Kierunek lekarski, Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) - opinia studenta III roku studiów niestacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok jest dosyć ciężki. Na pewno rośnie ilość materiału do opanowania w dosyć krótkim czasie, trzeba być bardzo systematycznym i dobrze zorganizowanym żeby ze wszystkim się uporać bez poprawek i bez stresu. Poza tym jest ogromna ilość przedmiotów zapychaczy takich jak historia medycyny, biofizyka itd. Które niewiele wnoszą ale czas zajmują i przygotować się do nich niestety trzeba, a do tego jeszcze anatomia i histologia - dwie naprawdę ciężkie do przebrnięcia kobyły. Mimo to na medycynie panuje takie przekonanie ze jak zdasz już anatomię to wiesz ze będziesz lekarzem, a jak zdasz farmakologię (na 4 roku) to już wiesz nawet kiedy. Także później jest już trochę łatwiej. Nie chodzi o to ze jest dużo mniej nauki ale człowiek już jest przestawiony na inny tryb, nielicealny, lepiej umie się zorganizować i radzić ze stresem.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na pewno jest bardzo wiele fajnych kół naukowych, w których jak ktoś się zakręci może się wiele nauczyć. Zajęcia same w sobie czasem wnoszą dużo, a czasem nic. To zależy co to za przedmiot, od prowadzącego i przede wszystkim od samego studenta czy go to interesuje, czy chce wiedzieć coś więcej czy absolutne minimum.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Dużo zależy od asystenta i ludzi w grupie. Są tacy którzy pomogą, wytłumaczą, wesprą a są i tacy którzy reprezentują sobą zupełnie odmienne stanowisko. W mojej grupie akurat relacje są całkiem przyzwoite ale słyszałam o takich gdzie głupio jest coś nie zaliczyć, bo wszyscy od razu o tym wiedzą i się wyśmiewają. Asystenci też są różni, niektórzy niekompetentni z mniejszą wiedzą niż studenci, inni świetni, którym zależy żeby coś przekazać.

Jak jest z mieszkaniem?

Osobiście nie mieszkam w akademiku ale mam znajomych którzy są bardzo zadowoleni z takiego trybu. Mieszkając w akademiku ma się dużo znajomych, a co za tym idzie testów i pomocnych materiałów od wyższych roczników ale też na pewno ciężej jest się skupić na nauce i znaleźć dla siebie cichy kąt.

Życie w mieście

Warszawa jest miastem w którym jest mnóstwo atrakcji dla studentów, jedyna przeszkoda jest ogromna ilość nauki która czasami ogranicza możliwość relaksu. Co do komunikacji działa różnie, ale wykładowcy są raczej wyrozumiali i nie reagują bardzo agresywnie na spóźnienia jeśli komuś nie przyjechał lub uciekł autobus.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Myślę ze jeśli ktoś marzył o medycynie i naprawdę chce się w tym kierunku rozwijać, nie dla kasy czy przyszłej pracy, a dla zamiłowania, pasji i jest zdecydowany na ciężka prace to Warszawa jest świetnym miejscem do rozwoju i otwierająca szerokie horyzonty.