Kierunek lekarski, Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku praktycznie nie ma czasu wolnego. Każdą chwilę poświęcałam na anatomię albo histologię. Wiedziałam, że będzie ciężko, ale nie sądziłam, że nauki będzie aż tyle. Najgorszy jest pierwszy semestr, bo trudno jest się zaaklimatyzować, na anatomii są najcięższe działy (oun, gis) i dochodzi stres związany z pierwszymi w życiu kolokwiami. Jeśli chodzi o mój pierwszy rok to na anatomii były testy wielokrotnego wyboru, które były bardzo szczegółowe i większość ludzi sobie z nimi nie radziła. Szpilki wydawały się trudne na początku, ale okazało się, że są łatwiejsze (aczkolwiek może bardziej stresujące) niż testy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Moim zdaniem uczelnia daje duże możliwości rozwoju, ponieważ jest bardzo dużo różnych kół naukowych, na które można uczęszczać przecież bezpłatnie. Jest to tylko kwestia wolnego czasu, którego niestety jest bardzo mało. Ponadto można za niewielkie pieniądze chodzić na różnego typu zajęcia sportowe (chyba 60 zł na cały rok). Jedyną wadą uczelni jest niedostosowanie ważności przedmiotów, ponieważ uważam, że rezygnowanie z patofizjologii może mieć zgubne konsekwencje, a cały semestr cytofizjologii zakończony egzaminem wydaje mi się porażką.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Dużo osób twierdzi, że w Warszawie panuje wyścig szczurów. Osobiście nie spotkałam się z czymś takim. Studenci pomagają sobie, starsi oddają swoje materiały młodszym itd. Jeśli chodzi o asystentów również nie spotkałam się ze złośliwością z ich strony. Jednak na niektórych przedmiotach (np. na anatomii) asystenci praktycznie nie brali udziału w zajęciach, więc często nauka była tylko książkowa.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny mieszkań są na pewno dużo wyższe niż w innych miastach. Mniej więcej trzeba zapłacić ok. 800zł za miesiąc. Można znaleźć taniej, ale to już raczej okazja albo po prostu jest słaba lokalizacja. Akademik kosztuje około 300-400 zł, natomiast trzeba brać pod uwagę mieszkanie z dwójce, trójce albo…czwórce.

Życie w mieście

W Warszawie nie można się nudzić. Zawsze można pójść pozwiedzać, do teatru, do kina, na zakupy. Jeśli chodzi o wolny czas to nie można narzekać. Komunikacja również jest świetnie rozwiązana jak na tak duże miasto. Nigdy nie miałam problemu z dojazdem na zajęcia.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję mojego wyboru, ale mimo ze jestem na drugim roku nadal tęsknie za swoim rodzinnym miastem. Ponadto gotowanie dla siebie pochłania dość dużo czasu. Niestety czasami niezbędne stają się…słoiki;D