Kierunek lekarski, Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W porównaniu z liceum, nauki jest ogrom. Na początku nie starcza na nic czasu wydaje się, że najlepiej by było nie spać i się ciągle uczyć, na szczęście po paru tygodniach można się zaadoptować, uczyć się sporo mniej i wszystko zaliczać.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Możliwości rozwoju ogromne, mnogość kół naukowych, każda klinika ma jakieś koło naukowe, biorąc pod uwagę mnogość klinki obu wydziałów, daje to ogromne możliwości rozwoju.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jestem z II wydziału, nie zauważyłem, by tutaj był jakiś wyścig szczurów. Wręcz przeciwnie, mamy dysk roku, na który każdy wrzuca uzyskane materiały i notatki.

Życie w mieście

Komunikacja miejska w Warszawie najlepsza w Polsce, tylko bilety drogie. Ilość miejsc gdzie można wyskoczyć po zajęciach, (lub zamiast nich :) też chyba największa w kraju. Minusem może być, że miasto jest naprawdę spore i dojazd do niektórych klinik może być całkiem długi.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Lekarski to nie jest taki ciężki kierunek jak wielu sądzi, ale to co jest po studiach, jest od nich nieporównywalnie cięższe. Olbrzymi stres, wielka odpowiedzialność, bardzo dużo pracy. Medycyna to bardzo trudna rzecz i nie mam tu na myśli ilości nauki, a wytrzymałość psychiczną. Wyzwiska czy groźby ze strony pacjentów nie powinny cię zdziwić, teksty typu "Ja na was płacę podatki, macie mi tu usługiwać!", "jesteście jak dupa od srania, by mi pomóc!" to jedne z lżejszych. Nie wybierajcie tego kierunku z myślą "jakoś to będzie", porozmawiajcie z lekarzami, najlepiej młodymi rezydentami, byście się dowiedzieli jak to wygląda w rzeczywistości. Może macie jakichś w rodzinie, czy znajomych, poproście by was zabrali do szpitala pokazali jak praca wygląda. Przed studiami każdy ma wyidealizowany obraz tego co będzie po nich, oraz własnych możliwości. Zbyt wielu widzę ludzi na roku (w tym siebie), którzy gdyby mieli znów wybierać, nie wybraliby już medycyny. Jeżeli myślicie o medycynie, bo praca stabilna i dobre pieniądze, polecam informatykę, zarobicie więcej, łatwiej, szybciej i spokojniej.