07.2023) kursują 2 tramwaje i wiele wiele autobusów.
Jeśli chodzi o życie studenckie w Olsztynie, uważam, ze nie jest za bardzo rozwinięte. Można znaleźć w Olsztynie kilka spoko klubów i wiele barów. Większość osób spędza weekendy chyba na Kortowie (dzielnica studencka), w tym na Plaży Kortowskiej.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli wybieracie się na lekarski na UWM to przede wszystkim musicie mieć dużo cierpliwości i wytrwałości. Często pojawią się załamania nerwowe i inne nieprzyjemne uczucia, jednak to jest chyba specyfika kierunku, a niekoniecznie uczelni.
Przygotujcie się na wiele wiele pracy, która (miejmy nadzieję) w przyszłości się opłaci!