Kierunek lekarski, UTH im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

I rok
Pierwsze półrocze to przede wszystkim anatomia. Głównym, obowiązującym podręcznikiem jest Gray, niektórzy uczą się ze Skawin. Anatomię będę zawsze miło wspominała, mój nauczyciel był bardzo zaangażowany w to, aby nas czegoś nauczyć, a jednocześnie był wyjątkowo mądry i przyjazny. Zawsze była przygotowana prezentacja, która rozszerzała naszą wiedzę nie tylko teoretyczną, ale także kliniczną. Zdecydowanie najlepszy nauczyciel na mojej drodze edukacji. Pozostali asystenci także na plus. Jedynym minusem anatomii był obowiązkowy wrześniowy wyjazd do Warszawy, aby odbyć zajęcia prosektoryjne, ale nie zrażajcie się tym, ponieważ UTH właśnie buduje swoje prosektorium, więc od przyszłego roku akademickiego nie będzie takiego problemu. Chemia trwała przez pierwsze półrocze, była przeprowadzona w bardzo sprawny i dobrze zorganizowany sposób (pisaliśmy sprawozdania z każdych ćwiczeń oraz regularne kolokwia). Prowadzące chemię były bardzo zaangażowane w to aby nas dobrze nauczyć tego przedmiotu oraz były wyjątkowo uprzejme i przyjazne. Każdy dobrze wspomina ten przedmiot. Biologia medyczna to przedmiot, który trwał cały rok. Nasz Profesor był bardzo pro-studencki, posiada duży autorytet naukowy, Jego prezentacje w zrozumiały i prosty sposób przedstawiały istotę tego przedmiotu. Był to przedmiot przyjemny, aczkolwiek kolokwia i dodatkowe zadania wymagały regularnego zaangażowania studenta. Zdecydowanie na plus.
II półrocze jest dużo trudniejsze, niż pierwsze. Dochodzą między innymi:
Histologia- trwała całe drugie półrocze. Pani Doktor jest wymagająca, trzeba się tego przedmiotu uczyć pilnie i regularnie. Do czasu zdalnego nauczania, nasze zajęcia odbywały się przy mikroskopach (posiadamy odpowiednią salę z dobrej klasy sprzętem). Bardzo dużo wyniosłam z tego przedmiotu, Pani Doktor przekazywała nam dużo informacji praktycznych na swoich prezentacjach. Histologia zdecydowanie na plus, szkoda że korona przerwała nam zajęcia przy mikroskopach, nauczyliśmy się przy okazji korzystać ze stron z bazą preparatów (takich jak histology guide). Głównymi podręcznikami był Zabel oraz Sawicki. Przydatny okazywał się także Wheater.
Cytofizjologia- także trwała całe drugie półrocze. Szkoda, że musieliśmy odbyć ten przedmiot w formie zdalnej. Przedmiot ten wymagał regularnej nauki, podobnie jak histologia. Zdecydowanie na plus.
Biologia molekularna- przeprowadzona w podobny sposób, jak biologia medyczna.

II rok 1. półrocze
Fizjologia- najważniejszy przedmiot na drugim roku. Nasza Pani Profesor z ŚUM jest ogólnokrajowej sławy pracownikiem naukowym. Jestem bardzo zadowolona.
Biochemia- Zalecanym podręcznikiem jest Harper. Przedmiot ten jest bardzo dobrze zorganizowany. Prezentacje Pani Doktor rozszerzają naszą wiedzę o aspekt kliniczny i są dobrym źródłem informacji. Jeszcze nie dobiegło do końca pierwsze półrocze, a już mam wrażenie, że bardzo skorzystałam z tego przedmiotu. Trzeba się uczyć tego przedmiotu pilnie i regularnie, ale to procentuje. Laboratoria zorganizowane w ciekawy, praktyczny sposób.
Immunologia- ten przedmiot także wymaga naszego zaangażowania. Trwa tylko przez III semestr. Prowadzący są nastawieni, aby nas czegoś nauczyć, mam pozytywne odczucia do tego przedmiotu.
Embriologia- trwa przez III semestr, uczymy się z Sadlera. Zdecydowanie na plus.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Z biblioteki można wypożyczyć wszystkie potrzebne książki. Aktualnie powstają koła naukowe: pediatryczne, chirurgiczne, internistyczne i ginekologiczne. Z pewnością jest tutaj mniej konferencji, warsztatów, niż na większych uczelniach, UTH wciąż rozwija się. Wszystkie zajęcia odbywają się na takim samym poziomie, jak na innych uczelniach, korzystamy z tych samych podręczników, uczy nas profesjonalna, zaangażowana kadra, więc perspektywy są takie same, jak po ukończeniu każdej innej uczelni medycznej w Polsce.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Tak jak wspominałam wcześniej, Kadra jest przyjazna studentowi oraz zaangażowana w to, abyśmy się nauczyli każdego przedmiotu. Wśród studentów panuje przyjazna atmosfera, nie odczułam żadnego wyścigu szczurów, poznałam tutaj wielu świetnych koleżanek i kolegów, z przyjemnością więc wracam na uczelnie.

Jak jest z mieszkaniem?

Do naszej dyspozycji są 3 akademiki. Najbardziej wypasiony jest "bliźniak" w którym każdy może mieć swoje własne "mieszkanko" (własna kuchnia, łazienka, pokój, wszystko ładnie wyposażone). W akademiku cicho i spokojnie, da się uczyć. Akademiki i uczelnia znajdują się w jednym miejscu, co jest dużym udogodnieniem.

Życie w mieście

Dużym plusem jest, że wszystkie zajęcia odbywają się w jednym miejscu, przy samych akademikach. Radom to z pewnością nie Warszawa, ani Gdańsk. Będąc zaangażowanym w naukę i tak nie ma zbytnio czasu korzystać z miejskich rozrywek. Samo osiedle akademickie jest bardzo zadbane, blisko do biedronki i auchan. W samym akademiku i 150 m od akademika znajdują się tanie restauracje.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Radom do czasu, kiedy nie ruszyła budowa prosektorium był bardzo atakowany w mediach. PKA zdecydowała wstrzymać nabór na rok akademicki 2020/21. Wydaje mi się, że przez ten czas źle wpłynął na niektórych studentów i powstało ciągłe narzekanie. Na szczęście sytuacja się diametralnie zmieniła. Ukończona została budowa świetnie wyposażonego centrum naukowo-badawczego. Trwa budowa nowego, dobrze wyposażonego prosektorium, które będzie gotowe już do końca maja 2021. Do tego kolejną pozytywną niespodzianką była decyzja ministra o dofinansowaniu naszej Uczelni. Wszystkie te 3 aspekty potwierdzają, że lekarski na UTH szybko się rozwija. Uważam, że jeśli ktoś szuka prestiżu to może go u nas nie znaleźć (z tego powodu część studentów chce się przepisać), jednak jeśli ktoś chce zostać dobrze wykwalifikowanym lekarzem praktykiem to Uczelnia z pewnością mu to umożliwia. Czytając opinie o innych uczelniach medycznych, myślę że Radom to rozsądny wybór, ja nie żałuję.